Veci do prírody

Chcete začať s bushcraftom? Vaše otázky smerujte sem

Veci do prírody

Poslaťod kacenak » 24 Apr 2011, 23:05

Ahoj, Chcel by som spraviť topic pre začiatočníkov (napr. ja) o veciach ktoré sa vám v lese zídu. Chcel by som tak poslúžiť úplným nováčikom, pri nákupe výbavy (teda, nákupný zoznam), aleboe tým stredne skúseným poradiť zlepšováky.
Prosím o rady, pripomienky, dopĺňanie vecí na ktoré som zabudol..
V prvom rade budeme potrebovať

1. Nôž
Každý kto ide do lesa, by mal mať poruke nožík.. Je to druhá najdôležitejšia vec.. (Vec číslo jedna : Nehmotná stránka - odhodlanie, dobrá nálada, atď) Prírodná alternatíva : Pazúrik (Dosť obtiažne vyrobiť)

2. Zápalky, kresadlo, zapaľovač, zkrátka oheň
Nieje čo dodať.. oheň sa zíde vždy... Prírodná alternatíva : Je ich dosť, najrozšírenejšie sú asi trecie metódy rozkladania ohňa

3. Stan, celtu, skrátka prístrešok
Zíde sa počas noci, aby na vás napr. nepršalo, nepadal dážď, hmyz. Prírodná alternatíva : Prístrešok z listov, a dreva

4. Karimatka, samonafukovací matrac, skrátka niečo pod seba
Zíde sa taktiež počas noci, pretože hlavné je neprechladnúť zo spodu. Prírodná alternatíva : Ihličie

5. Spacák, deka, niečo nad seba
Niečo čo v noci dokáže zahriať, môŽe zdvihnúť morálku, a chuť pokračovať daľej, nehovoriac o fyzickej stránke

6. Jedlo a voda
Myslím že netreba vysvetlovať

7. Nádoba na prípravu jedla
Ešus, konzerva, hrniec, kovovký hrnček

8. Nádoba na vodu
PET fľaša, poľná flaša, camel bag

8. Doplnky
V tejto časti prosím o doplnenie.. Ale napríklad hamaka, mačeta,

Prosím o diskusiu, doplnenie, vaše názory. Rady, tipy triky..

Čo preferujete vy ??
Obrázok užívateľa
kacenak
 
Príspevky: 86
Registrovaný: 20 Apr 2011, 22:26
Bydlisko: Honce - Dedinka v okolí Rožnavy
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Veci do prírody

Poslaťod hikingsurvival » 25 Apr 2011, 09:46

Ja osobne bych pred mačetou uprednostil sekeru-lepšie sa sňou pretínajú hrubšie polená.

dalej: kompas a mapa alebo GPS-orientácia v teréne
paracord alebo iná pevná šnúra min 10 m-viazanie čohokoľvek-prístrešok...
ruksak-alebo niečo iné na zbalenie vecí.
hikingsurvival
 
Príspevky: 31
Registrovaný: 16 Nov 2010, 16:38
Bydlisko: Piešťany,Trnavský kraj
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Veci do prírody

Poslaťod Michal » 25 Apr 2011, 13:30

Ja mám rovnako rád aj sekeru aj mačetu/veľký nôž. Ja nemám problém poleno rozsekať aj nôžom a batonom/tĺkom a pokiaľ má nôž aspoň 5mm v chrbte tak s ním nie je problém ani štiepanie palivového dreva. Na druhej strane sekaním dreva na polená človek tratí veľa energie a tiež aj dreva, preto radšej nosím vreckovú reťazovú pílu, ktorá je v kombinácií v väčším nožom na štiepanie neprekonateľné kombo :D
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Veci do prírody

Poslaťod SKW » 28 Apr 2011, 21:24

Zabudol si na veľmi dôležitú vec, ktorú kľudne môžeš dať aj na druhé, alebo tretie miesto...

Lekárnička (Žiadna veľká opacha, ale jednoduchá malá lekárnička v zazipsovanom vrecúšku, neváži skoro nič)

Dovolím si tvrdiť, že drvivá väčšina ľudí na to kašle. Ale to pochopia len ak dôjde k vážnemu úrazu pretože človek nikdy nevie, aj najskúsenejší zálesák sa pokojne môže seknúť.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Veci do prírody

Poslaťod juraj1974 » 28 Apr 2011, 21:36

No ja by som pridal este celtu, bashu, ponco alebo hoci co podobne na com sa da sediet pripadne sluzi ako pristresok. Tak isto nosim cajnik alebo vacsi hrncek na varenia aj ked len caju. Samoska lekarnicka, a krabicka s roznymi druhmi prachna. Aj ked nic nevarim tak si len tak bez dovodu zalozim ohnik.. :mrgreen:
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1456 x

Re: Veci do prírody

Poslaťod Pája » 28 Apr 2011, 21:47

SKW píše:Lekárnička (Žiadna veľká opacha, ale jednoduchá malá lekárnička v zazipsovanom vrecúšku, neváži skoro nič)


Souhlasím. A do lékárničky aspoň trochu nějaké dezinfekce, člověk venku ochmatává kde co (a v lese roste hojně jedovatých věcí) a pokud se řízne, může to být problém. A to nejen kvůli jedu, ale i prachsprostému tetanu nebo i jiné infekci...

Fajn jsou taky vlhčené ubrousky. Pokud si koupíte dezinfekční, zabijete dvě mouchy jednou ranou. ;)
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Veci do prírody

Poslaťod kacenak » 28 Apr 2011, 21:50

SKW s tou lekárničkou máš pravdu.. Fakt, lekárnička je asi najdôležitejšia vec.. Nikdy nevieš čo sa môže stať..
Juraj presne.. :D Tak isto aj ja nosím v krabičke na cigarety (takej hlbšej, kovovej) zápalky a homemade maya dust, alebo brezovú kôru.
Ešte som tu niekde videl aj dosť dôležitú vec - toaleťák
Obrázok užívateľa
kacenak
 
Príspevky: 86
Registrovaný: 20 Apr 2011, 22:26
Bydlisko: Honce - Dedinka v okolí Rožnavy
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Veci do prírody

Poslaťod bertold8 » 29 Apr 2011, 23:07

No při buřtcraftu v našich podmínkách bych na ten seznam možná přidal i nabitý mobil. Signál je už i na horách skoro všude, nějaká ta příjezdová cesta pro sanitku taky a s kapesní lékárničkou si člověk většinou poradí jen krátkodobě. A jedním z kroků při první pomoci je stejně ve většině případů "přivolat lékaře"
bertold8
 
Príspevky: 88
Registrovaný: 05 Júl 2010, 21:54
Bydlisko: Brno/Blansko
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 10 x

Re: Veci do prírody

Poslaťod punta9 » 02 Máj 2011, 23:37

Ja bych si do batohu pribalil jeste tyhle stahovaci pasky.Velice dobre poslouzi pri stavbe pristresku a jinych drevenych konstrukci.Paracord bych si setril na dulezitejsi potreby.Nic to nevazi a vbatohu to nezabira misto.Ja je nosim porad a ani o nich nevim.Prodavaji se v ruznych delkach.
Prílohy
23828.jpg
Obrázok užívateľa
punta9
 
Príspevky: 85
Registrovaný: 01 Máj 2011, 21:46
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 40 x

Re: Veci do prírody

Poslaťod stormmast3r » 02 Máj 2011, 23:57

punta9 píše:Ja bych si do batohu pribalil jeste tyhle stahovaci pasky.Velice dobre poslouzi pri stavbe pristresku a jinych drevenych konstrukci.Paracord bych si setril na dulezitejsi potreby.Nic to nevazi a vbatohu to nezabira misto.Ja je nosim porad a ani o nich nevim.Prodavaji se v ruznych delkach.


Na obyčajné drevené stavby netreba paracord. V tabore sme robili viacere konštrukcie len s použitím obyčajneho lyka z drogerie. Taky najjednoduchší stôl udržal okrem váhy samotných driev okolo 100kg.
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Veci do prírody

Poslaťod Joda » 03 Máj 2011, 07:08

nechci být nějak nepříjemný... jen prostě nevím jak jinak to říct. Tyhle elektrické svorky se ti do lesa hodí pouze pokud tam chceš postavit elektrický rozvaděč. Samozřejmě chápu jejich mechanické vlastnosti a že si tím dost usnadníš práci... také chápu že se ti nebude chtít při každé stavbě přístřešku shánět přírodní vázací materiál. Skutečně je ale možné sehnat si v obchodě klubíčko konopného provázku. Skutečně ale konopné - né nějaké umělé lýko. Konopí je přírodní a pokud ho v lese zanecháš zanedlouho samo zmizí ze světa. Tvoje pásky zmizí ze světa až za pár generací. Kouzlo pobytu v přírodě přeci není o tom si usnadnit práci... je to o tom vydat se po té delší trase.
Obrázok užívateľa
Joda
 
Príspevky: 92
Registrovaný: 18 Apr 2011, 18:58
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 45 x

Re: Veci do prírody

Poslaťod Rafael Ingvis » 03 Máj 2011, 07:12

Joda píše: ... je to o tom vydat se po té delší trase...


Ja by som skôr povedal elegantnejšej, rozumnejšej alebo jednoduchšie krajšej. :roll:
"Pokrok je jako stádo sviní v humně. Z takého stáda, to sa mosí uznat, je užitek. Je uzený špek, je ovar, je prejt, sú klobásky, sú nožky v rosolu. Tož sa nesmí ohrnovat nos, že je všecko posrané."

:-k
Obrázok užívateľa
Rafael Ingvis
 
Príspevky: 322
Registrovaný: 02 Feb 2011, 09:50
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 112 x
Dostal Ďakujem: 287 x

Re: Veci do prírody

Poslaťod macmatej » 03 Máj 2011, 08:11

Ten konopny provazek pouzivam aj ako prachno. Kusok si odreziem a potom ho rozpletiem, az z neho dostanem vatu. Ta chyti iskru na prvy krat.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Veci do prírody

Poslaťod stormmast3r » 03 Máj 2011, 10:13

Hej to lyko som myslel konopny povrazok, ja nazyvam všetku šnuru v klbku lykom ;). Stači sa naučiť jednoduchú križovu väzbu a potom to už je lahke...
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Veci do prírody

Poslaťod Richo » 03 Máj 2011, 12:56

Veľkú pozornosť treba venovať aj oblečeniu, v rozsahu podľa toho, či sa ide "len na otočku" alebo bivakovať.
Keďže outdoorové aktivity spaľujú dosť energie (okrem vysedávania na lavičke v mestskom parku :D ) potením si telo reguluje teplotu.
Preto podľa individuálnych potrieb a ročného obdobia treba zvážiť aj rezervné oblečenie.
Je dobré myslieť na niekoľko faktov:
- spodná vrstva z bavlny je síce fajnová "na dotyk", bavlnené vlákno má však vysokú nasiakavosť, takže dlhšie schne
- spodná vrstva z umelej pleteniny lepšie odvádza pot z pokožky, tričko rýchlejšie schne - takéto handry sa vyrábajú nielen na leto, ale aj na zimu
- do chladnejšieho počasia platí zásada, že je lepšie mať viacero tenších vrstiev - lepšie sa dá prispôsobiť aktuálnym okolnostiam
- nepodceňovať výber ponožiek - tu na portáli sa to už niekde riešilo - výber kvalitných ponožiek je veľmi dôležitý
Toť len v skratke. Tieto moje postrehy samozrejme nie sú univerzálne platné, oblečenie je veľmi individuálna záležitosť, presne tak ako úroveň mrazuvzdornosti každého z nás :lol:
Obrázok užívateľa
Richo
 
Príspevky: 106
Registrovaný: 19 Jan 2011, 16:12
Bydlisko: Malé Karpaty
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 56 x

Ďalší

Späť na Pre začiatočnikov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť


cron