Bolesti hlavy

Témy, ktoré súvisia s bushcraftom, no neviete ich zaradiť inde

Bolesti hlavy

Poslaťod kacenak » 24 Apr 2011, 21:54

Zdravím

Už dlhšiu dobu, v týchto teplotách (20°c a vyššie) ma vždy keď sa rozhorúčim (Akákoľvek trvalejšia fyzicka záťaž) začne bolieť hlava.. Bolesť sa dá stopnúť iba ibalginom, alebo studeným obkladom na čelo. Zatiaľ som dosť mladý, a začiatočník, ale veľa výstupov do náročnejšich miest (dlhý prudký kopec napr.) som mussel prerušiť, lebo bolesť hlavy sa čoaraz stupňovala.. Preto sa neodvažujem ísť sám, a daľeko, čo mi dosť znepriemňuje život. Máte pre mňa rady ? Budem vám vďačný..

PS: Nemám ochotného doktora..
Obrázok užívateľa
kacenak
 
Príspevky: 86
Registrovaný: 20 Apr 2011, 22:26
Bydlisko: Honce - Dedinka v okolí Rožnavy
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Bolesti hlavy

Poslaťod Killian » 24 Apr 2011, 23:00

Pijes dostatocne vela vody? Hlava boli aj ked clovek malo pije. Moze to byt aj tym, ale podla mna tam je este aj iny dovod. Ak nieco zistim, tak napisem (mam doktorov/studentov znamych).
"The great thing about bushcraft is that wherever you go, the skills go with you."
Obrázok užívateľa
Killian
 
Príspevky: 236
Registrovaný: 26 Mar 2006, 19:30
Bydlisko: Spišská Belá
Dal Ďakujem: 25 x
Dostal Ďakujem: 51 x

Re: Bolesti hlavy

Poslaťod kacenak » 24 Apr 2011, 23:16

Pijem dosť, vačsionou až príliš.. Mám taký zlozvyk, že vždy keď ma bolí hlava, tak pijem aj dva litre za hodinu, a niekedy mám pocit, že ma bolí hlava aj z toho.. Mňa hlava bolí zo všetkého.. Tým myslím, že min. 3x do týždňa..
Obrázok užívateľa
kacenak
 
Príspevky: 86
Registrovaný: 20 Apr 2011, 22:26
Bydlisko: Honce - Dedinka v okolí Rožnavy
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Bolesti hlavy

Poslaťod stormmast3r » 24 Apr 2011, 23:25

Možno si meteosensybilny. Mna boli vždy pri zmenách vzdušného tlaku. Ale má to jednú výhodu, dokážem predpovedáť dážď na ďalší deň.
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Bolesti hlavy

Poslaťod mipa » 25 Apr 2011, 10:39

no ak to nie je z dehydratacie, alebo straty soli (mineralov), tak to bude otazka na lekara
Obrázok užívateľa
mipa
 
Príspevky: 73
Registrovaný: 31 Mar 2011, 08:30
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 42 x
Dostal Ďakujem: 5 x

Re: Bolesti hlavy

Poslaťod SKW » 25 Apr 2011, 23:12

Možno budem príliž priamy, ale trvalé bolesti hlavy mnohokrát indikujú nejaký nádor. Čo najskôr si daj urobiť poriadne vyšetrenia kamoš niekde v inom meste v kvalitnejšej nemocnici, kým nieje pozde, netreba to podceňovať. :(
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Bolesti hlavy

Poslaťod Kapo » 03 Máj 2011, 16:57

kacenak píše:............ Máte pre mňa rady ? Budem vám vďačný..

PS: Nemám ochotného doktora..



Ešte žiješ? Ak ano, tak v prvom rade zmeň lekára.....
Stredný vek je vtedy, keď už chápeš, že nedokážeš zmeniť tento svet, no ešte ťa to trochu sere.
Som smrdutý trapér. Buskraft je pro holky.
Obrázok užívateľa
Kapo
 
Príspevky: 364
Registrovaný: 03 Máj 2011, 15:34
Bydlisko: Myjafsko
Dal Ďakujem: 14 x
Dostal Ďakujem: 109 x

Re: Bolesti hlavy

Poslaťod atti.hombre » 03 Máj 2011, 17:02

"Ešte žiješ? Ak ano, tak v prvom rade zmeň lekára.....[/quote]"

tak s týmto plne súhlasím!
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Bolesti hlavy

Poslaťod kacenak » 03 Máj 2011, 21:51

Tak.. :D V tom ani az tak problem nie je, skor ho vidim v tom, ze ja mam tolko toho z cim musim ist ku lekarovi, ze mi pride blbe tam prist a zacat menovat, tu ma boli, toto ma boli.. Otec ale povedal zaujimavu teoriu, vzhladom na to, ze mam nizke sebavedomie, a casto blbu naladu, si to odnasa aj telo, teda, krcna chrbtica, a je mozne ze ma hlava boli prave koli krku
Obrázok užívateľa
kacenak
 
Príspevky: 86
Registrovaný: 20 Apr 2011, 22:26
Bydlisko: Honce - Dedinka v okolí Rožnavy
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Bolesti hlavy

Poslaťod BushrangerCZ » 03 Máj 2011, 22:05

kacenak píše:Tak.. :D V tom ani az tak problem nie je, skor ho vidim v tom, ze ja mam tolko toho z cim musim ist ku lekarovi, ze mi pride blbe tam prist a zacat menovat, tu ma boli, toto ma boli.. Otec ale povedal zaujimavu teoriu, vzhladom na to, ze mam nizke sebavedomie, a casto blbu naladu, si to odnasa aj telo, teda, krcna chrbtica, a je mozne ze ma hlava boli prave koli krku

Ahoj... mě občas bolívá hlava právě od krční páteře, a kdysi dávno mi jeden doktor ukázal cvičení, které mi vždycky okamžitě uleví: Stoupni si a narovnej se, hrudník dopředu, ramena tlač dolů. Rozpaž, dlaně palci nahoru (tzn. postoj jako Ježíš na kříži). Otoč hlavu doleva, s tím že levou ruku vytáčej po horizontální do maxima také do leva z tvého pohledu. Souběžně s tím vytáčej pravou, akorát na opačnou stranu, také do maxima. Pár vteřin vydrž v krajních polohách (pro obě ruce i hlavu), potom zvolna otoč hlavu na druhou stranu, a zopakuj to samé s pravou rukou (pravá ruka jde tedy palcem jakoby za tebe, levá na opačnou stranu). To celé zopakuj desetkrát. Třeba to bude fungovat i u tebe.
http://bushcraftercz.wordpress.com
"Žvejkal hejkal v hubě vejkal"
Obrázok užívateľa
BushrangerCZ
 
Príspevky: 205
Registrovaný: 08 Jan 2011, 23:52
Bydlisko: Bohemia, Moravia, Silesia
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 31 x

Re: Bolesti hlavy

Poslaťod kacenak » 03 Máj 2011, 22:33

Budem ti veeľmi vďačný ak to zaberie, dám vedieť potom :wink:
Obrázok užívateľa
kacenak
 
Príspevky: 86
Registrovaný: 20 Apr 2011, 22:26
Bydlisko: Honce - Dedinka v okolí Rožnavy
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Bolesti hlavy

Poslaťod sally » 05 Máj 2011, 18:28

kacneak - len tak pre tvoje info - v prípade, že ťa bolí dlhodobo pri námahe hlava, by som postupoval nasledovne (nádor by som vyradil, keďže to by ťa hlava bolela aj mimo námahy):
1) premeraj si tlak - to zvykne bývať ako jedna z najčastejších príčin hlavybôľu. Na tlak je vhodné jesť denne jeden strúčik (nie hlávku, ale jeden ten mesiačik) cesnaku či už na surovo schrúmať, alebo si ho natri na opečený chlieb - cesnak stabilizuje tlak (ak máš vysoký, tak ho zníži na normál a opačne ak máš nízky, tak ho na normál dvihne). Ideálny krvný tlak sa v priemere uvádza <140 / <90 (teda horný i dolný majú byť rovné alebo nižšie ako uvedené hodnoty, no nie príliš nízke!)

2) sleduj si počas námahy pulz (či už nejakým hi-tech hodinkovým meračom alebo klasicky ručne). Ideálne je naučiť sa merať si tlak ešte doma v pokoji: na ľavú krčnú tepnu prilož a troška pritlač brušká troch prstov pravej ruky (ideálne ukazovák - prstenník) až na nich zacítiš tep. V pokoji by nemal presiahnuť 70 úderov za minútu (ideálne okolo 60). V záťaži by si sa mal snažiť udržiavať pulz do nasledovného maxima: 220 - tvoj vek = maximálny pulz, ktorý by si mal v záťaži mať. Ak máš privysoký pulz počas námahy, namáha sa ti príliš srdce, môže dôjsť k nedostatočnému okysličeniu mozgu a bolesti hlavy môžu byť aj z toho. Ak máš vysoký tep (dosť nad 70) aj v kľude, je možnosť, že máš zmenšené srdce - u lekára sa to dá overiť. Vtedy je príčina pravdepodobne práve v slabom okysličení mozgu počas výkonu.

3) skús zmeniť polohu na spanie. Kúp si kvalitný polštár. Skús sa vyspať v posteli niekoho iného. Viacej sa hýb, počas sedenia za PC si občas precvič chrbát aj krk. Tým pomôžeš predísť bolestiam z krčnej chrbtice.

4) mysli pozitívne :yees: Kto sa utápa v sebaľútosti "ach ja úbohý" a vidí celý svet len v čiernych farbách, si sám sebe ničí zdravie. Jedna zo škôl ľudovej medicíny tvrdí, že drvivá väčšina chorôb je zapríčinená samotným negativistickým myslením človeka - teda že počas trudnomyseľnosti má človek výrazne oslabenú imunitu a celkovo je jeho organizmus viacej náchylný k zlému fungovaniu.

5) len tak pre teba na zamyslenie: sleduj si, koľko vody piješ. Priveľa je niekedy zle. V kľude by si mal denne vypiť tak 2-4 litre vody. Počas námahy v našich podmienkach tak do 6litrov denne. Ak piješ dosť nad tieto čísla, likviduješ si organizmus vyplavovaním minerálov a solí. Skús si do vody, čo si berieš na výlety, rozpustiť šumivé vitamíny a pred záťažou si dať nejaké minerály, prípadne si kúp nápoj Isotonic (majú ho v tescu i bille... taká žltá pollitrová fľaška, najchutnejší je citrusový) a počas výšľapu si ho daj.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Bolesti hlavy

Poslaťod atti.hombre » 05 Máj 2011, 18:41

:D súhlasím so Sallym! Je to v krvnom tlaku a následne v cievach zásobujúcimi mozog! Pokial sa ti tlak neustáli ,odporúčam návštevu odborného lekára Internistu-kardiologa...pokial by si mal tlak OK-je problém v hlave- to má na starosti Neurolog...tam chodím aj ja- ale ja mám repasovanú krčnú chrbticu.
Ked je problém tak ho treba riešiť-odborne...ale nehádzal by som flintu do žita-a pozitívne myslenie situáciu mnohonásobne zlepší! :yees:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Bolesti hlavy

Poslaťod stormmast3r » 05 Máj 2011, 19:25

@sally
Niektorý luďia maju fyziologicky vyšši tep, pripadne nizku kondičku. Mne sa tep cez zimu držal v pokoji aj okolo 78, no ked som na jar začal pravidelnejšie behať už ho mam okolo 68-72.
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Bolesti hlavy

Poslaťod sally » 05 Máj 2011, 19:30

stormmast3r - súhlasím, že niektorí ľudia majú tep priemerne vyšší - súvisí to s veľkosťou srdca, ich celkovou fyzickou kondíciou (čím lepšia, tým nižší tep) a ďalšími faktormi (napr. aj s pitným režimom). No bežný človek, ak sa aspoň trocha hýbe a spadá do priemeru populácie, mal by mať, ak je v poriadku, pulz pod 70.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Ďalší

Späť na Čo sa nevošlo inam

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 8 hostia


cron