Práchnovec kopytovitý (Fomes fomentarius)

Zapaľovanie ohňa rôznymi spôsobmi, vhodné drevo...

Re: Práchnovec kopytovitý

Poslaťod SKW » 14 Mar 2011, 20:18

Ako si ho vyrábal? Či si len sušil?

Dym z amadou niekomu voní a niekomu smrdí :). Každopádne je to aj dobrý prírodný repelent proti dotieravému hmyzu. Keď bivakujem v lese, vždy pri sebe pred spaním zapálim kus amadou aby tlelo a odháňalo komáre ;-) Starý zálesácky trik.

Ináč napríklad tlejúca Čaga - Ryšavcec šikmý (Inonotus obliquus) má oveľa príjemnejšiu vôňu :) Je to ale veľmi vzácne práchno v našich končinách.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Práchnovec kopytovitý

Poslaťod juraj1974 » 14 Mar 2011, 20:31

V podstate ked som ho dostal z prachnovca tak som ho dal do pohara a zasypal preosiatym popolom z krbu(kurim hrabovym drevom..) a zalial vodou. Na druhy den ale na veeelke naliehanie :roll: deti som ale musel jeden kus vybrat a naklepat palickou (ktoru syn vystruhal z ceresnoveho dreva co mam-som mal odlozene na lyzicu... :roll: ) a nechal vysusit na slnku. Raz od casu vyjdem vom z domu a slahnem na amadou iskru a spokojne nadychany dymu idem dnu... :lol:
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1456 x

Re: Práchnovec kopytovitý

Poslaťod juraj1974 » 16 Mar 2011, 14:27

Len jedna otazka. Moje amadou chyti iskru hned ako na nu padne ale..... :?: Takymto tlejucim kuskom neviem nic zapalit :roll: Dokonca mi neslo nim zapalit ani prachno s brezovej kory ktora na moje veeeelke pocudovanie len dymila ako besna ale ziadny ohen... Neskusal som sice nejake hniezdo zo suchej travy alebo z niecoho podobneho ale nejde mi to do hlavy. :shock:
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1456 x

Re: Práchnovec kopytovitý

Poslaťod matus » 16 Mar 2011, 14:32

s tou hunatou rastlinou tusim trstina je to to ide ale nesmies fukat rychlo ale pomaly
http://www.zalesactvo.wordpress.com
Príroda nikdy nezradi srdce ktoré ju miluje
Obrázok
Obrázok užívateľa
matus
 
Príspevky: 358
Registrovaný: 21 Nov 2010, 10:54
Bydlisko: hlohovec
Dal Ďakujem: 203 x
Dostal Ďakujem: 53 x

Re: Práchnovec kopytovitý

Poslaťod juraj1974 » 16 Mar 2011, 14:49

Ak myslis palku tak ta mi chyti iskru aj sama bez amadou. Viez pripada mi dost divne chytat iskru a potom tym podpalovat nieco ine..... to rovno mozem hadzat iskru na to. Pytam sa len preto lebo neviem... :roll:
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1456 x

Re: Práchnovec kopytovitý

Poslaťod matus » 16 Mar 2011, 14:54

ale iskru mozes hodit aj do brezovej kôry a nemyslim palku taka ako ta chrastnica ale vyssia a hunatejšia
http://www.zalesactvo.wordpress.com
Príroda nikdy nezradi srdce ktoré ju miluje
Obrázok
Obrázok užívateľa
matus
 
Príspevky: 358
Registrovaný: 21 Nov 2010, 10:54
Bydlisko: hlohovec
Dal Ďakujem: 203 x
Dostal Ďakujem: 53 x

Re: Práchnovec kopytovitý

Poslaťod juraj1974 » 16 Mar 2011, 15:02

Ale ved jasne ze mozem a aj tak robim lebo brezova kora sa mi zda ako najlepsi podpalovac a chytac iskier. Neslo mi len do hlavy ze preco neviem podpalit nic z amadou.
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1456 x

Re: Práchnovec kopytovitý

Poslaťod sally » 16 Mar 2011, 15:52

Pokiaľ mi je známe, tak dútnajúcim amadou sa zapáli hniezdo zo suchej trávy a tým už potom nejaké chrastie na podpal. Amadou je super v tom, že ho môžeš mať pri sebe tak ako aj brezovú kôru a kombinovať ich, prípadne použiť jedno, keď ti druhé zlyhá. Amadou nie je všeliek, je to len iná cesta k mihotavým plamienkom :yees:
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Práchnovec kopytovitý

Poslaťod juraj1974 » 16 Mar 2011, 16:00

vychadza mi s toho to ze je to vlasne take primarne podpalovadlo... Ktorym sa podpaluje nieco (trs travy) ine....
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1456 x

Re: Práchnovec kopytovitý

Poslaťod SKW » 16 Mar 2011, 16:17

juraj1974 píše:Ak myslis palku tak ta mi chyti iskru aj sama bez amadou. Viez pripada mi dost divne chytat iskru a potom tym podpalovat nieco ine..... to rovno mozem hadzat iskru na to. Pytam sa len preto lebo neviem... :roll:

Lenže ty používaš moderný firesteel, ktorý vydáva mohutné iskry. Amadou sa používa hlavne k tradičnej, starej, kovovej ocieľke a kameňu a z nej vykresané iskry sú maličké a slabé, nedajú sa ani porovnať s tými z firesteelu. Tieto jemné iskry ti normálne páperie z pálky nezachytí, ale pripravené amadou, alebo char áno. Písal som to predsa v článku. Treba brať na vedomie, že predtým novodobé firesteely neexistovali a používali sa ocieľky a pazúrik/kremeň.
Ak stále nerozumieš o čo sa jedná, je tu o tom téma "Pazúrik a oceľ". A ak si ešte nikdy nevidel, ako vyzerá kresanie s ocieľkou, tak je tam aj moje staré video. Uvidíš iskry z ocieľky a ich zachytenie na amadou.




juraj1974 píše:Len jedna otazka. Moje amadou chyti iskru hned ako na nu padne ale..... :?: Takymto tlejucim kuskom neviem nic zapalit :roll: Dokonca mi neslo nim zapalit ani prachno s brezovej kory ktora na moje veeeelke pocudovanie len dymila ako besna ale ziadny ohen... Neskusal som sice nejake hniezdo zo suchej travy alebo z niecoho podobneho ale nejde mi to do hlavy. :shock:

Treba si uvedomiť, že sú dve základné cesty zapálenia ohňa(cháp ako táboráka).
1.)Oheň podnietený plameňom - to je zápalkou, zapalovačom, firesteelom a pod. (plameňu predchádza počiatočná iskra)
2.)Oheň podnietený uhlíkom - Kde treba sekundárne práchno (hniezdo trávy a pod...) do ktorého sa vloží uhlík a rozfúka.

Amadou patrí do druhej skupiny, jeho zapálenie spôsobí iskra a následný uhlík treba premeniť na oheň pomocou sekundárneho práchna a fúkania, kde jeho teplota vzrastie až kým nevzniknú plamene.

A ďalšia vec, brezová kôra je výborná na zapálenie plameňom zápalky, alebo iskrou z firesteelu, ale samotná je veľmi zlá ako hniezdo na rozfúkavanie. Je to zvláštne, ale pretože obsahuje prírodné oleje, ktoré rýchlo horia, pri rozfúkavaní uhlíka, len zoškvrčí a je problém to celé rozfúkať. Nevravím, že sa to nedá, ale proste nieje na to ideálna kôli tým olejom. Dá sa použiť zmixovaná s trávou alebo inou kôrou, vtedy funguje výborne.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Práchnovec kopytovitý

Poslaťod juraj1974 » 16 Mar 2011, 20:06

Chcem ti podakovat za tvoju neuveritelnu schopnost nieco vysvetlit. Presne tak ako si to napisal som to aj pochopil. Ide o tradicny material na zakladanie ohna. Este raz dakujem. =D>
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1456 x

Re: Práchnovec kopytovitý

Poslaťod SKW » 16 Mar 2011, 20:18

Rado sa stalo :yees: Ja mám zas niekedy pocit, že čím ďalej sa snažím vysvetliť, tak to len viac komplikujem ;-)
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Práchnovec kopytovitý

Poslaťod juraj1974 » 16 Mar 2011, 20:30

Prave naopak. Ide ti... :yees: Snaz sa ma pochopit. Momentalne mam strasne uz zahlatenu hlavu vsetkymi informaciami ze sa mi to sem tam mixne a stracam prehlad ](*,) Este raz vdaka.
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1456 x

Re: Práchnovec kopytovitý

Poslaťod pawuk » 19 Mar 2011, 23:03

juraj1974 píše:V podstate ked som ho dostal z prachnovca tak som ho dal do pohara a zasypal preosiatym popolom z krbu(kurim hrabovym drevom..) a zalial vodou. Na druhy den ale na veeelke naliehanie :roll: deti som ale musel jeden kus vybrat a naklepat palickou (ktoru syn vystruhal z ceresnoveho dreva co mam-som mal odlozene na lyzicu... :roll: ) a nechal vysusit na slnku. Raz od casu vyjdem vom z domu a slahnem na amadou iskru a spokojne nadychany dymu idem dnu... :lol:


ak používaš firesteel a amadou, nepotrebuješ amadou nijak upravovat s popolom alebo dreveným uhlím.
staci ti ho namočiť do vody, ak ho chceš naklepávať, ale to je podla mna zbytočné :)
stači narezať na kúsky :)
...človek je jediné zviera, ktoré je cítiť dymom...
Môj youtube kanál
e-shop
Obrázok užívateľa
pawuk
 
Príspevky: 134
Registrovaný: 19 Aug 2010, 12:48
Bydlisko: Banská Bystrica
Dal Ďakujem: 57 x
Dostal Ďakujem: 50 x

Re: Práchnovec kopytovitý

Poslaťod juraj1974 » 20 Mar 2011, 10:41

Do rana som varil uz asi 7dni namocene amadu v popole. Mam to naklepane a teras sa to susi vonku na slnku :wink: Ak bude take pocasie ako je tak sa to mozno aj vysusi a potom uvidim ten rozdiel. Zatial skusam len firesteel a mam za sebov uz aj bowdril ale len so snurkou od starych topanok... :roll: Vela nevydrzala ale splnila svoj ucel :lol: Zalozil som ohen z hniezda travy :P


Tak ze mam to uz za sebov. Naklepane a vysusene amadou chytilo iskru na prvy sup. Hori sice trocha inak ako len namacane ale hori... :lol: Dokonca sa mi ho podarilo zapalit rozbitym riecnym kamenom po ktorom som slahal starym pilnikom :P Normalne som sa tesil ako ked som dostal korcule kedysi pod stromcek..
Jedno ma ale dost zarazilo :roll: Podarilo sa mi pri manipulacii s amadou pekne znicit ruky. Doslova mi vyschli a popraskali.... :cry: Clovek sa uci cely zivot...
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1456 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Oheň

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia