KPZ (ŠPZ)

Ruksaky, nosné systémy...

Re: KPZ (ŠPZ)

Poslaťod Snypo » 12 Nov 2010, 10:52

Ja som si zo žartu kúpil Survival kit in a can. Je to hermeticky zabalene (plechovka) su tak fakt veci co radim do KPZ a dalej to neriešim teda. :mrgreen:
Obrázok užívateľa
Snypo
 
Príspevky: 244
Registrovaný: 29 Sep 2008, 17:31
Bydlisko: Šalgovík - metropola východu
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 37 x

Re: KPZ (ŠPZ)

Poslaťod BigFoot » 12 Nov 2010, 21:04

Big Footova KPZ-ka
roverská verzia
moja KPZ je pripravená na pomoc v prírode, meste a doriešenie základných zdravotných problémov.
Nemá zmysel snažiť sa napchať KPZ do krabičky od filmu, lebo potom tam nosia skauti obväz v rozmere 6x10cm- nesterilný, nepoužiteľný ani sa doň len nevysmrkáš.
Nejde o to aby sa odfajklo všetko čo je v zozname , ide o to aby všetko bolo absolútne praktické, použiteľné a aby si to vedel využiť.
Ak niečo nevieš použiť, nenos to v KPZ
Moja KPZ je kožená kapsička na opasok 5x12x15cm (fuu ha! objem skoro liter), 650g, výborný nápad je aj kovový obal, ktorý je zároveň nepremokavý a nádobou ktorá môže isť na oheň, ale povedzme že po lese sa túlame s kovovou fľašou. A je poznačená tým že som zdravotník.

Mimo KPZ:
nožík vo vrecku (ranger)- ak to nie je švajčiarák, maj v KPZ pinzetku
obranný spray podla situácie

Časť Survival:
-nôž, mam vždy vo vrecku v KPZ by sa hodil viacúčelový nastroj
Kresadlo (Mg- Na - s tým zapáliš aj keď je totálne mokré, zmrznuté , keďže máš nastrúhané Mg, niesi závislý na práchne, tampónoch)
brezová kôra
ihly, nite, gombík, záplata (zapláta z pevnej latky- na opravu batoha alebo topánok, nite tri pevnosti(druhy) na jednej cievke + ružová zdravotnícka ihla- ňou perforuješ, a potom použiješ ako kanál pre šiciu ihlu)
drôtik, klinec, šubka s matkou, dve šrubky do dreva
sviečku- takú podlhovastú, s nedrobivým voskom, nielen ako sviečka, ale aj mazanie sánok, lyží, sklzov mam radšej ako čajovú.
povraz (u mňa 4-10 m 2mm hrubej repky) (trápnym metríkom nič poriadne nespravíš)
zatváracie špendlíky
papier A4 poskladaný + ceruzka- na rozdiel od pera a fixi funguje aj pri -20°C
zopár zápaliek (čo sa dajú škrtnúť o kadečo, opatrené mikroténom a voskom skryté v cievke od nitky... ale na kresadlo je väčší spoľah)
Musli tyčinka alebo malá čokoládka: núdzová energia, mali sme aj skauta ktorý nedokázal chodiť s prázdnym žalúdkom.. proste dostal kŕče, stačilo aby sa nažral púpavy a dalo sa isť
Fruktóza- ovocný cukor v príhodnej dózičke- je to najsladší cukor, je 2. najlepším energetickým zdrojom , a vo vhodnej dávke zrýchľuje metabolizmus alkoholu o 25%(vodiči)
Trocha soli- často si zabudnem k mäsu zobrať do lesa soľ, spolu s cukrom a teplou vodou máš preháňadlo, jemne slanou vodou ktorou kloktáš zastavíš opuch hrdla, ak si ňou prepláchneš nos zastavíš nádchu nealergického pôvodu
Male LEDkove svietidlo- čím väčší pruser potme máš tým dôležitejšie je vidieť, alternatíva by bolo chemické svetlo, funguje vo všetkých podmienkach, ak sa ti blbou náhodou neaktivuje v KPZ-tke
Tampón OB- keď ho rozprestrieš a kresneš doň iskru vzbĺkne, a možno niekomu chybne ;-)
samolepiaca záplata a velodušu... ale: defekt biku sa da úplne opraviť dôkladným vypchatím plášťa trávou, senom a pod.
káva- 3in jedna, alebo zrnká- na zobudenie, alebo posilnenie protibolestivého účinku paralenu, alebo mierna pomoc pri astme.
Buff šatka (granko) alebo trojcípa hlavne obmedzenie tepelných strát hlavy, ale inak fajn vec
háčiky rybárske- jedna z nití je rybárska speltaná šnura , preto nemám silon, ryby ale chytať viem
moskytiéra- aspoň vo veľkosti na zakrytie vchodu do + ďalšie improvizačne možnosti
píštalka
maličký kompas... mne dajak netreba... správne zmagnetizuj ihlu čo máš


Časť zdravie.
obväz sterilný Ak by nebol sterilný, tak už možno hocijak improvizovať. Ďalšie: ponožky, utretie zadku alebo záves končatiny.. jeden je z nejakého big trauma hľadiska malo, ale ved každý ďalší skaut okolo teba má ďalší.
Zdravotnícke rukavice + resuscitačná rúška ma zmysel ak vieš resuscitovať, ak totiž budeš resuscitovať tak pacient zrejme bude zakrvavený, alebo ozvarcaný.
Termofólia dôležitá, ťažko improvizovateľná, a rôzne využiteľná (dažd, slnko priktytie obalenie signalizacia šmýkanie nosenie vody)
Lieky: treba poznať indikácie a kontraindikácie a dávkovanie (všetky lieky čo nosíš), zijdu sa interakcie.
Paralen je všeobecne výborne znášaný, možné dať aj deťom, protibolestivý účinok zvýšiš kávou, ale nepomôžeš spolužiakovi po opici.
Acilpirín: Sú na neho alergie, dá sa použiť pre spolužiaka po opici, 300-400 mg pohrýzť a zjesť pri bolesti na hrudi, bez akýchkolvek dalších vyšetrení, okrem vylučenia alergie na kys.salisilovú a krvácania z tráviacej sustavy, a inak proti bolesti a teplote rovnako dobre ako paralen...niekto by povedal načo v KPZ , ale keď dostaneš v lese horúčku z jedla alebo vody ktoré si zjedol ešte doma , tak aby si videl na oči kým sa dostaneš do civilizácie tak potrebuješ ešte aj ďalšie dva z kamošovej KPZ
1-2 tbl. dithiadenu- najefektívnejšiie peroralne antistaminikum.. prevencia problemov po pošípaní hadom, hmyzom, prejavoch alergckej reakcie
Endiex 2tbl.- črevné dezinfikciens
Medicinske uhlie par tabletiek
Smecta 1 sáčok- ochrana sliznice čreva
Tvoj liek- ak je niekto alergik- a i.
zo 2 pastilky do hrdla
Mam 1 cigaretu dobre zabalenú v KPZ, ale skautov s tým nezaťažujem.. môže sa stať že sa tak zbavíš nervozity fajčiara s ktorým musíš v nejakej vážnej situácii spolupracovať
Leukoplast- niekolko prúžkov pásky, aj balené kúsky s vakúšikom- kadečo treba lepiť, otlakom predchádzať
Jelení loj- ja som na to odkázaný inak by sa mi rozpadli ústa, s jelením lojom sa dajú namazať kožené topánky, ložisko, alebo reťaz bicykla.., zjesť ho?
lieh konzumný 80% v 30ml liekovke (survival: horlavina, zdravotníctvo: dezinfekcia, poranení, rúk pred jedlom, tinkturovanie rastlín, pripadne riešenie absťaku niekoho koho musím rýchlo sfunkčniť)
Fléra: črveno-reflexná, pri navigácii vrtuľníka na pristátie, alebo ako reflexný prvok pri nočnom pohybe pri cestách a stopovaní
Sterilná skalpelová čepieľka a sterilná subkutánna a venózna ihla. (ta subkutánna može kedykoľvek chybnúť diabetikom, pošvou ihly a skalpelom sa dá improvizovať urgentná koniotomia)
Striekačka aj jeden liek, ktorý nejdem menovať
tabletka na čistenie vody.. na slovensku chvala Bohu trochu zbytočná



Časť socializačná: ja nemienim byť v meste ako ovca na jatkách, (ako spolužiak v lese)
Lyžička- už ma nebaví si jogurt z prstu oblizovať, ak jej nabrúsiš hranu držadla , tak máš aj čepeľ na kresanie
Prachy- par mincí kvôli automatom, a nejaká bankovečka k tomu
Poštové známky.
USB kľúč.
Dobíjací kupón- ale už mám paušál
polovica zubnej kefky- pastu ne, alebo použiješ soľ
žuvačka

Diskrétny modul:
uznávam že moja KPZ je do kostola, na koncert abo pod sako, a podobne priveľká.. preto bude obsahovať vyberací modul kde budu totálne kľúčové veci (to su tie ktoré rátam do KPZ, nedupľujem ich):
zdravotnícke rukavice a resuscitačná rúška
leukoplast s vankúšikom
ihla niť gombík
o všetkoškrtavé zápalky obalené mikroténom a voskom
žuvačka
zatvárací špendlík
malý zatvárací nožík, pre ľudí čo nemajú ušľachtilý zvyk švajčiarak nosiť aj v oblekových nohaviciach.
vlhčený dezinfekčný tampón
BigFoot
 
Príspevky: 1
Registrovaný: 12 Nov 2010, 17:38
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: KPZ (ŠPZ)

Poslaťod emo_hunter » 13 Nov 2010, 22:39

A maš na to všetko aj nosiča ? :roll:
emo_hunter
 
Príspevky: 135
Registrovaný: 16 Jún 2010, 11:55
Bydlisko: emo cemetery
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: KPZ (ŠPZ)

Poslaťod v.v.l.a.a.d.o.o » 14 Nov 2010, 11:11

emo, to nieje na smiech, však písal že to má 650 gramov, takže žiadneho nosiča nepotrebuje . pri výbere vecí treba zohľadňovať aj to v akom teréne a s akými ľuďmi sa pohybuješ. iné je ísť von sám, či v skupinke dospelých a iné mať zodpovednosť za tlupu nerozvážnych skautov . iné vybavenie potrebuješ ak lezieš v opustených horách, iné ak sa túlaš pár km od mesta. mňa zaujalo napríklad napríklad využitie soli . pre zdravotnícke účely by bolo možno vhodné ešte malé zrkadielko. to sa vraj priloží k nosu postihnutého a ak sa zarosí, značí to že človek dýcha.
v.v.l.a.a.d.o.o
 
Príspevky: 102
Registrovaný: 10 Jún 2010, 20:13
Bydlisko: mesto pri Dunaji
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 20 x

Re: KPZ (ŠPZ)

Poslaťod Michal » 14 Nov 2010, 15:10

Zrkadielko by som tam zaradil uz len preto, ze sa da pouzit aj ako heliograf, aj ako vlado napisal, aj na pozretie sa do zakuti ludskeho tela, ktore sa bez neho preskumat nedaju (napriklad ked hladame kliesta, ak sme sami a nieco nam padlo do oka a je treba to dat von a pod. :)

So zlozenim horeuvedenej KPZ súhlasím:)
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: KPZ (ŠPZ)

Poslaťod sally » 14 Nov 2010, 15:51

len tak na okraj: v.v.l.a.a.d.o.o písal ohľadom použitia zrkadielka na zistenie dýchania - nerobte to! Môže to viesť k problémom. Naviac je tá metóda nespoľahlivá kvôli fyzike - predpokladá, že zrkadielko je chladnejšie ako vydychovaný vzduch. Asi už každý vidí nepoužiteľnosť pri hlbokom podchladení alebo v horúcom podnebí. Prítomnosť dýchania sa zisťuje nasledovne (píšem to sem, aby ľudia zabudli na zrkadielko, lepenie jazyka resp. jeho pripnutie zicherkou o peru a podobné nezmysly "zo starej školy"): Otvoríme dotyčnému ústa a kukneme, či tam nemá nejaké predmety, vylámané zuby....tieto odstránime. Zakloníme dotyčnému hlavu (nezakloníme, ak je podozrenie, že padol z výšky, autonehoda a iné, kedy mohlo dôjsť k poraneniu krčných stavcov, resp. chrbtice). Otvoríme mu ústa. K jeho ústam priložíme svoje ucho, položíme mu ruku na prsia (ak je to žena, prekonáme ostych, ide predsa o záchranu jej života :lol: ). Uchom počujeme, či dotyčný dýcha, rukou cítime a zrakom súčasne vidíme, či sa dotyčnému dvíha hrudník. Len taká poznámka na okraj - ako laici nezisťujeme, či dotyčnému bije srdce (krčná alebo brachiálna tepna) - v strese by sme si mohli nahmatať vlastný tep. A platí, že do pár minút po zástave dýchania, prestáva biť srdce. Teda pokiaľ nájdeme na ulici ležať človeka, ktorý nedýcha, tak mu srdce s najväčšou pravdepodobnosťou biť nebude. A vtedy nastupuje KPR :wink:
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: KPZ (ŠPZ)

Poslaťod Killian » 08 Dec 2010, 23:27

Snypo píše:Ja som si zo žartu kúpil Survival kit in a can. Je to hermeticky zabalene (plechovka) su tak fakt veci co radim do KPZ a dalej to neriešim teda. :mrgreen:

Kamarat mal cosi take podobne, ked sme to otvorili tak bola vnutri aj zuvacka s tetovackou - asi pre zvysenie motivacie prezit :D .
"The great thing about bushcraft is that wherever you go, the skills go with you."
Obrázok užívateľa
Killian
 
Príspevky: 236
Registrovaný: 26 Mar 2006, 19:30
Bydlisko: Spišská Belá
Dal Ďakujem: 25 x
Dostal Ďakujem: 51 x

Re: KPZ (ŠPZ)

Poslaťod sally » 09 Dec 2010, 21:08

Príspevky ohľadom ohňa zo šošovky presunuté do viewtopic.php?f=33&t=83&start=30
V diskusii na danú tému pokračujte prosím tam :lol:
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: KPZ (ŠPZ)

Poslaťod stelli » 12 Feb 2011, 00:17

Ak by mal niekto zaujem o "supertuttifrutti" kpz ala bear grylls http://www.gerber-tools.com/Gerber-Bear ... 000701.php cena okolo 4O $






edit:Ked tak nato kukam je vcelku dobre vybavena. Uzasne je jak sa na tom mene snazia vytrieskat co najviac, som zvedavy co spravia nabuduce.
Prílohy
Gerber-Bear-Grylls-Ultimate-Kit-31-000701-600x428.jpg
Gerber-Bear-Grylls-Ultimate-Kit-31-000701-600x428.jpg (85.64 KiB) Zobrazené 6394 krát
stelli
 
Príspevky: 112
Registrovaný: 19 Júl 2010, 16:49
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: KPZ (ŠPZ)

Poslaťod sally » 15 Feb 2011, 20:30

stelli - nemá tam kondóm [-X Bez šprcky to nie je správna KPZ (neverím, že by lesné víly brali antiku :mrgreen: ) - recesia
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: KPZ (ŠPZ)

Poslaťod stelli » 16 Feb 2011, 19:54

:D :D :D no to mas teda pravdu, ale na druhej strasne lesne vily su predsa carovne bytosti nie ? sorry za OT
stelli
 
Príspevky: 112
Registrovaný: 19 Júl 2010, 16:49
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: KPZ (ŠPZ)

Poslaťod Adq » 28 Feb 2011, 01:27

Citam, ze viacerý z vás maju v KPZ aj silon a hacik. Chcel by som sa spytat ci ste ich uz niekedy samostatne pouzili na chytanie rýb. 8)
Obrázok užívateľa
Adq
 
Príspevky: 9
Registrovaný: 22 Nov 2010, 21:50
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: KPZ (ŠPZ)

Poslaťod oneho » 04 Mar 2011, 22:54

No a teraz otázka:

A aké krabičky na toto všetko používate???
Nežijem preto aby som robil, ale robím preto aby som žil...
Obrázok užívateľa
oneho
 
Príspevky: 392
Registrovaný: 02 Mar 2011, 19:55
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 143 x

Re: KPZ (ŠPZ)

Poslaťod stormmast3r » 05 Mar 2011, 00:11

oneho píše:No a teraz otázka:

A aké krabičky na toto všetko používate???



Ako maly skautik som použival plosku plechovu krabičku od tych vitaminovych tabletiek, neskor sa z nej stal popolnik :evil:. Teraz už klasicku KPZ nepouživam.
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: KPZ (ŠPZ)

Poslaťod Killian » 05 Mar 2011, 01:11

Krabicka od protichemickeho "prasku" je lacna moznost, za 0,90 Euro:
http://usarmy.sk/svk/goods/2510/tasky-t ... alicka-csl
Mam to doma, je to z velmi tvrdeho plastu a vosli by sa tam asi vsetky zakladne veci z KPZ. Mozem spravit foto zajtra v ruke, aby ste mali predstavu o velkosti.

A toto mozno je tiez zaujimave, za 2,8 Euro...Ale neviem ci to nie je male. Vojde sa tam velkostne krabicka od cigariet.
http://usarmy.sk/svk/goods/2445/doplnky ... kou-na-krk
"The great thing about bushcraft is that wherever you go, the skills go with you."
Obrázok užívateľa
Killian
 
Príspevky: 236
Registrovaný: 26 Mar 2006, 19:30
Bydlisko: Spišská Belá
Dal Ďakujem: 25 x
Dostal Ďakujem: 51 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Ostatné

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia