Starostlivosť o obuv

Re: Starostlivosť o obuv

Poslaťod cobr4in » 27 Nov 2014, 16:16

Takže priamo od výrobcu som sa dozvedel, že tie spreje sú úplne identické. :D Vyrábajú ich s rôznou farbou vrchnákov preto, lebo je proste dopyt a že existujú aj s oranžovým vrchnákom.
A ak by to niekoho zaujímalo, "vojenská" verzia s armádnymi topánkami na etikete a "civilná" verzia s dáždnikom sú takisto identické, rozdiel je len v obale. To isté sa týka krému top Gore-Tex - ide o Krém na vojenskú obuv, len v menšom balení.
Obrázok užívateľa
cobr4in
 
Príspevky: 13
Registrovaný: 19 Nov 2014, 02:13
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Starostlivosť o obuv

Poslaťod ImreSVK » 22 Feb 2015, 23:43

Obnova 30 rokov (rok výroby 1975) starých dôstojníckych čižiem dopadla celkom slušne :-k. Balzam na kožu a hnedé vojenské leštidlo na obuv urobilo svoje :D.

1 - kópia.jpg
2 - kópia.jpg
3 - kópia.jpg
4 - kópia.jpg

Fotky pred balzamovaním a leštením (ľavé a horné) sú už po dezinfekcii 8% kvasným liehovým octom, umývaní vlažnou vodou a žinkou + jadrové mydlo. Sušil som ich vyše 3 dni pri radiátore, dával dnu a často menil nasiakavé noviny.

Zips na pravej čižme bol poškodený + obidve mali zodrané achilovky, takže obuvník bol nutný :?. Snáď ešte pár rokov poslúžia mame na záhrade :wolf:.

Fotografia-1018 - kópia.jpg
Fotografia-1011 - kópia.jpg
6 - kópia.jpg
7 - kópia.jpg
ImreSVK
 
Príspevky: 60
Registrovaný: 03 Apr 2014, 18:06
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 13 x
Dostal Ďakujem: 18 x

Re: Starostlivosť o obuv

Poslaťod atti.hombre » 11 Júl 2015, 14:55

No prvý krát som použil krém na báze vosku na topánky z kože. Zmenu farby topánky je vidieť na fotkách.
Tieto topánky už mali byť dávno v zbernom dvore,ale bolo mi ich ľúto,lebo mi dlho slúžili.Zajtra ich vezmem na poslednú túru
z Králik nad BB na Rematu nad Handlovou. Kvôli rannej rose som ich ošetril a prišli tak o svoje šedé čaro.

Obrázok
Prílohy
IMGP1513.JPG
IMGP1515.JPG
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Starostlivosť o obuv

Poslaťod Pája » 13 Okt 2015, 23:57

Není to úplně o péči o obuv, jako spíš o záchraně bot na vyhození, aby se v nich dalo vydržet aspoň ještě jeden víkend.

OPRAVA VELETRHU NA POHORKÁCH


DSC00003.JPG
DSC00004.JPG
veletrh2

Tyto botky už toho dost zažily a nachodily, akorát že je majitel někde roztrhl, aniž věděl o co. Na vnější straně boty udělal dvě díry, obě skrz. Když jsem se na ně dívala, řekla jsem si, že na těch botech v podstatě není co zkazit, a tak jsem se vrhla na opravu (abych zjistila, jestli to umím :mrgreen: ).

DSC00007.JPG
lochňa

U větší díry (asi 6 cm) jsem to vzala chirurgicky, tedy nejdřív sešít střeva a až pak vnějšek. Bohužel krom tenké vrstvy podšívky se dalo chytit jenom nějakého gumového pásku, kterým byla podložená obsázka, takže to moc nedrželo.

DSC00008.JPG

Vnější obsázku ze štípenky bylo potřeba nějak zalátat. Dost chatrná kůže byla hodně dorvaná, takže bylo jasné, že bez záplaty se to nakonec neobejde. Schválně jsem šila bílou nití, abych viděla, co kde dělám. Umělé světlo je na tyto práce hrozné.

DSC00009.JPG
DSC00011.JPG

Záplatu jsem vyřízla ze staré svářečské zástěry, také ze štípenky (jedna strana pogumovaná), velmi příhodně podobné barvy, jako původní obsázka. Z této zástěry mám ušité různé obaly na nářadí a pouzdra na šídla, takže vím, že vydrží hodně. (tímto zdravím Legila, který mi ji kdysi daroval. ;-)) Záplatu i látanou část boty jsem natřela Prenocelem a po vyzrání pevně spojila k sobě. Pak jsem šla na půl hoďky dělat něco jiného, aby mělo lepidlo šanci trochu vytuhnout.

Následovala poslední, nejhorší část.Prošívala jsem záplatu kolem okraje, částečně přes již existující původní šev. Šitím se zároveň zpevnila předchozí etapa švů, jednotlivé vrstvy boty si trošku sedly, takže zevnitř není téměř poznat, že je bota zalátaná. Blbé je, že se záplata nedala přišít sedlářským stehem (tj. obouruč s uzlíky v každé dírce), a nemaje obuvnického šicího stroje, dost jsem si nad tím zasakrovala, než bylo hotovo.

Celá oprava zabrala asi čtyři hodiny času. Myslím, že tento podzim ještě sloužit budou.

DSC00012.JPG
final

P.S. tyto botky nejsou moje, a bohužel mi nahlídnutí do jejich konstrukce jenom potvrdilo, že levné pohorky nejsou moc dobře udělané.
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Starostlivosť o obuv

Poslaťod Elév » 14 Okt 2015, 08:15

No paráda! :yees:
"All we need here, God, is one little precision earthquake."
SeldomSeen Smith

groundgear
Obrázok užívateľa
Elév
 
Príspevky: 528
Registrovaný: 04 Sep 2011, 21:59
Bydlisko: Pacov
Dal Ďakujem: 195 x
Dostal Ďakujem: 1368 x

Re: Starostlivosť o obuv

Poslaťod Pája » 20 Okt 2015, 12:10

Ještě fotka botky v terénu. Přes víkend bylo hodně deštivo, ale kupodivu švy po impregnaci sprejem (asi na bázi silikonu) neprotekly.
Prílohy
DSC00029.JPG
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Starostlivosť o obuv

Poslaťod Pigi_caj » 05 Feb 2016, 22:47

Komplexne o starostlivosti ako takej(kožená obuv),asi najpodrobnejšie,čo som vyňúral:
http://bushcraftportal.cz/2015/05/pece-o-kozene-boty/
Pigi_caj
 
Príspevky: 18
Registrovaný: 09 Nov 2011, 06:22
Bydlisko: Západ
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: Starostlivosť o obuv

Poslaťod Mirino » 12 Feb 2016, 13:41

Ten článek je obsažný, ale je dobré si přečíst komenty pod ním. Taky tam mám jeden. A i s odstupem času bych na něm nic neměnil. Můj vztah k voskování bot, nedejbože ještě za tepla fénem nebo v troubě a k membránám rovněž je prudce negativní. Sdělit to na plná ústa mi brání dobré vychování....
Mirino
 
Príspevky: 44
Registrovaný: 14 Feb 2013, 13:48
Bydlisko: LM
Dal Ďakujem: 22 x
Dostal Ďakujem: 77 x

Re: Starostlivosť o obuv

Poslaťod Gondil » 17 Feb 2016, 10:37

Ja väčšinou nosím topánky dokým to ešte ako tak drží na nohe. Problém je ten, že po nejakých 2 rokoch mi začínajú napr. také bežecké mizuná, alebo iné botasky (u mňa nosené prakticky od jari do jesene niekedy aj cez zimu) či sandále neznesiteľne páchnuť a nedokážem sa tohto zápachu nejak zbaviť. To samozrejme znižuje ich obľúbenosť u mňa až vlastne si musím potom kúpiť ďalšie lebo je jedno či ich vyradíte na domáce nosenie, poprípade na stavbu všade smrdia rovnako :D Najviac je to cítiť po nosení, keď sa vyzujem a je to fakt nepríjemné aj pre mňa, nie ešte to pre druhých. Práčka je samozrejme vec, ktorú som skúsil, no so zápachom vôbec nepomohla a navyše je materiál topánok už taký iný, tvrdší, mám pocit že sa už horšie nosia a pod.

Má niekto skúsenosti s páchnucimi topánkami a podarilo sa to niekomu vyriešiť? Tým nemyslím prekryť iným pachom (to je napr. aj tá práčka sčasti to prekryje ale keď si človek naozaj pričuchne tak za avivážou cíti starý známy pach :D)
Gondil
 
Príspevky: 240
Registrovaný: 06 Aug 2015, 17:08
Bydlisko: Bošany
Dal Ďakujem: 249 x
Dostal Ďakujem: 296 x

Re: Starostlivosť o obuv

Poslaťod Legil » 17 Feb 2016, 12:30

... skús používať prírodný minerál - tuhý deodorant - z kamenca ...
Syn to používa asi 3/4 roka a keď príde domov, tak je všetko OK :mrgreen:
Je to dostať kúpiť v drogérii a jeden ti vydrží roky rokúce.
Kúpil som mu jeden na nohy a druhý na telo - nech to nemieša aj keď sa to pred použitím oplachuje čistou vodou - no a po celodennom sedení na prednáškach je celý OK :mrgreen:
:camp:
Nechoď tam, kam vedie cesta ...
... namiesto toho choď tam, kde žiadna nieje a zanechaj stopu.
Obrázok užívateľa
Legil
Moderátor
 
Príspevky: 372
Registrovaný: 28 Júl 2011, 12:14
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 142 x
Dostal Ďakujem: 417 x

Re: Starostlivosť o obuv

Poslaťod Borsuk » 17 Feb 2016, 12:47

Ten všetkým dobre známy nepríjemný zápach spôsobujú baktérie a mikroskopické kvasinkovité i vláknité huby.
Ja by som sa zameral týmto smerom.Ak už bačkory páchnu na sto honov,ťažko riešiť a dostať to preč.
Treba začať riešiť problém od začiatku,keď si kúpim drahšie fajnovejšie boty na ktorých mi záleží.Mne sa
osvedčil kvapalný,koncentrovaný prípravok na dezinfekciu pokožky nôh a dezinfekciu ponožiek a obuvi Incidin
M Spray Extra.Nové kúpené boty som poriadne zvnútra vystriekal a nechal vyschnúť.V lete si nastriekam
pred obutím aj nohy a ponožky.Samozrejme to musím robiť pravidelne.Po použití boty dobre vytriem vlhkou
handrou vystriekam Incidinom a nechám vyschnúť.A od tých čias nemám problém mykozou a zápachom.
Obrázok užívateľa
Borsuk
 
Príspevky: 141
Registrovaný: 19 Júl 2012, 20:03
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 508 x
Dostal Ďakujem: 170 x

Re: Starostlivosť o obuv

Poslaťod Nataniel » 17 Feb 2016, 12:52

Môj syn zase používa detský práškový púder a to tak, že pred obutím si nasype tento púder do topánky, topankou zatrasie a obuje a ide do svete
Na cestě sa chovaj tak, jako by ses plížil za zvěří, nepřítele musíš spatřit první
Obrázok
Modrú oblohu !
Obrázok užívateľa
Nataniel
 
Príspevky: 480
Registrovaný: 20 Júl 2010, 11:08
Dal Ďakujem: 417 x
Dostal Ďakujem: 415 x

Re: Starostlivosť o obuv

Poslaťod Gondil » 17 Feb 2016, 14:22

hmm, no ja som čakal že existuje niečo viac menej jednorázové, teda že povedzme každé 3 mesiace to niečim operiem a zas mám pokoj na nejaký čas a nie že pred každým obutím mám používať nejaké srandy :/
Gondil
 
Príspevky: 240
Registrovaný: 06 Aug 2015, 17:08
Bydlisko: Bošany
Dal Ďakujem: 249 x
Dostal Ďakujem: 296 x

Re: Starostlivosť o obuv

Poslaťod Legil » 17 Feb 2016, 14:34

Nemusíš používať pred každým obutím. Ráno keď sa umývaš, tak natrieš mokrým kameňom, ak by si v priebehu dňa umýval nohy, tak natriež ešte raz ... ranná hygiena :mrgreen:

No a niekto má rád chémiu a niekto niečo prírodné ...
A keď pozerám na spray, ktory vydrží jedno leto a je za istú cenu ako kamenec, ktorý mi vydrží niekoľko rokov
... a pri spreji treba aj používať osobné ochranné prostriedky (tak je to v návode) !!!
Aj Obsah účinných látok v 100 g prípravku
• 65 g propán-2-ol;
• 0,5 g chlórhexidín glukonát;
• 0,1 g peroxid vodíka.
Kde je zvyšných 34,4 g ? Čo je v nich, že to nie je uvedené?
... možno len drahá voda ... a možno ďalšia chémia ...

Možno by som to ale riešil aj tak, že by som jedným sprayom vystriekal topanky aj borasky, ktoré sa už nosia nech to v nich podochne a potom by som už používal len kamenec ... :mrgreen:

Púder je tiež fajn, ten som používal niekedy v lete, keď som cítil, že sa začína tvoriť otlak. Ale výmena ponožiek za suché je tiež fajn :-) a používam ho aj na ... veď viete kde :-)
Nechoď tam, kam vedie cesta ...
... namiesto toho choď tam, kde žiadna nieje a zanechaj stopu.
Obrázok užívateľa
Legil
Moderátor
 
Príspevky: 372
Registrovaný: 28 Júl 2011, 12:14
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 142 x
Dostal Ďakujem: 417 x

Re: Starostlivosť o obuv

Poslaťod Gondil » 17 Feb 2016, 14:45

No akože chémia by mi nevadila keby to na šupu vykillovalo zápach, ale zas každý deň to neni nič moc no.
Ono dosť veľký problém je ten, že ten zápach jednoducho neodíde, môžem botasky vetrať aj rok a nič :D no a po vyzutí je zápach nielen intenzívnejší ale stačí mať topánky chvíľu obuté a čisté ponožky aj nohy smrdia jak šľak.
Čítal som niečo o sóde bikarbóne, kypriacom prášku (v čistej ponožke vložiť na noc do topánky), tiež o nejakej levanduľovej silici, liehu. No budem ešte pátrať a potom niečo vyskúšam :) Našťastie som v lete kúpil barefootové merrely takže je v čom chodiť cez leto, len aby po roku nedopadli rovnako.

Inak ten púder to akože nasypeš dovnútra a necháš tam? aj keď obúvaš topánku?
Popravde skúšal som dezinfekčný sprej na nohy a nič..
Gondil
 
Príspevky: 240
Registrovaný: 06 Aug 2015, 17:08
Bydlisko: Bošany
Dal Ďakujem: 249 x
Dostal Ďakujem: 296 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Obuv

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia


cron