Nosné systémy

Ruksaky, nosné systémy...

Nosné systémy

Poslaťod Michal » 26 Jún 2010, 20:51

Veľa sa tu píše o batohoch avšak do nosného sytému sa dá tiež napratať dostatok potrebných vecí a rozloženie hmotnosti je na človeku lepšie ako pri použití batoha. Traky pomáhajú preniesť nesenú záťaž na páse aj na ramená, čiže nosenie výstroje je pohodlnejšie.

Ja používam starší britský nosný systém '58 webbing, je to veľmi lacný a kvalitný nosný systém - kompletný sa dá zohnať za cenu približne 30 - 40 E. Podmienkou je použitie originálneho opasku, kôli špecifickému systému uchytenia sumiek a bed roll-u.
Obrázok

Materiál, z ktorého je vyrobený by mala byť 100% bavlna - je síce trošku ťažšia ako nylon, ale veľmi odolná a príjemnejšia.

Veľká poľná - A
Veľká poľná má veľký, nedelený vnútorný priestor, bočné vrecká na uloženie menších vecí, a dlhé popruhy na prichytenie karimatky lebo spacáku navrchu, dalšie popruhy ktoré slúžia na uchytenie helmy - ja tu nosím prichytenú mikinu alebo vetrovku, úchyt na menšiu sekeru(pôvodne rukoväť krompáča)
Nosenie je pohodlné, síce pôvodný batoh (veľká poľná) nie je veľmi príjemná pri dlhších pochodoch (veľmi záleží na správnom pobalení vecí inak to tlačí a nepríjemne sa nosí), namiesto neho sa dá niesť napríklad menší turistický batoh.
Ak je potrebné niesť výbavu na viac dní a človek sa rozhodne pre batoh s veľkým objemom, je potrebné zložiť dve veľké kapsy v zadnej časti a nosenie je bezproblémové.

Double fanny puches - C
Dve rovnako veľké kapsy v zadnej časti systému - postačujú na uloženie jedla, hygienických pomôcok, ešusu (britský hranatý) a dalšieho vybavenia.

Ammo pouches - D,E - zásobníkové sumky
Vhodné na uloženie jedla, alebo akejkoľvek menšej výbavy. Na pravej sumke je malé vrecko, v ktorom nosím firesteel, vreckový nôž a príbor. Na ľavej sú malé pásiky pre uchytenie bodáku - praktické využite som zatiaľ nenašiel.

Bed roll
Praktický kúsok vybavenia - ja v ňom nosím US army pršiplášť/celtu, taktiež má na sebe priestor na uloženie hlavy krompáča alebo iného dlhšieho predmetu.

Traky - B
Na čo slúžia je každému jasné. Na chrbte majú, podobne ako batoh, uchytenie na násadu krompáča alebo menšej sekery.

Z praxe viem, že do tohto nosného systému sa dokážem bez problémov zabaliť pár dní v prírode, bez nejakého výraznejšieho obmedzovania sa. Vačšinu času však chodím bez veľkej poľnej - postačuje na nesenie vecí na 1 až dva dni v teréne. Na obrázku nie sú vyobrazené kapsy na uloženie dvoch poľných fliaš každá s objemom 1l, pokiaľ si človek berie vodu v inej nádobe dajú sa použiť tiež na uloženie inej výstroje, alebo jedla.
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Nosné systémy

Poslaťod sally » 26 Jún 2010, 21:03

Ja osobne používam britské PLCE, no výlučne na military airsoft. Na čundrovanie nosím akurát tak PLCE opasok a na ňom fľašu s vodou/kukri...

Ono armádne nosné systémy boli vyvinuté v prvom rade na nosenie munície a priamy boj, resp. na prežitie vojaka na bojisku počas 24hodín (dôraz na prežitie), preto sa dnes k nosákom nosia BATOHY - malé alebo veľké, podľa dĺžky a povahy misie.

A to nevravím o tom, že pre bushcraftové účely mi príde akýkoľvek nosný systém (od ciras cez rôzne chestrigy až po alice/PLCE) veľmi nepraktický:
1) je v ňom teplo
2) núti človeka mať výbavu porozhadzovanú po malých sumkách
3) výzor človeka v nosáku je pomerne podobný výzoru vojaka = zazeranie okolitých nechápavých ľudí
4) tým, že bežný bushcrafter nenosí útočnú pušku, sumky na zásobníky sú prázdne = nevyvážený nosák padá dozadu. Do sumiek na zásobníky sa nič moc užitočné a dostatočne ťažké nedá dať (s výnimkou plechovky piva :lol: )

No každému, čo mu chutí.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Nosné systémy

Poslaťod Michal » 26 Jún 2010, 21:13

no tento nosný systém je v podstate na systéme trakov a opasku, veľmi som sa v ňom zatiaľ nespotil. PLCE je v podstate vylepšená verzia tohto systému, ale z umelých vlákien. taktické vesty sú na nesenie výstroje na dlšiu dobu do lesa absolútne nevhodné. Nevravím, že tento nosný systém je perfektný na dlhšie pobyty v prírode - tu by so tiež zvolil vačší batoh, avšak na kratšie "výjazdy" je celkom praktický. Netýka sa to len military airsoftu, ktorý si tiež občas dám :)

Spomínal si že v nosnom systéme máš podelenú výstroj po veľkom počte malých sumiek - podľa môjho názoru je to lepšie a nemusíš vyhadzovať kopec vecí z naplneného batohu a znova ich ukladať a keď si zvyknutý na určité rozloženie vecí v systéme, nemáš problém s ich rýchlym nájdením:) Na tomto systéme sú sumky aj kapsy pomerne objemné čiže nevidím tu nejaký veľký problém s umiestnením vecí.

Každopádne nepresadzujem názor, že nosný systém musí byť :) Každý si prispôsobuje výstroj ako mu vyhovuje a pre mňa je pri väčšine príležitostí aj táto varianta veľmi uspokojivá.

S výzorom máš pravdu, ale mne tie pohľady veľmi nevadia :D
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Nosné systémy

Poslaťod sally » 26 Jún 2010, 21:17

MIchal, netvrdím, že je nosák hlúposť :) Len mne osobne viac vyhovuje na civilný pohyb po lese batoh plus pár vecí na opasku.
Súhlasím s tým, že nosák má výhodu v tom, že máš veci po sumkách utriedené, no ja nosím aj na jednodenky do lesa ešus, plastovú dózu s jedlom (múka, saláma...)... a to by som do žiadnej sumky nenarval :lol:
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Nosné systémy

Poslaťod fatal_error » 12 Dec 2011, 19:43

nosim toto tu... http://gallery.kitmaker.net/data/25910/ALICE1.jpg ...prakticke, dobre sa to nosi, a nemam ani nejake minusy v podstate :)
Per aspera ad astra...
Obrázok užívateľa
fatal_error
 
Príspevky: 381
Registrovaný: 22 Aug 2011, 10:50
Dal Ďakujem: 164 x
Dostal Ďakujem: 268 x

Re: Nosné systémy

Poslaťod creobroter » 14 Dec 2011, 09:35

teda mne tieto veci vobec nepridu praktickejsie ako dobre napratany 65 litrovy ruksak

kvantum všelijakych kapsiciek, kym sa naucim, co kde mam to by ma asi trafil slak :)
jedine co potrebujem je mať blizko a okaamžite pripraveny nož a fotoaparat, ostatne všetko na chrbate
Nevědomost je blažená
Obrázok užívateľa
creobroter
 
Príspevky: 96
Registrovaný: 11 Máj 2011, 20:57
Bydlisko: Topoľčany
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: Nosné systémy

Poslaťod fatal_error » 14 Dec 2011, 15:46

V mojom pripade je to aj o tom ze: zahram sa na vojacka :). Mam rad tie nosne systemy. Nerad taham so sebou velky batoh a lovim v nom dlho kde co mam ...takto mam z tie male kapsy narvate a vlastne vsetko po ruke. co nepouzivam casto resp. co sa neda dat do kapsy dam do batoha. Zalezi aj na aky druh "vypravy" sa clovek chysta takze, tento zavesny system by som nebral, ak by som siel niekam na tyzden samozrejme :). A zalezi aj s cim sa cloveku chce tahat sto ludi sto chuti :))
Per aspera ad astra...
Obrázok užívateľa
fatal_error
 
Príspevky: 381
Registrovaný: 22 Aug 2011, 10:50
Dal Ďakujem: 164 x
Dostal Ďakujem: 268 x

Re: Nosné systémy

Poslaťod creobroter » 14 Dec 2011, 18:48

ale bolo by zaujimave fotit tvare ludi, ktorych by si s tym stretol na turistike nejakej :))
Nevědomost je blažená
Obrázok užívateľa
creobroter
 
Príspevky: 96
Registrovaný: 11 Máj 2011, 20:57
Bydlisko: Topoľčany
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 13 x


Späť na Ostatné

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia