Putovný nôž

Recenzie o jednotlivých častiach výbavy

Putovný nôž

Poslaťod Michal » 14 Apr 2011, 11:34

Zdravím,

po pár dňoch premýšlania som sa rozhodol, že dám svoj posledný nožiarsky výtvor medzi ľudí ako putovný predmet, nech si ho ľudia vyskúšajú a potom sa podelia v tejto téme o svoje dojmy.

Jedná sa o tento malý nôž:


Nôž ide putovať bez púzdra, ak má niekto záujem, môže nejaké vyrobiť :)

Prvým človekom, ku ktorému poputuje v dohľadnej dobe je SKW

Ďalší záujemcovia nech sa prosím píšu do zoznamu pod tento príspevok a dohodnú sa vždy s človekom, ktorý má predmet ako posledný, tým sa samozrejme predíde aj prípadnej strate.
Zároveň by som chcel poprosiť aby po svojej praktickej skúsenosti napísal každý nejaké svoje postrehy, čo sa mu páčilo/nepáčilo, čo by zmenil a pod.


Pravidlá putovania:
1. Správať sa k veci ako ku svojej vlastnej tz. úmyselne ju neničiť a pod.
2. Kedže je to putovná vec, bolo by vhodné aby kolovala medzi ľuďmi. Tu by som to, ale obmedzil na ľudí, s ktorými máte pozitívne skúsenosti a budete presvedčený o tom, že vec aj pošlú nepoškodenú ďalej s tým, že poštovné je vždy na náklady človeka, ktorý nôž posiela.
3. Pokiaľ príde nôž poškodený, kontaktuje organizátora (mňa), ten rozhodne o ďalšom postupe. Pred odoslaním nôž, pokiaľ to bude nutné, nabrúsi ako nejlepšie vie. (poprosím aby nôž brúsili iba ľudia, ktorý s tým majú aspoň nejaké skúsenosti, aby sa predišlo zničeniu ostria. Toto nie je nôž určený na to aby ste sa na ňom učili brúsiť :)
4. Dúfam, že tento bod bude zbytočný, ale predsa. Pokiaľ niektoré z týchto pravidel účastník poruší, bude tu vystavené jeho meno a kontaktné údaje aby se predišlo ďalším nedorozumeniam. Samozrejme se nemôže ďalej účastniť.

Doložka :) Ak už budete nabažený :) pošlite vec ďalej. Ak náhodou predmet ukončí svoje putovanie a nik iný ho už vykúšať nechce, pošlite mi ho späť ( :idea: alebo si prečitajte PS :idea: )

PS: Kto by mal počas putovania o vec záujem o nech ma kontaktuje PM - nebude sa jednať o kúpu, ale napríklad výmenu za nejakú inú praktickú vecičku - predsalen sa to nerobí zaúčelom zárobku, to by bolo v sekcii predám :yees:

Ak nejaký účastník nôž stratí/úmyselne zničí/poškodí do tej miery, že sa s ním už nebude dať robiť nič, je povinný túto skutočnosť hneď nahlásiť organizátorovi (mne), potom sa rozhodne čo ďalej. Toto sa nevzťahuje na prípadnú vadu materiálu čepele.
Naposledy upravil Michal dňa 26 Apr 2011, 18:00, celkovo upravené 5
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Putovný nôž

Poslaťod me2dik » 14 Apr 2011, 12:00

Pekny napad stym passaroundom :yees: :yees: :yees:
Obrázok užívateľa
me2dik
 
Príspevky: 129
Registrovaný: 25 Feb 2011, 22:23
Bydlisko: Prešov
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Putovný nôž

Poslaťod macmatej » 14 Apr 2011, 12:21

Hlasim sa ako dalsi dobrovolnik. Chcem si podobny noz vyrobit. Tak chcem nabrat nejaku inspiraciu a skusenosti.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Putovný nôž

Poslaťod juraj1974 » 14 Apr 2011, 13:36

Vyborny napad :yees:
Rad si vyskusam tento nôz z tvojich vlastnych ruk.
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1456 x

Re: Putovný nôž

Poslaťod Rafael Ingvis » 14 Apr 2011, 13:53

Hlásim sa aj ja ikeď jediný človek s ktorým mám skúsenosť (a ktorý má skúsenosť so mnou) je Pája 8)
"Pokrok je jako stádo sviní v humně. Z takého stáda, to sa mosí uznat, je užitek. Je uzený špek, je ovar, je prejt, sú klobásky, sú nožky v rosolu. Tož sa nesmí ohrnovat nos, že je všecko posrané."

:-k
Obrázok užívateľa
Rafael Ingvis
 
Príspevky: 322
Registrovaný: 02 Feb 2011, 09:50
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 112 x
Dostal Ďakujem: 287 x

Re: Putovný nôž

Poslaťod Michal » 14 Apr 2011, 23:09

Editol som PS časť, zároveň by som poprosil všetky príspevky nesúvisiace v poradím záujemcov zmazať :)
Za pochvaly a palce hore samozrejme ďakujem, ale ide o prehľadnosť !

Po dlhom oneskorení sa nôž dnes vydal na dlhú cestu k užívateľovi SKW :wink:

EDIT pravidlá!!!
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Putovný nôž

Poslaťod SKW » 28 Apr 2011, 20:55

Pre začiatok by som chcel poďakovať Michalovi za prejavenú dôveru, je to pre mňa česť :). Nôž došiel v pohode, veľmi starostlivo zabezpečený, už som mal prvú možnosť ho vyskúšať. Zatiaľ som ho prehnal len rezbárskou časťou, zajtra plánujem ešte zbehnúť do lesa a otestovať ho v technike "split wood fire". To znamená klasické veci, nejaký batoning, príprava stružlín na podpal, kresanie firesteelom.

Vyhovuje mi celkový tvar noža, aj dĺžka čepele je podľa mňa postačujúca.



Čo zaujme ako prvé je, že nôž sa veľmi dobre drží, buková rúčka má veľmi dobrý tvar, ja mám trochu menšie ruky, ale nôž bol predsa robený na parametre iného človeka. Napriek tomu sa mi veľmi dobre drží.


Čepeľ je na môj vkus trochu hrubšia, 4mm by úplne stačili a možno pokojne aj 3mm. Pri rezoch dobre odlamuje triesku, ale treba trochu viac tlačiť. Každopádne o kovaní sa ľahko rozpráva, ale v reáli je to oveľa náročnejšie.


Trošku mi vadil tento "zúbok", ktorým je oddelené ostrie od rúčky, nevadí mi takáto vzdialenosť začiatku ostria od rúčky, len mi tam občas akosi prekážala tá jamka. Ak by to bolo vyplnené aj oceľou bez výbrusu tak je to v pohode.


So špičkou som maximálne spokojný. V pohode som s ňou zvládol všetky potrebné rezy aj napriek hrúbke čepele a trošku nerovnomernej výške výbrusu.


Za najlepší rezbársky test považujem kochanskeho trystick, tak som si trošku zacvičil :)





Všimnite si tú krásne opatinovanú špičku :) To je znak, ktorú časť noža som pri tomto úkone používal najviac.


Zatiaľ som spokojný s výkonom noža v rezbárskej časti, ešte uvidím zajtra v lese, ale mám taký pocit, že tento nôž bude v batoningu excelovať vďaka jeho hrúbke. Ale už teraz môžem povedať, že klobúk dole michal, na amatérsky kúsok je to fakt fajný nožík. :yees:

A skoro som zabudol, dávam ti karmu + za tento projekt.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Putovný nôž

Poslaťod Michal » 28 Apr 2011, 23:21

ďakujem za pozitívne hodnotenie a aj upozornenie na prípadné nedostatky, ktoré sa pokúsim na ďalších nožoch už odstrániť :)
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Putovný nôž

Poslaťod SKW » 29 Apr 2011, 14:28

Rozhodol som sa, že s nožom nebudem robiť batoning. Nieje to môj nôž a teda nebudem s ním robiť nič, čo by mohlo spôsobiť poškodenie aj keď je robustný. Nemyslím si, že by sa mu niečo stalo a teoreticky ak by to bol môj hlavný nôž, určite by som s ním štiepal pravidelne. Vyskúšal som si ho už len v príprave featherstickov. Použil som smrekové drevo a dospel som k takýmto výsledkom. Feather stick som vystrúhal bez problémov, ale počas strúhania stružliny som postrehol až prílišné odlamovanie dreva do boku, čo je spôsobené hrúbkou noža. Celkovo mi nôž išiel viacej do dreva a potom sa ťažko robia pekné veľké zakrútené stružliny. Pre porovnanie som to urobil aj s morou a výsledok bol lepší :roll:

Nôž si počas mojej práce udržal ostrie rovnaké ako mal na začiatku. To znamená predtým, ako som sa pustil do kochanskeho paličky som prerezal list papiera. To isté som v pohode urobil teraz po skončení struhania featherstickov. I keď som pracoval len s pomerne mäkkým drevom - Čerstvá lieska a suchý smrek.


Takže michal ešte raz vďaka za možnosť byť prvý, kto si ho vyskúša, nôž nabrúsim tak aby holil a v pondelok ho posielam ďalšiemu záujemcovi. Kto má záujem a je v poradí, nech pošle ss michalovi a aj mne.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Putovný nôž

Poslaťod Michal » 29 Apr 2011, 14:43

Ešte raz ďakujem za postrehy :) Tieto veci snáď vychytám to na ďalších modeloch, ale uvedomujem si, že najväčším nedostatkom tohto kúsku je jeho 5mm hrubá čepel a k nej nie veľmi adektvátne vysoký výbrus :wink:

Ďalší v poradí je macmatej, potvrdiť to však musí PMkou a svoju adresu poslať mne aj SKWmu :)
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Putovný nôž

Poslaťod macmatej » 04 Máj 2011, 12:39

Takze noz je momentalne u mna. Od Michala mam pisomne vyjadrenie ze mam skusit aj batotning. Uz sa tesim, ked sa dostanem medzi stromy. Nemohol som v kancelarii vydrzat, tak som si musel reznut do bambusovej palicky. Noz je ostry ako britva.
Obrázok
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Putovný nôž

Poslaťod SKW » 04 Máj 2011, 16:35

@michal, Hehe a mne si nedal vyslovený súhlas na batoning, si sa bál, či nebudem robiť dáke kamuky s ním čo? :D
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Putovný nôž

Poslaťod Michal » 04 Máj 2011, 18:19

Ej bisťu,
Ale fčil si nenalial čistého špiritusu :D :D :D

Ale nie, ja som batoning nezakázal a kamuky definuj, to neviem čo je :D Napísal ako ako je nôž konštruovaný a môj predpoklad, že by mal vydržať, kedže som batoning sám robil :)
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Putovný nôž

Poslaťod macmatej » 12 Máj 2011, 01:19

Najprv som skúšal zistiť nejaké vlastnosti noža. Ako prvé som odmeral tvrdosť. Zaťažujúca sila bola 1500N. Pri hrote som nameral 43HRC a v strede 40HRC. Čiarkovaná čiara naznačuje miesto vpichu, ale z opačnej strany čepele.

Obrázok

Ďalej som urobil fotku ostria pred a po práci s drevom. Aby som vedel porovnať, či sa ostrie zrolovalo. Záver je taký, že sa na ostí neobjavilo rolovanie ani vylamovanie trojuholníčkov. Keď som nôž dostal prvý krát do rúk, bol taký ostrý, že som sa ním mohol oholiť. Po práci s drevom už neholí, ale stále reže papier. Rezal som zelené aj suché drevo listnatých aj ihličnatých stromov. Uhlíková oceľ po troch dňoch v lese chytila trochu sivú patinu. V miestach kde sa ostrie pri rezaní obtiera od drevo je oceľ stále krásne lesklá.

hrot:
Obrázok
Obrázok

Ostrie v strede čepele:
Obrázok
Obrázok


Hrúbka noža je dosť masívna, vhodná na batonig. Niekedy je hrúbka výhodou, pretože som si vyrezávaní pomáhal tlačením palca o hranu. Špička hrotu je tiež dosť masívna. Skvele funguje ako dláto. Škrtnúť firesteel moc nejde pretože hrana je oblá. Po malej úprave by to bolo bez problémov.

Obrázok
Obrázok

Konštrukcia na tŕň sa mi zdá trochu menej odolná. Výhodou však je, že prsty sa dotýkajú iba dreva a pri rezaní v zime kov nestudení. Rúčka je na moju ruku trochu široká, osobne by som si ju pre seba trochu zúžil. Celkovo sa mi s ním pracovalo dobre. Na obrázku nižšie je trystick a fatwood drievko. Obe vyrezávané pri svetle ohňa.

Obrázok

Rúčka na firesteel vyrezaná nožom, obrúsená o brúsny kameň.

Obrázok


Záver:
Tento nôž je ako stvorený do lesa. Dokáže naštiepať polienka aj vyrezať detaily do dreva. O čepeľ z uhlíkovej ocele sa treba starať aby nekorodovala. Testovanie tohto noža mi prinieslo ďalšie skúsenosti. Takýto podobný by som si chcel niekedy spraviť aj ja.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Putovný nôž

Poslaťod Michal » 12 Máj 2011, 11:47

Díky za super článok :yees:

pozn. Zaujímavý poznatok je aj čo sa týka tvrdosti, ktovie koľko má na ostrí, kedže som nôž pokusne kalil parciálne a aj prechod od plochy k ostriu je veľmi "rýchly" a ked som pilníkoval ten odskok čepele od mosadznej záštity tak tam pilník nechcel velmi kov brať a tupil sa :)
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Ďalší

Späť na Recenzie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia


cron