Ošetrovanie stromov, kríkov a starostlivosť o záhradu

Re: Ošetrovanie stromov, kríkov a starostlivosť o záhradu

Poslaťod Jozzo » 17 Feb 2015, 22:31

Ako sa ti do fóliovníka dostanú? Popod dvere? Ja keď som potreboval zamedziť slimákom, aby mi na záhrade žrali hlivu na pňoch, používal som elektrický ohradník - dva medené drôty asi 0,5 cm od seba napojené na 9V batériu. Je to dosť drastické, pretože každého príliš odhodlaného slimáka to zabije (niektorí si dajú povedať a otočia sa), ale zase aj 100% účinné a ekologické.
daj si vyhľadať "slug fence"
https://www.youtube.com/watch?v=ZoBeKS64_xc
Jozzo
 
Príspevky: 125
Registrovaný: 04 Sep 2012, 21:48
Bydlisko: západ
Dal Ďakujem: 10 x
Dostal Ďakujem: 83 x

Re: Ošetrovanie stromov, kríkov a starostlivosť o záhradu

Poslaťod Tito » 18 Feb 2015, 10:40

Ďakujem za tip, mám ich v pivnici so zeleninou a manuálna likvidácia ma akosi nenapĺňa :mrgreen:
Obrázok užívateľa
Tito
 
Príspevky: 127
Registrovaný: 17 Jún 2013, 12:37
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 173 x
Dostal Ďakujem: 67 x

Re: Ošetrovanie stromov, kríkov a starostlivosť o záhradu

Poslaťod Kamarátka » 18 Feb 2015, 19:53

Jozzo ďakujem za tip, ale keďže fólia je natiahnutá od zeme, nie je vyvýšená základňa, chodia hore-dolu, nemajú problém prejsť aj popod dvere, ale mám pocit, že sa pretiahnu akoukoľvek škárou. Neviem, či by sa dali natiahnuť drôty na fóliu, asi veľmi nie :roll:
Kamarátka
 
Príspevky: 34
Registrovaný: 14 Dec 2013, 22:57
Bydlisko: TO
Dal Ďakujem: 45 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Ošetrovanie stromov, kríkov a starostlivosť o záhradu

Poslaťod Zitkaobe » 13 Mar 2015, 14:29

ja odporúčam vždy sa poradiť len s odborníkmi .. mne velmi pomohol tento článok http://zahrada.zariadim.sk/vsetko-pre-zahradu môžem len odporúčať
Zitkaobe
 
Príspevky: 1
Registrovaný: 13 Mar 2015, 14:26
Bydlisko: Banovce
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Ošetrovanie stromov, kríkov a starostlivosť o záhradu

Poslaťod Jozzo » 07 Máj 2015, 17:43

Kamarátka píše:Jozzo ďakujem za tip, ale keďže fólia je natiahnutá od zeme, nie je vyvýšená základňa, chodia hore-dolu, nemajú problém prejsť aj popod dvere, ale mám pocit, že sa pretiahnu akoukoľvek škárou. Neviem, či by sa dali natiahnuť drôty na fóliu, asi veľmi nie :roll:


nemusí to byť vyvýšené, stačilo by zvnútra fólie po celom obvode položit na zem dosky/latky/plastové prúty a na tých mať vodorovne natiahnuté dva drôty. Len je otázne, ako dlho by utiahla 9V batéria taký veľký obvod. Trochu silnejšia batéria, napr. stará autobatéria by s tým problém nemala.
Viď https://www.youtube.com/watch?v=KYPdTNya3Q0 len neviem prečo má tie drôty tak vysoko, menšie slimáky by mu to mohli podliezť.
Jozzo
 
Príspevky: 125
Registrovaný: 04 Sep 2012, 21:48
Bydlisko: západ
Dal Ďakujem: 10 x
Dostal Ďakujem: 83 x

Re: Ošetrovanie stromov, kríkov a starostlivosť o záhradu

Poslaťod atlas » 21 Nov 2015, 18:00

Ahojte. Máme na záhrade starú hrušku ktorú už roky nikto neorezal. Niečo som o tom čítal no aj tak som z toho jeleň :). Ak by niekto poradil tak po lopate jak pre debilka bol by som rád.
Prílohy
hdr_1448121751675.jpg
Obrázok užívateľa
atlas
 
Príspevky: 116
Registrovaný: 09 Mar 2014, 20:25
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 246 x
Dostal Ďakujem: 470 x

Re: Ošetrovanie stromov, kríkov a starostlivosť o záhradu

Poslaťod Rolf » 22 Nov 2015, 09:38

Tak zjednodušene by sa dalo povedať, že pri reze stromov sa odstraňujú:

-suché konáre,

-konáre, ktoré sa križujú alebo si inak prekážajú,

-konáre, ktoré rastú do vnútra koruny,

-konáre, ktoré sú príliš nahusto mierne preriediť a presvetliť, aby neboli namačkané na seba,

-pri „prerezávke“ ponechávať mladé konáre (hladká kôra a rastú „dohora“). Staršie a odrodené konáre, ktoré rastú často oblúkovito smerom nadol a majú rozpukanú a zvráskavenú kôru postupne odstraňovať alebo zakracovať pri vhodnej mladšej vetve, ktorá rastie smerom nahor. Tak sa starší strom vždy o niečo zmladí.

-neorezávať naraz veľa konárov, ale radšej pomenej a postupne každý rok trochu, hlavne, keď strom nebol viac rokov orezávaný.:)
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Ošetrovanie stromov, kríkov a starostlivosť o záhradu

Poslaťod atlas » 22 Nov 2015, 12:58

Veľmi pekne ďakujem. A mám ešte jednu otázku. Kedy? Koncom zimy, alebo môžem trochu aj teraz?
Obrázok užívateľa
atlas
 
Príspevky: 116
Registrovaný: 09 Mar 2014, 20:25
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 246 x
Dostal Ďakujem: 470 x

Re: Ošetrovanie stromov, kríkov a starostlivosť o záhradu

Poslaťod Rolf » 22 Nov 2015, 18:51

Nie je za čo. :) Čo sa týka času prerezávky, tak práve staršie jablone a hrušky (staré aspoň 10 rokov a viac) sa začínajú prerezávať od decembra. Teraz je pomaly koniec novembra, čiže ja si myslím, že by sa dalo už aj teraz orezávať. Týždeň-dva hore-dole. Zimy v posledných rokoch sú aj tak pomerne mierne. Zimný rez sa nazýva aj rezom "na drevo", t.z., že sa podporí rast drevnej hmoty a rez počas vegetácie je rezom, ktorý podporí rodivosť stromu. :)
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Ošetrovanie stromov, kríkov a starostlivosť o záhradu

Poslaťod atlas » 22 Nov 2015, 19:29

Ešte raz veľká vďaka. :yees:
Obrázok užívateľa
atlas
 
Príspevky: 116
Registrovaný: 09 Mar 2014, 20:25
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 246 x
Dostal Ďakujem: 470 x

Predchádzajúci

Späť na Pestovateľstvo a chov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia


cron