Sedlářský koník - svěrka k šití kůže

Rôzne druhy ľudových remesiel, vaše výrobky, postupy, rady.

Sedlářský koník - svěrka k šití kůže

Poslaťod Pája » 05 Apr 2015, 17:22

Nachází se tu dost velká parta nadšenců, kteří ve volném čase mastí jeden výrobek z kůže za druhým. Nejen pro ně si dovoluji uveřejnit článek o výrobě mého sedlářského koníka. Mám ho poměrně krátce, nicméně již teď mohu konstatovat, že je to výborná pomůcka, která mi o dost ulehčuje šití klasickým sedlářským stehem.

Obrázok

Sedlářský koník je zařízení podobné svěráku, do kterého se vkládá kůže k sešití. Je to velmi užitečná pomůcka, nahrazující pár rukou navíc; sedlářské šití se totiž provádí současně dvěma jehlami proti sobě, aby šev přibýval rovnoměrně a jednotlivé stehy byly stejnoměrně utažené.

Obrázok

Koníků existuje celá řada, ale to hlavní mají společné - dřevěné kleštiny na dlouhých ramenech. Mohou být různě velcí. Svěrák je nahoře rovný nebo zkosený, pevný nebo otočný; jištěný buď stiskem stehen, tkanicí, truhlářskou svěrkou nebo šroubem s maticí. Kleštiny jsou připevněny buď ke stolu, k jednoduché lati, na které se sedí, či mohou být rovnou součástí lavice, podobně jako řezbářská stolice, "strejček."

Obrázok

Od té doby, co jsem začala s kůží pracovat více, mě koník lákal. Držet si všechno koleny a hrbit se nad prací mě už nebavilo. Z prostorových důvodů jsem se rozhodla pro verzi "kleštiny na lati" s otočnou úpravou.

Celá věc je pak víceméně recyklát materiálu, jež se nám válel ve šteláři. Výběr byl velmi jednoduchý, ohoblovanou desku potřebné délky a šířky jsme tam měli jenom jednu. Bohužel, deska je smrková, z listnatého dřeva by byla vhodnější. Doufám tedy, že časem nezačne někde ronit smůlu.

Ačkoliv by prý nábytek neměl být silně individualizovaný (jak říká Christopher Schwarz), neměla jsem na výběr, protože jsem naživo žádného koníka ještě neviděla, a ani neznám standardizované rozměry. Ten můj má tedy ramena o délce rovnající se délce mého předloktí, stejně dlouhá je pak i spodní lať.

Kleštiny jsou navrchu našikmo seříznuté. Svíraný předmět tak bude mít šev směrem vzhůru, a já budu vidět jasně každý další steh, protože nebudou ve vzájemném zákrytu. Z odřezků pod ponkem jsem vybrala kousky tenké palubky, ze kterých jsem odřízla vrchní zobáček a vlepila na vnitřní stranu kleštin. Vnitřní distanc tvoří dva hranolky příhodné šířky slepené k sobě.

Obrázok

Vršek kleštin je ocaskou zkosený do špice, aby příliš tlustá hrana při šití rukám nepřekážela. Stejně tak jsem smirkem ze všech dílů odstranila hrany, které by mohly tlačit do nohou, nebo se obtisknout do kůže. V ramenech je vyvrtaná díra na utahovací šroub, který zajistí akurátní stisk svěrky.

Pohyblivost koníkovi zajišťují dva prvky - pantový závěs na jednom z ramen (pohyblivost do strany, zajišťující libovolnou tloušťku sešívaného švu) a šroub, spojující spodní lať s tělesem svěrky, jež je na volno, aby bylo možno koníka otáčet kolem své osy.

Obrázok

Všechny spoje jsou lepené odolným lepidlem, pantový závěs je navíc zajištěn vruty.

Čelisti svěrky jsou olepené kůží, aby bylo co nejvíce sníženo riziko poškození sešívaného výrobku. Záleží ale samozřejmě i na tom, jak bude svěrka utažená.

Obrázok

Koníka jsem nechala bez povrchové úpravy. Obvyklé voskování nebo napouštění olejem by nebylo kvůli nutné čistotě práce (a polstrování židle) vhodné, a lakování mi moc nesedí. Časem dřevo používáním ztmavne, na některých místech se oleští a získá patinu.

Pro Ty, co by potřebovali doslovný návod k výrobě, přikládám video z YT:

Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Sedlářský koník - svěrka k šití kůže

Poslaťod Vagabond » 14 Júl 2015, 08:39

Musim len suhlasit.Ja sam uvedenu pomocku pouzivam a znacne.mi to ulahcilo pracu s puzdrom pocas sitia.Puzdro je pevne uchytene a ja mam volne obe ruky,ktore sa mozu venovat sitiu.Skutocne odporucam.
Ľahký deň bol včera.
Vagabond
 
Príspevky: 70
Registrovaný: 11 Jún 2015, 16:40
Bydlisko: Zahorie
Dal Ďakujem: 74 x
Dostal Ďakujem: 206 x

Re: Sedlářský koník - svěrka k šití kůže

Poslaťod Dubush » 24 Sep 2015, 08:12

Keď som robil koníka kamarátovi (lebo ja som na kožu ľavý) dal som mu do stredu strunku na tú závitnicu aby mu automaticky odtláčala čeľuste po uvoľnení ružice (ty tam máš krídlovú maticu)
Obrázok
Dubush
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 20 Sep 2015, 19:50
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 4 x
Dostal Ďakujem: 12 x

Re: Sedlářský koník - svěrka k šití kůže

Poslaťod atti.hombre » 24 Sep 2015, 08:23

Dubush - tá pružina je :yees: ( ak má dostatok tlačnej sily ) 8)
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Sedlářský koník - svěrka k šití kůže

Poslaťod Dubush » 24 Sep 2015, 08:30

jasné že má veď dole je len pánt kamoš si pochvaľuje
Dubush
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 20 Sep 2015, 19:50
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 4 x
Dostal Ďakujem: 12 x

Re: Sedlářský koník - svěrka k šití kůže

Poslaťod Pája » 24 Sep 2015, 08:49

Pěkná vychytávka!
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x


Späť na Remeslá

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 10 hostia


cron