Ako správne vybrať nož

Témy o nožoch

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod Domino » 06 Júl 2010, 11:40

Michal: Môžeš mi prosí ťa povedať kde kúpim originál Armádny uton 0007. Chcem kúpiť uton kludne aj použity (v dobrom stave) za rozumnú cenu
Kto nič nerobí nič si nezrobí.
Domino
 
Príspevky: 58
Registrovaný: 02 Jún 2010, 17:36
Bydlisko: Stropkov
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod Dušan » 06 Júl 2010, 16:57

bark river.jpg
bark river.jpg (49.19 KiB) Zobrazené 6054 krát
myslim ze ten tvoj uton ma klinovy vybrus a nie konvex.z osobnych skusenosti mozem odborucit noze firmy Bark River,podla mna najkvalitnejsie seriovo vyrabane noze :wink: ako ocel pouzivaju A2 ktora vyborne drzi ostrie,rucky vyrabaju pri kazdom modely z viacerych materialov micarta,paroh drevo..
Prílohy
barrrrr.JPG
barrrrr.JPG (167.18 KiB) Zobrazené 6054 krát
Naposledy upravil Dušan dňa 06 Júl 2010, 21:35, celkovo upravené 1
Dušan
 
Príspevky: 8
Registrovaný: 05 Júl 2010, 15:47
Bydlisko: PEZINOK
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod Adno » 06 Júl 2010, 17:54

Vyzeraju super, i ked asi vzhlad moc dolezite hladisko nie je :P , ten prostredny z druheho obrazku sa mi najviac pozdava. Kolko nieco take vyjde? :)
Obrázok užívateľa
Adno
Vedúci :)
 
Príspevky: 398
Registrovaný: 26 Mar 2006, 20:07
Bydlisko: Okres KK
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 31 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod Dušan » 06 Júl 2010, 19:28

Adno píše:Vyzeraju super, i ked asi vzhlad moc dolezite hladisko nie je :P , ten prostredny z druheho obrazku sa mi najviac pozdava. Kolko nieco take vyjde? :)

Taky ako je na obrazku aj z postovnym 200euro,z ciernou ruckou ta vyde 190e. cena je vyssia ale ta kvalita stoji za to a tie noze vydrzia velmi vela..
Dušan
 
Príspevky: 8
Registrovaný: 05 Júl 2010, 15:47
Bydlisko: PEZINOK
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod Michal » 06 Júl 2010, 23:05

Domino píše:Michal: Môžeš mi prosí ťa povedať kde kúpim originál Armádny uton 0007. Chcem kúpiť uton kludne aj použity (v dobrom stave) za rozumnú cenu


No môj uton patril voľakedy môjmu otcovi, on pracoval v armáde a nejakým spôsobom sa mu ho podarilo zohnať cez známeho. Chalani zo softu mi pred nedávnom hovorili, že boli v jednej predajni použitého vojenského materiálu a boli tam dostupne aj origo armadne utony, ak zistim podrobnosti poslem ti PMkou.

Sally : v mojom príspevku som myslel pod primárnym a sekundárnym ostrím vybrus samotnej čepele, nie "falošné" ostrie vybrúsené na chrbte noža, , ktoré sa dá mimochodom nabrúsiť bez problémov :P Z praktického hľadiska je lepšie mať práve toto ostrie tupé kôli bezpečnosti pri rezaní - osobná skúsenosť.

Dušan píše: myslim ze ten tvoj uton ma klinovy vybrus a nie konvex....
Ospravedlňujem sa má výbrus hollow grind, pomýlil som si pojmy. Preto prikladám obrázok.
Obrázok

pozn. V angličtine na to majú na prim. a sekundárny výbrus označenie primary and secondary bevel ak sa nemýlim, preto sa ospravedlňujem za prípadné nedorozumenie. Ostrie na mojom utone je momentalne typu hollow grind ako na obrázku
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod Michal » 12 Júl 2010, 01:01

OT: Ludia nepíšte sem Off-topic spravy, prosim admina o premazanie. Koniec OT

Aký typ výbrusu čepele je podľa vás najlepší pre buřtcraft :wink: /bushcraft knife? Resp, aký z týchto výbrusov má váš nôž?
Obrázok

Mne sa zdá najlepší scandi alebo hollow(nie však s takým výrazným sekundárnym výbrusom)
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod spartan » 12 Júl 2010, 15:42

Michal píše:OT: Ludia nepíšte sem Off-topic spravy, prosim admina o premazanie. Koniec OT

Aký typ výbrusu čepele je podľa vás najlepší pre buřtcraft :wink: /bushcraft knife? Resp, aký z týchto výbrusov má váš nôž?
Mne sa zdá najlepší scandi alebo hollow(nie však s takým výrazným sekundárnym výbrusom)


ja mam na bushcraft aktivity najradsej scandi grind (Enzo Trapper). Na tvrdsie zaobchadzanie ako batoning uprednostnujem convex (F1), pretoze O1 ocel na Enze je dost krehka.
Myslim ze scandi je trochu univerzalnejsie a najma sa velmi lahko brusi.
http://www.knife-life.sk - Diskusné fórum o nožoch a všetkom čo s nimi súvisí.
Obrázok užívateľa
spartan
 
Príspevky: 57
Registrovaný: 05 Júl 2010, 16:17
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod ScoutMasterSVK » 14 Júl 2010, 13:56

na prvom mieste asi scandi..to je overené storočiami,potom možno high alebo full flat...všetky tri dobre vnikajú do materiálu,na battoning jemnejší vystačia tiež a na tvrdú prácu je dobré mať sekeru...ten konkávny s klinom mám na jednom Bowie,a zdá sa mi nanič(možno je to, len subjektívny pocit)ale nevniká nejak dobre do materiálu,a nikdy sa mi nezdá dokonale ostrý(asi to bude materiálom-nie je to čína,(španielska muela)ale je to skôr na imidž ako na prácu....a konvex-na tvrdú prácu...možno dobrý na mačetu alebo bolo,ale na malý bushcraft nôž určite nie...
AJ PÁD NA HUBU JE POHYB DOPREDU...
ScoutMasterSVK
 
Príspevky: 22
Registrovaný: 07 Júl 2010, 20:36
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod spartan » 14 Júl 2010, 17:55

ScoutMasterSVK píše:na prvom mieste asi scandi..to je overené storočiami,potom možno high alebo full flat...všetky tri dobre vnikajú do materiálu,na battoning jemnejší vystačia tiež a na tvrdú prácu je dobré mať sekeru...ten konkávny s klinom mám na jednom Bowie,a zdá sa mi nanič(možno je to, len subjektívny pocit)ale nevniká nejak dobre do materiálu,a nikdy sa mi nezdá dokonale ostrý(asi to bude materiálom-nie je to čína,(španielska muela)ale je to skôr na imidž ako na prácu....a konvex-na tvrdú prácu...možno dobrý na mačetu alebo bolo,ale na malý bushcraft nôž určite nie...


k tomu konvexu, myslim ze ma vyznam aj pri malych nozoch co sa tyka odolnosti. Bark River robi vacsinu svojich nozov z A2 len v konvexe, Fallkniven tiez, ci uz ide o 5" cepele alebo cepele do 2" Myslim ze dost zavisi aj od pouzitej ocele. sirka cepele macety je zvycajne dost mala, takze pouzit konvex by nemalo prilis velky zmysel imho.
http://www.knife-life.sk - Diskusné fórum o nožoch a všetkom čo s nimi súvisí.
Obrázok užívateľa
spartan
 
Príspevky: 57
Registrovaný: 05 Júl 2010, 16:17
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod ScoutMasterSVK » 16 Júl 2010, 21:27

to áno,ja som tým myslel,že konvex "zabezpečuje odolnosť",ale nevniká do materiálu tak ľahko ako napr.ten scandi,a na jednoduchý život v prírode-orezanie paličky,nejaká lyžička,rýchle odrezanie palice na prístrešok,výroba rôznych trojnožiek a drobností na spríjemnenie pobytu v prírode,krájanie zeleniny(cibuľa,surové zemiaky...)-všetko toto potrebuje ostrý nôž ktorý čo najľahšie vniká do materiálu,no a konvex je dobrý možno na sekeru alebo na tažší hrubý nôž vhodný na sekanie(mačeta bola prvá blbosť čo ma napadla-ospravedlňujem sa)čiže podľa môjho názoru konvex=tvrdá práca(možno survival),scandi,...=bushcraft-niečo jemnejšie,...
AJ PÁD NA HUBU JE POHYB DOPREDU...
ScoutMasterSVK
 
Príspevky: 22
Registrovaný: 07 Júl 2010, 20:36
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod Dušan » 16 Júl 2010, 22:15

ScoutMasterSVK píše:to áno,ja som tým myslel,že konvex "zabezpečuje odolnosť",ale nevniká do materiálu tak ľahko ako napr.ten scandi,a na jednoduchý život v prírode-orezanie paličky,nejaká lyžička,rýchle odrezanie palice na prístrešok,výroba rôznych trojnožiek a drobností na spríjemnenie pobytu v prírode,krájanie zeleniny(cibuľa,surové zemiaky...)-všetko toto potrebuje ostrý nôž ktorý čo najľahšie vniká do materiálu,no a konvex je dobrý možno na sekeru alebo na tažší hrubý nôž vhodný na sekanie(mačeta bola prvá blbosť čo ma napadla-ospravedlňujem sa)čiže podľa môjho názoru konvex=tvrdá práca(možno survival),scandi,...=bushcraft-niečo jemnejšie,...
kraj

ten nazor na konvex som mal volakedy aj ja,myslel som ze je to dobre tak akurat na sekeru ale odkedy som mal bark river highland special a teraz fallkniven f1 nedam na konvex dopustit,zvladne vsetky aj jemne cinnosti krajanie zeleniny vyrezavanie a pod navyse pri rezani odolnych materialov vydrzi ostry 3x viac ako noze z beznym vybrusom
:) akurat moze byt pre niekoho problem brusenie.
Dušan
 
Príspevky: 8
Registrovaný: 05 Júl 2010, 15:47
Bydlisko: PEZINOK
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod Michal » 18 Júl 2010, 12:05

Včera som strávil celý deň prebrusovaním utonu z hollow grind na scandi grind. Podarilo sa to celkom dobre, používal som vodný kameň neurčitej hrubosti (jeden hrubší a jeden jemnejší) Zisťujem, že scandi grind je lepší na vyrezávanie vecí z dreva (či už feather sticks alebo stanové kolíky alebo čokoľvek iné), jednoduchšie sa ostrí a celkovo sa mi s ním lepšie režú veci.

Neodporúčam to robiť neskúseným ľudom, lebo je veľmi ľahké taktýmto prebrusovaním čepel pokaziť, ak sa už preto rozhodnete "take your time" a dajte si na tom záležať.
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod ScoutMasterSVK » 19 Júl 2010, 21:58

fallkniven f1 nedam na konvex dopustit

to som nevedel že f1 má konvex.vždy som ho chcel,ale nikdy som si nevšimol výbrus,hlupák jeden,....a to je škoda,lebo naozaj by som mal s brúsením problém....tak si asi budem musieť dať vyrobiť nejaký ručne robený,alebo si vyrobím nejaký sám(dva už mám,ale tie nespĺňajú moje predstavy o noži pre bushcraft)dal by som aj foto ale neviem to zmenšovať...
AJ PÁD NA HUBU JE POHYB DOPREDU...
ScoutMasterSVK
 
Príspevky: 22
Registrovaný: 07 Júl 2010, 20:36
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod spider207 » 21 Júl 2010, 23:07

ja mám zatiaľ len "zatvarák", je to taký môj prvý poriadny nôž, konkrétne teda Benchmade Griptilian 551, oceľ 154CM.. a zatiaľ maximálna spokojnosť, mám to ako EDC nôž, ale chcel by som k nemu aj nejaký pevný nôž, ktorý by zniesol aj hrubšie zaobchádzanie.. priznám sa, že do toho Griptilianu nemám srdce nejako bušiť klacíkom a zisťovať čo Axis lock naozaj znesie :) zaujal ma ten Fallkniven F1, len neviem či by som si nemal zohnať k Benchmade-u skôr niečo väčšie.. aj ked odolnosťou by mi F1ka vyhovovala, len je to podobná kategória ako Gript, ale je pevný a znesie hrubšie zaobchádzanie.. takže mám takú dílemu, že či ísť do väčšieho alebo bude stačiť ďalší taký "prcek" :)
Prílohy
Benchmade Griptilian 551.jpg
Benchmade Griptilian 551.jpg (125.92 KiB) Zobrazené 5976 krát
Umenie žiť nie je umenie hrať s dobrou kartou, ale umenie zohrať so zlou kartou dobrú hru.
spider207
 
Príspevky: 44
Registrovaný: 17 Júl 2010, 11:09
Bydlisko: ZV
Dal Ďakujem: 9 x
Dostal Ďakujem: 27 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod sally » 23 Júl 2010, 23:03

spider207: časom som vypozoroval, že ľudia si rokmi vytvoria ideálne kombo, ktoré im bude vyhovovať a dovtedy vystriedajú radu nožov, sekier, mačiet... (sám som toho príkladom).
Osobne by som k tvojmu zatváraku volil niečo väčšie (falkniven S1 alebo radšej A1). Prípadne by som to ešte doplnil skladaciou pílkou.

Možno by stálo za skúšku kombinácia F1 a skladacia pílka. Zatvárací nôž ako máš ty do lesa neberiem - príde mi málo multifunkčný (skús s ním naštiepať drevo na oheň - teda radšej neskúšaj). S malým nožom s pevnou čepeľou si nakrájaš slaninu, no dá sa použiť aj na hrubú prácu (napr. ten F1 alebo RAT kategórie 3). K tomu pílku alebo sekerku a si vysmiaty.

Teda, ak som to napísal chaoticky: zamysli sa, či by nebolo lepšie si radšej kúpiť F1 + pílka, prípadne za tuším 27eur pílka + nôž mora (v inom vlákne som dával link). Zatvárak je vhodný hlavne na jemnú prácu a potrebuješ k nemu niečo väčšie, napr. A1, no ešte aj naviac niečo na sekanie hrubých polien. Treba vyskúšať, čo ti najlepšie sadne, ktorá kombinácia ti bude najviac vyhovovať.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Nože

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 8 hostia