Množstvo vody so sebou a prírodné zdroje

Spôsoby získavania jedla a vody v prírode

Re: Množstvo vody so sebou a prírodné zdroje

Poslaťod juraj1974 » 30 Aug 2017, 14:03

Otázka znie však že koľko je to viacej vody..?
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Množstvo vody so sebou a prírodné zdroje

Poslaťod 72janik » 30 Aug 2017, 14:21

U mňa je viacej vody 1,5 litra... :mrgreen: otestované cestou SNP... Ak niekto nevie nájsť vodu tak cestou je kopec domov a stačí len pekne poprosiť... :roll:
Obrázok užívateľa
72janik
 
Príspevky: 410
Registrovaný: 31 Dec 2011, 22:52
Bydlisko: Martin
Dal Ďakujem: 578 x
Dostal Ďakujem: 417 x

Re: Množstvo vody so sebou a prírodné zdroje

Poslaťod juraj1974 » 30 Aug 2017, 14:53

Súhlasím. Množstvo vody je relatívny pojem. Bude sa variť? Myslím tým jedlo. Či to je len na pitie? Toto sú hlavne okolnosti ktoré treba zvážiť. Ak poznám terén do ktorého idem tak prispôsobim k tomu aj množstvo vody. Idem na deň dva tri? Poznám terén? Väčšina ľudí tu chodí max tak na noc dve tam kde to poznajú. Teda myslím tých čo chodia reálne nie tých čo chodia prostredníctvom Yutrubky... Ako píše Janík. Liter dva na deň v pohode stačí.
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Množstvo vody so sebou a prírodné zdroje

Poslaťod bubi » 30 Aug 2017, 18:36

U mňa je nie viacej, ale dostatok vody 3l. Ak viem že na lokalite nie je prameň. Vždy mi to stačí. Okrem extrémnej horúčavy. Vtedy sú aj 3l málo. To vraví chlap ktorý má skúsenosti s dehydratáciou. Tj pobyt na pohotovosti. :mrgreen: Je to skrátka o teplote a vzdilenosti od najbližšieho prameňa.
Ja som aj zo zeme aj z oblakov. (Ján Smrek).
Obrázok užívateľa
bubi
 
Príspevky: 234
Registrovaný: 09 Feb 2015, 16:53
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 164 x
Dostal Ďakujem: 180 x

Re: Množstvo vody so sebou a prírodné zdroje

Poslaťod kgabat » 31 Aug 2017, 09:49

Pre mňa je dostatočné množstvo tak dva litre. Som zvyknutý veľmi veľa vody vypiť
Obrázok užívateľa
kgabat
 
Príspevky: 26
Registrovaný: 16 Aug 2017, 23:17
Bydlisko: Handlová
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Množstvo vody so sebou a prírodné zdroje

Poslaťod Pája » 01 Sep 2017, 11:06

Myslím, že kromě množství vody je potřeba taky brát v potaz její vlastnosti. Zvlášť při dlouhých pochodech a v teplém počasí nestačí jenom pít, ale i doplňovat si minerály, které se z těla vyplavují ven, čím víc člověk pije a potí se. Může to začít a skončit jenom neustálým pocitem žízně, ale taky člověka může nepředstavitelně bolet hlava (to se stává mě, když zapomenu), anebo postihnout svalové křeče.

Pokud s sebou netaháte dost minerálky na celý pochod, ale doplňujete si obyčejnou vodu, nebo zásadně nosíte jenom kohoutkovou, doporučuje se jako prevence si do vody ve flašce dát špetičku obyčejné kuchyňské soli (cílem není si vodu osolit, ale nechat tam rozpustit minerály, takže stačí opravdu málo) anebo si jednou za den dát šumák s magneziem a B6 (což by mělo zabránit těm křečím). Když už to člověka postihne, a nemá s sebou příslušný vitamín ani sůl, docela pomáhá jakákoliv slaná potravina, sýr, salám, atd. Osobně se na to ale snažím myslet, protože chytit někde v půlce křeč, anebo mít třeštící hlavu fakt nestojí za to.
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Množstvo vody so sebou a prírodné zdroje

Poslaťod benluben » 01 Sep 2017, 11:55

Je pravda, že štipka soli vo vode pomáha. Ja tak už robím asi 20 rokov, že si vodu na pitie čo nosím so sebou "prisolím" naozaj len štipkou soli práve kvôli tým minerálom čo spomína Pája. Keď sa ma pár krát niekto pýtal čo pijem na pochodoch a vandroch a ja som mu odpovedal, že vodu so soľou :) ostal začudovaný, že ako to môžem piť. Každý čo sa ma na to pýtal si myslel, že pijem slanú vodu, až po vysvetlení a prípadnom ochutnaní mojej "osolenej" vody pochopili, že voda nie je vôbec slaná tak že, odporúčam všetkým naozaj to nahradí stratené mineráli.
Nech Vám zápalky nezvlhnú a oheň dlho horí ...
Obrázok užívateľa
benluben
 
Príspevky: 213
Registrovaný: 09 Dec 2012, 12:11
Bydlisko: Nové Zámky
Dal Ďakujem: 365 x
Dostal Ďakujem: 274 x

Re: Množstvo vody so sebou a prírodné zdroje

Poslaťod Pája » 01 Sep 2017, 12:17

Mimochodem, mám na sobě odpozorované, že hrnek minerálky po fyzicky namáhavém dni výrazně pomáhá s rekonvalescencí. Loňské léto jsem si tak naordinovala po práci skleničku Vincentky, a účinky to mělo značné. Takže doporučuju.
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Množstvo vody so sebou a prírodné zdroje

Poslaťod Mirino » 03 Sep 2017, 19:18

S tou soľou a minerálmi je to jasná vec. Kedysi, keď som ešte "varieval" vreckové "jedlá", tak som problémy s minerálmi nemal. Tieto jedlá veľa živín neobsahujú, zato soli dosť a dosť. Keď som prešiel na normálne cestoviny, ryžu... tak po dvoch dňoch sa mi z tela vyplavili minerály a ja som cítil, že sa vodou už len tak prelievam, smädný som stále a tá voda už mi ani nechutila. Jasný signál si jedlo viac prisoliť a bolo po probléme.
Mirino
 
Príspevky: 44
Registrovaný: 14 Feb 2013, 13:48
Bydlisko: LM
Dal Ďakujem: 22 x
Dostal Ďakujem: 77 x

Re: Množstvo vody so sebou a prírodné zdroje

Poslaťod iggi » 29 Sep 2017, 13:42

Ja si vždy vezmem okrem vody aj 1,5Litrovku fatry... to je podľa mňa najlepšia minerálka na svete.
A nielen po opici :D
iggi
 
Príspevky: 12
Registrovaný: 27 Okt 2016, 11:59
Bydlisko: DK city
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 7 x

Re: Množstvo vody so sebou a prírodné zdroje

Poslaťod PeterB » 21 Aug 2018, 09:54

V závislosti od plánovanej cesty. Pri kratkych turach max. 1x 2l fľašku určenú čisto pre mna a 1x1l fľašku v závislosti od zloženia skupiny. Pri dlhších trasách rutinne 2-3 litrový camelbag vyhradený čisto pre mňa.+ 1-2l v separatnej fľaši určenú pre ostatných členov skupiny (deti a na čistenie rán). Železnú rezervu mi tvorí 500ml fyziologického roztoku určeného na vnutrozilove podanie. Na dezinfekciu vody preferujem filtracny papier spolu so steripenom. Mám u seba i zopár chlorovych tabliet no zatiaľ nepoužitých 8)
PeterB
 
Príspevky: 8
Registrovaný: 21 Aug 2018, 07:24
Bydlisko: Považská Bystrica
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 7 x

Re: Množstvo vody so sebou a prírodné zdroje

Poslaťod Borsuk » 22 Aug 2018, 10:15

Dnes by som už žiadne tablety na dezinfekciu vody nepoužil,je to zabiják na čreva. Kvalitná a ľahká filtračná fľaša je spoľahlivé riešenie .
Obrázok užívateľa
Borsuk
 
Príspevky: 141
Registrovaný: 19 Júl 2012, 20:03
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 508 x
Dostal Ďakujem: 170 x

Re: Množstvo vody so sebou a prírodné zdroje

Poslaťod PeterB » 24 Aug 2018, 13:38

Borsuk píše:Dnes by som už žiadne tablety na dezinfekciu vody nepoužil,je to zabiják na čreva. Kvalitná a ľahká filtračná fľaša je spoľahlivé riešenie .


S tým súhlasím, preto preferujem steripen. UV žiarenie je účinne a bez nasledkov. Filtračné mechanizmi i tie kvalitné prepúšťajú isté percento baktérií a vírusov. Napriek reklame od 1-7%. Plus toto číslo opotrebovaním mierne stúpa. Taketo množstvo síce akútne nepredstavuje riziko nakoľko organizmus si s takouto koncentráciou poradí. Avšak v nádobe v ktorej máš prefiltrovanu vodu bude dochádzať k postupnému množeniu, a to už predstavuje potencionálne riziko. Preto je potrebné ju aspoň raz za 2-3 dni dezinfikovať. + Chlorove tablety na dezinfekciu vody, mám len ako zachytnu sieť. V prípade zlyhania ostatných metód získavania vody.
PeterB
 
Príspevky: 8
Registrovaný: 21 Aug 2018, 07:24
Bydlisko: Považská Bystrica
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 7 x

Re: Množstvo vody so sebou a prírodné zdroje

Poslaťod Pája » 01 Sep 2018, 09:19

Sterilpen ale neřeší mechanické znečištění vody, takže stejně bys měl vodu nějak přefiltrovat a až pak ošetřit tímto, ne?
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Množstvo vody so sebou a prírodné zdroje

Poslaťod PeterB » 02 Sep 2018, 16:02

Pája píše:Sterilpen ale neřeší ....


Hej. Steripen poskytuje síce absolutnu vírusovú a bakteriálnu dezinfekciu. No je potrebne vodu pred tym zbavit necistot. Eventualne postaci filtračny papier. No osobne využívam
https://www.outdoorzone.sk/filtracia-a-dezinfekcia-vody/uv-purifikatory-vody/uv-purifikatory-vody/steripen-univerzalny-filter?cPath=&zenid=0r1et5qump2mjclhhcgp34vig3

Peter,
platí pravidlo, že posledný príspevok sa necituje!
Majo
PeterB
 
Príspevky: 8
Registrovaný: 21 Aug 2018, 07:24
Bydlisko: Považská Bystrica
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 7 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Jedlo a voda

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia