ODPADKY V PRÍRODE

Vaše praktické poznatky z praxe, tipy, skúsenosti, zaujímavé výlety...

Re: ODPADKY V PRÍRODE

Poslaťod Natti94 » 31 Aug 2015, 00:22

Týmto chcem poukázať LEN na to,že existujú aj oveľa šetrnejšie spôsoby /predovšetkým k prírode!/ "uskladnenia" a následného zabezpečenia materiálu prírodou ťažko stráviteľného.
Prílohy
52385699 (3).jpg
52385699 (1).jpg
Natti94
 
Príspevky: 106
Registrovaný: 27 Aug 2013, 10:23
Bydlisko: Rimavská Sobota
Dal Ďakujem: 500 x
Dostal Ďakujem: 247 x

Re: ODPADKY V PRÍRODE

Poslaťod marektoth90 » 26 Feb 2017, 14:12

Našiel som v počítači ešte pár fotiek z leta, plus vám sem pridám fotky po uprataní,a ako to na mieste vyzerá aktuálne.Mrzí ma, že ľudia dokážu byť k prírode taký neúctivý a narobiť tam toľko bordelu...Kedže sa to miesto nachádza blízko mesta tak tam zrejme chodila skupinka soplákov sa zabávať,húliť a piť, boh vie čo tam ešte robili ale toto už je fakt extrém...V lete som to tam z jedným chalaniskom upratal a zatiaľ to je na poriadku, uvidíme v lete, či tam začnú chodiť zase, ak áno tak si ich bude treba asi odchytiť a hodiť s nimi rozumnú reč lebo toto už fakt nieje možné.
Takto to tam vyzeralo začiatkom oktobra minulý rok.
Obrázok
Obrázok
Obrázok
A takto to tam vyzerá aktuálne, fotené včera.
Obrázok
Obrázok
marektoth90
 
Príspevky: 55
Registrovaný: 19 Jan 2017, 16:35
Bydlisko: Bratislava pod kamzíkom
Dal Ďakujem: 169 x
Dostal Ďakujem: 106 x

Re: ODPADKY V PRÍRODE

Poslaťod Borsuk » 27 Feb 2017, 20:05

Ano Marek,máš pravdu je to strašné,strašné tým že to je veľmi stará téma a že to nerobia len "sopláci. My sme proste ešte na to nedorástli,je to len a len o
myslení našich ľudí.Dokedy sa nezmení prístup a myslenie ľudí nezmôžeš nič.Horšie že už to nerobia len v okolí miest, ale aj pri dedinách ide to ako mor.
Aj ja som chodil na brigády čistiť a upratovať aj ako rybár k vode,aj ako tramp do lesa, no už som to vzdal.Vždy ked´ ľudia nevedeli čo od roztopaše robiť
prišla vojna,tá to zrovná a bude pár desaťročí pokoj.
Obrázok užívateľa
Borsuk
 
Príspevky: 141
Registrovaný: 19 Júl 2012, 20:03
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 508 x
Dostal Ďakujem: 170 x

Re: ODPADKY V PRÍRODE

Poslaťod Jozzo » 28 Feb 2017, 12:37

Bratislava a okolie je jedno veľké smetisko, tam sa fakt človek môže aj pretrhnúť a efekt nevidí. Inde to má väčší zmysel. Do bodky tu platí teória rozbitého okna http://www.psychologon.cz/component/con ... -neporadku

Ja osobne zbieram bordel, lebo ma to vnútorne uspokojuje. Zvlášť na miestach, kde ho nie je až tak veľa a dokážem les kompletne vyčistiť to má skvelý efekt = krásny, "nedotknutý" les. Na väčšie čierne skládky a frekventované miesta však nemám. To má a musí riešiť samospráva. Viď napr. vraky áut v meste. Stačia zopár mailov a mesiacov a všetky vraky, ktoré som nahlásil, odtiahli. Treba ich len bombardovať, oháňať sa paragrafmi a zrazu to ide.
Jozzo
 
Príspevky: 125
Registrovaný: 04 Sep 2012, 21:48
Bydlisko: západ
Dal Ďakujem: 10 x
Dostal Ďakujem: 83 x

Re: ODPADKY V PRÍRODE

Poslaťod Willy » 18 Máj 2017, 11:42

Neobydlený ostrov uprostřed oceánu zaplavily tuny plastu

1.jpg

https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/neo ... cle-detail
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: ODPADKY V PRÍRODE

Poslaťod Willy » 09 Mar 2020, 21:37

BRIGÁDA V NPR "VE STUDENÉM"
Nedaleko mého srubu je už od roku 1935 v docela strmém svahu Národní přírodní rezervace Ve Studeném.

01 NPR.jpg

Důvodem ochrany jsou přirozené lesní porosty s pralesovitou strukturou tvořené přírodními společenstvy bučin a suťových lesů. Jedná se o poslední rozsáhlejší komplex lesa se zachovalou přirozenou druhovou skladbou v údolí řeky Sázavy.

02 NPR.jpg

Asi před rokem mne napadlo, že bychom si s mými kamarády z portálu - Geniou, Pítrsem a Sokolem - kteří se mnou pravidelně jezdí na srub Suivakko, mohli vzít jakýsi patronát právě nad tímhle chráněným územím.

03 NPR.jpg

Oslovil jsem státní ochranu přírody a nakonec se propracoval až přímo k člověku, který má tuto rezervaci na starost.
Pozval jsem jej k nám na srub a tam jsme vymysleli nějaké vhodné prospěšné činnosti, které bychom mohli vykonávat.
Z ochranáře Martina se vyklubal kromě botanika i dost aktivní skaut, takže jsme si hned bezvadně rozuměli.
A tak jsme před čtrnácti dny zahájili první věc, na které jsme se dohodli - totiž pravidelné pozorování výskytu ptactva metodou tzv. "hodinovky" - což je dlouhodobý program České ornitologické společnosti připravený i pro laickou veřejnost.

04 NPR.jpg

Jako druhou akci jsme uplynulý víkend zrealizovali takovou malou brigádu, jejímž účelem byl úklid odpadků podél hranice rezervace.

05 NPR.jpg

Počasí nebylo úplně ideální, drobný déšť nám vytrvale zkrápěl záda, ale přesto jsme nasbírali několik igelitových pytlů odpadu. Odměnou za to, nám byl hodně zajímavý a zasvěcený výklad o rezervaci, který nám poskytl ochranář Martin.

07 NPR.jpg

Měli jsme možnost trochu nahlédnout do mikrosvěta drobného hmyzu.

08 NPR.jpg

V rezervaci roste i spousta vzácných hub - například mozkovka rosolovitá

9 NPR.jpg

Každá návštěva tohoto bukového pralesa je pro mne alespoň malou náhradou za pobyt v divočině karpatských lesů na Slovensku.

FOTO: Genia
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: ODPADKY V PRÍRODE

Poslaťod Willy » 19 Apr 2021, 16:49

PÍŠŤALKA Z PLECHOVKY aneb zábavné využití a zpracování odpadu.

Není to tak dlouho, co mi můj kamarád Puštík poslal video, ve kterém byla spousta různých návodů, jak improvizovaně nahradit různé potřebné i nepotřebné věci. Zaujala mne kamarádem avizovaná výroba píšťalky. Jelikož mi po nějaké době od něj přišla informace, že to funguje, pojal jsem touhu to taky zkusit.
Cílem je dosáhnout tvaru klasické píšťalky, jakou běžně používají učitelé tělocviku a nebo rozhodčí na hřištích.
Je to ta, co v ní bývá pro ostřejší zvuk ještě vložena malá kulička.

Píšťalka 01.jpg

Základem je klasická plechovka od piva či limonády.
Po odříznutí horního víka i dna a za pomoci jednoho svislého řezu získáte celkem velký kus plechu.

Píšťalka 02.JPG

Na něj si nakreslíte tvar, jako je na přiložené fotografii.
Tvar lze celkem v pohodě vyříznout ostrým nožem a nebo vystřihnout nůžkami.

Píšťalka 03.JPG

Po té následuje ohýbání.

Píšťalka 04.JPG

Nejprve se dvojitým ohnutím vytvoří náústek.

Píšťalka 05.JPG

Po té se ze zbylé části s pomocí kulaté tyčky - klacek, proutek, ... svine zbylý plech do kulata.

Píšťalka 06.JPG

Pak už je jen potřeba postupným přihýbáním vytvořit dokonalejší tvar soudku píšťalky.

Píšťalka 07.JPG

Boky píšťalky při hvízdání vytvoříme stiskem bříšek palce a ukazováčku proti sobě.
Než se vám píšťalka správně rozezvučí, budete muset úchop píšťalky chvilku zkoušet a měnit. Důležité je, aby výdechová hrana náústku byla pokud možno ve stejné rovině jako je konec zavinutí soudku. Také budete muset trefit velikost mezery, ze které vychází pískot.
Chce to trochu trpělivosti, ale není to zas taková věda.

Na závěr jsem si dovolil takovou ptákovinu. Jelikož jsem vám chtěl ukázat, že to opravdu funguje, poprosil jsem Geniu a s jeho pomocí jsme natočili své první video. Mojí informaci o novém youtubovém kanálu berte s rezervou, nějak jsem se při tom natáčení trošku rozohnil :oops: .
Jen se mi nepodařilo video umístit rovnou a tak si budete muset kliknout na odkaz a přetrpět ty reklamy.

https://willywilly.rajce.idnes.cz/pistalka/1483205648

FOTO: Zdeňka
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Predchádzajúci

Späť na Z praxe

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia