Pálka širokolistá

Pálka širokolistá

Poslaťod SKW » 17 Jan 2011, 02:32

Pálka širokolistá (Typha latifolia) je v bushcrafte považovaná za jednu z najužitočnejších rastlín z hľadiska využiteľnosti pre človeka. Čo je najdôležitejšie, v situácii o prežitie poskytuje jedlo počas celého roka, má jedlé korene, ktoré po upečení celkom dobre chutia a sú plné sacharidov. Jedlé sú takisto mladé výhonky na jar, tie sa pokrájané varia vo vode, sú vhodné do šalátov a polievok. Počas leta sa využíva peľ ako múčka. Tú je potom možné zmiešať s klasickou múkou a vznikne z toho také do žlta sfarbené cesto na banok, alebo iné špeciality.

Vyskytuje sa hlavne pri rybníkoch, potokoch a všade tam, kde je trvalé zamokrenie pôdy.
Obrázok

Získanie koreňov je zvyčajne poriadna babračka v bahne, niekedy aj pekne zapáchajúcom, najmä v rybníkoch. Korene som vyberal hlavne tie svetlejšie, tmavšie sú pravdepodobne staršie, všetky som ich dobre vyumýval vo vode. Dajú sa jesť surové, no omnoho lepšie chutia upečené na ohni.
Obrázok

Obrázok

Takto vyzerá koreň v reze.
Obrázok

Stačí ich len hodiť na oheň.
Obrázok

Sú hotové keď pekne celé zčernejú a začnú rozváňať
Obrázok

Obrázok

Chutia prekvapivo dobre :) niečo medzi zemiakom a gaštanmi. Pri jedení sa vlákna zvnútra naťahujú ako nite. Tieto vlákna sú obalené škrobom ktorý treba vysať, vycmúľať... je s tým zábava.
Obrázok

Ešte by som chcel uviesť ostatné významy tejto rastliny v bushcrafte, ktoré poznám:
:arrow: Prírodná medicína - Keď olúpete listy zelenej pálky až po hlavnú byľ, zistíte, že je mazľavá. Tento maz má antibakteriálne účinky, je dobrý na drobné rezné rany, škrabance a tiež popáleniny.
:arrow: Zelené listy :
- strešný materiál na prístrešok (Dajú sa tiež vypletať do takých plátov, no je to dosť pracné)
:arrow: Suché listy :
- ako posteľný materiál na prírodné lôžko (fakt výborné, na toto sa nechytá žiadna tenká karimatka :) )
- izolácia na rôzne spôsoby, napr. steny niektorých typov prístreškov.
- po namočení sa z nich dá upliesť silný prírodný povraz
- výroba rohoží, košíkov, klobúkov, rôzne dekorácie a vianočné ozdoby.
- našuchorené poslúžia ako "hniezdo" práchna na rozfúkanie uhlíka
:arrow: Páperie na jeseň poskytuje výborné práchno na založenie ohňa, hlavne pre zachytenie iskry firesteelom.
:arrow: Taktiež je možné páperie použiť ako núdzovú izoláciu a vypchať si ním oblečenie. Túto možnosť by som ale využil naozaj len v núdzi a oblečenie by som neskôr asi mohol zahodiť, keďže je problém to potom dostať dole.
:arrow: Dozretá hlávka, nerozpuknutá sa dá použiť ako predlžovač uhlíka, pri potrebe preniesť oheň na nejakú vzdialenosť. Stačí zapáliť koniec
a šúľok bude tlieť ako cigara (mám vyskúšané, že priemerný šúľok vydrží horieť okolo hodiny)
:arrow: Takisto z celých šúľkov namočených do smrekovej živice sú celkom dobré pochodne.
:arrow: Suchá byľ je dobrá na založenie ohňa trením rukami metódou hand drill.
:arrow: Podľa niektorých zdrojov sa byľ dá použiť na výrobu šípu. No ja si myslím, že nato je príliž krehká a na ten účel by som volil iný materiál.
:arrow: Určite sa nájdu aj iné, no momentálne ma nič ďalšie nenapadá :)

Tieto možnosti robia pálku naozaj neskutočným prírodným zdrojom, ja by som ju pokojne zaradil aj na prvé miesto v rebríčku Obrázok
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Pálka širokolistá

Poslaťod Adno » 17 Jan 2011, 03:18

=D> SKW: Dalsi z vybornych prispevkov/tem od teba, uz aby tu bola ta moznost pridavania karmy uzivatelom (pozdravujem nasho "technika" fora :-k ). Ta fotka ako sa prazia na ohni je fakt super, skoda ze to teraz nerastie, hned by som siel spravit :)
Obrázok užívateľa
Adno
Vedúci :)
 
Príspevky: 398
Registrovaný: 26 Mar 2006, 20:07
Bydlisko: Okres KK
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 31 x

Re: Pálka širokolistá

Poslaťod Michal » 17 Jan 2011, 12:22

Výborný SKW, opäť si sa pochlapil :) S pálkami som sa stretol a využil ich zatiaľ iba v kombinácií s firesteelom, jesť som ich zatiaľ nejedol.

OT: Niekto z adminov, nebolo by vhodné urobiť samostatnú tému rastliny a ich využitie v praxi? Nápad vznikol preto, lebo to bude jednak prehľadnejšie, nie každá rastlina je jedlá, ale užitočná :) V podstate vytvoriť čosi ako atlas použiteľných rastlín pre buřtkraft účely. /OT
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Pálka širokolistá

Poslaťod SKW » 17 Jan 2011, 14:34

Michal píše:Výborný SKW, opäť si sa pochlapil S pálkami som sa stretol a využil ich zatiaľ iba v kombinácií s firesteelom, jesť som ich zatiaľ nejedol.

OT: Niekto z adminov, nebolo by vhodné urobiť samostatnú tému rastliny a ich využitie v praxi? Nápad vznikol preto, lebo to bude jednak prehľadnejšie, nie každá rastlina je jedlá, ale užitočná :) V podstate vytvoriť čosi ako atlas použiteľných rastlín pre buřtkraft účely. /OT


Vďaka michal!Tvoj nápad so samostatonou témou je super, tiež som nad tým premýšľal, môžme vytvoriť tému rastliny a ich využitie v bushcrafte.

Len som mal pocit a aj som niekde čítal podobný názor od sallyho, že práve pálka si vďaka svojmu širokému využitiu zaslúži takúto osobitnú tému. :)
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Pálka širokolistá

Poslaťod sally » 17 Jan 2011, 15:59

Michal - je to super nápad, dal si aj dobrý názov tej téme, páči sa mi :wink: Premýšľal som tak, že spraviť "podsekciu" v chlieviku Jedlo a voda - vo výpise tém by bol odkaz na ďalší "chlievik" Rastliny a ich využitie v praxi, kde by boli témy ako je táto a podobne. Vo výpise tém chlievika Jedlo a voda by teda bolo: Rastliny a ich využitie v praxi (odkaz na podsekciu) a zvyšné témy ako recepty a spol.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Pálka širokolistá

Poslaťod Tulavy » 17 Jan 2011, 21:41

Ja som túto rastlinu dlho považoval za rákosie, neviem prečo, samozrejme z omylu som bol vyvedený už dávnejšie, ale vždy keď ju vidím, napadne mi rákos. Tie korene určite vyskúšam, vyzerajú "lákavo".
Ako malý som si dozretú hnedú hlávku zobral domov, neskutočne príjemný materiál na dotyk, skoro ako plyš, ale po niekoľkých dňoch mi "vybuchla" (v zmysle že sa rozsypala) a vtedy som si až uvedomil štruktúru tejto zvláštnej rastliny, a je neskutočné aký veľký objem "chlpov" sa skrýva v takej malej rolke. A horia fakt dobre...
A pripájam sa k vďake za kvalitný príspevok SKW, fakt paráda!
Obrázok užívateľa
Tulavy
 
Príspevky: 39
Registrovaný: 21 Júl 2010, 00:14
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Pálka širokolistá

Poslaťod stormmast3r » 17 Jan 2011, 22:39

Nerobia sa s toho koreňa tie pelendreky?
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Pálka širokolistá

Poslaťod Pája » 18 Jan 2011, 00:39

stormmast3r píše:Nerobia sa s toho koreňa tie pelendreky?


Ne, lékořice je samostatná rostlina z čeledi bobovitých. (Glycyrrhiza glabra) ...Doufám, že jsem správně pochopila dotaz, abych nebyla za cvoka. :D
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Pálka širokolistá

Poslaťod SKW » 02 Feb 2011, 00:52

Niekedy na vianoce som v telke postrehol reláciu (už si nepamätám názov), v ktorej jedna pani z Česka plietla výrobky z pálky/orobinca a ukazovala aj prípravu materiálov na pletenie. Zaujímajú ma staré remeslá a skladám klobúk pred jej tvorbou. Keby som mohol, bez váhania sa prihlásim na jeden z jej kurzov, žiaľ pre vzdialenosť to asi nebude možné.

Tu je linka, škoda, že v galérii nieje viac obrázkov a vo väčšom rozlíšení.
http://www.orobinec.cz/index.html
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Pálka širokolistá

Poslaťod Michal » 02 Feb 2011, 11:07

niečo okrajovo o pletení je aj Mearsovej knihe Outdoor survival handbook, ale je to veľmi strohé. skúsim nájsť nejaké lepšie tutoriály :D
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Pálka širokolistá

Poslaťod stormmast3r » 02 Feb 2011, 15:46

Upliesť jednoduchý košík nieje zložite. Najlepšie z vrbových prútov
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Banok z peľu Pálky

Poslaťod SKW » 15 Jún 2011, 22:57

Ako som spomínal na v hlavnom príspevku tejto témy, peľ sa využíval ako výživná prísada do cesta na nekvasený chlieb a placky. Práve teraz je to obdobie, kedy sa v samčích kvetoch pálky tvorí peľ. Je to tá vrchná, do žlta sfarbená časť šúľka. Rastlina je vetroopelivá a hneď ako sa peľ vytrúsi preč, zo samčieho kvetu ostane len tenký sivý hrot. Spodná časť šúľka, tvoriaca samičí kvet, sa na jeseň zafarbí do hneda - to je semeno, ktoré poletuje v ovzduší vo forme páperia. Dnes som sa teda vydal na zber peľu, aby som si z neho upiekol na pahrebe placky.




Na zber je potrebné igelitové vrecúško, alebo sáčok. Hlávku musíte opatrne prehnúť, vložiť do sáčku, uzavrieť ho prstami okolo byle, druhou rukou potriasť a oklepať čo najviac peľu dovnútra. Môžte si pomôcť paličkou, alebo len jednoducho poklepať prstami.


Za chvíľu som mal nazbierané dostatočné množstvo peľu pre moje potreby.


:arrow: Potrebné ingrediencie:
  • Základné cesto na banok(nekvasený chlieb)
    • 1 pohár hladkej múky
    • 1 čajovú lyžičku kypriaceho prášku
    • štipku soli
  • Peľ z pálky


Všetko som vysypal do najmenšieho dielu ešusu a následne zamiešal.


Pridal som trocha vody a vymiesil pekné cesto.


Vďaka peľu vyzerá akoby ste doňho pridali vajcia. Musí byť pevnej konzistencie, nesmie sa lepiť na prsty.


Na panvičku som kvapol trocha olivového oleja, a pomaly opiekol placku na pahrebe. Pečenie na priamom ohni a prirýchlo je jedna z najčastejších chýb pri varení v prírode a zvyčajne vedie k spáleniu jedla a nedostatočnému prepečeniu zvnútra.


Keď bola placka do zlatista upečená, pichol som do nej nožom a po vytiahnutí neostalo na čepeli cesto. To je znak, že je hotová.



Pridaním peľu do cestíčka sa značne zvýšila nutričná hodnota obyčajnej pšeničnej placky. Chutí celkom dobre a je veľmi sýta. Najedol som sa z dvoch placiek, hodili by sa k tomu nejaké lesné plody. Každopádne je to ideálne jedlo pre trampa, pretože sa dá veľmi jednoducho a rýchlo pripraviť a má hodne cenných kalórií.

“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Pálka širokolistá

Poslaťod pawuk » 16 Jún 2011, 06:46

paráda bráško =D>
len ja peľ kvoli alergii velmi nie :(
...človek je jediné zviera, ktoré je cítiť dymom...
Môj youtube kanál
e-shop
Obrázok užívateľa
pawuk
 
Príspevky: 134
Registrovaný: 19 Aug 2010, 12:48
Bydlisko: Banská Bystrica
Dal Ďakujem: 57 x
Dostal Ďakujem: 50 x

Re: Pálka širokolistá

Poslaťod rafoo » 22 Jún 2011, 16:43

ja maá otaázku k pálke a jej steblu. nieje to steblo náhodou dute? ak ano ako sa s nim da robit handdrill?
Carpe diem.
Memento mori.
Obrázok užívateľa
rafoo
 
Príspevky: 146
Registrovaný: 08 Jan 2011, 23:41
Bydlisko: Varín
Dal Ďakujem: 17 x
Dostal Ďakujem: 22 x

Re: Pálka širokolistá

Poslaťod SKW » 22 Jún 2011, 17:39

rafoo píše:ja maá otaázku k pálke a jej steblu. nieje to steblo náhodou dute? ak ano ako sa s nim da robit handdrill?


Steblo pálky nieje duté, je plné ale dosť krehké. Ale pri správnej kombinácii a dobrej technike sa dá v pohode s pálkou urobiť hand drill, dokonca je možné dosiahnuť aj uhlík na konci vrtáka. Tu som robil takzvaný spindle ember v kombinácii pálka na tuji.


Duté sú iné typy vrtákov, napríklad taký divozel, alebo baza. Zrejme sa budete diviť, ale práve dutý vrták je lepší než plný. Keď si predstavíš priečny rez vrtákom tak v strede je vlastne mŕtvy bod - v absolútnom strede vrtáka trenie neprebieha a čím ďalej k okraju sa zväčšuje. Najväčšie rotovanie a tým pádom aj trenie je na okraji, je to ako keď si predstavíš rotujúce koleso. No a dužina, ktorá sa nachádza v týchto dutých vrtákoch sa vlastne počas vŕtania drolí a zmiešava s drevným prachom a výsledkom je lepšie/rýchlejšie vznietenie uhlíka.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Ďalší

Späť na Rastliny a ich využitie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť


cron