Nádoby na vodu, Poľné fľaše, atď.

Ruksaky, nosné systémy...

Re: Nadoby na vodu

Poslaťod SKW » 08 Jan 2011, 13:29

Snypo píše:LETO: Camelback (cca 2,5l vody)+nejakú tú 1,5 L PET flašu


Snypo, zaujíma ma ten Camel bag z ľanu, aké máš s ním skúsenosti? Ja som rozmýšlal o kúpe minulé leto no nejak som od toho upustil.
Pred použitím by sa vraj mal namočiť do vody na 48 hodín. Treba naozaj 2 dni? Počas pochodu netečie alebo nepresakuje?
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Nadoby na vodu

Poslaťod Snypo » 08 Jan 2011, 17:21

Obrázok užívateľa
Snypo
 
Príspevky: 244
Registrovaný: 29 Sep 2008, 17:31
Bydlisko: Šalgovík - metropola východu
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 37 x

Re: Nadoby na vodu

Poslaťod SKW » 08 Jan 2011, 17:58



Sorry, nedorozumenie z mojej strany, mohol som si domyslieť, že ty asi nebudeš používať staré vykopávky :mrgreen: .
Niekde som videl pána Mearsa používať klasický ľanový camelbag, tak ma zaujíma, či s tým má niekto skúsenosti. Možno sa nájde niekto, kto má rád "old school" veci ako ja :)
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Nadoby na vodu

Poslaťod BushrangerCZ » 09 Jan 2011, 12:51

Zdar, vodu nosím v Camelbaku, a další navíc, je-li potřeba, v Dromedary bag. Dromedary bag je super, dá se napojit i na MSR filtr a taky na lapače vody na hamaku od Hennessy. Jednou jsem ho musel reklamovat, protože mi v mraze začal téci, ale ten další je v pohodě. Pokud fakt mrzne až praští, tak vám šlauch od camelbaku zamrzne, takže nosím dvě plastové flašky "pilotky" v náprsních kapsách, v batohu termosku, a dromedary bag nepoužívám, místo toho mám klasické PET lahve. Je to z toho důvodu, že do vody přidávám výjimečně šťávu, ionťák atd., protože voda pak pomaleji mrzne (aspoň u toho co používám já), obvykle se z ní udělá jen tříšť a úplně nezamrzne. Do Dromedary bagu a camelbaku dávám výhradně čistou vodu aby mi neshnil, jsem líný to pokaždé čistit.
http://bushcraftercz.wordpress.com
"Žvejkal hejkal v hubě vejkal"
Obrázok užívateľa
BushrangerCZ
 
Príspevky: 205
Registrovaný: 08 Jan 2011, 23:52
Bydlisko: Bohemia, Moravia, Silesia
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 31 x

Re: Nadoby na vodu

Poslaťod sally » 09 Jan 2011, 13:37

dromedary bag - ako funguje jeho napojenie na hennessy?
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Nadoby na vodu

Poslaťod BushrangerCZ » 09 Jan 2011, 13:45

sally píše:dromedary bag - ako funguje jeho napojenie na hennessy?

http://www.hennessyhammock.com/specs_wa ... ystem.html
Dříve vysloveně jmenovali Dromedary bag, nyní jakýsi Platypus bladder. Bohužel v době mé objednávky to bylo vyprodané, a jak koukám, stále je.
http://bushcraftercz.wordpress.com
"Žvejkal hejkal v hubě vejkal"
Obrázok užívateľa
BushrangerCZ
 
Príspevky: 205
Registrovaný: 08 Jan 2011, 23:52
Bydlisko: Bohemia, Moravia, Silesia
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 31 x

Re: Nadoby na vodu

Poslaťod sally » 09 Jan 2011, 13:49

a to oni predávajú? Lebo videl som návod na samodoma výrobu, čo mi príde jednoduchšie :) Stačila pet-fľaša alebo pre movitejších fľaša od SIG, rúrka, vŕtačka... bolo to niekde na bushcraftuk. Každopádne ako vychytávka je to super.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Nadoby na vodu

Poslaťod BushrangerCZ » 09 Jan 2011, 13:58

sally píše:a to oni predávajú? Lebo videl som návod na samodoma výrobu, čo mi príde jednoduchšie :) Stačila pet-fľaša alebo pre movitejších fľaša od SIG, rúrka, vŕtačka... bolo to niekde na bushcraftuk. Každopádne ako vychytávka je to super.

Jo, lze to vyrobit na koleně v pohodě, mě zaujala ta možnost to šroubovat na vak s vodou. A pokud by to prodávali za pár dolarů, vzal bych to tehdy s hamakou, teď na to ale prdím protože to poštovné za takovou kravinu by mě zruinovalo.
http://bushcraftercz.wordpress.com
"Žvejkal hejkal v hubě vejkal"
Obrázok užívateľa
BushrangerCZ
 
Príspevky: 205
Registrovaný: 08 Jan 2011, 23:52
Bydlisko: Bohemia, Moravia, Silesia
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 31 x

Re: Nadoby na vodu

Poslaťod matus » 09 Jan 2011, 17:41

pre SKW osobnu skusenost nemam ale na us army píšu že sa ma namočiť http://www.usarmy.sk/svk/goods/805/dopl ... tna-25-ltr
http://www.zalesactvo.wordpress.com
Príroda nikdy nezradi srdce ktoré ju miluje
Obrázok
Obrázok užívateľa
matus
 
Príspevky: 358
Registrovaný: 21 Nov 2010, 10:54
Bydlisko: hlohovec
Dal Ďakujem: 203 x
Dostal Ďakujem: 53 x

Re: Nadoby na vodu

Poslaťod SKW » 09 Jan 2011, 18:30

matus píše:pre SKW osobnu skusenost nemam ale na us army píšu že sa ma namočiť http://www.usarmy.sk/svk/goods/805/dopl ... tna-25-ltr


Vďaka, inak je to aj na vaku napísané, myslel som, že niekto starší tu na fóre s tým možno má skúsenosti, ale asi nie, keďže dnes už existujú oveľa lepšie moderné náhrady :)

Inak aby som to trocha priblížil tým čo to nepoznajú a zaujímajú ich tradičné spôsoby, zatiaľ som o tom len čítal a zaujalo ma to.
Obrázok
Vak je z hrubého ľanového plátna. 2,5 litra je celkom slušný objem. Vďaka evaporácii (vyparovaniu) vody na povrchu vaku je voda vo vnútri studená a ochladzuje sa aj vo veľkých horúčavách. Vraj najlepšie je zavesiť vak niekde v chládku a prievane, pokiaľ človek nieje v pohybe. Tento spôsob bol a iste niekde ešte stále je využívaný na púštiach (vak zavesený počas pochodu na postroji ťavy, koňa...) .
Keď si predstavím voľbu medzi fajne vychladenou vodou a teplou vodou z plastovej fľaše, pri 35 stupňových horúčavách tak moja voľba je jasná.

No prináša to aj isté otázky...
-Ako chutí voda z ľanového vaku
-Ako rýchlo a koľko vody sa odparí (ale myslím že to závisí od horúčavy a vetra ale snáď to nebude až tak priepastný únik tekutiny)
-Či by sa tento spôsob dal aplikovať pri pochode, turistike, či by nezavadzal kedže musí visieť vonku na batohu (nemôže byť v ruksaku)
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Nadoby na vodu

Poslaťod sally » 09 Jan 2011, 18:43

ako je to s "vodeodolnosťou?" Prečo to nemôže byť vnútri batoha?
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Nadoby na vodu

Poslaťod SKW » 09 Jan 2011, 18:48

sally píše:ako je to s "vodeodolnosťou?" Prečo to nemôže byť vnútri batoha?


Takto, vak normálne drží vodu, ale keďže je z ľanu, cez póry presakuje voda (neber to doslovne že tečie :)) Vďaka tomuto sa voda odparuje a tým sa vnútri ochladzuje. Tento spôsob nosenia vody je cenený práve pre toto ochladzovanie vody, nápoj máš stále studený aj keď ideš v riadnej horúčave. Ale to má aj svoju daň a tou je, že prídeš o časť vody ktorá sa odparí, nemám s tým skúsenosti osobne tak neviem povedať koľko vody sa vyparí.

Vo vnútri batohu by vak nefungoval a asi by ti zamočil veci. Ale ja by som si to kľudne vedel predstaviť, že ho mám zavesený vonku zboku na batohu, pripevnený tak aby sa nekyvotal, a v horúčave kus vody presiaknutej na batoh by nevadilo.

Ďalej som čítal, že tento vak sa v pohode dá spraviť nepriepustný, aplikovaním parafínu s voskom. Ale tým pádom už stratí svoj význam a nebude ti ochladzovať vodu, čiže to už môžeš siahnuť aj po PET fľašiach, alebo moderných camelbakoch.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Nadoby na vodu

Poslaťod Killian » 09 Jan 2011, 19:04

K tomu chladeniu vdaka odparovaniu by som este doplnil, ze som cital niekde davno ohladom US polnych flasiek, ze ten obal ma taku izolacnu vrstvu nie len aby udrziaval teplo, ale v horucavach sa to ma cele namocit do vody a potom sa to trochu chladi. Tym mozes kontrolovat pomer kolko vody "obetujes" na chladenie, lebo si to sam oblejes :) . Nosili sa na opaskoch (resp. v tom case na nosnom systeme ALICE), takze nehrozilo namocenie ruksaku.
"The great thing about bushcraft is that wherever you go, the skills go with you."
Obrázok užívateľa
Killian
 
Príspevky: 236
Registrovaný: 26 Mar 2006, 19:30
Bydlisko: Spišská Belá
Dal Ďakujem: 25 x
Dostal Ďakujem: 51 x

Re: Flase na vodu

Poslaťod matus » 13 Feb 2011, 19:48

caute nemate niekto problem s kopiou us flašky ta latka kam sa prepchavaju alice klipi sa mi ako keby vitrhava s obalu takže flašu musim mat v malej polnej poradte co s tym ak niekto vie :x
http://www.zalesactvo.wordpress.com
Príroda nikdy nezradi srdce ktoré ju miluje
Obrázok
Obrázok užívateľa
matus
 
Príspevky: 358
Registrovaný: 21 Nov 2010, 10:54
Bydlisko: hlohovec
Dal Ďakujem: 203 x
Dostal Ďakujem: 53 x

Re: Flase na vodu

Poslaťod sally » 13 Feb 2011, 20:57

máš tri možnosti riešenia:

1) kúpiť origo obal
2) namáhané miesta prešiť na stroji/rukou
3) opliesť fľašu paracordom a nosiť ju zavesenú na opasku cez karabínku

ja by som volil to prvé - ceny origo fľaše aj s origo obalom sú na ebay veľmi nízke, rádovo 10-20e
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Ostatné

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 11 hostia


cron