UDIAREŇ

Spôsoby získavania jedla a vody v prírode

UDIAREŇ

Poslaťod Willy » 28 Jún 2014, 20:07

TÁBOROVÁ UDÍRNA

Většinou si pro každý tábor pokud možno naplánujeme nějakou společnou činnost.
Při táboření v Novohradských Horách nedaleko hranic s Rakouskem, jsme se rozhodli vybudovat si jednoduchou udírnu. Chtěli jsme totiž využít nabídky, že za přijatelnou cenu můžeme získat větší množství vyhlášených kaprů přímo z třeboňských rybníků.
Chuť na takovou dobrotu, jakou je uzený kapr, sjednotila táborníky do velmi činorodé skupiny a tak ani ne za dva dny bylo vše nachystáno.

TÁBOROVÁ UDÍRNA 01.jpg
Práce v plném proudu

Na tábořišti jsme využili mírného svahu. Na jeho úpatí vzniklo s pomocí jílu a větších kamenů topeniště a od něj jsme směrem do svahu vzhůru vykopali příkop, který po zakrytí plochými kameny a zasypáním hlínou vytvořil cca 3m dlouhý komín, ve kterém se horký kouř měl ochlazovat. Na horním konci komína pak s pomocí smrkové tyčoviny, šňůry na prádlo a mechu vznikla vlastní konstrukce udírny. K zakrytí udírny shora jsme na konec využili pár starších prken (krajinek), které zde zbyly ze starých podsad nějakého předchozího tábora.
Uvnitř udírny jsme s pomocí několika smrkových kulatinek a lískových prutů vytvořili dvoupatrový rám s rošty, na které se pak mohlo zavěsit maso.

TÁBOROVÁ UDÍRNA 02.jpg
Vlastní udírna se pomalu rýsuje

TÁBOROVÁ UDÍRNA 03.jpg
Mechem vycpané mezery

TÁBOROVÁ UDÍRNA 04.jpg
Topeniště

Konečně bylo všechno hotovo a mohlo se vyrazit pro kapry. Ten den vznikla u potoka ve stínu stromů regulérní potravinářská výrobní linka, neboť ke zpracování bylo tuším snad deset pořádných kusů. Každý kapr byl zbavený hlavy, vnitřností, šupin, ploutví a ocasu. Po té byl nakrájen na tzv. podkovy. Každá podkova byla uvázána na provázek. Následovalo osolení, okořenění a pak už se skrz provázkové oko navlékaly jednotlivé kusy na lískové pruty.
Na „kapří lince“ běželo vše jako na drátkách, stejně tak u udírny se činili další lidé. Po rozdělání ohně bylo nutno zahřát komín a také udírnu na provozní teplotu. Chvíli trvalo, než se komín prohřál tak a by dobře táhl. Pro tento účel jsme topili bukovým dřevem.

TÁBOROVÁ UDÍRNA 05.jpg
První plameny

Jakmile bylo rozhodnuto, že vše je připraveno, uložili jsme lískové pruty s navěšeným masem do udírny a zakryli prkny. V topeništi se začalo topit jen poskrovnu a hlídalo se, aby oheň nehořel příliš. Jen kvůli dětským zvědavcům, kteří se neustále motali kolem, jsme nakonec museli pro jistotu komín zasypaný v zemi zakrýt svrchu několika větvemi. Neboť se nám málem stalo, že komín mohl být prošlápnut a tím by byla ohrožena naše plánovaná exkluzivní večeře.
Teď jsme topili spíše olšovým dřevem. Celé odpoledne až do večera, se vždy našel nějaký dobrovolník, který nahlédl dovnitř a případně přiložil. Pokud se plameny příliš rozhořely a kapři se začali spíš péct než udit, měli jsme hned vedle nachystanou konvici s vodu a oheň jsme trochu zalili.

TÁBOROVÁ UDÍRNA 06.jpg
Taková jedna kontrola

A tak čas plynul až do večerních hodin. Teprve za tmy bylo uzení prohlášeno za hotové.

TÁBOROVÁ UDÍRNA 07.jpg
Pastva pro oči

Táborníci se sešli s miskami u udírny a začalo se vydávat :yees: .

TÁBOROVÁ UDÍRNA 08.jpg
Hmmmmmm ..., a ta vůně

Mohu říct, že i notoričtí odpůrci rybího masa nakonec alespoň ochutnali, když viděli, jak se ostatní konzumenti rozplývají blahem.
Co myslíte, bylo těch deset kaprů dost :?:
Správná odpověď zní - samozřejmě že ne :( .
A tak, pro velký úspěch, jsme asi za dva dny udělali ještě jedno kolo uzení, ale tentokráte se udila slanina, klobásky a navíc se vyráběl uzený sýr.
K té poslední pochutině bylo potřeba na centimetrové kostičky nakrájet obyčejný eidam a ten se pak dle chuti a fantazie smíchal s kořením a nebo česnekem či dokonce s klobáskou. Smíchaná hmota se pak nasypala do nohavice dámských punčocháčů, asi v takovém množství, aby vznikla koule o průměru cca 8 - 10 cm. Punčocha se nad sýrem a pod sýrem zavázala na uzel, Zbytek punčochy se odstřihl a pokračovalo se s dalším plněním. Každá koule byla opatřena provázkem, aby se dala v udírně zavěsit.
Já jsem se rozhodl pro vyuzení ještě jedné ryby. Objevili jsme se ženou v místním hypermarketu zmraženého lososa. Toho jsme v ten den dovezli, nechali rozmrazit a s pomocí několika třísek rozevřeli jeho tělo tak, aby se kouř dostal i dovnitř ryby.

TÁBOROVÁ UDÍRNA 09.jpg
Losos - třísky posloužily dobře

Tentokráte nebylo uzení tak dlouhé.
Když se udírna měla otvírat, zase se sešel celý tábor, nedočkavci se mačkali kolem, nahlíželi dovnitř a nasávali tu magickou vůni.
Sýr se v punčoše nakonec rozpustil a spojil s přidanými ingrediencemi, ale ještě před tím stihl do sebe nasát dostatek dýmového aroma. Povrch sýra byl po odstranění punčochy od kouře krásně tmavý. Jen je škoda, že to nikdo nevyfotil.
Já, jako milovník uzených sýrů, jsem byl opravdu nadmíru spokojen :wink: .

Samozřejmě, že slanina, klobásky i ty obyčejné buřty, které byly vlastně jen po řeznickém uzení ještě více navoněny kouřem byly vynikající.
Lososa jsme tam pro jistotu ještě nechali a párkrát, než se šlo spát, opatrně přiložili.
Z udírny jsme ho vyndali až ráno. Díky tomu jsme jej mohli na denním světle těsně před konzumací ještě nafotit.

TÁBOROVÁ UDÍRNA 10.jpg
Losos - uzený skoro jak někde na Yukon river

Celé táborové uzení vypadalo snadno, ale mám dojem, že nebýt dohledu našeho zkušeného kamaráda Bucka, nevyhnuli bychom se asi klasickým začátečnickým chybám - tedy příliš velký žár a zbytečně rychlé uzení - tedy spíše sušení a pečení.

Foto: Ája, Egon, Zdeňka
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: UDIAREŇ

Poslaťod atti.hombre » 29 Jún 2014, 05:36

:yees: No Willy-pastva pre dušu toto čítanie....ale aj tak sa mi najviac páčili tie kostkované šatičky :wink:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1860 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: UDIAREŇ

Poslaťod Marekk » 01 Júl 2014, 22:55

Willy, fajn článek :)
V průběhu června jsem si navozil domů nějaké třešňové dřevo z jedné Višňovky, kde se bude stavět. Palivo za odvoz se hodí vždy :yees:
No a když už mám doma třešňové dřevo, tak jsem se rozhodl postavit malou udírničku. Prohřáté klobásy a špekáčky, kouřem provoněný sýr a uzený kapr - to je přesně moje gusto :P :P

Jen dobrat ty antibiotika, ať můžu zase ven :(


EDIT: různí se názory, jestli je vhodné pro uzení dřevo s kůrou nebo bez. Jaké máte zkušenosti?? Děkuji
Obrázok užívateľa
Marekk
 
Príspevky: 55
Registrovaný: 19 Dec 2013, 16:16
Bydlisko: VÝCHODOČECH
Dal Ďakujem: 78 x
Dostal Ďakujem: 68 x

Re: UDIAREŇ

Poslaťod Marcela » 02 Júl 2014, 10:53

Marekk píše:...jestli je vhodné pro uzení dřevo s kůrou nebo bez...

Záleží na tom jakým dřevem budeš zatápět, ale hlavně co budeš vlastně udit. V zásadě ale doporučuju, i podle toho sortimentu cos napsal, dřevo odkůrovat, protože by Ti mohlo leccos z toho natáhnout díky kůře hořkou příchuť :wink:
příroda nedělá nic zbytečně (Aristotelés)
mojerajče
Obrázok užívateľa
Marcela
 
Príspevky: 231
Registrovaný: 08 Júl 2011, 19:05
Bydlisko: Východočeský kraj
Dal Ďakujem: 3531 x
Dostal Ďakujem: 532 x

Re: UDIAREŇ

Poslaťod Marekk » 02 Júl 2014, 12:12

Marcel, děkuji za názor. Budu určitě odkůrovávat :P
Obrázok užívateľa
Marekk
 
Príspevky: 55
Registrovaný: 19 Dec 2013, 16:16
Bydlisko: VÝCHODOČECH
Dal Ďakujem: 78 x
Dostal Ďakujem: 68 x

Re: UDIAREŇ

Poslaťod oraj » 02 Júl 2014, 17:27

:ice:
Naposledy upravil oraj dňa 13 Máj 2017, 20:25, celkovo upravené 1
oraj
 
Príspevky: 79
Registrovaný: 28 Júl 2011, 21:12
Dal Ďakujem: 15 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: UDIAREŇ

Poslaťod keres » 24 Mar 2017, 16:39

Tak chlapci a je doudené už len troška preschnú a len jesť. :mrgreen:
Prílohy
17467887_795333623975054_213963052_n.jpg
Obrázok užívateľa
keres
 
Príspevky: 359
Registrovaný: 17 Feb 2012, 21:39
Bydlisko: Vranov nad Topľov
Dal Ďakujem: 773 x
Dostal Ďakujem: 830 x


Späť na Jedlo a voda

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia


cron