brezová kôra

Všetko čo neviete zaradiť do ostatných tém

Re: brezová kôra

Poslaťod Boris27 » 04 Júl 2017, 10:41

preco sa tie okruhle krabicky a celkovo vyrobky z brezovej kory dava ta vonkajsia bielo cierna cast do vnutra??? je to iba kvoli estetike ci?
Boris27
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 19 Sep 2016, 11:21
Bydlisko: Poprad
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: brezová kôra

Poslaťod michaltarbaj » 04 Júl 2017, 11:55

Zvyčajne je vo vnútri ešte jedna časť obrátená naopak,takže z vnutra je ta krabička rovnaká ako zvonku a tu bieločiernu časť vôbec nevidno.
Obrázok užívateľa
michaltarbaj
 
Príspevky: 62
Registrovaný: 20 Máj 2013, 21:00
Bydlisko: spisska nova ves
Dal Ďakujem: 227 x
Dostal Ďakujem: 269 x

Re: brezová kôra

Poslaťod Willy » 04 Júl 2017, 14:06

Boris27
Je to pro to, že březová kůra po sloupnutí z kmene má tendenci se zkroutit bílou stranou dovnitř. Kůra si sama říká, kterým směrem chce být ohýbána. U většiny těchto výrobků vytvořených ve Skandinávii, na Sibiři, Aljašce či v Kanadě je vnitřní část kůry z venku.

Obrázok
Indiáni navíc využívali tmavou část kůry ke zdobení, to se provádělo odškrabáváním části tmavého povrchu do různých obrazců a vzorů.
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: brezová kôra

Poslaťod Boris27 » 04 Júl 2017, 14:53

dakujem za odpoved hned som mudrejsi, v zime som nasiel jednu spadnutu brezu tak som ju olupal ale mam to odlozene na rucku noza... uz len zase najst nieco vyvratne a vyskusam nejaku krabicku...
Boris27
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 19 Sep 2016, 11:21
Bydlisko: Poprad
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: brezová kôra

Poslaťod macmatej » 22 Aug 2017, 21:55


Rýchlonávod na výrobu brezovej nádobky dlabaním


Nájdeme si spadnutý brezový konár, podľa plánovanej veľkosti nádoby. Brezová kôra obsahuje veľa olejov a tak drevo vyhnije a kôra zostane. Ak aj nie je drevo úplne vyhnité, býva často už dosť mäkké a dá sa pohodlne vydlabať nožom. Z hrubšej časti konára ešte odrežeme jedno tenšie a jedno hrubšie koliesko. Tenké koliesko použijeme na dno a hrubé opracujeme do kužeľa a použijeme ako uzáver. Ak by bolo dno nádoby utesnené živicou, dala by sa v nej možno prenášať aj voda.





Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: brezová kôra

Poslaťod kgabat » 23 Aug 2017, 13:55

Na fotkách to vyzerá jednoducho, len ja ako taký nezručný človek by som to asi tak ľahko nevymajstroval:-D
Obrázok užívateľa
kgabat
 
Príspevky: 26
Registrovaný: 16 Aug 2017, 23:17
Bydlisko: Handlová
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: brezová kôra

Poslaťod macmatej » 27 Aug 2017, 18:34

Ono je to fakt jednoduché. Odrežeš pílkou valček a vydlabeš ho. Celú krabičku som ma hotovú za 10 min. Treba trénovať, ak to pokazíš, odrežeš si nový valček. :wink:
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: brezová kôra

Poslaťod Willy » 27 Dec 2018, 00:56

Tak jsem se po dlouhé době konečně dostal k výrobě drobností.
Chtěl jsem v předvánočním čase nachystat rukodělné dárky pro dva dobré kamarády.
Jedním z nich měla být tradiční malá laponská krabička s víkem.
Pokud při svých toulkách přírodou někde narazím na dobrý zdroj březové kůry, snažím se takovou příležitost určitě využít.
Doma pak mám vždy nějakou zásobu vhodné kůry. Tentokrát to nebyl úplně velký kus, ale za to pěkně tlustý.
Svinout krabičku podle předem udělaného papírového střihu nebyl problém, vnitřní část kůry jsem vlepil herkulesem.
Dno a víčko je vyřezáno a vybroušeno z malých odřezků březové kořenice. Jednoduché zdobení povrchu jsem udělal jen s pomocí nože a improvizovaného bodce z hřebíku.

122.JPG

Na fotografii je i ten druhý dárek. Jedná se o malý váček na drobnosti inspirovaný Indiány severní Ameriky.
Je vyrobený s kožešiny té části srnčí nohy, kde jsou i tzv. "paspárky" - tedy ta menší kopýtka, po který zvíře přímo nechodí, ale občas je otiskne do své stopy v hlubším sněhu.
Zadní strana váčku a třásně jsou z kousku jelenice a vše je ozdobeno červenými korálky. K zapínání jsem použil starý perleťový knoflík.

123.JPG
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: brezová kôra

Poslaťod Baho » 26 Apr 2023, 19:16

Výrobky z brezovej kôry som ešte neskúšal ale zato čaje áno a pravidelne !
Pomáha pri kožných problémoch,treba natierať postihnuté miesta.
Ďalej žalúdočných problémoch aj zlom trávení, infekciách močových ciest, hnačke aj horúčke.
Dočítal som sa že : odvar z kôry má má tlmiace účinky na bolesť, silné močopudné účinky - pomáha lepšie vylučovať kyselinu močovú, čím priaznivo vplýva na zníženie tvorby obličkových kameňov.
Veľkou výhodou je fakt, že tieto močopudné účinky nedráždia obličky a ide preto o vhodný prostriedok na preliečenie močovej sústavy.

Na prípravu čaju treba polievkovú lyžicu sušenej kôry. Nasypte ju do pohára a zalejte 250 ml horúcou vodou, lúhovať asi 15-20 minút a sceďte.
Odporúča sa piť 1-2 šálky denne.
Les môj chrám...
Obrázok užívateľa
Baho
 
Príspevky: 14
Registrovaný: 08 Apr 2023, 07:43
Bydlisko: Levice
Dal Ďakujem: 30 x
Dostal Ďakujem: 18 x

Predchádzajúci

Späť na Iné

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia