pazúrik a oceľ

Zapaľovanie ohňa rôznymi spôsobmi, vhodné drevo...

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod Kelko » 13 Aug 2015, 17:12

Zbierka sa rozrasta... :roll:
Nateraz posledna ocielka... :wink:
Prílohy
DSCN3265 (700x525).jpg
DSCN3263 (700x525).jpg
Až vyjde slunce vyžažíme
a pozor...Les je sviňa
Obrázok užívateľa
Kelko
 
Príspevky: 314
Registrovaný: 19 Feb 2012, 13:06
Bydlisko: Košice "východná konfederácia" miesto kde nič nie je,takže ani ja vlastne nie som
Dal Ďakujem: 255 x
Dostal Ďakujem: 382 x

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod Pája » 13 Aug 2015, 17:45

Máš to čímdál hezčí!
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod jasommato » 13 Aug 2015, 21:03

Prave som zistil ze nutne potrebujem novu ocielku
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod Kelko » 06 Nov 2015, 18:03

ryby rybky rybičky :mrgreen: :roll:
Prílohy
DSCN3944 (700x525).jpg
Až vyjde slunce vyžažíme
a pozor...Les je sviňa
Obrázok užívateľa
Kelko
 
Príspevky: 314
Registrovaný: 19 Feb 2012, 13:06
Bydlisko: Košice "východná konfederácia" miesto kde nič nie je,takže ani ja vlastne nie som
Dal Ďakujem: 255 x
Dostal Ďakujem: 382 x

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod Lesný Bes » 17 Nov 2015, 01:17

Keďže to tu Kelko, šikovný chlapec, obohacuje kreatívnym prístupom k ocieľkam, prihodím aj ja pre inšpiráciu niečo. Nekul som to ja, iba som sa včera zoznámil s kováčom menom Tore, ktorý okrem bežných tvarov kuje v zmysle vikingskej tradície aj takéto lode. Kreše sa "kýlom" lode a zažaté amadou sa vhodí do priehlbiny v lodi a tam rozdúcha do plameňa. Šikovný nápad, ale nevýhodou je, že ocieľka je potom podstatne väčšia i ťažšia a má také zvláštne vyváženie.


Pri tejto príležitosti sa chcem opýtať, čo asi robím zle, že sa mi z množstva pokusov podarilo iskru do amadou zachytiť len 2x. Ako si to amadou naježíte? Kam to prikladáte? Ako krešete? A druhý môj problém je, že sa mi ešte zo žeravého amadou nepodarilo získať plameň. Skúšal som brezovú kôru, jemnú "paplzinu" zo sušičky prádla, páperie z jednej rastliny, ktorú nepoznám (niečo ako odkvitnutá púpava, len hustejšie) a furt nič. Akoby sa mi to len prepaľovalo, ale plameň nezahorí. Čo vy zapaľujete od žeravého amadou?
Prílohy
lode.JPG
We take grater pains to persuade others that we are happy than in endeavoring to think so ourselves.
- Confucius -
Obrázok užívateľa
Lesný Bes
 
Príspevky: 31
Registrovaný: 14 Jún 2015, 22:00
Bydlisko: Besný Les
Dal Ďakujem: 39 x
Dostal Ďakujem: 33 x

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod jasommato » 17 Nov 2015, 07:21

pekne kresadielka :D
z amadou plamen nerozfukas to len tleje na plamen ho potrebujes dat do rozpalu a v tom rozfukat plamen cize rozduchavat v lodicke ti pomoze len ak si s tym chces pripalit cigaretu
ja prikladam prachno na pazurik ale ty mas ten pazurik podla fotky olamany asi tak ako som mal ja moje prve mozno preto ti nechita tak ako by malo treba trosku ostrejsiu hranu
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod Rolf » 17 Nov 2015, 19:07

Lesný Bes píše:Pri tejto príležitosti sa chcem opýtať, čo asi robím zle, že sa mi z množstva pokusov podarilo iskru do amadou zachytiť len 2x. Ako si to amadou naježíte? Kam to prikladáte? Ako krešete? A druhý môj problém je, že sa mi ešte zo žeravého amadou nepodarilo získať plameň. Skúšal som brezovú kôru, jemnú "paplzinu" zo sušičky prádla, páperie z jednej rastliny, ktorú nepoznám (niečo ako odkvitnutá púpava, len hustejšie) a furt nič. Akoby sa mi to len prepaľovalo, ale plameň nezahorí. Čo vy zapaľujete od žeravého amadou?


Problém môže byť aj v tom, že práchno nie je dostatočne nasýtené lúhom z popola, a preto aj slabšie zachytáva iskry.

Ja si pri zapaľovaní vždy z práchna (amadou) trochu odtrhnem a tým odtrhnutím sa dosiahnú na konci jemné vlákna, ktoré dobre dokážu zachytiť iskru, resp. dá sa pomôcť nožom alebo iným ostrým predmetom, keď jedna strana amadou sa trochu „našuchorí“.

Plátok amadou sa položí na vrchnú stranu kresacieho kameňa, čo najbližie ku kresacej strane. Ako už bolo spomínané, kresacia hrana by mala byť čo najostrejšia. Vtedy vznikajú silné iskry.

Tlejúce práchno je potrebné vložiť do pripraveného hniezda z materiálu, ktorý sa dá zapáliť fúkaním do žeravého uhlíka, napr. hniezdo zo suchej trávy, lístia, suchého lyka zo stromov, jemných suchých stružlín a pod. Čím je materiál, z ktorého je hniezdo spravené jemnejší, tým ľahšie sa dá oheň rozfúkať a zapáliť žeravým uhlíkom. :) Už sa to spomínalo veľakrát v rôznych témach o ohni.
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod Lesný Bes » 17 Nov 2015, 22:15

Ďakujem za odpovede. Myslím, že problém so získaním plameňa možno uzavrieť tak, že ak s amadou nedokážem rozdúchať ani vatu, tak je chyba v mojom prijímači a musím viac cvičiť.

Zložitejšie to bude so zachytením iskry do amadou. Ten pazúrik na obrázku nie je môj, ale aj ten čo používam vyzerá podobne. Iskry mi to hádzalo, tak som predpokladal, že je to v poriadku. Skúsim ten pazúrik teda naštiepať. Možno povedať, že ak je amadou dosť nasýtené lúhom na to, aby zachytilo iskru z magnéziového kresadla a tlelo, bude pravdepodobne stačiť aj na iskru z ocieľky? (Je mi jasné, že magnéziové iskry majú až 3000 stupňov.)
We take grater pains to persuade others that we are happy than in endeavoring to think so ourselves.
- Confucius -
Obrázok užívateľa
Lesný Bes
 
Príspevky: 31
Registrovaný: 14 Jún 2015, 22:00
Bydlisko: Besný Les
Dal Ďakujem: 39 x
Dostal Ďakujem: 33 x

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod jasommato » 17 Nov 2015, 22:22

iskrou z horcika roztles aj amadou bez luhu :D podla mna je to len v cviku ked som sa ucil kresat takmi trvalo aj 5-10 minut chitit iskru :D no co samouk ale teraz kedna jednej aciji vychitali chibicky co som robil sami obcas podari chitit iskru na prve klepnutie :D ale fakt len obcas
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod Rolf » 18 Nov 2015, 19:27

Tak, ako písal jasommato, firesteelom sa dá zapáliť amadou aj bez úpravy lúhom, pretože firesteel hádže omnoho silnejšie iskry ako ocieľka. Iskry ocieľky sú o dosť slabšie, čiže firesteel nie je veľmi dobrým "merítkom" pre amadou v kvalite nasýtenosti lúhom. Treba to skúšať iba ocieľkou. Ak by bol problém iba v tom, tak amadou namočiť ešte raz do lúhu, pre istotu aj na pár hodín. :) Ak amadou vyklepávaš na plátky, tak po vyklepaní je ho dobre ešte raz namočiť do lúhu. Ja práchnovec krájam na tenké plátky a až potom ho narezaný a vysušený lúhujem. Čiže nevyklepávam. :)
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod Lesný Bes » 20 Nov 2015, 00:36

Mám dva rôzne amadou. Jedno som si robil sám, tiež iba narezal na tenké plátky, vylúhoval a nenaklepával, ale ani nesnívam, že by som doň zachytil iskru z ocieľky. Je tvrdé jak ďas a neviem sa dopracovať k šišatému okraju. Myslel som, že som to pokazil tým, že som ho nenaklepal, lebo podľa mňa sa tým dosiahne jemnejšia štruktúra, takej jemnej usne.

Druhé amadou som dostal k ocieľke a to je zjavne naklepané, jemnučké. Do iného kúska amadou od toho istého chlapa sa mi naveľa-naveľa 2x podarilo chytiť iskru. Nepredpokladám, že by jedno amadou urobil dobre a druhé nie. Budem naďalej pracovať s teóriou, že som lama a potrebujem viac cvičiť. Vďaka za rady, chlapi. :yees:
We take grater pains to persuade others that we are happy than in endeavoring to think so ourselves.
- Confucius -
Obrázok užívateľa
Lesný Bes
 
Príspevky: 31
Registrovaný: 14 Jún 2015, 22:00
Bydlisko: Besný Les
Dal Ďakujem: 39 x
Dostal Ďakujem: 33 x

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod jasommato » 20 Nov 2015, 00:49

pod na zraz naucime ta to
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod Kelko » 04 Dec 2015, 19:36

ocielka pre nožomila... :mrgreen:

Obrázok

Obrázok
Až vyjde slunce vyžažíme
a pozor...Les je sviňa
Obrázok užívateľa
Kelko
 
Príspevky: 314
Registrovaný: 19 Feb 2012, 13:06
Bydlisko: Košice "východná konfederácia" miesto kde nič nie je,takže ani ja vlastne nie som
Dal Ďakujem: 255 x
Dostal Ďakujem: 382 x

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod Kelko » 25 Dec 2015, 08:21

a dalsie...
Obrázok
Až vyjde slunce vyžažíme
a pozor...Les je sviňa
Obrázok užívateľa
Kelko
 
Príspevky: 314
Registrovaný: 19 Feb 2012, 13:06
Bydlisko: Košice "východná konfederácia" miesto kde nič nie je,takže ani ja vlastne nie som
Dal Ďakujem: 255 x
Dostal Ďakujem: 382 x

Re: pazúrik a oceľ

Poslaťod Gryf » 28 Dec 2015, 21:30

Ogniowładny Maestro ognia Albert Minar - Hrom prezentuje materiał o rozniecaniu ognia krzesiwem. 100% profesjonalizm.

http://www.trampsky-magazin.cz/blog/roz ... m-530.html
Obrázok

Rafał Łoziński

---
Świniopas, łazęga, powsinoga, wałkoń i szaławiła.
Obrázok užívateľa
Gryf
 
Príspevky: 101
Registrovaný: 08 Apr 2013, 14:36
Bydlisko: Wrocław
Dal Ďakujem: 130 x
Dostal Ďakujem: 170 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Oheň

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia