Kliešte

Vaše praktické poznatky z praxe, tipy, skúsenosti, zaujímavé výlety...

Kliešte

Poslaťod emo_hunter » 19 Jún 2010, 09:42

Sa čudujem, že tu táto téma není - veď sú tak obľúbení :evil: . Tak akú prevenciu používate ? Ste očkovaní ?
Ja nepoužívam nič,rozmýšľam nad sprejmi na oblečenie alebo telo tak prosím poradte + túto zimu sa chystám na očkovanie, ale tá cena, som počul, že 80€. Raz som z kliešťov ochorel.
emo_hunter
 
Príspevky: 135
Registrovaný: 16 Jún 2010, 11:55
Bydlisko: emo cemetery
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Kliešte

Poslaťod v.v.l.a.a.d.o.o » 19 Jún 2010, 10:25

Nosím vždy dlhé nohavice, čo trochu obmedzí počet kliešťov. Inak sa nijako zvlášť nechránim, nepoužívam žiadne spreje, masti, ani nie som očkovaný. Okamžite ako kliešťa zacítim, odstránim ho. Väčšinou to začne svrbieť, keď sa prisaje, vtedy stačí vyškrabnúť nechtom. Ak je už nacicaný, pomaly ho vykývam bez iných pomôcok. Vyskúšal som aj plastové klieštiky na vyťahovanie, ale kliešť bol už hlbšie zavŕtaný a roztrhol sa, takže radšej vykývať.
v.v.l.a.a.d.o.o
 
Príspevky: 102
Registrovaný: 10 Jún 2010, 20:13
Bydlisko: mesto pri Dunaji
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 20 x

Re: Kliešte

Poslaťod Killian » 19 Jún 2010, 10:53

To očkovanie je len proti zápalu mozgových blán, proti borelióze neexistuje očkovanie a to je práve ta zákernejšia choroba.
Nosím stále dlhé nohavice a kanady, ktoré dole sťahujú nohavice - takže kliešťa som mal iba parkrát v živote. U nás je ich aj menej, keďže sme vo vyššej nadmorskej výške, ale každým rokom ich pribúda. Pomáha aj repelent, občas si ho dávam aj na nohy. Podľa toho čo som čítal, tak aktívna zložka väčšiny repelentov je DEET a ten by mal byť priamo nanášaný na pokožku, nie na textil.
Čo sa týka vyberania, tak veľa ľudí verí tomu mýtu o točení kliešťa - ale veď on nemá žiaden závit :D . Nie je dobré ho ani mazať kadejakými masťami - väčšie riziko prenesenia nákazy. Jednoducho ho kývaním pomocou pinzety vytiahnuť. Stane sa, že časť zostane v rane - to sa už dá potom vybrať ihlou a nie je to také riziko, maximálne vznikne zápal. Ide o to, aby sa počas ťahania nestlačilo bruško kliešťa a tým by sa mohol dostať infikovaný obsah do tela.
Doma sa stále po výlete poprezerám, mňa to miesto potom aj začne svrbieť, takže som ho stále našiel - a ešte nikdy nebol nejak veľmi "nacicaný".
"The great thing about bushcraft is that wherever you go, the skills go with you."
Obrázok užívateľa
Killian
 
Príspevky: 236
Registrovaný: 26 Mar 2006, 19:30
Bydlisko: Spišská Belá
Dal Ďakujem: 25 x
Dostal Ďakujem: 51 x

Re: Kliešte

Poslaťod Snypo » 19 Jún 2010, 12:07

som očkovaný proti kliešťovej encefalitíde.Zatial som mal 3 dávky očkovacieho sera,kazde stalo cca 23 €.
Ochrana proti kliešťom - najlepsia je kombinácia vysokej obuvy s nohavicami a blúzou s dlhými rukávmi + repelenty.Kto chce nech aj poar dni pred ochodom do terenu konzumuje tabletky B karoten - udajne to odpudzuje hmyz(meni to pach tela).
Obrázok užívateľa
Snypo
 
Príspevky: 244
Registrovaný: 29 Sep 2008, 17:31
Bydlisko: Šalgovík - metropola východu
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 37 x

Re: Kliešte

Poslaťod Zvero » 19 Jún 2010, 12:10

Ja používam dlhé nohavice + kanady. Nohavice si nastriekam s repelentom (Značka: Diffusil).
"Nature does nothing uselessly."
Obrázok užívateľa
Zvero
 
Príspevky: 72
Registrovaný: 07 Sep 2008, 14:36
Bydlisko: Kežmarok
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 16 x

Re: Kliešte

Poslaťod sally » 19 Jún 2010, 15:55

zvero - diffusil? Myslíš ten sprej, čo leptá plasty, používa sa ako jed na hmyz a pri vdýchnutí z toho človek 5 minút kašle? :lol: Používame to na airsoftových akciách. Na civilné použitie, kedy nečakám dlhodobé ležanie vo vysokej tráve a podobne, stačí obyčajný repelent z lekárne.
Kliešťa som mal za život už nejeden krát, vždy stačilo ho normálne vybrať (vykývať...) a bolo po probléme.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Kliešte

Poslaťod Killian » 19 Jún 2010, 22:38

Diffusil používam aj ja :) - obsahuje DEET v menšej koncentrácií a áno - môže leptať plasty, ale pokožku neleptá :D . Samotné DEET bolo vyvinuté americkou armádou po 2. svetovej vojne a nasadené potom vo Vietname. Odvtedy sa používa a je to najefektívnejšia látka a neprišlo sa za ten čas na nejaké vedlajšie účinky - teda okrem toho, že treba dávať pozor, lebo to leptá všetko z plastu :).
"The great thing about bushcraft is that wherever you go, the skills go with you."
Obrázok užívateľa
Killian
 
Príspevky: 236
Registrovaný: 26 Mar 2006, 19:30
Bydlisko: Spišská Belá
Dal Ďakujem: 25 x
Dostal Ďakujem: 51 x

Re: Kliešte

Poslaťod Adno » 20 Jún 2010, 10:56

U mna je to tiez Diffusil. Kliesta som mal len raz a aj to je uz peknych par rokov dozadu. Podarilo sa mi ho pripucit omylom, ani neviem kedy. Az doma som spozoroval cudnu ciernu bodku a nasledne odstranit zvysky, co po nom ostali. Co sa tyka prevencie, tak to by som len kopiroval Snypov prispevok...
Obrázok užívateľa
Adno
Vedúci :)
 
Príspevky: 398
Registrovaný: 26 Mar 2006, 20:07
Bydlisko: Okres KK
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 31 x

Re: Kliešte

Poslaťod Michal » 26 Jún 2010, 19:50

Kliešte ma majú radi celkom dosť, raz som prišiel z lesa a mal som ich na sebe 5, troch som striasol a dvaja boli pricucaní. Ako bolo spomenuté žiadne oleje ani masti sa neodporúčajú používať. Počul som, že kliešť sa vtedy začne dusiť a vtedy pusti svoj obsah do rany.

Ja si vyberam kliešťov takým háčikom pre psov(obr. dole), alebo pinzetou. Ak nie je po ruke ani jedno, kliešťa šúcham uterákom (musi byť malý a čerstvo prisatý, nesmie byt nacucaný inak sa moze roztrhnut) a zvyčajne sa pustí.
Obrázok

repelent pouzivat tiez difusil, popripade co kto ma :)
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Kliešte

Poslaťod bertold8 » 05 Júl 2010, 22:16

Jeste to tu zrejme nepadlo. Po odstraneni klistete je vhodne misto vydezinfikovat. Alkohol, jodisol. Ja pouzivam na ven male ctverecky s dezinfekci, ktere se pouzivaji na cisteni mista pri injekcich. Male nic, zatavene v obalu, ve kterem to lze delsi dobu skladovat treba i v KPZ
bertold8
 
Príspevky: 88
Registrovaný: 05 Júl 2010, 21:54
Bydlisko: Brno/Blansko
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 10 x

Re: Kliešte

Poslaťod sally » 05 Júl 2010, 23:26

bertold8 - super nápad, omrknem v lekárni. A vitaj na fóre :wink:
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Kliešte

Poslaťod Snypo » 06 Júl 2010, 10:33

Kód: Vybrať všetko
http://www.youtube.com/watch?v=gEjI1yfw17w
Obrázok užívateľa
Snypo
 
Príspevky: 244
Registrovaný: 29 Sep 2008, 17:31
Bydlisko: Šalgovík - metropola východu
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 37 x

Re: Kliešte

Poslaťod Tulavy » 21 Júl 2010, 14:48

Je to asi najneprijemnejsia sucast pobytu v prirode, ale naucil som sa tym velmi netrapit. Vraj vitamin B, ko tu bolo spomenute, tak toho je dost v pive, hehe. Potom na hmyz celkom zabera aj dobre sa nechat vydymit, ale s kliestami neviem. Dlhe nohavice su samozrejmostou, ale aj tak som casto si nasiel kliestov. Treba sa priebezne prezriet a vybrat. Raz som sa zlakol, lebo som po jednej ture asi po dvoch dnoch citil na zadku svrbenie, tak pozeram a kliest, uz celkom zakusnuty a rozpapany, tak som ho vytiahol, trochu mi to potom napuchlo a svrbelo este asi tyzden, ale potom to preslo, dufam ze to nebude mat nasledky.
Este spomeniem metodu ako vyberam: namydlim kusok bavlnenej handry a krutivym pohybom (podla mna jedno do ktorej strany, obcas aj striedam) sucham po zakusnutom kliestovi a v okoli po pokozke, naprv zlahka, ked sa mu nechce troska pritlacim. Zatial som tak vybral - vsetky, niektore rychlejsie, niektore pomalsie.
Obrázok užívateľa
Tulavy
 
Príspevky: 39
Registrovaný: 21 Júl 2010, 00:14
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Kliešte

Poslaťod Majro » 04 Aug 2010, 23:53

na dezinfekciu po vytiahnutí používam švédske kvapky a ak nemám pri sebe tak skorocel ..... používam aj pri zápaloch a ranách ale to je už iná téma
Majro
 
Príspevky: 7
Registrovaný: 04 Aug 2010, 16:45
Bydlisko: Horehron
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Kliešte

Poslaťod dodo » 20 Nov 2010, 22:25

Ja používam dezinfekčné jódove pero(Jodisol)-prisatého kliešťa potieram tak,aby bol zaliatý-on sa zadusí,a uvoľní sa-ak sa povracia,tak do dezifekcie,čiže nákaza nehrozí...
Je to stará osvedčená vec do lekárničky-keď tým potriete štípance od komárov,tak prestanú svrbieť.
Všetko ide,len malé deti sa musia nosiť...
Obrázok užívateľa
dodo
 
Príspevky: 117
Registrovaný: 20 Nov 2010, 22:14
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 161 x
Dostal Ďakujem: 190 x

Ďalší

Späť na Z praxe

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 12 hostia


cron