Ako správne vybrať nož

Témy o nožoch

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod Michal » 15 Feb 2011, 21:12

sally píše:Možno iný pohľad na otázku "aký menší nôž?" - závisí od ceny. Prvá voľba by bola podľa mňa určite produkcia nožiarov (slušné kúsky z nenáročných uhlíkoviek sa dajú zohnať za tých cca 100eurokorún). Potom by som sa kukol po Fallkniven F1, Enzo trapper, Fiskars sissipuukko (to menšie), produkcia Caresuando, Helle, Marttiini, prípadne by sa dalo vybrať niečo od Fox.


Sally, veľa ľudí vyberá nože pod 100E zvlášť ak s nimi nemajú veľa skúseností a nechcú veľmi investovať. A zrovna uhlíkovky by som neradil do nožov s nenáročnou údržbou :P Viem, že je veľa nožiarov, ktorí svoje kúsky predávajú aj pod 100E, ale tu je možnosť, že nôž nebude plne vyhovovať pokiaľ dotyčný nevie čo chce a dizajn ho zláka na zlé cestičky :D

Hlavné je pohľadať čo najviac dostupných informácií po internete, alebo v iných zdrojoch, pýtať sa ľudí a skúšať. Výber ideálneho noža je dlhodobý proces, ktorý si vyžaduje čas a väčšinou sa deje systémom pokus-omyl. Preto je lepšie začať s lacnými nožmi aby sme sa naučili najprv sa o nôž starať a správne ho používať, potom sa posunúť zase o krok ďalej.

Skúsim zosumarizovať a zoradiť otázky, podľa ktorých by som si vyberal nôž ja.
1) Na aké účely chcem nôž používať? - snažme sa predstaviť si čo budeme s nožom robiť a čo od neho očakávať, či bude mojim jediným nástrojom alebo ho budem doplňovať aj inými - ako Sally povedal, každý nôž je určený pre niečo a ak chceme niečo viac od jedného nástroja je to vždy kompromis.

2) V akom prostredí chcem nôž používať? - opytujem sa sám seba na materiál čepele (nerez/uhlíkovka?) a rukoväte (syntetika/prírodné materiály?) aby vydržali podmienky (mokro/vlhko/sucho), v ktorých sa budem prevažne vyskytovať. Každý materiál má svoje výhody aj nevýhody a treba zvážiť aj starostlivosť, ktorú vyžaduje.

3) Aká konštrukcia noža je pre mňa vhodná? fulltang? sticktang? iba lepený alebo nitovaný? - snažme sa znova prehodnotiť na čo budeme nôž používať a odpovedať si aj na otázku hmostnosti a celkovej pevnosti. napr. pre survival nože je vhodná veľmi pevná fulltang konštrukcia, ale za cenu vyššej hmotnosti. Znova treba gúgliť a študovať, každý spôsob uchytenia čepele je inak pevný a odolný.

4) Aký veľký nôž je pre mňa vhodný? - napr. chcem aby bol nôž perfektne ovládateľný, menší a ľahký alebo chcem čosi čím budem chcieť zrúbať strom a nejaké to delikátne vyrezávanie je mi ukradnuté? Je zbytočné vláčiť so sebou obrovský rambo nôž a neskôr nadávať na jeho hmotnosť a neobranosť pri vyrezávaní. Veľmi malý nôž, ale nemusí spĺňať všetky naše požiadavky. Osobne preferujem čosi s čím si viem odkrojiť krajec chleba, ale nie je priveľmi dlhé na jemnú prácu so špičkou noža.

5) Aký typ/tvar rukoväte chcem? - myslieť treba hlavne na bezpečnosť aby nám pri práci neskĺzla ruka na ostrie a neporezali sme sa, aby bol úchop noža pevný a "istý" v rôznych polohách, činnostiach a napr. aj v rukaviciach. Taktiež pracujeme v zime nie je podľa mňa ideálny full tang, lebo kov, ktorý sa nám dotýka holej ruky z nej odoberá teplo, ruka chladne a stráca svoju pohyblivosť, práca so studenými rukami nie je úplne bezpečná :P

6) Aký výbrus na noži chcem? - znova sa vrátime k otázke na čo budem nôž používať a prehodnostíme rôzne prevedenia s ohľadom na ich pevnosť a využitie, internet poskytuje množstvo informácií a poznatkov z praxe :) Ďalšia otázka je či si budem schopný takto vybraté ostrie aj sám nabrúsiť.

Týmto by som to asi ukončil, sám ešte neviem ako by mal môj ideálny nôž presne vyzerať a na túto otázku sa snažím hľadať odpoveď. Každý ma na svoj nôž iné nároky a ani ja nie som dokonalý aby som mohol presne určovať pravidlá ako si nôž vybrať, je to len môj názor na vec. Ak má niekto nejaké pripomienky, doplnenia, rád sa priučím :)
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod lynx » 18 Feb 2011, 19:50

Dakujem za vsetky rady, skusil som si zodpovedat tie otazky :D, vznikliumna vsak dalsie otazky - aky material cepele a rukoväte, precital som si co to o oceliach na noze-nuz, ale aj tak by som bol zvedavy, ake ocele sa vam osvedcili, rad by som mal cepel, ktora sa lahsie brusi, ale neviem ci sa to neodrazi na pevnosti...
A co sa tyka rukoväti - ja mam odskusane len "gumene" rukoväte, napriklad na mojom bahcu, mojim hlavnym kriteriom je, aby sa nesmykal ani v rukaviciach. Diky
Storaz meraj a raz rež...
Obrázok užívateľa
lynx
 
Príspevky: 334
Registrovaný: 12 Feb 2011, 21:24
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 100 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod me2dik » 28 Feb 2011, 15:03

Pokial ten noz chces pouzivat len na bezne veci tak ti rozhodne netreba ziadnu kozmicku ocel typu s90v, ale pokial si chces trochu priplatit tak doporucujem elmax je to praskova ocel so super vlastnostami, pokial nieco lacnejsie tak postaci klasicka uhlikovka, nejaky dobry nerez typu N690 boher, popripade nejaky sendvic alebo laminat, ked chces nieco prirodne tak supni na rukovat kozene kruzky, ak moze byt aj plast tak drsnu G10.
Obrázok užívateľa
me2dik
 
Príspevky: 129
Registrovaný: 25 Feb 2011, 22:23
Bydlisko: Prešov
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod stryko » 03 Máj 2011, 22:05

Ja použivam tento http://www.noze-nuz.com/gerber/G1841.php. Mne sa veľmi osvedčil, čo naňho poviete?
stryko
 
Príspevky: 2
Registrovaný: 30 Mar 2011, 21:22
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod Kapo » 03 Máj 2011, 23:05

Môj najoblúbenejší nôž http://www.ikea.com/sk/sk/catalog/products/20149321 len za 8,50. Hravo s ním stiahnem a vykostím barana, uvarím 5O litrov gulášu a nakrájam niekolko pecňov chleba. :mrgreen:
Stredný vek je vtedy, keď už chápeš, že nedokážeš zmeniť tento svet, no ešte ťa to trochu sere.
Som smrdutý trapér. Buskraft je pro holky.
Obrázok užívateľa
Kapo
 
Príspevky: 364
Registrovaný: 03 Máj 2011, 15:34
Bydlisko: Myjafsko
Dal Ďakujem: 14 x
Dostal Ďakujem: 109 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod stormmast3r » 04 Máj 2011, 08:12

stryko píše:Ja použivam tento http://www.noze-nuz.com/gerber/G1841.php. Mne sa veľmi osvedčil, čo naňho poviete?

nôž može byť fajn ale proti tej značke mam strašnu averziu odkedy som videl reklamy Beara Gryllsa a nasledne crash testy na youtube.
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod me2dik » 04 Máj 2011, 12:05

crash testy boli robene z prvej serie, Gerber ti ich zadarmo vymeni za nove pokial sa ti snimi stane nieco podobne ako na tych videach ja jutube 8)
Obrázok užívateľa
me2dik
 
Príspevky: 129
Registrovaný: 25 Feb 2011, 22:23
Bydlisko: Prešov
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod marked » 04 Máj 2011, 19:43

stormmast3r píše:
stryko píše:Ja použivam tento http://www.noze-nuz.com/gerber/G1841.php. Mne sa veľmi osvedčil, čo naňho poviete?

nôž može byť fajn ale proti tej značke mam strašnu averziu odkedy som videl reklamy Beara Gryllsa a nasledne crash testy na youtube.

Gerber by som urcite nezatracoval..ja som mal kedysi gerber gator..http://www.noze-nuz.com/gerber/G6065.php a je to mohutny zatvarak.
Nie kvoli tomu ze podobny pouzival BG..som nemal vtedy ani tusenie kto to je a osobne mam radsej Lessa Strouda.
Ale vo vseobecnosti ludia co maju tuto znacku si ju celkom chvalia.
marked
 
Príspevky: 9
Registrovaný: 26 Apr 2011, 20:38
Bydlisko: nitra
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Typy vybrusov na nozoch.

Poslaťod juraj1974 » 18 Máj 2011, 08:15

Vsimam si tu v diskusiach ako sa spominaju rôzne typy vybrusov resp. typov ostria pouzivanych na nozoch. Uz ako tak sa viem orientovat ale aj tak si myslim ze ak by niekto co sa tomu rozumie viac ako bezny smrtelnik dal do placu nejake konkretne priklady a nazvy vybrusov. Ake su na co vhodne a ak by to bolo doplnene o nejake fotecky tak by to bolo super. Ja viem ze tu mame aj google a napr. rozne knifeforum ale zasa sa namahavo preluskavat k infoskam....
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1456 x

Re: Typy vybrusov na nozoch.

Poslaťod 6strings » 18 Máj 2011, 08:56

Tiez ma zaujimala tato tema a dost mi pomohlo ked som v jednom vlakne nasiel tento obrazok. su to asi fakt len zakladne vybrusy, ale snad niekomu pomoze ked sa nebude musiet prehrabavat vlaknami a bude to mat hned na zaciatku...
Prílohy
grinds2.jpg
MORA 2000
MORA Q511
Colt Linerlock Carbon Fiber Handle Black Blade
Opinel NO.9 inox
Opinel NO.9 carbon
Obrázok užívateľa
6strings
 
Príspevky: 32
Registrovaný: 09 Máj 2011, 13:59
Bydlisko: PE
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 4 x

Re: Typy vybrusov na nozoch.

Poslaťod buslo » 18 Máj 2011, 14:59

v tomto clanku v bode 3 mas nieco napisane o vybrusoch http://www.noze-nuz.com/recenze/zaklady/zaklady.php
buslo
 
Príspevky: 8
Registrovaný: 17 Mar 2011, 18:56
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 12 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Typy vybrusov na nozoch.

Poslaťod me2dik » 18 Máj 2011, 15:27

Hosi ako najcastejsie brusite vysoky konvex ? Ja to robim takto ako tuna pan na videu, snad to robim dobre ci ? http://www.youtube.com/watch?v=FQCkKPGSOtA
Obrázok užívateľa
me2dik
 
Príspevky: 129
Registrovaný: 25 Feb 2011, 22:23
Bydlisko: Prešov
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Typy vybrusov na nozoch.

Poslaťod buslo » 20 Máj 2011, 00:16

este som trochu nieco nasiel v jednej knihe dufam ze aspon trochu pomoze
http://i53.tinypic.com/axz2vr.png - klikni
buslo
 
Príspevky: 8
Registrovaný: 17 Mar 2011, 18:56
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 12 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod Rocker » 12 Júl 2011, 12:52

Zdravím, chlapi mal by som záujem kúpiť nejaký nôž Mora len neviem aký? zatial mám objednaný SCHF9 nôž sa mi pozdával čo som pozeral nejaké videá, recenzie aj keď krajina pôvodu je čína a suma nebola najnižšia, ale o niečo lacnejšie ma vyšiel u susedov čechov tak som objednal a uvidím čo to bude zač, ale chcel by som k nemu niečo skôr menšie lebo je to strašné hovado ako som si neskôr všimol :D čo by ste mi doporučili za Moru ? lebo čo som čítal kvalita/cena veľmi dobrá tak chcem sa aj ja stať hrdým majiteľom Mory :) už len sa naučiť potom ho nabrúsiť (to učenie budem realizovať na nejakom starom noži jasne že :twisted: ) a už by to mohlo byť ako tak v poriadku ...Ďakujem za odpovede :)
Rocker
 
Príspevky: 3
Registrovaný: 12 Júl 2011, 12:21
Bydlisko: Považská Bystrica,Rozkvet
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod Hunter88 » 12 Júl 2011, 21:08

Moj vysnivany je http://www.youtube.com/watch?v=zApUSw0xsRY&feature=player_embedded Ale možno by som sa dal prehovorit aj na iny od Victorinox. Ale skor ho chcem len tak na okrasu sem tam do vaku . . bolo by skoda ho stratit . . .
Kolega z prace ho kupil synovi aj s puzdrom
Obrázok užívateľa
Hunter88
 
Príspevky: 103
Registrovaný: 03 Feb 2011, 21:26
Bydlisko: Handlová
Dal Ďakujem: 19 x
Dostal Ďakujem: 14 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Nože

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia


cron