Kovanie,postupy,náradie...

Rôzne druhy ľudových remesiel, vaše výrobky, postupy, rady.

Re: Kovanie,postupy,náradie...

Poslaťod Legil » 26 Nov 2016, 07:23

Mne sa tie obrázky nezobrazujú, len keď som v robote. Doma mi ide všetko v pohode.
V robote máme viac stránok, alebo iných vecí blokovaných.
Jasommato -- chyba môže byť v tom, že máš nastavené nejaké blokácie na svojom zariadení čo používaš, alebo nemáš niečo nainštalované, či aktualizované.
Ak si na tie foto taký zvedavý, tak ti ich môžem skúsiť stiahnuť a pošlem Ti ich na FB.
Ale až zajtra ... som v robote a foto teraz nevidím no a neide mi tu ani FB :)
(možno SKW dovtedy dá foto na iný server a bude sa Ti to zobrazovať, ale niekomu inému nie)
Vydrž do zajtra :wink:
:camp:
Nechoď tam, kam vedie cesta ...
... namiesto toho choď tam, kde žiadna nieje a zanechaj stopu.
Obrázok užívateľa
Legil
Moderátor
 
Príspevky: 372
Registrovaný: 28 Júl 2011, 12:14
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 142 x
Dostal Ďakujem: 417 x

Re: Kovanie,postupy,náradie...

Poslaťod atti.hombre » 26 Nov 2016, 08:19

:D včera na PC mi obrázky zobrazilo ...teraz na noťase nie - ani ked skopčím adresu obrázka a dám do vyhladávača- žeby to zobrazovalo len ked je Maťo prihlásený na gúglkonte?...lebo ja mím identický soft na oboch zariadeniach... 8) testnem to na PC ked sa žena zobudí.

P.S. Inak Maťo mám overené,že ak nahrám fotky na G+ tak musím nalinkovať fotky z časovej osy a nie z albumov...jedine z časovej osy mi to ide a aj zobrazí. Dodrbali to tým že zrušili Picasaweb a zlúčili to všetko dohromady s Google Foto-a teraz nie sú fotky tam ako boli a ide link na link a vznikne z toho guláš. :roll:

PS2: Tak na PC ( optika ) sa mi fotky zobrazujú v tomto momente - upodozrievam wifi pripojenie...

PS3: Tak synovi na PC ( optický kábel ) na inom sídlisku v Chrome tiež nezobrazuje...
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Kovanie,postupy,náradie...

Poslaťod SKW » 26 Nov 2016, 12:17

Hotovo už som to opravil, myslím že takto to bude najlepšie ;-)
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Kovanie,postupy,náradie...

Poslaťod jasommato » 26 Nov 2016, 14:08

uz mi zobrazlo dobre to vyzera :D
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Kovanie,postupy,náradie...

Poslaťod kotuc20 » 30 Nov 2016, 21:15

Maťo šikovný si len čumím.
Niekedy človek nájde svoj osud na ceste, ktorú si zvolil aby sa mu vyhol.
Obrázok užívateľa
kotuc20
 
Príspevky: 106
Registrovaný: 15 Feb 2013, 08:17
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 529 x
Dostal Ďakujem: 47 x

Re: Kovanie,postupy,náradie...

Poslaťod juraj1974 » 01 Dec 2016, 08:40

Ja sa chcem pochvalit niecim co som mal dostat ale nakolko okolnosti sa udiali inak ako sa mali tak som to len nasiel pri robeni poriadku... Nechcem zalovat aby sa dotycna neurazila ale oficialna verzia ktora mozno vyjde na verejnost bude pravdepodobne taka ze som to dostal len si to isto nepamatam... :mrgreen:

Taaak ze. Chcem podakovat majstrovi kovacovi ktory kona kuje a ked nekuje tak konakuje... za paraaadny darcek. Samozrejme neprezradim o koho ide lebo Kelko je skromny chlapec so sikovnymi rukami. Preto este raz podakujem. Vdaka Mato... :yees:
Prílohy
IMG_20161201_063602.jpg
IMG_20161201_063622.jpg
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Kovanie,postupy,náradie...

Poslaťod SKW » 08 Dec 2016, 19:13

Dnes jedna ocieľka v tvare hada
PC082266_resize.JPG

a skúšal som urobiť tzv. rubíkový skrut/vývrt, neviem presne ako sa tomu v slovenskej kováčskej terminológii nadáva. :mrgreen: je to celkom efektná dekorácia, napr na rúčky a pod.
PC082279_resize.JPG
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Kovanie,postupy,náradie...

Poslaťod juraj1974 » 08 Dec 2016, 21:37

Si blaaazon.. V dobrom slova zmysle. Paraaada kamo.. :yees:
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Kovanie,postupy,náradie...

Poslaťod kuny » 10 Dec 2016, 21:18

Potreboval by som poradiť s parciálnym kalením vysokolegovanej rýchloreznej ocele 19 830. Spravil som si nožík zo starého pílového listu do strojnej rámovej píly hrúbky 2 mm. Chcel by som ho zakaliť parciálne - teda len ostrie. Zatiaľ som ho dal do hliny, ale nemám šajnu, čo tá hlina spraví pri takej vysokej teplote. A čo s ňou bude, ak ju strčím do oleja. Ak by som kalil na vzduchu, tak tá hlina nemá asi žiadnu účinnosť. Oceľ sa kalí pri teplote okolo 1200°C a mala by sa popúšťať pri teplote okolo 500°C pre sekundárne vytvrdenie. Avšak niektoré rýchlorezky pre tenké nástroje dovoľujú aj teploty do 1100°C a popustenie do 180°C, pričom sa nedosiahne max. výhod HSS.

Nevedel by mi niekto poradiť?
Príroda má len jedného nepriateľa.
Vývoj z nás robí ľudí, jeho zneužitím sa stávame opäť zvieratami.
kuny
 
Príspevky: 101
Registrovaný: 10 Feb 2012, 08:21
Bydlisko: rodený Malačan/ teraz TT
Dal Ďakujem: 233 x
Dostal Ďakujem: 238 x

Re: Kovanie,postupy,náradie...

Poslaťod Legil » 10 Dec 2016, 22:22

... nekalím, neskúšal som to, len som videl Vaska ako to robí :-)
Skús ale prečítať celé vlékno o parciálnom kalení na knife-life.
Elév aj Vasko sa tomu venujú ...
http://knife-life.sk/viewtopic.php?f=20&t=141
Nechoď tam, kam vedie cesta ...
... namiesto toho choď tam, kde žiadna nieje a zanechaj stopu.
Obrázok užívateľa
Legil
Moderátor
 
Príspevky: 372
Registrovaný: 28 Júl 2011, 12:14
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 142 x
Dostal Ďakujem: 417 x

Re: Kovanie,postupy,náradie...

Poslaťod Elév » 11 Dec 2016, 18:22

Kuny, je v tom strašne moc chrómu, fosforu a iných somarín. Aby to bolo tak ako to má byť, tak by to chcelo výdrž na teplote a dobrá by bola tiež ochranná atmosféra, čiže to doma asi nedáš, to chce kaliacu pec a niekoho, kto vie.
Ale na kudlu by myslím mohlo stačiť aj jednoduché ohriatie a zakalenie v oleji, dostatočnú tvrdosť to myslím si chytí.
Na hlinu by som sa vyprdol, aj tak Ti to pri tých teplotách asi opadne. Zohrej na 1200 a strč do oleja, ale len tú časť (ostrie), ktorú chceš mať zakalenú, vydrž kým nezmizne všetka farba, úplne zachlaď, očisti, skús tvrdosť, popusti (tu by som si dal mimoriadne záležať), sekni s tým do nejakého nezakaleného železa a zreferuj ako to dopadlo. Som zvedavý, či tam vylezie nejaký hamon. Teoreticky by mal, hoci pri všetkom tom sajrajte v tejto oceli... no som fakt zvedavý.
"All we need here, God, is one little precision earthquake."
SeldomSeen Smith

groundgear
Obrázok užívateľa
Elév
 
Príspevky: 528
Registrovaný: 04 Sep 2011, 21:59
Bydlisko: Pacov
Dal Ďakujem: 195 x
Dostal Ďakujem: 1368 x

Re: Kovanie,postupy,náradie...

Poslaťod kuny » 12 Dec 2016, 12:04

Ďakujem Vám za rady. Fórum som si prečítal. Skúsim ten kachľový tmel Den Braven a na hlinu sa vykašlem. Teda ak ho zoženiem. Pec máme v práci do 1200°C bez ochrannej atmosféry. Ale postačí, doma by som si to určite netrúfol robiť.
S výsledkami Vás potom oboznámim.
Príroda má len jedného nepriateľa.
Vývoj z nás robí ľudí, jeho zneužitím sa stávame opäť zvieratami.
kuny
 
Príspevky: 101
Registrovaný: 10 Feb 2012, 08:21
Bydlisko: rodený Malačan/ teraz TT
Dal Ďakujem: 233 x
Dostal Ďakujem: 238 x

Re: Kovanie,postupy,náradie...

Poslaťod kuny » 21 Dec 2016, 23:03

Takže prinášam nejaké výsledky z kalenia noža vyrobeného z pílového listu Pilana zo strojnej rámovej pílky hrúbky 2mm z ocele 19 830. Použil som postup podľa Eléva na parciálne kalenie pomocou kachliarskeho tmelu Den Braven do 1200°C. I keď mi bolo v práci jasne vysvetlené, že ak to chcem parciálne, tak jedine indukčný ohrev, prípadne nejaká lúčová technológia. Napriek týmto odporúčaním som to skúsil, keďže tmel už bol kúpený. Tmel som naniesol asi tak pol hodinu pred kalením. Najprv jemnú vrstvu vtláčaním prsta po celom povrchu predhriateho noža. Potom vrstvu asi tak 5 - 7 mm na chrbát a rukoväť. Nôž som strčil do pece s trochu zaschnutým tmelom pri teplote asi 900°C. Ešte nikdy sme piecku v práci nemali vypeckovanú na 1200°C a taktiež som nevedel či ten tmel v peci nezačne horieť, tak prvá nastavená teplota bola len 1050°C. Potom som to postupne dotiahol po 50°C až na 1200°C. Týmto som ale zbytočne predĺžil vplyv vysokej teploty na nôž. Navyše po dosiahnutí teploty 1200°C sa v hale, kde som kalil objavili všetci naši firemný špicli a musel som ho nechať v peci navyše 25 minút, pokým šli na obed. Toto sa na noži prejavilo riadne vykúsanými prepálenými miestami, hlbokými aj pol milimetra. Potom som do nepredhriateho oleja vložil len tú časť, ktorú som chcel kaliť. Kachliarsky tmel držal super. Začal odskakovať až pri chladnutí noža asi 1 minútu po kalení. Nôž sa trochu zdeformoval, ale to snáď dorovnám lokálnym ohrevom. Popustenie bolo prevedené pri teplote 480°C tri hodiny. Následne som nôž trochu vybrúsil na skúšku trvdosti. Šlo to fakt zle. Kotúč z brúsneho papiera sa nechytal, tak som to prešiel na brúske a brúsnym kotúčom z kameňa. Tvrdosť sme zmerali na piatich miestach, tak ako sú na obrázku:
1- 67,5 HRC
2- 64,5 HRC
3- 61,5 HRC
4- 60,5 HRC
5- 60,5 HRC

Údaje číslo 1 a 2 sú skreslené, lebo to bolo merané na oblej ploche čepele a pri vtláčaní sa nôž trochu pohol. Takže výsledná tvrdosť tam bude menšia. Z nameraných hodnôt je vidieť, že chalani mali pravdu a oceľ sa takto parciálne zakaliť nedá. Navzdory tomu je nôž po popustení dosť pružný a celkovo sa mi materiál zdá vhodný na výrobu noža. Škoda len že tie pílové listy sú dosť tenké.

Skúšal som s ním sekať do zveráku a do konštrukčnej ocele a zárezy robil pekné hlboké :D .

Dúfam, že budem mať čas a niekedy ho dorazím do konca.

naneseny tlem den braven.JPG

100_7803-2.jpg

100_7809-2.JPG
Príroda má len jedného nepriateľa.
Vývoj z nás robí ľudí, jeho zneužitím sa stávame opäť zvieratami.
kuny
 
Príspevky: 101
Registrovaný: 10 Feb 2012, 08:21
Bydlisko: rodený Malačan/ teraz TT
Dal Ďakujem: 233 x
Dostal Ďakujem: 238 x

Re: Kovanie,postupy,náradie...

Poslaťod Lesný Bes » 25 Dec 2016, 15:04

Vdaka svokre-cakatelke som si vcera pod stromom nasiel ocielku, po ktorej som uz dlhsie tuzil. Podakovanie patri aj Matovi, ktory ju sikovne a rychlo vykoval. :yees:
Prílohy
20161225_130048.jpg
We take grater pains to persuade others that we are happy than in endeavoring to think so ourselves.
- Confucius -
Obrázok užívateľa
Lesný Bes
 
Príspevky: 31
Registrovaný: 14 Jún 2015, 22:00
Bydlisko: Besný Les
Dal Ďakujem: 39 x
Dostal Ďakujem: 33 x

Re: Kovanie,postupy,náradie...

Poslaťod SKW » 09 Mar 2017, 23:51

Zase som trochu pálil uhlie, toto som vytrieskal posledne - Prevracač na steaky :twisted: :twisted: a staroverský hák na lampu pod altánok.
P3090166_resize.JPG

P3090167_resize.JPG

P3080141_resize.JPG

P3080165_resize.JPG
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Remeslá

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 8 hostia