Štepenie ovocných drevín a veci s tým súvisiace...

Re: Štepenie ovocných drevín a veci s tým súvisiace...

Poslaťod PeterS » 17 Dec 2014, 18:50

Pozdravujem vsetkych priaznivcov ovocnych a samozrejme aj neovocnych stromov :)
Ak aby ste sa o takomto case nudili tak nezabudnite si nastrihat vruble, aby sme sa mali cim na jar pochvalit. Mozno som uz o tom aj pisal, ale nastrihane vruble (doporucujem skor pokracovanie v raste jednorocnych konarov nez vlky, tak sa mi zda ze sa lepsie prijimaju ) neukladajte nikam do pivnice s pieskom do chladnicky atd. ale vykopte ma zahrade niekde v zavetri taku dieru aby sa tam vosla 1/3 nastrihanych vrublov a zasypte ich hlinou. Uvidite, ze este v maji bude moct kludne s tymito vrublami stepit.
A este jednu vec - postriekali ste si stromceky proti prezimujucim skodcom ?
Prajem vsetkym pekne sviatky vela zdravia a samozrejme bohateho jeziska ::))
Peters
0905 619 382
PeterS
 
Príspevky: 33
Registrovaný: 22 Aug 2013, 08:13
Bydlisko: Presov
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 24 x

Re: Štepenie ovocných drevín a veci s tým súvisiace...

Poslaťod PeterS » 14 Apr 2015, 18:36

Pozdravujem vsetkych nadsencov stepenia.
Pisem tu hlavne odpoved pre jedneho pana co mi poslal e-mail, ale akymsi nedopatrenim som si ho v mobile sice precital ale aj zmazal. Oatazka na mna teda bola ako na stepenie slieviek, s jablonami problem nema, ale slivky sa mu akosi nedaria.
Jeden rok som mal aj ja velke problemy so stepenim sliviek, ale problem bol vo vrubloch. To znamena ze vruble kostkovin uz rezem do konca decembra uchovavam ich na 1/3 zakopane na zahrade v zavetri. Za koru, alebo platkovanim vecsinou jedno max na dve ocka - a to je cela veda, Drzim palce
Peters
PeterS
 
Príspevky: 33
Registrovaný: 22 Aug 2013, 08:13
Bydlisko: Presov
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 24 x

Re: Štepenie ovocných drevín a veci s tým súvisiace...

Poslaťod bett » 23 Máj 2015, 14:39

Mam takú otázku, videla som raz česke video, ako chlapik vrubľoval v júni čerešňu, aj marhuľu na podpník. Má z vas niekto takuto skusenost? Ja som vrublovala v jari a moja uspesnost je asi 10%, je mi z toho smutno, ale nevzdavam to. Ostali mi este celkom zachovale vruble , ktore som si nazberala vo februari, a aj tie by som mohla pouzit, alebo sa to da priamo aj zo stromou (kvalitne odrody)
bett
 
Príspevky: 2
Registrovaný: 23 Máj 2015, 14:30
Bydlisko: Bardejov
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Štepenie ovocných drevín a veci s tým súvisiace...

Poslaťod bett » 23 Máj 2015, 14:55

PeterS píše:Pozdravujem vsetkych priaznivcov ovocnych a samozrejme aj neovocnych stromov :)
Ak aby ste sa o takomto case nudili tak nezabudnite si nastrihat vruble, aby sme sa mali cim na jar pochvalit. Mozno som uz o tom aj pisal, ale nastrihane vruble (doporucujem skor pokracovanie v raste jednorocnych konarov nez vlky, tak sa mi zda ze sa lepsie prijimaju ) neukladajte nikam do pivnice s pieskom do chladnicky atd. ale vykopte ma zahrade niekde v zavetri taku dieru aby sa tam vosla 1/3 nastrihanych vrublov a zasypte ich hlinou. Uvidite, ze este v maji bude moct kludne s tymito vrublami stepit.
A este jednu vec - postriekali ste si stromceky proti prezimujucim skodcom ?
Prajem vsetkym pekne sviatky vela zdravia a samozrejme bohateho jeziska ::))
Peters
0905 619 382

Prosim vas, cim postrekujete vy stromceky proti skodcom?
bett
 
Príspevky: 2
Registrovaný: 23 Máj 2015, 14:30
Bydlisko: Bardejov
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Štepenie ovocných drevín a veci s tým súvisiace...

Poslaťod Rolf » 24 Máj 2015, 20:56

bett píše:Mam takú otázku, videla som raz česke video, ako chlapik vrubľoval v júni čerešňu, aj marhuľu na podpník. Má z vas niekto takuto skusenost? Ja som vrublovala v jari a moja uspesnost je asi 10%, je mi z toho smutno, ale nevzdavam to. Ostali mi este celkom zachovale vruble , ktore som si nazberala vo februari, a aj tie by som mohla pouzit, alebo sa to da priamo aj zo stromou (kvalitne odrody)


Pri čerešniach je najväčší problém s uchovávaním vrúbľov, aby predčasne nevyrašili. Ale ak uložené vrúble vydržia až do júna, t.z. zostanú nenarašené a nevyschnuté, tak teoreticky by sa malo dať vrúbľovať aj v júni, a to spôsobom na spojku, za kôru, keď je ešte miazga, alebo iným spôsobom. Mohlo by to fungovať aj spôsobom rovno zo stromu na strom. Už som počul tvrdenia, keď sa odobral vrúbeľ v máji z čerešne, odstránili sa listy a kvety a po zaštepení sa vrúbeľ ujal, ale štepenie bolo prevedené počas kvitnutia stromu a toku miazgy. Čerešne je celkom dobré vrúbľovať alebo očkovať aj v auguste počas druhej miazgy. :)

Ja osobne kôstkoviny (čerešne, marhule) pomerne úspešne vrúbľujem už koncom zimy-od februára, keďže čerešne začínajú už pomerne skoro na jar pučať. Za predpokladu že je bezmrazové počasie, čo mierne zimy v posledných rokoch celkom umožňujú. Tým pádom odpadávajú starosti s uchovávaním vrúbľov, keďže ich môžem odoberať aj rovno zo stromu. Úspešnosť ujímania v tomto období je veľmi dobrá. Tento rok som zaštepil asi 7-8 čereš. vrúbľov a všetky sa ujali. Všetky boli zaštepené spôsobom na spojku s protijazýčkom (anglická kopulácia), čo je jeden z najbezpečnejších spôsobov štepenia pri kôstkovinách (čo do ujímania). Pri marhuliach som mal úspešnosť trochu nižšiu, ale stále veľmi dobrú a dostačujúcu.
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Štepenie ovocných drevín a veci s tým súvisiace...

Poslaťod zvedavec » 14 Sep 2016, 14:56

Zdravim. Priznam sa, som prekvapeny nad uspesnostou vrublovania a ockovania Rolfa. Som samouk a ... jednoznacne robim nieco zle :evil:
Vrublujem uz niekolko rokov.. za koru... a asi mi chyba nejaka malickost, aby to bolo uspesne. Zatial vsetky moje pokusy skoncili vyschnutim vrubla.
Na priviazanie som pouzivali lyko. Raz sa mi ujali vruble hrusky na jablon, ale ked som dal lyko dole, v priebehu zimy vruble odpadli... takze tiez nula.
Aktualne som zmenil 3 veci. Kupil som si steparsku pasku (co ked lyko nefunguje.... 8) ) a miesto vrublovania som si nechal ukazat a aplikoval ockovanie na spiace ocko u durancii (pred tyzdnom)... takze ci sa to ujalo alebo nie sa uvidi na jar. A zmenil som termin - predtym som na zaklade rady vrubloval za koru koncom juna.
Slivkovych naletov mam ako maku, ale uspechy ziadne.
Toto je prve forum, kde niekto konkretizuje, kedy odoberal vrubel, kedy vrubloval, a s akym uspechom.
Skusim teda postupovat podla rad...tu napisanych.
Zatial vdaka, pani.
zvedavec
 
Príspevky: 25
Registrovaný: 14 Sep 2016, 14:40
Bydlisko: Kosice
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 8 x

Re: Štepenie ovocných drevín a veci s tým súvisiace...

Poslaťod zvedavec » 26 Sep 2016, 21:13

Zdravim,

zatial to vyzera, ze sa mi ujali 3 ocka durancii.... jeden pomocou Forkertovho ockovania... a 2 do T rezu. Na Ostatnych sa stopka z listu drzi silou mocou :? ... takze som skeptik v ich pripade.

Pasku na vsetkych zatial nechavam, dam dole niekedy na konci zimy.

Idem sa ja teraz venovat jablkam :wolf:
zvedavec
 
Príspevky: 25
Registrovaný: 14 Sep 2016, 14:40
Bydlisko: Kosice
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 8 x

Re: Štepenie ovocných drevín a veci s tým súvisiace...

Poslaťod zvedavec » 26 Feb 2017, 21:36

takze... odstranil som pasku.
Zatial to vyzera, ze sa ujali vsetky ocka - kambia su pekne zrastene. Tak si drzim palce, aby sa chytili :D . Samozrejme, jedno ocko komplet vypadlo.... nemozem byt predsa 100% :shock:
A ked som mal dobry den, skusil som - podla navodu - stepit slivky spojkovanim. Je to jednoduche, az na to, ze namotat pasku az take jednoduche nie je. Ani som netusil, ze je to na tom konariku, ku ktoremu prilozim iny konarik take zlozite, bo konariky sa radi rozchadzali :D :D :D . Tak, uvidim, aky som, ci nie som, majster 8)
Jar sa blizi, tak sa vytesujem.
zvedavec
 
Príspevky: 25
Registrovaný: 14 Sep 2016, 14:40
Bydlisko: Kosice
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 8 x

Re: Štepenie ovocných drevín a veci s tým súvisiace...

Poslaťod proman » 27 Apr 2017, 21:35

Zdravím všetkých podobne nakazených štepením a očkovaním :)
Pridám aj ja niekoľko postrehov a skuseností so štepením.
Štepím už asi 5 rokov, začal som jadrovinami - jablone, hrušky tam štepím hlavne na jar za kôru, je to jednoduché a úspešnosť vysoká... skúšal som aj forketovo očkovanie - tiež s dobrou úspešnosťou
S kôstkovinami - čerešne a slivky som mal pri štepení za kôru problém... a tak som minulý rok skúsil v predjarí anglickú kopuláciu ( s protijazýčkom ) a výsledky sa dostavili... úspešnosť 90 %, taktiež forketovým očkovaním to celkom šlo, do rázštepu už horšie... hlavne ostane velká rana...
Minulý mesiac som skúsil naočkovať slivku a marhulu do cca 15 divých sliviek a zdá sa že očká tlačia - nechcem to zakríknuť.. ešte mam nejake štepy tak ešte skusim niečo za kôru budúci týždeň a zvyšok na forketa. Mám tu asi 30 divých sliviek a práve som kúpil záhradu, tak zasadím na jeseň nech rastú - dobrá slivovica nieje zlá :yees:

samozrejme ked vsetko nepomrzne ako tento a minulý rok :evil:
Inak na inom fóre som čítal že je dobre marhulu štepiť do ušlachtilej slivky do stredníka, a keď po pár rokoch odíde ostane aspoň slivka. a tiež je vhodné zaštepiť do jednej čerešne viac odrôd, keďže jeden druh čerešne nikdy celý nezúžitkujeme a takto máme dlhšiu dobu zberu rôznych odrôd.
Ešte by som sa chcel opýtať či niekto nemá záujem o výmenu štepov odrôd, mám asi 10 druhov jabloní ( hlavne rezistentne), 6 hrušiek, 5 čerešní, 2 marhule, 6 sliviek mam záujem najma o slivky ale aj ine môžu byť, aktualne to bude asi až v lete ale myslieť na to treba skôr :) ked ta viac cez SS.
proman
 
Príspevky: 1
Registrovaný: 22 Apr 2017, 22:39
Bydlisko: Rimavska Sobota
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Štepenie ovocných drevín a veci s tým súvisiace...

Poslaťod zvedavec » 01 Máj 2017, 21:08

jar je tu... vytesujem sa uz menej..... nakolko sa ziadne ocko neujalo. Pekne si uschli - mrchy. Snad forkert, ale ten este nepustil listok, ale je pekne zaceleny a zrasteny s konarikom.
Ani spojkovanie nevyzera marne, ale zatial tiez bez listka.. Zacinam si mysliet, ze mam na zahrade geopatogennu zonu :lol: :lol: :lol:
zvedavec
 
Príspevky: 25
Registrovaný: 14 Sep 2016, 14:40
Bydlisko: Kosice
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 8 x

Re: Štepenie ovocných drevín a veci s tým súvisiace...

Poslaťod Gondil » 22 Máj 2017, 08:32

V Bosaci pri Novom Meste nad Váhom posobi OZ Pangaea, ktore sa venuje zachrane starych ovocnych druhov/drevin. Maju tam skolku ale i velke stare sady, ktore sa po rokoch nezaujmu od povodnych majitelov snazia vratit do pouzitelneho stavu. Robia mnohe workshopy a kurzy o reze stromov a o stepeni. Takze keby mal niekto chut, tak urcite odporucam. Mozete ich stretnut aj na roznych akciach kde maju svoj stanok alebo prednasky (napr. budu mat stanok aj na tohtorocnom agrokomplexe v Nitre).
Gondil
 
Príspevky: 240
Registrovaný: 06 Aug 2015, 17:08
Bydlisko: Bošany
Dal Ďakujem: 249 x
Dostal Ďakujem: 296 x

Re: Štepenie ovocných drevín a veci s tým súvisiace...

Poslaťod zvedavec » 06 Jún 2017, 20:49

Je to jednoznacne... aj forkert sa porucal...mam v zahrade geopatogennu zonu 8)
Nove mesto je trochen daleko na nejaky workshop, ale je jednoznacne, ze niekde robim chybu. (Teda aj kolega, a aj profesionalny stepic, co sa na mojich slivkach pokusali.... a neuspeli...)
Zislo by sa okolie Kosic
zvedavec
 
Príspevky: 25
Registrovaný: 14 Sep 2016, 14:40
Bydlisko: Kosice
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 8 x

Re: Štepenie ovocných drevín a veci s tým súvisiace...

Poslaťod Gondil » 07 Jún 2017, 08:40

Na margo tych workshopov, myslim ze by mohli byt ochotni prist aj do Kosic ak by bol zaujem a poziadali ich. Minimalne viem ze mapuju a hladaju odrody po celom Slovensku.
Ale tak tazko povedat aky je u teba problem, ja sa do toho tak nevyznam :/
Gondil
 
Príspevky: 240
Registrovaný: 06 Aug 2015, 17:08
Bydlisko: Bošany
Dal Ďakujem: 249 x
Dostal Ďakujem: 296 x

Re: Štepenie ovocných drevín a veci s tým súvisiace...

Poslaťod zvedavec » 08 Jún 2017, 11:42

takze takto...
u mna je problem ten ze mam - okrem inych stromov - dva stromy sliviek - durancii.
Su to velmi stare stromy, jeden je dokonca napadnuty sirovcom. Na jednej strane chutna huba, na druhej..je strom v pr**li :|
Uz roky sa ich pokusam zastepit do naletov inych sliviek, ktorych mam po zahrade mraky. Najprv to skusal citrusar profesional.... stepil za koru koncom juna.... neuspel.
Potom som skusal ja, opat za koru, skusal som rozne obdobia... neuspesne.
Potom som rezignoval a aspon som si vypestoval zopar durancii z kostky. Ale stale ma to laka ich zastepit, aby bola istota.
Preto som si minuly rok pozval ineho stepica, co to stepil na spiace ocko koncom augusta..... neuspel.
Skusal som spojkovanie koncom februara.... neuspesne.
:lol: :lol: :lol: niekde je proste zrada....
Tym ze su stromy stare... nie je asi celkom najlepsi material mladych letorastov, ale lepsi uz ani nebude...skor horsi.
Tak pred piatimi rokmi som pisal do Bojnic, ze mam take stromy a oni maju na stranke, ze sa snazia povodne odrody zachranit.... bez odpovede.
Takze si pomaham, ako viem, ale aktualne je jasne, ze neviem :oops:
zvedavec
 
Príspevky: 25
Registrovaný: 14 Sep 2016, 14:40
Bydlisko: Kosice
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 8 x

Re: Štepenie ovocných drevín a veci s tým súvisiace...

Poslaťod juraj1974 » 09 Jún 2017, 07:59

Ja len nesmelo a skromne skusim jeden napad co sa osvedčil mne.. Stromy a aj tie starsie maju vo zvyku pri hlsom reze zareagovat tak ze vyzenu nove letorasty. Sice nerodive ale ako potencionalny material celkom vhodne na bud samotne vruble alebo ako maticny letorast na stepenie (ockovanie) Ak by sa to podarilo ze po reze sa strom takto zachova tak by podla môjho nazoru bola vacsia sanca na experimentovanie. Samozrejme je to len taky tip lebo slivka ma silny nabeh na glejotok a preto aj reaguje na kazdy taky zasah. Na mladom dreve (rocny vyhonok) by sa ten tento jav dal celkom vyuzit na prave ujatie sa vrublov. To ma len tak napadlo. Mozno to je hlupost ale skusil by som ..
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Pestovateľstvo a chov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia