Nože Ontario/ RAT CUTLERY/ ESEE

Témy o nožoch

Nože Ontario/ RAT CUTLERY/ ESEE

Poslaťod johny » 26 Mar 2011, 12:47

V budúcnosti plánujem kúpu noža od tohoto výrobcu. Chcem sa opýtať či s nimi má niekto skúsenosti. Sú to armádne nože USA a ich použitie si predstavujem skôr na hrubšiu prácu ako na nejaké vyrezávanie. Mne osobne sa najviac pozdávajú tieto :
http://www.noze-nuz.com/ontario/ONSP1.php
http://www.noze-nuz.com/ontario/ONSP2.php
http://www.noze-nuz.com/ontario/ONSP4.php
...máte s niečím takým skúsenosti ?
Naposledy upravil Pája dňa 23 Jan 2012, 21:25, celkovo upravené 1
Dôvod: Sloučení podobných tém. P.
... for dust you are and to dust you will return.
Obrázok užívateľa
johny
 
Príspevky: 35
Registrovaný: 22 Jan 2011, 19:07
Bydlisko: LM
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 6 x

Re: nože Ontario

Poslaťod me2dik » 26 Mar 2011, 13:07

za tu cenu nieje o com a uhlikovkou este v zivote nikto nic nepokazil :wink:
Obrázok užívateľa
me2dik
 
Príspevky: 129
Registrovaný: 25 Feb 2011, 22:23
Bydlisko: Prešov
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: nože Ontario

Poslaťod sally » 26 Mar 2011, 13:53

Len by som sa vyhol verzii s pílkou na chrbte - to je maximálna hlúposť, ako-tak funguje len na málo nožoch a ontario k nim podľa členov knife.cz nepatrí. A zároveň tam zaznelo, že ka-bar je lepšie spracovaný, aj keď o cca 300kč drahší. Tieto nože od ontario knives sú totižto bratia/sestry nožov od ka-bar. Kukni na www.noze-nuz.com kabary, modely large heavy a iné.
Inak povedané - podľa servera knife.cz je ontario za tú cenu super nôž, no ak prihodíš pár stoviek, tak máš nôž ešte lepší, lepšie spracovaný a kvalitnejšie urobený. A v prípade heavyho ti tam nebude zavadzať horná záštita, ktorá je dobrá len na nožoch na zabíjanie. Na nožoch do prírody je maximálne nevhodná kvôli tomu, že dosť obmedzuje rozličné spôsoby úchopu noža na jemnejšie práce. Snáď troška pomohlo.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: nože Ontario

Poslaťod atti.hombre » 26 Mar 2011, 14:13

Tiež by som sa vyhol nožom so zubatým chrbátom čepele-nejak mám z toho pocit lacných brakov ( nože Rambo s dutou rúčkou na prežitie)...je to na nič...Uhlíkovka je fajn ocel,len chce starostlivosť.
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1988
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1860 x
Dostal Ďakujem: 2233 x

Re: nože Ontario

Poslaťod johny » 26 Mar 2011, 19:01

Tie KA-BARy som si pred tým nevšimol. Je to v podstate veľmi podobné ako tak na to pozerám a ak hovoríte že sú tieto kvalitnejšie určite sa v tom povrtam :wink: ...ďakujem
... for dust you are and to dust you will return.
Obrázok užívateľa
johny
 
Príspevky: 35
Registrovaný: 22 Jan 2011, 19:07
Bydlisko: LM
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 6 x

Re: nože Ontario

Poslaťod stonewall » 27 Mar 2011, 00:26

saly to z tou pílkou je pravda ale z hornou záštitou mám pár nožov a nemám s tým problém je to len sila zvyku ,a na nožoch z linkov ktoré sem johny hodil sa dá vrchná časť záštity odstrániť za pár minút.
Obrázok užívateľa
stonewall
 
Príspevky: 22
Registrovaný: 05 Júl 2010, 16:52
Bydlisko: LM
Dal Ďakujem: 11 x
Dostal Ďakujem: 9 x

Re: nože Ontario

Poslaťod sally » 27 Mar 2011, 09:34

stonewall - jasne, na každom noži sa dá záštita odstrániť. No otázka znie: načo kupovať nôž, ktorý si musím doma dorobiť, pokiaľ môžem za podobnú cenu kúpiť prakticky rovnaký nôž s lepšou rúčkou, lepším spracovaním a bez tej debilnej záštity? Možno keby bol niekto kutil a mal silnú potrebu niečo neustále vylepšovať, tak to pochopím. Ja osobne za svoje peniaze ale preferujem nákup, ktorý už je "ready to use" s minimom vylepšovania doma (to ma baví len vrámci voľného času, nie že musím daný predmet upraviť, inak je jeho užitná hodnota pomerne nízka).

K tej hornej záštite: ako držíš svoj veľký nôž pri jemných prácach? Ja som zvyknutý nechať cca 1-2prsty na rúčke a zvyškom ruky chytím nôž za čepeľ. Tým mám dobrú kontrolu nad tak veľkou čepeľou ako má kukri a bowie a podobne. A tam si fakt neviem predstaviť to držanie v prípade hornej záštity. No ak poznáš nejaký iný spôsob držania veľkého noža (čepeľ tak 20cm+) na jemné práce, sem s ním, rád sa poučím :) Inak, nože bowie boli pôvodne robené na zabíjanie, tomu bol prispôsobený aj ich rozmer (čepeľ okolo 30cm), záštita a vyváženie - bojový nôž. A na takom noži má dolná+horná záštita svoje opodstatnenie.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

ESEE / RAT 4 + firesteel ?

Poslaťod hnupek » 10 Dec 2011, 21:59

Jedna otazka do plena, snad bud niekto vediet odpoved - vazne zvazujem noz ESEE 4 / RAT 4, avsak viem ze 1095 carbonova verzia ma problem s firesteelom - to iste bolo spominane v recenzii od zt0350 - proste, nehadze iskry.

Ma niekto skusenosti alebo znalosti, ci je to ine vo verzii s D2 ocelou :?:
Obrázok užívateľa
hnupek
 
Príspevky: 6
Registrovaný: 13 Okt 2011, 02:52
Bydlisko: BA
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: ESEE / RAT 4 + firesteel ?

Poslaťod SKW » 10 Dec 2011, 22:23

Typ ocele na noži nemá absolútne žiaden vplyv na kresanie z moderného kresadla - firesteelu, prosím neplette si kresanie moderným firesteelom a kresanie starou ocieľkou a pazúrikom (kde ocieľka musí byť vyrobená z uhlíkovej ocele).

Pri kresaní s moderným firesteelom potrebuješ mať len ostrú hranu na chrbte noža aby si ňou mohol zoškrabnúť materiál z povrchu firesteelu, nôž môže byť z akejkoľvek ocele pokiaľ je dobre vykalená (vytvrdená). Ak máš hrany na chrbte zaoblené, tak nezoškrabneš nič a iskra nevznikne, to je celý problém.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: ESEE / RAT 4 + firesteel ?

Poslaťod matus » 10 Dec 2011, 22:28

ja si myslim ze stačí zobrat šmirgel a spravit hranu na chrbte čepele a hlavne z chrbta zdrat farbu ta moze kazit hrany
http://www.zalesactvo.wordpress.com
Príroda nikdy nezradi srdce ktoré ju miluje
Obrázok
Obrázok užívateľa
matus
 
Príspevky: 358
Registrovaný: 21 Nov 2010, 10:54
Bydlisko: hlohovec
Dal Ďakujem: 203 x
Dostal Ďakujem: 53 x

Re: ESEE / RAT 4 + firesteel ?

Poslaťod goral » 10 Dec 2011, 22:29

Mam zkusenost s kolegovym RAT7 a muzu potvrdit, ze jiskry nehaze.
Shodli jsme se na tom, ze problem je v povrchove uprave noze - chce to nechat u nozire sundat aspon malou cast (barvy/cerneni) u hrany a melo by to fungovat. Muzu pak dat report, jestli to opravdu fungovalo...
goral
 
Príspevky: 16
Registrovaný: 10 Dec 2011, 19:17
Bydlisko: CSR
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: ESEE / RAT 4 + firesteel ?

Poslaťod hnupek » 10 Dec 2011, 22:30

dakujem za odpoved.. s bushcraftom zacinam a docitam sa kadeco tak radsej preverujem.. 8)

tak este jedna otazka - RAT 4 sa vyraba aj v clip point vezii, co je obojstranne ostrena - tym padom by bola vyriesena ostra hrana na firesteel - avsak nebude tym noz oslabeny? zvlast pri batoningu ?

goral - tiez som zvazoval tuto moznost, bolo by skvele keby sa to dalo riesit tymto sposobom
Obrázok užívateľa
hnupek
 
Príspevky: 6
Registrovaný: 13 Okt 2011, 02:52
Bydlisko: BA
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: ESEE / RAT 4 + firesteel ?

Poslaťod matus » 10 Dec 2011, 22:56

hnupek čítaj fórum knihy a blogy užívatelou a nič pochybného sa nedozvieš :wink:
http://www.zalesactvo.wordpress.com
Príroda nikdy nezradi srdce ktoré ju miluje
Obrázok
Obrázok užívateľa
matus
 
Príspevky: 358
Registrovaný: 21 Nov 2010, 10:54
Bydlisko: hlohovec
Dal Ďakujem: 203 x
Dostal Ďakujem: 53 x

Re: nože Ontario

Poslaťod Sharky » 19 Jan 2012, 03:35

Ontario Marine Combat vlastním od 1997 roku, keď som si ho kúpil v USA.

Keď som si vyberal, mal som možnosť porovnať s pôvodným mariňáckym Ka-Barom s koženou rukoväťou a púzdrom. Dnes by som kúpil aj ten (WW II legenda, zaujíma ma hlavne toto obdobie)... Ale to bolo dávno. Ostrie a kvalita čepele bola jednoznačne vyššia u noža Ontario na prvý aj druhý pohľad. Žiadny nákup na dobierku.

Výborný do lesa a podobne!
Obrázok užívateľa
Sharky
 
Príspevky: 7
Registrovaný: 19 Jan 2012, 02:00
Bydlisko: Ďaleký východ - HE
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Nože Ontario/ RAT CUTLERY/ ESEE

Poslaťod Paleccc » 08 Feb 2014, 18:03

Vie mi niekto povedat aky je rozdiel medzi ontario rat 1 a rat 2 ? Vyzeraju uplne rovnako...
Skúsenosť je dlhá cesta...
Obrázok užívateľa
Paleccc
 
Príspevky: 136
Registrovaný: 06 Jan 2014, 19:38
Bydlisko: Šaľa
Dal Ďakujem: 152 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Ďalší

Späť na Nože

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 29 hostia


cron