Zápalky

Zapaľovanie ohňa rôznymi spôsobmi, vhodné drevo...

Zápalky

Poslaťod dodo » 11 Feb 2011, 21:23

Pozerám,že ste prebrali skoro všetky spôsoby založenia ohňa,ale zabudli na staré dobré zápalky.
Ja som už asi vyskúšal všetky druhy,ktoré sú v súčasnosti dostupné,a dospel som k "optimálnemu"riešeniu.Používam zápalky "cowboy"(v hlavičke majú aj fosfor,a zapália sa škrtnutím o akýkoľvek drsnejší suchý povrch,zmes hlavičky je nenavlhavá)-zápalky impregnujem namočením(jednotlivo!)do roztaveného parafínu,ako škrtátko používam brúsny papier určený na brúsenie za mokra(zrnitosť 180-220).Čiže všetko je vodeodolné,ale aj tak to nosím vo vodotesnom valcovom púzdra na zápalky z armyshopu,spolu s nejakým "podpalom"...
Pred cca 5 rokmi som kompletne nabalené púzdra dal kamarátom,ako darček na použitie "v krajnom prípade",a doteraz mi občas zavolajú:-ty počúvaj,keby nie tých tvojich zápaliek...
Všetko ide,len malé deti sa musia nosiť...
Obrázok užívateľa
dodo
 
Príspevky: 117
Registrovaný: 20 Nov 2010, 22:14
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 161 x
Dostal Ďakujem: 190 x

Re: Zápalky

Poslaťod rayen » 11 Feb 2011, 21:52

nuz naimpregnivane zapalky nosim pri sebe aj ja, mam nejake s dlhou hlavickou vo vodotesnom sacku, myslim ze su z nejakej anglicky davky potravy alebo take cosi, zatial som ich nepotreboval, kedze mi staci kresadlo, ale mat v zalohe zapalky isto odporucam aj ja, clovek nikdy nevie. A kovbojky spolu s pevnym liehom mam zase zazehlene do obalu od vojenskeho obvazu vz.85, to je taka moja kpz spolu s nozom.
Kto raz položí srdce na oltár prírody,stáva sa navždy jej túlavým psom...
Obrázok užívateľa
rayen
 
Príspevky: 333
Registrovaný: 01 Sep 2010, 16:42
Bydlisko: Pecenady
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: Zápalky

Poslaťod SKW » 14 Feb 2011, 22:02

Staré dobré zápalky sú výborná záloha, keď všetko ostatné zlyhá. Páči sa mi hlavne častá citácia zo starých kníh o woodcrafte: "Ak si dobrý zálesák, tak na založenie ohňa použiješ len jednu zápalku" (Nessmuk)

Teraz k veci. Hlavnými nepriateľmi zápaliek sú dva faktory: Vlhkosť a silný vietor. Vodotesná nádobka ako je táto a vetruodolné zápalky (stormproof matches) pohodlne eliminujú oboje. Jedinou nevýhodou je, že vnútri musíte mať spolu so zápalkami aj škrtací pásik (preložený napoly tak, aby škrtacia časť bola skrytá a nespôsobila nechcené zapálenie). Dobré je tiež použiť kúsok vaty na zamedzenie pohybu zápaliek vo vnútri tuby, čo tiež môže byť nápomocné ako kúsok práchna.

O všetko zápalné zápalky cowboy sú tiež super, odpadá škrtátko, sú v pohode do bezveterného počasia, no v prípade búrky, vetra môže nastať problém, hlavne u menej skúsených. Preto sú vetruodolné, alebo vodeodolné zápalky s hrubou, predĺženou hlavičkou lepšia voľba. Toľko môj názor.

Tieto boli na môj vkus trocha krátke, vôbec by im neuškodilo o centimeter viac na dĺžke. Treba dávať pozor pri kúpe, dlhšie sú lepšie.
Obrázok
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Zápalky

Poslaťod robovjazere » 25 Apr 2011, 17:15

Zapalky su sice fajn, ale co tak permenentne zapalky? http://www.youtube.com/watch?v=lXX8Sdj- ... ure=fvwrel prepnite si na cas 7:40 kde typek vysvetluje ako to funguje. Mate v ruke "zapalku", benzin ako pri zapalovaci, a skrtnete to ako firesteel.. je to vcelku zaujimave a prakticke, kedze vacsina sa da zavesit ako privesok na kluce. Na svk ani cz strankach o tom vela nieje a objednat sa to da zrejme az zo zahranicia. Ma s tym niekto skusenosti?
Naposledy upravil robovjazere dňa 30 Apr 2011, 09:00, celkovo upravené 1
"cestu znám a neměnim směr.. dojdu k řece plny ryb až tam na sever"
Obrázok užívateľa
robovjazere
 
Príspevky: 6
Registrovaný: 25 Apr 2011, 16:49
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Zápalky

Poslaťod robovjazere » 25 Apr 2011, 21:24

na vyber ich je vela.. mne osobne sa pozdava http://cgi.ebay.com/Permanent-Match-Str ... 53e66cdb0e hm? 8)
"cestu znám a neměnim směr.. dojdu k řece plny ryb až tam na sever"
Obrázok užívateľa
robovjazere
 
Príspevky: 6
Registrovaný: 25 Apr 2011, 16:49
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Zápalky

Poslaťod macmatej » 25 Apr 2011, 23:20

Tieto zapalky, skor je to taky zapalovac som mal. Sprvu ma to ohurilo, no ale urcite to nie je permanentne. Na boku je tenky pruzok firesteelu. Dost rychlo sa to opotrebovava. Ta palicka sa namaca do benzinu, ktory treba tiez doplnat. To su moje osobne skusenosti.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Zápalky

Poslaťod robovjazere » 26 Apr 2011, 08:26

Myslim ze pokial sa to berie skor ako zalozny zdroj.. nieco na ten styl, ze vyuzijem to ked nemam nic ine pri sebe.. je to prijemne na klucoch a prakticke do necakanej situacie :P
Obrázok užívateľa
robovjazere
 
Príspevky: 6
Registrovaný: 25 Apr 2011, 16:49
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Zápalky

Poslaťod oneho » 26 Apr 2011, 20:18

Do KPZ
Nežijem preto aby som robil, ale robím preto aby som žil...
Obrázok užívateľa
oneho
 
Príspevky: 392
Registrovaný: 02 Mar 2011, 19:55
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 143 x

Re: Zápalky

Poslaťod robovjazere » 28 Apr 2011, 13:13

Tiez velmi zaujimave riesenie na kluce by mohla predstavovat tato mila mala krabicka.. Je hlinikova, vodotesna, ma 45x14 mm.. myslim ze na zapalky so skrtatkom ako stvorena ci?.. je skoro zadarmo a postovne je uplne zadarmo.. mal by som zaujem o dva kusky :camp:
"cestu znám a neměnim směr.. dojdu k řece plny ryb až tam na sever"
Obrázok užívateľa
robovjazere
 
Príspevky: 6
Registrovaný: 25 Apr 2011, 16:49
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Zápalky

Poslaťod Richo » 30 Apr 2011, 19:07

Vodotesné púzdro, ktoré odfotil SKW, môže mať aj širšie využitie.
Ja mám podobné (tuším od Miltecu) a na spodnej strane mám prilepený malý firesteel a vo vnútri vrchnáka signálne zrkadlo.
Obrázok užívateľa
Richo
 
Príspevky: 106
Registrovaný: 19 Jan 2011, 16:12
Bydlisko: Malé Karpaty
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 56 x

Re: Zápalky

Poslaťod Marcela » 07 Okt 2011, 23:18

rayen píše: mam nejake s dlhou hlavickou vo vodotesnom sacku, myslim ze su z nejakej anglicky davky potravy alebo take cosi, zatial som ich nepotreboval


Mám cosi podobnýho po bráchovi, když byl ještě v armádních službách... V sáčku bylo zavařených 10 ks takových zápalek, i se škrtátkem, a jsou skutečně z KDéčka britský královský armády. Jsou vodě a větruodolný :wink:
Prílohy
zapalky.jpg
příroda nedělá nic zbytečně (Aristotelés)
mojerajče
Obrázok užívateľa
Marcela
 
Príspevky: 231
Registrovaný: 08 Júl 2011, 19:05
Bydlisko: Východočeský kraj
Dal Ďakujem: 3531 x
Dostal Ďakujem: 532 x

Lovecká tuba na zápalky

Poslaťod SKW » 25 Apr 2012, 19:44

Z prázdnych nábojníc do brokovnice sa dá vyrobiť šikovná nádobka na úschovu zápaliek. Prázdne nábojnice sa často dajú nájsť aj v lese po "neporiadnych" poľovníkoch, prípadne ich zoženiete na strelnici, kde vám strelci s radosťou tento odpad podarujú. Na výrobu tejto nádobky potrebujete dve nábojnice, jednu ponecháte v podstate celú a oddelená zápalka z druhej vytvorí vrchnák.

Zápalka nábojnice sa dá jednoducho oddeliť od plastu ak ju dostatočne nahrejete.



Na druhej nábojnici odrežte pokrčený okraj.


Hotová "lovecká" tuba na zápalky. Je na 99% vodotesná, pri otvorení pekne cmuká, testoval som ju ponorením na pár minút do vody a neprepúšťa, to znamená, že zápalky sú dobre chránené minimálne pred vlhkosťou, či prípadným premoknutím v daždi. Po nejakom čase používania sa samozrejme trochu vyderie a stratí na tesnosti, no myslím si, že nieje žiaden problém vyrobiť si novú.



Pre úplnosť informácie... na fotkách sú o "všetko zápalné" zápalky cowboy ku ktorým nepotrebujete škrtátko,
dajú sa zapáliť napríklad o kameň či hlavu sekery.


“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Zápalky

Poslaťod jura_czech » 25 Apr 2012, 20:38

SKW - zase super nápad!!! Je vidět, že opravdový bushcrafter, nebo zálesák umí i již nepoužitelnou věc využít :yees:
jura_czech
 
Príspevky: 55
Registrovaný: 16 Apr 2012, 19:42
Bydlisko: České Budějovice, ČR
Dal Ďakujem: 37 x
Dostal Ďakujem: 44 x

Re: Zápalky

Poslaťod jura_czech » 26 Apr 2012, 08:54

SKW - ještě mě napadlo, že by možná na víčko bylo lepší použít kalíšek s delším kováním, aby držel na patroně větší plochou, ale to je jen tip. Už takhle je to dost dobrý.
Prílohy
imgresize.jpg
jura_czech
 
Príspevky: 55
Registrovaný: 16 Apr 2012, 19:42
Bydlisko: České Budějovice, ČR
Dal Ďakujem: 37 x
Dostal Ďakujem: 44 x

Re: Zápalky

Poslaťod jasommato » 27 Sep 2012, 00:19

janosim zapalky vzdy nieze bi som nepouzival firestelku ale fajcim fajku a tuje hriech zapalovat zapalovacom a len raz som zabudol zapalky adopadlo to tak ze sommusel zapalovat fajkufiresteelkou a kedze bolo vsetkomokre tak brezovou korou a ta fajke uplne skazilachut takze zapalky nosim vzdy
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Ďalší

Späť na Oheň

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia