Vyrezávanie z dreva

Rôzne druhy ľudových remesiel, vaše výrobky, postupy, rady.

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod bb69 » 29 Aug 2015, 18:29

Pridávam dve nové z hlohu. Z tohto dreva sa mi vidia lyžice najpríjemnejšie na používanie. Na druhom zábere som priložil dve staršie, tiež z hlohu, na porovnanie, ako odlišne môže byť sfarbené drevo z toho istého druhu stromu.
Prílohy
IMG_0617.JPG
IMG_0621.JPG
Stojí vysoká, divá Poľana, mať stará ohromných stínov... (Andrej Sládkovič: Detvan)
bb69
 
Príspevky: 123
Registrovaný: 25 Sep 2014, 15:40
Bydlisko: Očová
Dal Ďakujem: 897 x
Dostal Ďakujem: 455 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod boomer » 02 Sep 2015, 21:57

Zdravím všetkých :) už dlhšiu dobu som tu nebol, ale zato prírode som ostal verný a pracoval na nejakých projektoch :) Tu je pár kúskov aj s mojím logom. Ak chcete pozrite si na FB skupinu JM Handmade craft, kde uverejňujem svoje výsledky práce s drevom 8)
Prílohy
IMG_5090.jpg
Logo na výrobku
IMG_5083.jpg
Brezový nádor
IMG_5069.jpg
Lipa
IMG_5047.jpg
Lipa
kuskascucoriedkami1.jpg
Brezový nádor
When life gives you hands, make handmade!
Pozri sa hlbšie do prírody a všetko lepšie pochopíš...
boomer
 
Príspevky: 34
Registrovaný: 14 Jún 2011, 14:27
Bydlisko: Trenčín
Dal Ďakujem: 13 x
Dostal Ďakujem: 32 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod Gondil » 04 Sep 2015, 12:05

Moja prvotina. Nie je dokonalá ale mne sa páči a snáď sa bude páčiť aj novej majiteľke, keď ešte prihodím nejaký ten dekor a napustím olejom, keď zistím ako na to :D Potom snáď ešte doplním foto. Trošku nepríjemne ma prekvapili praskliny v klátiku takže som niekoľkokrát menil plán počas vyrezávania a nakoniec som z toho kusu vytvoril toto :)
Čo sa týka práce, perfektný relax i keď mi výroba tejto lyžice zabrala dni a ruky boli zničené. Darmo, v mojom prípade s rok odstátou jabloňou to bol skôr boj na život a na smrť než jemná práca :D Tak snáď bude aspoň slúžiť poriadne dlho :)

EDIT: doplnil som foto s dekorom a po napustení olivovým olejom. Vzor som nakoniec vypaľoval i keď som ho chcel robiť kolrosingom ale nejak mi to raz vyšlo potom zas nie tak som to nechcel riskovať.
Odkaz na G+: https://plus.google.com/+OndrejAntl/posts/MUHUkis3jLs
Drevo: Jabloň
Nástroje: Fiskars X10, malý štepársky mikov, nabrúsený ohnutý plátok z píly na železo, oblé dláto narex

1.jpg
Homemade tool s ktorým sa nerobilo nič moc :D
2015-09-03-086.jpg
Pred brúsením
2.jpg
po brúsení
2015-09-04-098.jpg
2015-09-10-099.jpg
Dekor vypálený a drevo napustené olivovým olejom
Naposledy upravil Gondil dňa 10 Sep 2015, 14:26, celkovo upravené 1
Gondil
 
Príspevky: 240
Registrovaný: 06 Aug 2015, 17:08
Bydlisko: Bošany
Dal Ďakujem: 249 x
Dostal Ďakujem: 296 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod atti.hombre » 04 Sep 2015, 13:54

:yees: toto amigo vôbec nie je zlé!...zohrej to fénom a namoč do oleja ( ľanového ) na noc...ráno utrieš a hotovo.
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1860 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod mucha puk » 09 Sep 2015, 18:24

Ahojte,
zhruba pred mesiacom sa mi z Ruska podarilo ako suvenír dotrebať asi polmetrový kus jarabiny. Toto mi vyšlo z prvého kúska. Môj prvý kukso/črpačko/šialko/neviemčozariad :-D Ešte to zmontujem kúskom kože, keď dáky zoženiem.
Inak je to moje nové najobľúbenejšie drevo - tvrdé ako skala, ale stojí za tie mozole. Krásny kontrast medzi jadrom a beľou a tá ovocná vôňa pri vyrezávaní, nádhera :-) Ošetrené orechovým olejom.
Prílohy
20150820_161909.jpg
p9090573.jpg
p9090580.jpg
p9090574.jpg
p9090579.jpg
“Ryba, která neštěká, nekouše."
Obrázok užívateľa
mucha puk
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 03 Sep 2014, 13:36
Bydlisko: obežná dráha medzi Čachticami a Zvolenom
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 40 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod bb69 » 13 Sep 2015, 20:09

Misa - vŕba, obracačka - čerešňa vtáčia.
Prílohy
Miska-vŕba (1).JPG
Miska-vŕba (2).JPG
Miska-vŕba (3).JPG
Obracačka-čerešňa (1).JPG
Obracačka-čerešňa (2).JPG
Obracačka-čerešňa (3).JPG
Stojí vysoká, divá Poľana, mať stará ohromných stínov... (Andrej Sládkovič: Detvan)
bb69
 
Príspevky: 123
Registrovaný: 25 Sep 2014, 15:40
Bydlisko: Očová
Dal Ďakujem: 897 x
Dostal Ďakujem: 455 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod bubi » 14 Sep 2015, 11:03

Už som tu videl toľko krásnych vecí, že som sa aj ja odhodlal niečo vystružlikať. Teda nie krásne ale skôr také testovacie. Vyšla mi z toho lipová lyžica. Taká zavalitá, aby sa nezlomila ani v hustom guláši. Hlavný cieľ je pre mňa nádobka na pitie kávy (minikuksa, miničrpák, či niečo také). Takže teraz si beriem aj na krátke prechádzky so sebou pilu. Lyžicu som natrel olivovým olejom. Krásne to drevo ožilo.
Prílohy
20150914_104325-1.jpg
Ja som aj zo zeme aj z oblakov. (Ján Smrek).
Obrázok užívateľa
bubi
 
Príspevky: 234
Registrovaný: 09 Feb 2015, 16:53
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 164 x
Dostal Ďakujem: 180 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod dejvid » 16 Sep 2015, 15:13

Zdravim majstri :-) uz som si konečne.objednal ližyčkar :-) nemôžem sa dočkat kedy mi to pride určite to poznate :-) kupoval so.ho zo stranky Tomahawk je značky Mora a čo ešte dodat no.dufam že sa mi snim bude dobre pracovat.A teras by som chcel vediet čo mi radite ako začiatočnikovy nejake vaše rady na začiatok bol by som vam velmy vdačny
dejvid
 
Príspevky: 36
Registrovaný: 09 Jan 2015, 18:26
Bydlisko: senica
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 4 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod dejvid » 16 Sep 2015, 20:01

zdravim chcel som sa spytat aky je najlepsi olej na morenie?teras maju v akcii extra panensky olivovy može byt,alebo kokosovy tuk?čo by ste mi poradily?vdaka za ochotu :D
dejvid
 
Príspevky: 36
Registrovaný: 09 Jan 2015, 18:26
Bydlisko: senica
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 4 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod dejvid » 16 Sep 2015, 20:03

Ešte jeden dotaz jedna pani mi radila aj domacu vyrobu moridla zo šupiek orechov.počul o tom niekto viac?
dejvid
 
Príspevky: 36
Registrovaný: 09 Jan 2015, 18:26
Bydlisko: senica
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 4 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod jasommato » 16 Sep 2015, 22:05

ahoj
no lizickr je fajn vec ale potrebujes hlavne dobri noz ci rovno zo 3
na morenie sa pouziva moridlo olej sluzi na zastabilizovanie zvyraznenie a ochranu ako tu vsetci pisu naj je asi lanovi olej aked ja pouzivam olivak na riad ktori sa chistam za sezonu vyuzit a potom zlikvidovat a spravit novi
o supkovom moridle som pocul aj na skole sme sa o tom cosi ucili uz si to nepametam ale mozno tomam aj v zosite ale som na to moc lenivi tak pouzivam kupene moridla :D


a teraz rada
na zaciatok je dobre si najst v okoli dakoho kto sa tomu venuje a pozorovat co a ako
ale poradim ti klasicky ako kazdemu zacni meksim drevom idealne lipkou a skus lizicku ale nie rovnu ale si ju z boku navrni tvarovanu ako su normalne kovove co mas v kuchini cim viac prehnuta tym lepsie potom pri praci na takejto spoznas vsetky smeri a rezi dreva a ako v nich a s nimi pracovat a casom aj ako neist proti drevu alebo ako ist spravne proti nemu
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod Elév » 17 Sep 2015, 08:14

ad.: Morenie dreva:
Morenie slúži na zmenu odtieňa, alebo farby dreva, nie na ochranu, na to sú laky. Cieľom môže byť napodobenie nejakého exotického dreva, napodobenie starého povrchu, alebo patiny, alebo prekrytie nejakých kazov a pod.
Morí sa zväčša farbičkami - pigment rozpustený vo vode, alebo v liehu - orechové šupy (zložky, ktoré obsahujú) môžu byť práve takýmto pigmentom, ale na rozdiel od kupovaných liehových farbičiek, môžu vyluhované orechové šupy poslúžiť aj ako prvá zložka pri naozajstnom, chemickom morení, ktorým sa dá povrch dreva premoriť o mnoho kvalitnejšie a hlbšie. Prvá zložka je vždy nejaký tanín, druhá je roztok nejakej soli, najčastejšie dvojchroman draselný, kyselina chromová, alebo hydroxid železitý - podrobnosti na požiadanie.
Mnoho driev má tak vysoký obsah triesla, že zreagujú a zmenia odtieň použitím len samotného roztoku soli.
Krásne a do hĺbky sa dá moriť vo výparoch amoniaku - pár kvapiek čpavkovej vody plus drevo do igelitového vreca, dobre uzavrieť a nechať aspoň týždeň, ale radšej dva! Funguje to parádne na ovocné dreviny, najmä slivka napadnutá šárkou vie spraviť úplné zázraky.
Riadne hlboko premoriť sa dá aj v tlakovom hrnci za použitia nejakej obyčajnej farbičky, pigment sa do dreva v podstate natlačí počas varenia, samozrejme že skriňu takto nespravíte, ale dýhy až do 1,5mm hrúbky (možno aj viac, neskúšal som) premoríte úplne skrz naskrz!

Ideálne (naozajstné) morenie ide do takej hĺbky, že po následnom finálnom prebrúsení povrchu sa farebný odtieň nezmení (nezbrúsite si to!), toto sa jednoduchým natretím kupovaným liehovým moridlom NEDÁ dosiahnuť.

Dalo by sa o tom ešte veľa, ale už sa mi nechce... :turtle2:
"All we need here, God, is one little precision earthquake."
SeldomSeen Smith

groundgear
Obrázok užívateľa
Elév
 
Príspevky: 528
Registrovaný: 04 Sep 2011, 21:59
Bydlisko: Pacov
Dal Ďakujem: 195 x
Dostal Ďakujem: 1368 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod jasommato » 17 Sep 2015, 09:03

to je pravda :( a tp sme sa vsetky tieto postupi ucili na skole le sa proste nechce ich skusat a ani na to neni moc casu
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod bb69 » 17 Sep 2015, 18:09

dejvid píše:Zdravim majstri :-) uz som si konečne.objednal ližyčkar :-) nemôžem sa dočkat kedy mi to pride určite to poznate :-) kupoval so.ho zo stranky Tomahawk je značky Mora a čo ešte dodat no.dufam že sa mi snim bude dobre pracovat.A teras by som chcel vediet čo mi radite ako začiatočnikovy nejake vaše rady na začiatok bol by som vam velmy vdačny

Ja osobne, keď som začínal, som sa všetko podstatné a dôležité dozvedel z tohto fóra. Potom už treba len skúšať a nevzdávať to. :)
Stojí vysoká, divá Poľana, mať stará ohromných stínov... (Andrej Sládkovič: Detvan)
bb69
 
Príspevky: 123
Registrovaný: 25 Sep 2014, 15:40
Bydlisko: Očová
Dal Ďakujem: 897 x
Dostal Ďakujem: 455 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod keres » 17 Sep 2015, 20:03

Ked som sa informoval u jedneho rezbara ako sa naučil tak pekne stružlikať, odpovedal, rež a struhaj do zblbnutia.Mal pravdu ,drevo a čas ukazali kde robim chybi.Tušim že som sa ho na to pýtal v1984 a stále sa podari dačo dodrbať.Nebohy dedkovia pri ktorich som vyrastal tvrdili že drevo sa morilo aj v ľudskom moči. Či je to pravda neviem ,neskúšal som :mrgreen:
Obrázok užívateľa
keres
 
Príspevky: 359
Registrovaný: 17 Feb 2012, 21:39
Bydlisko: Vranov nad Topľov
Dal Ďakujem: 773 x
Dostal Ďakujem: 830 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Remeslá

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia