Oheň za dažďa, mokra...

Zapaľovanie ohňa rôznymi spôsobmi, vhodné drevo...

Oheň za dažďa, mokra...

Poslaťod sally » 12 Jún 2010, 20:31

Podeľte sa o spôsob, akým zapaľujete oheň v nepriaznivých podmienkach.

Ja osobne za vlhka, po daždi, používam našuchorenú brezovú kôru, mŕtve ihličie (hnedé) zo stromu a hoblinky z nejakej súšky ihličnatého stromu. Dá sa to zapáliť firesteelom. V prípade fakt zlého počasia používam nasledovný trik: na túlanie sa po lese nosím veci v igelitových sáčkom uzavretých gumičkami. A tie gumičky po zapálení zapalovačom horia dlho a pomerne silno. Takže: nachystám si hromádku brezovej kôry, ihličia, tenkých suchých vetvičiek a pretrhnem jednu, dve gumičky. Zapálim ich zapalovačom (nosím pri sebe zippo aj keď som nefajčiar) a následne ich použijem ako tuhý podpalovač. Funguje to výborne.

Ray Mears používa nastrihanú dušu z bicykla, no príde mi to zbytočné, keď mám aj tak veci v batohu v sáčkoch a gumičiek mám pri sebe vždy dosť.

ako takú situáciu riešite vy? Chodíte vôbec počas daždivých dní von?
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Oheň za dažďa, mokra...

Poslaťod Killian » 12 Jún 2010, 20:58

Dobrá téma. Tak najprv ku poslednej vete - "Chodíte vôbec počas daždivých dní von?", tak my máme také šťastie, že často vystihneme katastrofické počasie (napr. minulý rok keď odfúklo stan na Pohode, tak my sme boli na vysokom kopci v strede Levočských vrchoch a v noci padali krupy) :) , nedá sa tomu vyhnúť hlavne pri viacdňových akcíach, takže človek musí byť stále pripravený.

Brezová kôra je výborný pomocník, tak ako píšeš. Horí aj vlhká. Tu v okolí sa dá väčšinou nájsť breza. Mám tiež firesteel, ale používam zatiať zriedkavo. Podarilo sa mi s tým zapáliť jemnú brezovú kôru. Rôzne druhy suchej trávy, resp. semienka z nich sú ľahko zapáliteľné, takisto z určitého druhu stromu padá taká akoby "vata" a tá sa dá zapáliť úplne bez problémov takmer na prvú iskru (žiaľ neviem teraz aký to je druh stromu, zistím). Ale použitie firesteelu v daždivých podmienkach je obtiažne, myslím že aj s tou brezovou kôrou to môže byť problém... Vtedy je lepšie mať už so sebou vopred pripravené veci (ak by sme to brali z takého čisto bushcraft pohľadu, tak by som mohol nosiť v nepremokavom obale brezovú kôru nazbieranú vopred).
Ten "trik" s tou nastrihanou dušou poznám, ale páči sa mi tvoj nápad s gumičkami - to je praktickejšie.
Také "lenivé" riešenie zapaľovania ohňa sú krbové zápalky, sú to také malé parafínové trojuholníky - horia ca. 5 minút a s tým nie je problém zapáliť oheň. Kúpiš to v každom supermarkete. Niekedy sme to používali často a neraz nás to zachránilo od mrznutia, keďže s tými zápalkami sa dá rozpáliť aj hrubšie drevo, netreba zbierať veľmi jemné drievka (raždie).
Zippo som svojho času tiež mal, ale aj keď som používal originálne Zippo príslušenstvo, tak ten benzín pomerne rýchlo vyprchal. Taktiež sa mi s tým zle rozpaloval oheň, nedá sa to ako zápalka jednoducho vsunúť do kopy pripraveného suchého paliva. Výhoda zippa je, že sa na ňom nemá čo pokaziť a v núdzi do toho nalejete hocičo horľavé.
Ja nosím zápalky v sáčku. V lese nazbieram suché konáriky, tie sa dajú nájsť skoro vždy - pokiaľ teda neleje 3 dni vkuse :) .
"The great thing about bushcraft is that wherever you go, the skills go with you."
Obrázok užívateľa
Killian
 
Príspevky: 236
Registrovaný: 26 Mar 2006, 19:30
Bydlisko: Spišská Belá
Dal Ďakujem: 25 x
Dostal Ďakujem: 51 x

Re: Oheň za dažďa, mokra...

Poslaťod sally » 12 Jún 2010, 21:03

ohľadom toho zippa - dozvedel som sa jeden fígel - treba odstrihnúť jednu bočnú časť toho "závetria" chrániaceho knôt a potom sa dá bezproblémov použiť na zapálenie ohňa ako zápalka. Toto čaká môj zippo keď na to bude po skúškovom čas. Páči sa mi ten nápad s krbovými zápalkami - skúsim omrknúť v tescu.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Oheň za dažďa, mokra...

Poslaťod Killian » 12 Jún 2010, 21:06

No to odrezanie kusu závetria by pomohlo, to je presne to čo mi vadí prí zapaľovaní ohňa so Zippom.
Čo sa týka tých zápaliek, tak sú to buď trojuholníky alebo také hrubé "kvádre". Väčšinou to vyrába firma Pe-po :).
Ilustračný obrázok: http://www.webareal.cz/fotky3265/fotos/ ... alovac.JPG
Pri týchto uvádzajú až 15 minútové horenie, za ten čas rozpáliš akékoľvek drevo.
"The great thing about bushcraft is that wherever you go, the skills go with you."
Obrázok užívateľa
Killian
 
Príspevky: 236
Registrovaný: 26 Mar 2006, 19:30
Bydlisko: Spišská Belá
Dal Ďakujem: 25 x
Dostal Ďakujem: 51 x

Re: Oheň za dažďa, mokra...

Poslaťod sally » 12 Jún 2010, 21:23

Kilian, tá pe-po zápalka sa mi páči, začlením ho do svojho survival kitu :wink:

Na chalupe podpaľujeme oheň v peci najčastejšie týmto: http://ke.potraviny.eu/img/produkt/6423/ a to sa mi pre potreby bushcraftingu zdá byť trocha overkill :D (aj keď v zime by sa to niekedy zišlo) Vďaka za rozšírenie obzorov, že pe-po nerobí len tú bielu "vec."
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Oheň za dažďa, mokra...

Poslaťod v.v.l.a.a.d.o.o » 12 Jún 2010, 21:33

Na viacdňové akcie vždy zásoba brezovej kôry plus zápalky so škrtátkom v tube od šumivých vitamínov. Nič iné nepoužívam. Chodím za každého počasia , aj keď radšej za slnečných dní.
v.v.l.a.a.d.o.o
 
Príspevky: 102
Registrovaný: 10 Jún 2010, 20:13
Bydlisko: mesto pri Dunaji
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 20 x

Re: Oheň za dažďa, mokra...

Poslaťod Killian » 12 Jún 2010, 21:39

Tuba od šumivých vitamínov - dobrý nápad na vodotesnú nádobu, musím si zapamätať do budúcna.
Viem, že máš určite to škrtátko nejako oddelené od zápaliek, ale len pre istotu chcem napísať, aby neboli tieto dve veci voľne v jednej nádobe - už sa mi tak zapálila jedna, našťastie doma, keď som to práve vkladal. Nechcem si predstaviť, keby to začalo horieť vnútri vaku (ak sú voľne v nádobe, tak sa počas pohybu môžu škrtnúť o seba)...
"The great thing about bushcraft is that wherever you go, the skills go with you."
Obrázok užívateľa
Killian
 
Príspevky: 236
Registrovaný: 26 Mar 2006, 19:30
Bydlisko: Spišská Belá
Dal Ďakujem: 25 x
Dostal Ďakujem: 51 x

Re: Oheň za dažďa, mokra...

Poslaťod v.v.l.a.a.d.o.o » 12 Jún 2010, 21:42

Nemám to vôbec oddelené, na zapálenie treba určitý tlak a ten pri hrkaní v škatuľke nedosiahneš. Po druhé v zavretej škatuľke je málo vzduchu.
v.v.l.a.a.d.o.o
 
Príspevky: 102
Registrovaný: 10 Jún 2010, 20:13
Bydlisko: mesto pri Dunaji
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 20 x

Re: Oheň za dažďa, mokra...

Poslaťod marian160 » 08 Júl 2010, 09:26

Mne sa osvedčil keď mám pri sebe kúsok sviečky
alebo iba vosku zabaliť do WC papiera (ten si asi každý berie a udržiava suchý) a zapáliť.
Horí účinne na zapálenie ohňa keď je mokro.
Obrázok užívateľa
marian160
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 08 Júl 2010, 09:07
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 29 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: Oheň za dažďa, mokra...

Poslaťod ScoutMasterSVK » 08 Júl 2010, 22:18

skvelý trik ktorý som sa naučil na jednom skautskom kurze je namočiť obyčajný ženský odlíčovací tampón do roztopeného vosku(z obyčajnej sviečky) a nechať stuhnúť...horí pomerne dlho a dosť veľkým plameňom,(je potrebné nechať kúsok nenavoskovaný(stačí keď ho pri namáčaní podržíte dvoma prstami)aby ste to mohli rýchlejšie podpáliť....)je to IMHO aj lepšie ako guma,lebo sa to dá (pri troche šikovnosti )podpáliť aj firesteelom....
AJ PÁD NA HUBU JE POHYB DOPREDU...
ScoutMasterSVK
 
Príspevky: 22
Registrovaný: 07 Júl 2010, 20:36
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Oheň za dažďa, mokra...

Poslaťod rorschach » 08 Nov 2010, 20:15

S tou brezou za dazda je inac vcelku problem, ked je dobre premocena po celodennom lejaku, nehori, skor sa cela toci a len cierny dym. Ohen sa s tym zapaluje dost obtiazne. Skvele su smrekovee vetvicky, ktore su dole na koreny, smrek je v tych miestach stale suchy aj pocas dazda. Mam na mysli ale smreky, ktore su napriklad na luke, nie tie klasicke smrekove monokultury. Dobra vec je aj zivica, ta funguje skvelo. Najdete borovicu alebo smrek a najdete na nich miesta, kde boli stromy poskodene a odtial si naskrabte zivicu, tu potom polozte na suche veticky a zapalte. Hori dost dlho na, aby sa ohen podarilo zalozit. Samozrejme, cim viac, tym lepsie.
A suchy lieh nikto so sebou nenosi???
Never Compromise
Obrázok užívateľa
rorschach
 
Príspevky: 33
Registrovaný: 08 Nov 2010, 18:37
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Oheň za dažďa, mokra...

Poslaťod atti.hombre » 08 Nov 2010, 20:50

ale hej,len nie vždy...
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Oheň za dažďa, mokra...

Poslaťod rorschach » 08 Nov 2010, 22:36

Skúšali ste aj magneziovu kocku?
Trochu zlozito sa mi struha magnezium ale potom, ked to zapalim, nadherny plamen.
Never Compromise
Obrázok užívateľa
rorschach
 
Príspevky: 33
Registrovaný: 08 Nov 2010, 18:37
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Oheň za dažďa, mokra...

Poslaťod matus » 28 Dec 2010, 17:27

Killian píše:takisto z určitého druhu stromu padá taká akoby "vata" a tá sa dá zapáliť úplne bez problémov takmer na prvú iskru (žiaľ neviem teraz aký to je druh stromu, zistím). .
pokial sa nemilim tak to pada s topolov niektory ludia su na to alergicky 8)
http://www.zalesactvo.wordpress.com
Príroda nikdy nezradi srdce ktoré ju miluje
Obrázok
Obrázok užívateľa
matus
 
Príspevky: 358
Registrovaný: 21 Nov 2010, 10:54
Bydlisko: hlohovec
Dal Ďakujem: 203 x
Dostal Ďakujem: 53 x

Re: Oheň za dažďa, mokra...

Poslaťod ruso » 28 Dec 2010, 23:56

Takisto niekedy moze bodnut taky ten prachovo textilny bordel co sa tvori vo vreckach v maskacoch a pod...
http://www.ironlegion.sk Outdoor oblečenie a výbava
ruso
 
Príspevky: 40
Registrovaný: 23 Nov 2010, 13:39
Bydlisko: Poprad
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 17 x

Ďalší

Späť na Oheň

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť