hrebenovka NT

Všetky tipy a postrehy o vhodných lokalitách

hrebenovka NT

Poslaťod mimi » 24 Feb 2011, 21:16

chystam sa so skuinov asi 10 ludi na hrebeovku Nizkych Tatier , chceli by sme to stihnud dakedy pred letom za 5 dni casu dost :D nemate dajake zazitky z tejto hrebenovky alebo kedy je najlepsie obdobie ist?
dik za pomoc :yees:
Obrázok užívateľa
mimi
 
Príspevky: 9
Registrovaný: 24 Feb 2011, 16:23
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: hrebenovka NT

Poslaťod SKW » 24 Feb 2011, 21:26

Tu nájdeš nejaké potrebné info a celkom dobré tipy. Títo borci (jeden z nich bol môj spolužiak) absolvovali cestu hrdinov SNP ktorá je najdôležitejšia turistická magistrála na Slovensku, má dĺžku asi 750km a v priemere sa dá prejsť za 25-28 dní. Predpokladám, že vy pôjdete po nej len úsekom Nízkych Tatier.

http://cestasnp.sk/

Tiež stojí za pozretie veľmi pekný blog od autorky Zuzuli:
http://cestasnp2010.blogspot.com/
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: hrebenovka NT

Poslaťod Michal » 24 Feb 2011, 21:54

SKW diky za link, vdaka tebe som sa o tejto trase dozvedel a velmi silno uvazujem, ze si ju cez leto dam na prazdniny ako peknu prechadzku :)
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: hrebenovka NT

Poslaťod stelli » 24 Feb 2011, 21:56

No ja mam par tipov, neviem na kolko si skuseny ale moze to pomoct aj niekomu inemu.
1.Nezabudaj ze je to najtazsia hrebenovka na Slovansku tak sa podla toho spravajme a neprecenujme svoje sily.
2. Neber si 35 litrovy batoh ako ja :D resp. resp mozes ale nech ma aspon niaky chrbtovy system, hlavne nech ma vela uchytov ja som si svoje improvizovane dorabal a nebolo to bohvieco.
3.Zober si fastumgel,heparoid alebo nieco co ti utisi bolest klbov ja som si to nezobral a este doteraz ma bolia kolena sice uz menej ako v lete ale stale to neni to co to byvalo + musel som predcastne opustit hreben.
4.Na vysup aj chodenie odporucam niake funkcne pradlo rozdiel medzi bavlnou a klimatexom spoznas az vybehnes na Kraľovu holu v bavlne s obrovskou "mapou" na chrbte a bude na teba dobre fukat. Ja som si tiez myslel ze to je blbost ked som si otom cital no sam som spoznal medzi tym rozdiel, nehovoriac otom ze klimatex schne ovela rychlejsie a na zastavke ho na chvilu vymenis sa suche tricko a hento nechas trocha oschnut.
5.Nahod usmev, chod s dobrou partiou a uzivaj krasy Slovenska

snad to niekemu pomoze
stelli
 
Príspevky: 112
Registrovaný: 19 Júl 2010, 16:49
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: hrebenovka NT

Poslaťod v.v.l.a.a.d.o.o » 25 Feb 2011, 00:26

Hrebeňovka NT je veľmi pekná, podmienkou je však dobré počasie. Šiel som to tri krát, dva razy od východu a raz nie celé od západu.
Takže moje názory na hrebeňovku.
Je to taká tradičná trasa, mne sa však viac páčili vrcholy mimo hlavného hrebeňa, napríklad Siná, Ohnište, Skalka, Krakova hoľa, Veľký bok a tď. Ale to nie preto píšem aby som vás odradil, len niekedy si prejdite aj to.
Lepšie od východu na západ, teda od Kráľovej hole. Po zdolaní Kráľovej Hole ideš dlho z kopca, Veľkú Vápenicu ideš z kopca, Prašivú ideš z kopca, to sú najstrmšie kopce. Myslím tiež to bolo lepšie vzhľadom k slnku pri horúčavách, nesvietilo do očí. Západnú , krajšiu časť máš v druhej polovici trasy.
Na Kráľovu hoľu máš rôzne cesty, zo Spiša je asi najkrajší a komunikačne vhodný pristup z Vernára cez Prednú hoľu. Ak pôjdete od juhu, odporúčam zelenú cez Kráľovu skalu, ak bude horšie počko, tak modrú zo Šumiaca alebo červenú z Telgártu, tie sú dosť jednotvárne, po lúkach.
Zistite si dopredu, kde je pitná voda a kde sa dá spať. Oficiálne je nocovanie mimo vyhradených miest zakázané. Ak chcete spať v chatách a búdach, buďte pripravený aj na núdzové prenocovanie vonku.
Ako skaut iste vieš, čo si zbaliť.
Pri dobrom počasí je to pohodová trasa, skôr by som ju radil k tým ľahším. Prechod hrebeňom Západných Tatier, či Strážovských vrchov alebo hoci aj Turčiansky hrebeň Veľkej Fatry je iste náročnejší.
V opačnom prípad, pri hmle, daždi, to nestojí za to , treba zvoliť iný program a hrebeňovku si nechať na inokedy.
Vo východnej časti sú rozsiahle oblasti zasiahnuté kalamitou, tiež veľké plochy sú vyrúbané.
V okolí Srdiečka a Trangošky sú veľké plochy lesa napadnuté lykožrútom, sú však väčšinou ponechané na mieste.
Nejaké zážitky
- pri jednom prechode sme mali viac času, tak sme odbočili na Skalku za krásnym výhľadom
- v oblasti Poľany a Kotlísk bývajú občas kamzíky, videli sme
- keď ešte stavali chatu na Ďurkovej, vyhnali nás odtiaľ opití pastieri a spali sme o tri km ďalej v maringotke pod Latiborskou hoľou. Tam sa už asi nepasie.
- blízo Štefánikovej chaty sme krátko po sebe videli vretenicu a svišťa.
Tak keby si chcel ešte niečo konkrétne poradiť, opýtaj sa.
v.v.l.a.a.d.o.o
 
Príspevky: 102
Registrovaný: 10 Jún 2010, 20:13
Bydlisko: mesto pri Dunaji
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 20 x

Re: hrebenovka NT

Poslaťod venco » 25 Feb 2011, 17:06

Ja som šiel len kúsok v septembri pre dvoma rokmi. Busom na Čertovicu, v poobeňajších hodinách /vinou busu/ a so zapadajúcimi lúčami sme došli na Štefánikovu chatu. Tam nocľah a ráno sme vyrazili smer Ďumbier, Chopok na útulňu Ďurková pod Chabencom. Tam sme spali pod širákom pred chatou. Bola už riadna kosa a vonku prebiehala jelenia ruja. Paráda tie zvuky... Ráno sme vyrazili skoro okolo piatej a skončili sme v Liptovskej Lužnej. Bol to len taký predľžený víkend, ale počasie nám prialo. Len ten zostup do L. Lužnej bol zabijak. Terazky v septembri chcem urobiť časť od Kráľovej Holi na Čertovicu ak vide čas. V júni sa chystáme na prechod Veľkej Fatry zo Šturca do Ľubochne, už sme to raz šli len, sme šli zo Šturca do Ružomberku. Inak moja naj turistika.
Forest Hardworker Club
Obrázok užívateľa
venco
 
Príspevky: 492
Registrovaný: 27 Okt 2010, 14:25
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 515 x
Dostal Ďakujem: 264 x

Re: hrebenovka NT

Poslaťod mimi » 27 Feb 2011, 18:44

vdaka za rady :D
Obrázok užívateľa
mimi
 
Príspevky: 9
Registrovaný: 24 Feb 2011, 16:23
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x


Späť na Lokality

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť