Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Nože, sekery, pílky..

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod anonimus » 19 Feb 2011, 00:17

Ja som tiež tak trošku fanatik chladnej krásy a v súvislosti s brúsením nedám dopustiť na spyderco triangel, vyskúšal som už asi všetky možné spôsoby brúsenia, ale zatiaľ jednoznačne vyhráva spyderco, nôž nemáte ako zničiť pretože sú tam brúsne keramické tyčky už zasadené priamo na uhol. S diamantovou brúskou laik určite viac pokazí ako nabrúsi. Faktom je to že tiangel je dosť drahý ale dá sa zohnať na knife.cz jeho lacnejšia verzia ....takže brúseniu zdar :yees:
anonimus
 
Príspevky: 6
Registrovaný: 14 Jan 2011, 17:28
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod sally » 22 Feb 2011, 12:27

anonimus: to spyderco je fajn, no ako nabrúsiš nôž v prírode? Nosíš tam so sebou tú mašinku? Proti gustu žiaden dišputát, o tom nejdem debatovať. Len ma zaujíma, či vieš brúsiť aj na bežnom brúsnom kameni. Ono odporúčať niekomu do začiatku spyderco triangel alebo DMT/Lansky a podobne je síce super a človek na tom nôž nabrúsi až holí... no brúsiť sa podľa mňa nenaučí. Na naučenie je, myslím si, najlepší DC4 a podobne a k tomu za lacný peniaz nejakú moru alebo kuchynský nôž a skúšať. Raz človek na ten správny grif príde. No je to môj názor, nikomu ho nechcem vnucovať :camp:
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod Mamarcel » 22 Feb 2011, 13:53

Mam rovnaky nazor, ale kazdy nech si brusi ako mu to najviac vyhovuje - tiez som uvazoval o kupe takychto srandiciek ale ked som si uvedomil ze tam vonku si bez toho noz nenabrusim tak som si kupil fallkniven DC3 a skusam na lacnych nozoch. F1 este nechcem brusit bo by som ju urcite znicil. Zatial som este iba zaciatocnik a aj ked noz nabrusim a potom sa rychlo otupi, uz ho neviem na prvykrat opat tak nabrusit - vzdy to chce zopar pokusov. Mozno by to chcelo vidiet niekoho kto naozaj vie ako sa to spravne robi a priucit sa. Tak sa ucim a potom ked sa naucim si mozem povedat ze si viem nabrusit noz bez modernych pomocok aj na kameni. :mrgreen:
:prayer: :wolf: :bear:
Obrázok užívateľa
Mamarcel
 
Príspevky: 111
Registrovaný: 05 Jan 2011, 17:01
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 114 x
Dostal Ďakujem: 9 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod Trenkinen » 22 Feb 2011, 14:10

F1 som sa tiez bal zo zaciatku brusit. Dolezite je, nenechat noz velmi ztupit. Ja brusim aj F1 priebezne - zopar tahov na keramickej tycinke - no problem. Je to len noz .... Ostatne noze brusim na DC4 + na keramickych tycinkach, ktore nosim so sebou do lesa. Uz som brusil aj na kameni a na hrane stareho keramickeho hrnceku, na starej poistkovej patrone :mrgreen: - celkom sa da, zalezi z akeho materialu je cepel - uhlikovka sa brusi dobre takmer na hocicom. Je sice pravda, ze este budem musiet potrenovat a ziskat vacsie skusenosti pri bruseni, ale na druhej strane - vzdy som nabrusil noz k svojej spokojnosti.
Najlepsie vino je PIVO
Obrázok užívateľa
Trenkinen
 
Príspevky: 64
Registrovaný: 14 Júl 2010, 16:17
Bydlisko: Trenčín
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod anonimus » 22 Feb 2011, 23:37

To "sally" : jasne v tomto smere máš úplnú pravdu, ale ja som to myslel tak, že niekto predtým spomínal, že týmto novým brúskam neverí :oops: ...čo sa terénu týka ,tak aj ja už dlhšiu dobu zo sebou beriem DC 4 a úplná spokojnosť, chce to trochu tréning ,a nože potom "holia".
anonimus
 
Príspevky: 6
Registrovaný: 14 Jan 2011, 17:28
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod hikingsurvival » 19 Mar 2011, 11:25

SKW píše:
Adno píše:Pri potulkach internetom som natrafil na taketo nieco priamo od firmy Fiskars - http://www.fiskars-online.sk/index.php?cPath=65_64 - ma s tym niekto nejake skusenosti? Oplati sa to? Sice to je asi jedno, ale aj sekeru mam od firmy Fiskars.


Konkrétne tento od Fiskars som neskúšal a ani neplánujem :), ale existujú podobné brúsky na nože (Také s krúžkami) a tie dokážu akurát tak zruinovať výbrus na noži.
Čiže osobne tieto typy brúsok nemusím.

K brúseniu sekier. Pri bežnom brúsení najviac používam slovenský brúsny kameň rozsutec, ktorý by mal byť 6000 grit. Funguje ako vodný kameň a musím povedať, že je výborný. Priam vyleští čepeľ, tú už potom stačí len obtiahnuť na koži, alebo inom obťahovadle. Sekery sa majú správne brúsiť krúživým pohybom, keďže sú konvex grind.

Rozsutec je u nás bežne dostať kúpiť a stojí 2-3 euro

Pri viac zničenom ostrí sekery, napríklad keď vraciam nejakej starej sekere život, postupujem takto: Použijem primeraný pilník na železo a brúsením smerom proti ostriu (sekera je upevnená na stole) napravím ostrie do požadovaného stavu. Následne siahnem po drsnom karborundovom kameni ktorým krúživým pohybom docielim pomerne ostrý stav sekery. Dobrusujem jemným rozsutcom až do stavu kým sa ostrie neblyští a potom ho už len obtiahnem na koži.

K tomu kotúčovitému brúsnemu kameňu od Gransfors, škoda že podobné kamene sa nedajú u nás ľahko zohnať, sú to šikovné nástroje. Na jednej strane je drsný a na opačnej jemný, dobre sa drží v dlani, niektoré takéto staré americké brúsne kotúče mali v strede po obvode (medzi jemnym a drsnym kotučom) járček na prsty čo zaručovalo pohodlné držanie a ochranu prstov pri brúsení. Rozmýšlam, že si takýto kameň zadovážim, je to šikovná vecička do batohu.


SKW :Kde si kupoval ten ruzsutec ,keď píšeš že stojí 2 až 3 eurá.Ja som ho našiel najlacnejšie za 10 E. :x :roll:
hikingsurvival
 
Príspevky: 31
Registrovaný: 16 Nov 2010, 16:38
Bydlisko: Piešťany,Trnavský kraj
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod Samo » 19 Mar 2011, 14:20

Mám novú DC 4. Snažím sa na nej brúsiť "lacnejšie" nože. Na F1 si ňou netrúfnem. Tá keramická strana je dosť nerovná (minihrbolčeky) tak sa bojí dofakliť ostrie F1.
Obrázok užívateľa
Samo
 
Príspevky: 32
Registrovaný: 19 Mar 2011, 13:22
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 4 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod sally » 19 Mar 2011, 19:13

Ak som pochopil správne bratov čechov, tak tie hrbolčeky na keramickej strane DC4 sú tam na to, aby sa do nich zbieral prach pri brúsení a ten nedoškriabal zbytočne brúsené ostrie. Na konvex ako má F1 je najlepšia podložka na myš + brúsny papier. No dá sa to aj na DC4 :)
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod Samo » 19 Mar 2011, 19:23

Brúsny papier a podložka...to som počul.Ale myslím, že by som dodriapal čepel.
Obrázok užívateľa
Samo
 
Príspevky: 32
Registrovaný: 19 Mar 2011, 13:22
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 4 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod atti.hombre » 19 Mar 2011, 20:34

To sa Vám čepel noža musí lesknúť?...ja teda škrabance neriešim...hlavne aby bol ostrý!
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1860 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod Samo » 19 Mar 2011, 20:48

Nieeee.Tak som to nemyslel. Len som to neskúšal.Ale je to system skôr na "hrubšie" nabrúsenie.Ja F1 dobrusujem na nejakom kameni čo kamoš doniesol z Afganu.Neviem čo to je za kameň ale je taký hladší.
Obrázok užívateľa
Samo
 
Príspevky: 32
Registrovaný: 19 Mar 2011, 13:22
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 4 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod Michal » 19 Mar 2011, 21:11

atti.hombre píše:To sa Vám čepel noža musí lesknúť?...ja teda škrabance neriešim...hlavne aby bol ostrý!


Čím jemnejšie a hladšie ostrie tým lepsšie prechádza materiálom :) Preto ak sa dá tak si nože brúsim na zrkadlo :)
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod SKW » 20 Mar 2011, 19:59

Tiež by som poznamenal, že drsný povrch na uhlíkovej čepeli hrdzavie skôr než vyleštený.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod zevlovex » 06 Jún 2011, 16:56

Nazdar, mam taku otazku tykajucu sa DC4 brusky, kupil som to asi pred mesiacom a skusam na tom brusit "obycajne" noze zatial :]
Chcel som sa Vas vsetkych co s tymto kamonom mate skusenosti opytat ako s nim spravne brusit ??? Je nevyhnutne aby som cepel noza tahal presne "oproti" kamenu alebo je to jedno a zalezi len na vychytanom sposobe ? ? Pozeral som nejake instruktazne videa na youtube ako snim brusia [presne ten typ co som vyssie uvadzal, ako keby si chcel "odrezat z kamena" pod miernym uhlom] no na letaku co bol ku kamenu vyrobca uvadza, ze by sa malo brusit kruhovymi pohybmi po cepeli noza.
Preto sa Vas pytam ako na to, nechcem nic pokazit.
Za rady vopred dakujem
zevlovex
 
Príspevky: 4
Registrovaný: 02 Jún 2011, 21:41
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod atti.hombre » 06 Jún 2011, 19:01

mňa už môj starý otec učil,že nôž sa na kameni ( brusný kameň)brúsi krúživými pohybmi pri dodržaní rovnakého uhla sklonu čepele pri sústavnom namáčaní kameňa vodou...ale dnes je veľa druhov brúsnych kameňov ( niektoré na brúsenie na sucho-iné nie) a tak treba dodržať odporúčania výrobcu.
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1860 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Nástroje

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia