Variče - Plynové,benzínové, liehové

Ruksaky, nosné systémy...

Re: Variče - Plynové,benzínové, liehové

Poslaťod Bic0 » 02 Feb 2014, 16:48

Mam aj homemade aj kupenu.
Bic0
 
Príspevky: 208
Registrovaný: 07 Máj 2012, 00:15
Bydlisko: Pezinok
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Lehký plynový set na vaření

Poslaťod ArchivVideo » 01 Mar 2015, 16:33

Ahoj kamarádi.

Zde je odkaz na mini-recenzi lehkého plynového setu na vaření. Set se skládá z titanového hrnečku Ti Mug Pot 500 ECA266 + titanového vařiče BRS-3000T a titanové lžíce. Zapalovač nosím po kapsách...

Odkaz na video : https://www.youtube.com/watch?v=7-VHbrN3YAc

P.S.: Nejsem zastáncem vaření v teplých měsících roku v dosahu civilizace, ale na několik dní mimo civilizaci, popřípadě do chladných dnů se takovýto set rozhodně hodí...
Obrázok užívateľa
ArchivVideo
 
Príspevky: 34
Registrovaný: 28 Jún 2011, 08:59
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 9 x

Re: Variče - Plynové,benzínové, liehové

Poslaťod Soviet » 10 Jún 2015, 09:07

Zdravim,
Ako je to so zlozenim plynovych naplni? Nemate niekde porovnanie, podla ktoreho by sa clovek mohol orientovat a vyberat teda napln?

Momentalne sa pozeram na rozne a kazda ma ine zlozenie:
80% Isobutan / 20 % Propan - Primus Winter gas - Je jasne, ze je na zimu.
80% Butan / 20 % Propan - Primus Summer - Je jasne, ze je na leto
30% Propan / 30% Isobutan / 40% Butan - Edelrid Outdoor Gas - Vraj pokryje takmer kazdu sezonu
Butan (50%), Isobutan (25%), Propan (25%) - Optimus Energy - Taktiez ine percentualne zlozenie.
80 % Isobutan / 20 % Propan - MSR Isopro - Vraj Allseason zlozenie, kdez pri Primuse je pisany ako Winter.
Propan / Isobutan - Primus Power Gas - Vraj je taktiez takmer na kazdu sezonu, zalezi od teploty.

Podla coho vyberate plyn do varica? Vopred diki.
Obrázok užívateľa
Soviet
 
Príspevky: 34
Registrovaný: 23 Jan 2011, 21:23
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 30 x

Re: Variče - Plynové,benzínové, liehové

Poslaťod Pája » 10 Jún 2015, 15:17

Ahoj, za sebe, v létě používám vařič málo, v zimě, na podzim a na jaro sem tam, mám pořád jednu kartuši - primus 80% propan 20% butan a jede to i v mrazu. Nikdy jsem neměla problém. Nevařím nic složitého, ale ani ve špatném počasí mi nezdechal ani při delší době vaření. Pravda, nezkoušela jsem to v teplotách pod -10°C, takže záleží na tom, k jakým příležitostem hodláš vařič s sebou tahat.
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Variče - Plynové,benzínové, liehové

Poslaťod samotár » 10 Jún 2015, 22:29

ahoj,
v máji som si zadovažil na staré kolena varič VAR II a 500g plyn. kartušu , par krat som varil na výletoch čaj alebo kávu ako závetrie som použil karimatku,
zatial som spokojný s výkonom,
ahoj,
ešte sa stretneme, svet je malý
Obrázok užívateľa
samotár
 
Príspevky: 99
Registrovaný: 29 Jan 2014, 14:20
Bydlisko: Rožňava
Dal Ďakujem: 506 x
Dostal Ďakujem: 211 x

Re: Variče - Plynové,benzínové, liehové

Poslaťod marian160 » 11 Jún 2015, 06:45

[quote="Soviet"]Zdravim,
Ako je to so zlozenim plynovych naplni? Nemate niekde porovnanie, podla ktoreho by sa clovek mohol orientovat a vyberat teda napln?

Skús pozrieť článok
http://www.hedvabnastezka.cz/varice/

úryvok
Například u propanu je bod varu (vztažený k hladině moře – atmosférický bod varu) –43 °C, tzn. zplyňuje se již od této teploty výše, u butanu je to –0,5 °C. S přibývající výškou a zmenšujícím se tlakem vzduchu se vlastnosti butanu v tomto ohledu zlepšují, při 3000 m n.m. je to již při –11 °C a při 6100 m n.m. je to při –20 °C. Při každé teplotě nad uvedenými hodnotami bodů varu stoupá v kartuši tlak jednotlivých uhlovodíků, takže oba uhlovodíky jsou neustále v kapalném stavu, a to např. i v oblastech běžné teploty, tj. kolem 20 °C. Odebírá-li se plyn z kartuše při této teplotě, umožní rozdíl mezi tlakem v kartuši a atmosférickým tlakem kvantitativní zplynění obsahu, pokud ovšem teplota neklesne pod bod varu uhlovodíků. Při teplotách nižších, než jsou atmosférické body varu propanu (–43 °C) a butanu (–0,5 °C), je odběr plynu jednotlivých uhlovodíků neuskutečnitelný, neboť v kartuši je opět podtlak!


Na leto hociktorá zmes
v zime sa asi splyňuje v plyn poradí propán, isobután, bután

Stalo sa mi v zime cca 700 mnm. a -5 stupňov že v poloprázdnej bombe ktorá bola pôvodne 20% propán (ten už tam asi nebol) 80% bután hrkal plyn ale varič nechcel horieť lebo sa po otvorení ventilu nešiel plyn. Na nete nájdeš rady ako si pomôcť napr. kartuša do spacáku na noc lebo do misky s teplou vodou (ak máš :-) )atď.

V zime na variči (mám primus expres spider) pomôže predhrievacia trubička nad plameňom alebo možnosť ak je bombička na hadičke otočiť ju hore dnom.
na str. 3 foto ako som topil sneh
Obrázok užívateľa
marian160
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 08 Júl 2010, 09:07
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 29 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: Variče - Plynové,benzínové, liehové

Poslaťod marian160 » 26 Jún 2015, 06:52

Čínsky varič BRS - 25 gramový
Prílohy
3.jpg
2.jpg
1.jpg
Obrázok užívateľa
marian160
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 08 Júl 2010, 09:07
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 29 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: Variče - Plynové,benzínové, liehové

Poslaťod mihal » 26 Jún 2015, 16:21

skusenosti? tiez po nom pokukujem
mihal
 
Príspevky: 217
Registrovaný: 15 Nov 2011, 16:35
Bydlisko: bratislava
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 38 x

Re: Variče - Plynové,benzínové, liehové

Poslaťod marian160 » 26 Jún 2015, 18:30

Mám ho krátko ale spracovanie podľa mňa dobré.
Prekvapila ma jemná regulácia plameňa.
Dá sa pustiť od plameňa malého ako na zapaľovači až po riadny plameňomet
s pekným plynulým prechodom od jedného k druhému.
Prílohy
2015-06-26 18.34.03.jpg
2015-06-26 18.33.56.jpg
Obrázok užívateľa
marian160
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 08 Júl 2010, 09:07
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 29 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: Variče - Plynové,benzínové, liehové

Poslaťod macmatej » 16 Júl 2015, 19:11

Plechovkový varič + dva kúsky hliníku = dokonalý varič.
Prílohy
varic_m.jpg
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Variče - Plynové,benzínové, liehové

Poslaťod bubi » 16 Sep 2015, 14:12

Tak som dnes zrenovoval starý plecháč na pevný lieh. Najväčšou slabinou tohoto variča sú tie chatrné mosadzné nity. Vyhodil som ich a nahradil šróbikmi 2.5 mm. Diery treba na tento priemer prevŕtať. Šróbiky z vnútra, matička zvonku. Dotiahol som iba rukou na dotyk a maticu som prispájkoval cínovou spájkou. Cínu treba dať hodne, aby vytvoril takú buchtičku. Šróbik vyčnievajúci z cínu som ucvikol a zabrúsil do hladka. Hneď som urobil test či spájka pri varení nepovolí. Uvaril so tri deci vody na úlomkoch pevného liehu rozprestretých po celej ploche a v pohode. Ak tu niekto používa tento varič, doporučujem túto úpravu.
Prílohy
20150916_095343.jpg
Ja som aj zo zeme aj z oblakov. (Ján Smrek).
Obrázok užívateľa
bubi
 
Príspevky: 234
Registrovaný: 09 Feb 2015, 16:53
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 164 x
Dostal Ďakujem: 180 x

Re: Variče - Plynové,benzínové, liehové

Poslaťod macmatej » 17 Máj 2016, 10:00

Mikro liehový varič verzia_2. Priemer 5cm, výška 2cm, váha 10g. A k čomu sú tak zložito riešené nožičky? Namiesto dvoch dlhších som použil tri kratšie. Tým pádom sa dajú zbaliť dovnútra variča. Vrchnou častou plechovky to zatvorím do úhľadného balíčku. Ten vrchný diel používam aj na zadusenie plameňa.

Čo sa týka výkonu tak 10ml liehu zovrie 250ml vody za 8 min.
Prílohy
1.JPG
2.JPG
3.JPG
4.JPG
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Variče - Plynové,benzínové, liehové

Poslaťod atti.hombre » 17 Máj 2016, 10:35

:yees: dobrý nápad...
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Variče - Plynové,benzínové, liehové

Poslaťod juraj1974 » 26 Máj 2016, 12:38

Přatelee... starnem a tak nastal cas robit si pohodie v lese v co najvacsom rozsahu. Ale k veci. Nie je nic krajsie ako vystrcit ruku rano zo spacaku siahnut za hlavu a... a vytiahnut svoj set na varenie. A ano.. priznam sa... Od zimy som zacal pouzivat plynovy horak s kartusou. Konkretne kartusa od Colemanu a horak spirit F1... osvecilo sa mi to. Nie je to buškraftove ale je to pohodlne a pomaha to vychutnavat si v pohode pobyt v lesoch... no a tu sa vynara otazka... kolko vydrzi samotna napln este neviem ale ako som pisal od zimy to pouzivam a ak dobre ratam tak som uvaril cca 6-8 litrov vody v podobe polievok cestovin caju kavy a podobne. Ak som dobre vazil tak nova kartusa vazi 350g a ta pouzivana teraz vazi 160g.. tak ze som minul asi polovicu vahy... To je ale vsetko v poriadku. O co mi ide? No o plnenie. O plnenie resp doplnanie prazdych kartusi. Viem ze výrobcovia to nejak extra nedoporucuju ale asi vieme preco.. viem vsak ze plnenie je mozne. Ide to cez home made adaptéri a stretol som sa aj s origo prechodkami na samotne plnenie. Taaaak isto som zaregistroval vsak aj plnenie cez samotny ventil horacika po rozobrani. Tak ze. Ake su vase skusenosti? Ake rady napady mate? Sup sup sem s kazdym niecim co pomoze jednoduchu naplnit kartusu z propan -butanovej flase... :camp:
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Variče - Plynové,benzínové, liehové

Poslaťod Borsuk » 26 Máj 2016, 15:17

Juraj máš pravdu,znovu naplniť kartušu nie je až také umenie,aj ja som to robil.Z malej kovovej 5kg propanbutanky
pomocou redukčneho ventilu cz VARI na balkone to šlo bez problému.Až do doby,kedy mi zaťko vysvetlil o aký problém si
koledujem.Zať je plynár,má firmu na inštalovanie plynového kúrenia VAILANT,GEMINOX,JUNKERS pravidene sa musí školiť.
Problém je v tej viackrát používanej kartuši,konkrétne ide o ventil,ktorý sa opotrebuje a začne prepúšťať.Keď sa tak deje
vonku v lese o nič nefrčí,asi ti nemusím vysvetlovať čo to môže narobiť v uzavretom priestore-auto,autobus,vlak.
To riziko za 5 euri nestojí.
Toľko môj názor.
Obrázok užívateľa
Borsuk
 
Príspevky: 141
Registrovaný: 19 Júl 2012, 20:03
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 508 x
Dostal Ďakujem: 170 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Ostatné

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 7 hostia


cron