pazurik - silicit

Všetko čo neviete zaradiť do ostatných tém

pazurik - silicit

Poslaťod mipa » 18 Apr 2011, 15:25

Chcel by som sa opytat, ci niekto nasiel v nasej prirode pazurik, teda silicit. V geologickych knizkach a prispevkoch som sa docital, ze aj na nasom uzemi sa daju najst, len konkretna lokalizacia mi zostala nepozana, vid: http://sk.wikipedia.org/wiki/Silicit
Obrázok užívateľa
mipa
 
Príspevky: 73
Registrovaný: 31 Mar 2011, 08:30
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 42 x
Dostal Ďakujem: 5 x

Re: pazurik - silicit

Poslaťod Pája » 22 Apr 2011, 16:11

Na Slovensku nevím, ale v ČR jsou tři lokality, jen tam, kam se dostal severský ledovec. Sem tam se ale nějaký dá koupit na různých bleších trzích a geologických burzách, v eshopech pro living history nebo třeba na Aukru.
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: pazurik - silicit

Poslaťod mipa » 24 Apr 2011, 08:16

Dakujem za odpoved Paja, ale ja som myslel prave na Slovensku :)
Obrázok užívateľa
mipa
 
Príspevky: 73
Registrovaný: 31 Mar 2011, 08:30
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 42 x
Dostal Ďakujem: 5 x

Re: pazurik - silicit

Poslaťod Pája » 24 Apr 2011, 11:48

Já vím, to byl jen příklad. :) Možná v geologické literatuře hledat bývalé ledovcové oblasti, zkusit rejstříky obsažených hornin a nerostů... možnosti, jak je najít jistě jsou. :yees: Já v tom nejsem odborník, takže možná plácám blbosti. Jinak nějaký nástřel ohledně slovenských ledovců může být tu: http://www.treking.cz/regiony/slovenske ... edovce.htm

Pokud jsem napsala kravinu, prosím, ať mě někdo opraví. :idea:
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: pazurik - silicit

Poslaťod bapa » 24 Apr 2011, 22:07

Pazúrik sa dá sem tam nájsť v piesku. Pazúriku podobný je opál (tiež obsahuje amorfný SiO2 + H2O, nemá štiepne roviny - má lastúrntý lom, rovnakú tvrdosť, celkovo sa horšie opracúva)- je ho možné nájsť na mnohých lokalitách v neovulkanitoch na Slovensku (Kremnické vrchy, Poľana, Slanské vrchy, Štiavnické vrchy), tam, kde boli v treťohorách jazerá naplnené kyselinou kremičitou. Ak si zo Žiliny, najbližšia lokalita bude pre Teba v okolí Starej Kremničky, najlepšie hľadať na jar na poliach - kamene sú vytlačené mrazom z hliny a splavené vodou zo snehu alebo dažďa. Niekedy si ľudia pomýlia pazúrik s rohovcom - väčšinou sa vyskytuje ako prekremenená hľuza vo vnútri vápenca.
Obrázok užívateľa
bapa
 
Príspevky: 48
Registrovaný: 09 Júl 2010, 07:43
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 4 x

Re: pazurik - silicit

Poslaťod lynx » 07 Máj 2011, 11:34

bapa píše:Pazúrik sa dá sem tam nájsť v piesku. Pazúriku podobný je opál (tiež obsahuje amorfný SiO2 + H2O, nemá štiepne roviny - má lastúrntý lom, rovnakú tvrdosť, celkovo sa horšie opracúva)- je ho možné nájsť na mnohých lokalitách v neovulkanitoch na Slovensku (Kremnické vrchy, Poľana, Slanské vrchy, Štiavnické vrchy), tam, kde boli v treťohorách jazerá naplnené kyselinou kremičitou. Ak si zo Žiliny, najbližšia lokalita bude pre Teba v okolí Starej Kremničky, najlepšie hľadať na jar na poliach - kamene sú vytlačené mrazom z hliny a splavené vodou zo snehu alebo dažďa. Niekedy si ľudia pomýlia pazúrik s rohovcom - väčšinou sa vyskytuje ako prekremenená hľuza vo vnútri vápenca.


opal nie je chraneny ?
Storaz meraj a raz rež...
Obrázok užívateľa
lynx
 
Príspevky: 334
Registrovaný: 12 Feb 2011, 21:24
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 100 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Re: pazurik - silicit

Poslaťod Juraj » 19 Máj 2011, 23:34

bratranec je geológ a on to ma všetko v malíčku, pýtal som sa ho kde by som tu na východe blízko môjho bydliska našiel pazúrik tak vravel že Herľany, Červenica :) na 100% ale vravle že ša nahľadám celý deň :D snáď som niekomu pomohol... a ak neviete kde hľadať tieto obce tak na google maps ich je ľahké nájsť. s pozdravom Juraj
Obrázok užívateľa
Juraj
 
Príspevky: 12
Registrovaný: 04 Máj 2011, 11:53
Bydlisko: Prešov (Fintice)
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: pazurik - silicit

Poslaťod bapa » 20 Máj 2011, 11:05

lynx píše:opal nie je chraneny ?

Na popis chránených prírodnín (minerálov, skamenelín a pod.) je vyhláška. Chránených je veľký počet z nich, na ochranu sú však ďalšie doplňujúce podmienky ako je veľkosť minerálu, miesto výskytu... . Pri opáloch je potrebné rozlišovať drahý opál, ktorý sa ťažil v baniach na Dubníku v Slanských vrchoch a bežný opál, ktorý má síce rovnaké zloženie ale je znečistený rôznymi prímesami (vzniknutý hlavne v treťohorách ako dozvuk sopečnej činnosti u nás (vyparovaním vody z jazier naplnených rozpustenou kyselinou kremičitou. Takto vznikli vrstvy a polohy opálov, ktoré väčšinou nemajú nejakú vedeckú alebo inú hodnotu.
Obrázok užívateľa
bapa
 
Príspevky: 48
Registrovaný: 09 Júl 2010, 07:43
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 4 x

Re: pazurik - silicit

Poslaťod juraj1974 » 20 Máj 2011, 22:41

Bavil som sa s SKW o tom ci mam pazurik alebo nie. Neviem vystruhat iskru hoci mam tieto kamene
Prílohy
P1070687.jpg
P1070682.jpg
P1070681.jpg
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: pazurik - silicit

Poslaťod Joda » 21 Máj 2011, 06:51

ano je to pazourek... na jiskry by měl být dobrý. Nevím v jaké kombinaci se o jiskru pokoušíš... pokud zkoušíš pazourek s ocílkou tak by neměl být problém. Pokud zkoušíš pazourek na jiný kámen tak tam už to jen tak nepůjde. Leda bys měl kámen s obsahem železa... třeba pyrit. Prostě je důležitá kombinace něčeho s železem + ostrá hrana téměř čehokoli - v tvém případě pazourku. Ještě bych chtěl dodat že ta železná ocílka by měla být vykalená.
Obrázok užívateľa
Joda
 
Príspevky: 92
Registrovaný: 18 Apr 2011, 18:58
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 45 x

Re: pazurik - silicit

Poslaťod juraj1974 » 26 Máj 2011, 09:14

Tak ze asi takto. Je pravda ze ked som slahal po pazure len neopracovanym pilnikom zo zubami tak to nebolo bohvie co. Vcera som ale zuby jemne zbrusil-bez prehriatia. Vznikla ostra hrana s ktorou ked som par krat slahol po pazure nad ktorym bolo amadou tak to chytilo iskru. Tesil som sa ako maly. Pisem si dalsiu ciarku v ovladani bushcraft dovednosti... \:D/ Dakujem priatelia...
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: pazurik - silicit

Poslaťod bapa » 26 Máj 2011, 12:41

juraj1974 píše:Bavil som sa s SKW o tom ci mam pazurik alebo nie. Neviem vystruhat iskru hoci mam tieto kamene

Na fotkách máš opál, nie pazúrik. Je dobré, že si dokázal, že to ide aj s ním.
Obrázok užívateľa
bapa
 
Príspevky: 48
Registrovaný: 09 Júl 2010, 07:43
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 4 x

Re: pazurik - silicit

Poslaťod juraj1974 » 26 Máj 2011, 12:54

bapa píše:
juraj1974 píše:Bavil som sa s SKW o tom ci mam pazurik alebo nie. Neviem vystruhat iskru hoci mam tieto kamene

Na fotkách máš opál, nie pazúrik. Je dobré, že si dokázal, že to ide aj s ním.


Ano na obrazku je aj opal. Ten na spolocnej fotke napravo zeleny. Aj ten hadze iskru ale nim som neskusal chytat iskru. Ja som pouzil ale ten pazurik co vyzera ako hovnous... ten podlhovasty kamen.
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: pazurik - silicit

Poslaťod SKW » 26 Máj 2011, 13:04

Pazúrik je ten tmavomodrý kameň na prvej fotke, ten je na kresanie ideálny, len z neho treba odštiepiť dobrý plát s ostrou hranou.

Ten podlhovastý vyzerá tiež na pazúrik, no ak si kresal na ňom, tak ani sa nedivím, že ti to nešlo, lebo je oblý. Odštiep z neho ak to ide, alebo ho nechaj tak a kresaj s tým prvým hore.

Kresať sa dá v podstate so všetkým, čo je tvrdšie ako oceľ a má ostrú hranu, nemusí to byť striktne pazúrik.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: pazurik - silicit

Poslaťod macmatej » 26 Máj 2011, 13:07

Ja som skusal kresat o kus betonu. Trcali z neho male zrnka piesku a kamienkov. Trochu to islo, ale neviem ci by sa s tym dalo nieco zapalit.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Ďalší

Späť na Iné

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia


cron