KPZ (ŠPZ)

Ruksaky, nosné systémy...

KPZ (ŠPZ)

Poslaťod Tulavy » 22 Júl 2010, 11:22

Krabička(Škatulka) Poslednej Záchrany - zrejme kazdému jasne o co ide, ale len tak pre istotu.
Myslite že ma svoje miesto v bushcrafte? Mate ju? Nosite ju? Pouzili ste ju? Aky ma obsah? Proste vsetko co vas v suvislosti s KPZ napadne sem...
Obrázok užívateľa
Tulavy
 
Príspevky: 39
Registrovaný: 21 Júl 2010, 00:14
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: KPZ (ŠPZ)

Poslaťod Tulavy » 22 Júl 2010, 11:56

Tak zacnem ja...
Myslim ze ma svoje miesto aj v bushcrafte, aj ked mozno nie je nevyhnutna, lebo vyrobit a nahradit sa da vsetko, ale ako nazov naznacuje, vyuzitie ako "posledna" moznost... Teda napr. ohen tiez normalne zakladam Firesteelom alebo trecimi drievkami ked je cas, moznosti a okolnosti, ale ked vsetko zlyha, je fajn mat taku poistku v KPZ.
Mam ju a snazim sa ju aj nosit, a to nielen do lesa ale celkovo ked niekam cestujem.
Zivot mi sice este nezachranila, ale viackrat som bol rad ze ju mam a casto prispela k "vseobecnemu obdivu".
Napr. pri jednej zimnej ture, ked v plane vobec nebol ohen, takze sa vobec nebral material na zalozenie, som sa vyjadril, ze by sa ohen dal spravit, nakolko sme boli vymrznuti a premoceni, neveriace usmevy spoluputnikov ma "vyprovokovali", vytiahol som KPZku a zalozil ohen, co prispelo k zlepseniu "psychickej aj fyzickej moralky", lebo sme sa ohriali, trochu obschli a oddychli si.
Tiez som z nej par krat pouzil leukoplast pri drobnejsich zraneniach, izolacnu pasku, spagat a drot pri opravach vystroje alebo vyrobe potrebnej veci. A asi najcastejsie ceruzku, kedze vzdy, ked bolo treba nieco zaznamenat, nikto nemal.
Samozrejme som nevyuzil vsetky drobnosti co tam nosim, a na zaklade toho som aj postupne menil obsah KPZ.
V sucastnosti obsahuje:
- malu sviecku a kusok PEPA(pevny lieh), samoskrkacie zapalky, ceruzku, kus papiera, kusok mydla, ihly a nit na sitie, asi meter medeneho drotu, 10m rybarskeho nilonu, tri rybarske haciky, asi pol metra izolacnej pasky, 2m tenkeho spagatu leukoplasty, cepel skalpelu, zatvaracie spendliky, gombikovy kompas, poskladany alobal velkosti asi A4, pinzetku, a jednu hygienicku vreckovku ulozenu tak, aby krabicka nehrkotala. Obal je plechova krabicka z cukrikov Energit, vlozena do zatvaratelneho sacku spolu s krabicko zapaliek, cele stahnute gumickami.
Obrázok užívateľa
Tulavy
 
Príspevky: 39
Registrovaný: 21 Júl 2010, 00:14
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: KPZ (ŠPZ)

Poslaťod addo77 » 22 Júl 2010, 12:25

To bolo mile :) nahodil si otazky a hned si si fajne odpovedal :) ( samozrejme to neber v zlom )

Teraz k veci, ja mam svoju skatulku, ale zial skoro nic v nej nemam :oops: resp. nemam ju tak obohatenu ako Tulavy. Asi by som jej mal dat "update". Mam tam maly zatvaraci nozik, zapalky, male kresadielko, ceruzuku ( ikea :D Uz ich mam doma asi 50 ), papier, nejaky cukrik, sacok caju, nejakych piratov, to je myslim vsetko. Nosim ju vsade, teda na tury, vylety, do lesa atd. (asi zbytocne) ale sem tam ju vyuzijem, najcastejsie tu ceruzku a cukriky.
Obrázok užívateľa
addo77
 
Príspevky: 109
Registrovaný: 14 Jún 2010, 10:11
Bydlisko: Trenčín
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 7 x

Re: KPZ (ŠPZ)

Poslaťod Blade » 22 Júl 2010, 12:31

Ja ju mam tiez a tiez sa ju snazim nosit kde sa da. Treba ju hlavne mat taku velku (a tazku) aby ju clovek kvoli tomu nenechaval doma. Dostal som raz taku kupovanu a casom som skoro vsetky veci vymenil, dokonca aj plechovu krabicku samotnu, nasiel som jednu na ebayi a prave dnes mi dosla (este som ju nevidel). Ja som do nej doslova "narval" uz tolko veci, ze bol problem ju zavriet, takze budem musiet cosi dat prec. Urcite tam chcem:
cosi na nudzovy lov ryb (na toto su dobre tie bezne kupovane KPZ-tky, je to tam pekne minimalisticky spolu zabalene hacik, olovka a silon),
potreby na sitie (takisto mam z povodnej krabicky),
zopar leukoplastov,
navlhcenu dezinfekcnu utierku,
pinzetu,
ceruzku a papier,
sviecku (maly kahancek),
damsky tampon (na zalozenie ohna, tampon je vlastne z vaty, ktora je krasne zbalena na kompaktnu velkost), kondom (na nudzove nosenie vody),
kusok drotu (tenuckeho),
gombikovy kompas,
maly nozik (v tej kupenej bol vynikajuci krpaty nozik, ktorym by slo napr.ocistit male haluzky, ale mat tam nozik je uz trochu luxus),
ziletku, alebo skalpelovu cepel,
zopar tabliet na cistenie vody

Teraz mam v tej svojej este viac veci ako napr. 2x male chemicke svetielka ktore sa pouzivaju na ryby (jedno ma asi 3.5 cm), malu pistalku, drotovu pilku (ktora pravdepodobne aj tak nic nevydrzi), magneziove skrtadlo (zabera skoro polovicu krabicky :) ), 2 tablety ibalginu
Blade
 
Príspevky: 55
Registrovaný: 10 Jún 2010, 16:23
Dal Ďakujem: 6 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: KPZ (ŠPZ)

Poslaťod Petragast » 26 Júl 2010, 20:08

Nazdárek, ja to popjmem trochu z iného štýlu

SÚPRAVY NA PREŽITIE a KPZ

Súpravy na prežitie sú celkom verné kópie našich KPZetiek. S tým rozdielom, že sú vyvinuté pre základné potreby na prežitie a pobyt v divej prírode. Keďže na Slovensku sa divoká príroda vyskytuje, len vo vysokohorských oblastiach a tie sú pomerne dosť frekventované, po dôkladnom zvážení som vyvinul súpravu na prežitie v slovenských podmienkach. S takouto súpravou si vystačíte v širokom okruhu aktivít. Nezáleží aká je veľká, ale aká je kvalitná a využiteľná v pravom okamihu. Keď sa rozhodnete si také niečo vytvoriť, mali by ste to so sebou aj nosiť, pretože keď raz máte takú krabičku, nemá zmysel nechávať ju doma v skrini. Aj tá najmenšia súprava na prežitie je neoceniteľná, ak je dobre pripravená. Jednotlivé veci voľte do obsahu, tak aby ste čo najefektívnejšie využili priestor a minimalizovali veľkosť súpravy.
Pripomínam, že ak sa rozhodnete vytvoriť si KPZ, aj súpravu na prežitie, je vám KPZ zbytočná.
Pre tých čo nevedia, čo je KPZ. Je to krabička poslednej záchrany, ktorú používajú skauti na svojich výletoch. Obsahuje podobný obsah ako súprava na prežitie, ale nedá sa ako súprava na prežitie použiť.

Pri vytváraní zoznamu materiálu do súpravy si skúste položiť pár otázok:

o Bez čoho sa naozaj nezaobídem?
o Čo si viem vyrobiť?
o Čo som využil a nemám v súprave?
o Čo sa dá zimprovizovať?

Prostredie, kde sa budete pohybovať hrá kľúčovú úlohou pri výbere vecí do súpravy. Pri dlhodobejšom pobyte v prírode , ako je tábor sa veci samozrejme rozširujú o veci nutné k chodu táborového života ale aj veci čo využijete a pobyt sa vám stane komfortnejším. Pri výpravách do zahraničia odporučujem čo najdôkladnejšie sa oboznámiť s terénom, kam sa chystáte. Pomôcť vám môže dosť internet. Stačí si len vyhľadať potrebné informácie.
Veľkosť súpravy závisí aj od druhu prepravy. Ak ju budete niesť so sebou mala by byť samozrejme čo najmenšia. Alternatívou je aj púzdro na fotoaparát.
Niektoré veci pre minimalizovanie súpravy môžete nosiť aj vo vreckách, ako napríklad zápalky, pero, nožík, papier, mince, motúz. Treba si len dať pozor aby vaše vrecká neboli ťažšie viac ako chcete. Objemnejšie predmety noste samozrejme v batohu. Každá súprava na prežitie by mala byť uložená v nejakom púzdre alebo v obale. Najlepšie mať veci, čo podliehajú vode v nejakom igelitovom alebo inom nepremokavom obale. Platí to hlavne pre papier, zápalky, obväzy, náplaste..

Takáto kapsa by mala byť ľahko pripevniteľná na opasok. V súčasnej dobe existuje mnoho variácií takýchto brašien. Alternatívou je aj púzdro na fotoaparát. Alebo kapsa z nejakého armyshopu.

Doporučujem mať so sebou:

o Základnú lekárničku.
o Potreby na zapálenie ohňa
o Potreby na signalizáciu
o Potreby na písanie a kus papiera
o Nôž
o

Niektoré užitočné potreby, čo by v takej súprave na prežitie nemali chýbať..

o Zapaľovač, zápalky (pre skúsenejších aj kresadlo)
o Zrkadlo
o Kompas
o Lupa
o Igelit. Vrece alebo vrecko aspoň 50 litrové
o Ihly a nite vo farbách oblečenia
o Baterka
o Lyžica
o Zápisník, alebo kus papiera a pero
o Píšťalka
o Vreckový nožík, malý
o 3 cipá šatka
o Kus brezovej kôry
o Vreckovky
o Lano 1-5 m, podľa uváženia

Zapaľovač, zápalky a kresadlo:
Vynikajúcou pomôckou v súčasnej dobe na zapálenie ohňa sú zápalky alebo zapaľovač. Skúsenejší si zvykli na kresadlo. Výhodou je mať so sebou všetky tri veci, pretože keď zmoknete, rozídu sa vám zápalky. Zapaľovaču raz dôjde benzín alebo plyn ale kresadlom napríklad zapálite oheň kedykoľvek vám je treba. Je to náročnejšie ale skúsenejší človek to zvládne.
Posúďte sami..

Zrkadlo:
Zrkadlo je dobrou pomôckou nielen na osobnú hygienu ale je vynikajúcou signalizačnou pomôckou. Malo by byť čo najmenšie, ideálne vo veľkosti platobnej karty a kovove, nerozbije sa

Kompas a mapa oblasti:
Tí, čo častejšie chodia von určite ocenia prácu s kompasom. Mapa ako taká slúži na orientáciu, i keď pri túlkach využijete skôr mapu ako kompas, nezaškodí ho mať so sebou.

Lupa:
Lupa je jedným z potenciálnych zapaľovačov ohňa, spolu so šošovkou z okuliarov a ďalekohľadu sa dá využiť na núdzové alebo aj spestriace zapálenie ohňa. Pomáha pri drobných poraneniach, ako vybratie triesky a pre náročnejších prírodovedcov slúži na odkrývanie mikrosveta.

Igelitové vrece:
Je všestranne využiteľné. Od nosenia vody, cez zbieranie húb na večeru až po provizórny pršiplášť na batoh. Pretože všeobecne platí zmokni v čo najtenšom a maj veci v batohu suché.

Ihly a nite:
Myslím, že nebudem pripomínať na čo všetko je ihla a niť dobrá a užitočná..
Pripomínam, že ihla po zmagnetizovaní sa dá využiť s nádobou na vodu ako kompas, alebo na vybratie triesky z prsta.

Baterka, alebo chemické svetlo:
Baterka je asi v tejto dobe najlepšia a najlacnejšia s LED diódami. Vydrží vám dlhšiu dobu a má silnejšie a čírejšie svetlo. Chemické svetlo je skôr na pochody v tme alebo na núdzové situácie, vydrží od 8 do 12 hodín svietenia. Treba si len vybrať farbu..

Lyžica:
Lyžica je jedným z najdôležitejších komponentov vašej súpravy. Od jedenia sa dá využiť na mnoho iných činností. Pre náročnejších aj vidlička.

Papier a pero:
Pero a papier je nevyhnutná súčasť vášho vybavenia. Okrem poznámok a kresieb sa dá papier využiť ako podpal pri zakladaní ohňa.

Píšťalka:
Pri zlej viditeľnosti alebo neprehľadnom teréne sa dá dorozumievať aj píšťalkou. Nevyhnutná je aj pri volaní o pomoc. Skúsení trekeri ju zvyknú nosiť na gumičke
zapnutú o zips na bunde alebo vo vrecku nohavíc. Doporučujem zvládnuť morseovku, neverili by ste koľko ľudí mimo skauting ju ovláda. Minimálne záchranné tímy a piloti vrtuľníkov. Nieje však na škodu ju napísať na malý kus papiera a pribaliť do súpravy.


Vreckový nožík:
Ideálny je menší, ľahko skladateľný do vrecka, postačí, keď bude mať veľkú čepeľ, otvárač na konzervy, otvárač na fľaše, skrutkovač, vývrtku poprípade šidlo

Alu fólia:
Hliníková fólia je vecou s vysokým stupňom využitia. Taktiež ju využijete pri núdzovom nocovaní v prírode, zakryjete ňou raneného ale dá sa využiť ako deka, pršiplášť ale aj ako celta na prístrešok. Treba s ňou len jemnejšie zaobchádzať. Nedá sa síce zložiť do pôvodného stavu, ale keď si dáte záležať a dáte si pozor aby sa neroztrhla, poslúži vám dosť dlho.

Trojcipá šatka:
Šatka je vyrobená z celkom kvalitného materiálu, izoluje a dobre drží. Má rozmer 120x90x90, a tak sa dá využiť mnohými spôsobmi: pokrývka hlavy a krku, nastrihaná, ako obväz, náhradná ponožka, opasok, vodný filter, záplata..

Lano:
Lano je neoceniteľná vec, kt. vám môže v mnohých prípadoch uľahčiť pobyt v prírode. Samozrejme netreba hneď to horolezecké. Úplne vám postačí lano do hrúbky 4 mm, a dĺžky približne 1 až 5 metrov. Treba vziať do úvahy, že lanom sa dá vyrobiť jednoduchý prístrešok. Uviazať o batoh nespočetne veľa vecí, zlaniť nenáročný terén, pomôže pri brodení rieky, alebo pri stavbe nosidiel pre raneného..nie je pravidlom, alebo veľkou potrebou nosiť ho v súprave, pretože je objemnejšie. Stačí len, keď naň pri balení nezabudnete a v príhodnej chvíli ho využijete.

Brezová kôra:
Brezová kôra má jedinečnú vlastnosť, horí aj keď je mokrá. Pretože breza sa na mnohých miestach nevyskytuje, riaďte sa pravidlom: brezovej kôry nikdy nie je dosť.


Vreckovky:
Tie sa dajú využiť ako „širokospektrálne, multifunkčné náradie“, sú lepšie ako toaletný papier, lebo keď vám zmokne papier zahadzujete ho celý. Ale keď zmokne vreckovka, stále ich máte dosť . pri nedostatku vody sa dajú využiť na vyčistenie misky na jedlo, ale hneď po dojedení.

KPZ

Spomínal som vyššie pojem KPZ. Keďže všetci ešte neviete čo to je, považujem za dôležité Vás o tom oboznámiť.

KPZ je takzvaná KRABIČKA POSLEDNEJ ZÁCHRANY, ktorú s obľubou používajú skauti.
Je to malá škatuľka o veľkosti zápaliek alebo cukríkov, ktorú skauti nosievajú na svoje výpravy do prírody. Ale často som sa stretol s obsahom krabičiek. Čo sa dajú nazvať „ kamióny poslednej záchrany“, takže obsahovali veci, ktoré tam nemali čo robiť a človek si potom krabičku prestal brávať so sebou, čím prestala mať svoju hodnotu.
Skutočná a kvalitná KPZ je ako som už spomínal o veľkosti zápaliek, obsahuje veci, ktoré sa nedajú ani nahradiť, improvizáciou ani vyrobiť.

Krabička musí byť vodeodolná a nárazuvzdorná, aby vám vydržala nielen vrtochy počasia ale aj tie vaše.
Neexistuje zoznam čo by ste si mali do KPZetky dať , pretože každý si ju zriadi po svojom, pre svoje potreby. Pretože skautským heslom je Buď pripravený, aj KPZ je podobne stavaná..

Môžem vám len načrtnúť zoznam na, aký som za tie roky prišiel:

 Drôt aspoň 1 meter
 Ihly a nite v základných farbách
 Motúz do 2 m
 Gombík
 Zatváracie špendlíky
 Píšťalka
 Klinec
 Brezová kôra
 Gumičky
 Spinka
 Peňažná hotovosť na lístok na dopravu
 Gombíkový kompas
 Pár zápalok a škrtacia plocha
 Igelitové vrecko

Samozrejme najdôležitejšou súčasťou vašej výbavy je váš mozog. Čím viac viete, tým viac sa stávate Človekom. Takáto výbava zahrňuje skupinu vecí, čo naozaj potrebujete lebo vám umožní pobyt v prírode.
Boli zaznamenané názory, že výbava na prežitie v stredoeurópskych podmienkach vyžaduje len nôž, potreby na zapálenie ohňa a kompas...
To znamená, že každý potrebuje vlastné vybavenie a pred zahrnutím nejakej veci, čo pokladáte za dôležitú sa o tom presvedčte. Improvizujte, skúšajte, učte sa..

Prevzaté z: Kompas, ktorý ukazuje juh od PD
Petragast
 
Príspevky: 6
Registrovaný: 22 Jún 2010, 16:27
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: KPZ (ŠPZ)

Poslaťod atti.hombre » 27 Júl 2010, 19:27

:lol: ...k tomuto zoznamu už len dodám,že si treba kúpiť ešte kufor na kolieskach,aby sa to tam pomestilo...bežné veci nosíme predsa pri sebe ( nožík,kresadlo,vreckovky atd) a to trocha čo nám má pomôcť sa mne sprace do malej tabatierky...okrem iného pár metrov silonu,ryb. háčik,plaváčik,kúsok sviečky,pár zápaliek+ škrtadlo,cverna hocijakej farby ( netreba vykúpiť galantérku),ihly,lupu...Našťastie som to nikdy nepotreboval. :wink:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: KPZ (ŠPZ)

Poslaťod sally » 02 Aug 2010, 17:20

myslím, že petragast (snáď som neskomolil nick :oops: ) sem dal príspevok o "záchrannej brašni" ako ju doporučuje množstvo surival príručiek (hlavne nezabudnúť na signálne svetlice a heliograf :lol: ), no samotná téma je (mala byť) o KPZ = malej krabičke s najnevyhnutnejšími vecami.
Ten článok by mohol petragast (opäť pardon ak píšem nick nesprávne) hodiť do sekcie "pre začiatočníkov" - je super sumarizáciou, čo zhruba by mal mať človek v lese pri sebe, ak chce byť pripravený na každú eventualitu a ešte nie je natoľko skúsený (teda je greenhorn :lol: ), aby si vedel poradiť improvizáciou.

Osobne som dlhé roky KPZ nosieval vždy pri sebe (zvyk z oddielu TOM Vlčia Svorka), no teraz som zistil, že aj keď dané veci z nej nemám v úhľadnej krabičke, nosím ich po vreckách, v batohu, v blúze...

teda čo nosievam do lesa ako najnevyhnutnejšiu výbavu ja (mne to vyhovuje, určite sa tam dá kopa vecí doplniť/vymeniť, niekomu bude vyhovovať iný set vecí - každému podľa chuti):

firesteel + tampóny
zapaľovač
obyčjané gumičky (uzatváram nimi sáčky v ktorým mám oblečenie, jedlo, všetky veci nosím do lesa v igeliťákoch/mikroténoch)
dlhú šnúru/špagát
soľ
malý "švajčiarák" od mikovu
ductape (kobercová/hokejová lepiaca páska - tá hrubšia čierna lepiaca vec)
nejaké drobné peniaze
o liter vody viac, ako predpokladám, že budem potrebovať
čajová sviečka (to nosím len občas, zväčša sa dá jej hlavná úloha nahradiť gumičkami)
nejaké flajstre (inak nazvaný rýchloobväz)

ako som už písal, nemám to v škatuľke, no po vreckách a podobne, kde vždy viem kde čo mám a je to rýchlo poruke - napr. firesteel nosím v ľavom stehennom vrecku maskáčov, priviazaný pár metrami paracordu o gombíkovú dierku. Vo vrecku mu robí spoločnosť za hrsť tampónov.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: KPZ (ŠPZ)

Poslaťod v.v.l.a.a.d.o.o » 02 Aug 2010, 23:19

Nosím niečo ako kpz , teda krabičku do ktorej dávam takmer všetko okrem jedla a oblečenia. Zastávam názor, že čím menej toho nesiem, tým ľahšie sa mi ide. Takže v krabičke mám :
Veci nevyhnutné, sú v tvrdej nepremokavej krabici
- hygienické vreckovky , jeden balíček
- toaletný papier, primeraný kus
- ihlu a niť
- zápalky a škrtátko v nepremokavom obale
- lyžica, oddelene mimo krabice hrnček
- obväz, je síce po záruke, ale obviazať sa ním dá

Veci nie nevyhnutné, ale spríjemňujúce akciu, v tej istej krabici.
- pda s prídavným gps
- pero
Tiež mám oddelene kus brezovej kôry, nie však vždy. Niekedy ju doplním po ceste, alebo vôbec. Ak ju neberiem z domu, beriem niečo iné na podpálenie.
To je všetko čo potrebujem.

Čo nepotrebujem :
Mohol by som napísať, že všetko ostatné, skúsim aj trochu zdôvodniť.
šnúru - na sušenie sa dá nahradiť šnúrkami z topánok
gumičky - dobrý nápad, ale nepoužívam
soľ - dostatočné množstvo je v chlebe, v inej potrave
nožík - dnes už všade dostanete nakrájaný chlieb a hrať sa rezaním do dreva nepotrebujem, do rumunska a pod by som ho určite zobral
otvárač - vyberám si iba také konzervy, ktoré otvorím bez neho
lepiacu pásku - nikdy som necítil potrebu ju použiť
náplaste - tie by som nosiť mal, všetkým to odporúčam, ja som však už xx rokov žiadne pľuzgiere nemal a povrchové škrabance sa lepšie zahoja ak k nim má vzduch prístup
baterku - užitočná vec, ale dá sa aj bez nej
potreby na signalizáciu - ak sa pohybujem v skupine je to zbytočné, ak idem sám nechodím do odľahlých miest ani do náročných terénov kde by som mohol vypadnúť
lano - v terénoch v ktorých sa pohybujem to nepotrebujem
kresadlo - nikdy som nevidel, zápalky sa rozmočiť nemôžu lebo sú v nepremokavom obale. neviem či sa s ním lepšie zakladá oheň napr v daždi.
kompas - pokladám ho za nepresný nástroj, ak už niečo také tak jedine presnú buzolu. pohyb bez buzoly vyžaduje lepšiu prípravu doma aby sme sa nedostali do neschodného terénu, držať sa lesných ciest a orientovať sa podľa mapy
hliníkovú fóliu - jednoducho nepotrebujem
tabletky na čistenie vody - to isté
lieky - ak niekto potrebuje, samozrejme nech si vezme
chemické svetielka - neviem načo by mi to bolo
drôt - to isté
mydlo - v horách stačí čistá voda
pinzetku - mohol by som použiť na kliešťov, ale dá sa aj bez nej

atď. Takže neriešte čo všetko zobrať a čo by sa vám možno mohlo hodiť. Berte to, čo naozaj nevyhnutne potrebujete.
v.v.l.a.a.d.o.o
 
Príspevky: 102
Registrovaný: 10 Jún 2010, 20:13
Bydlisko: mesto pri Dunaji
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 20 x

Re: KPZ (ŠPZ)

Poslaťod Michal » 02 Aug 2010, 23:51

jediné čo ti vytknem je nôž, to je podľa mňa alfa a omega bushcraft výstroje.

V mojej KPZ nosím:
- asi 2m silónu, olovko a malé háčiky,
- sírové zápalky (netreba nosiť škrkátko) v nepremokavom sáčku,
- mosadzný drôt
- špagát - pevný, tenký, prírodný materiál - ľanový myslím.
- malú súpravu vecí na šitie
- malú pinzetu
- pár vatových tampónov
- prezervatív
- ceruzku
- poskladanú stránku čistej A4
- pár peňazí (mince a 5E)
- doplním si už len malé kovové zrkadielko (dobrá vec pri vyberaní kliešťov a triesok zo zle dostupných miest, tiež ako heliograf)

celé sa mi to vojde do krabičky od inteligentnej plastelíny.
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: KPZ (ŠPZ)

Poslaťod sally » 03 Aug 2010, 00:00

k tým kondómom: nedoporučujem kupovať tie najlacnejšie z tesca! Robili sme jedno školenie, kde sme ich využili pre zálesácke potreby a 9 kondómov z 30 bolo deravých.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: KPZ (ŠPZ)

Poslaťod v.v.l.a.a.d.o.o » 03 Aug 2010, 12:30

Michal - s Tvojim názorom úplne súhlasím. Dlhé roky som pevný nôž nosil až kým som zistil, že sa bez neho zaobídem. Ono to asi príde s vekom a skúsenosťami.
v.v.l.a.a.d.o.o
 
Príspevky: 102
Registrovaný: 10 Jún 2010, 20:13
Bydlisko: mesto pri Dunaji
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 20 x

Re: KPZ (ŠPZ)

Poslaťod v.v.l.a.a.d.o.o » 19 Okt 2010, 21:44

V poslednej dobe mi veľmi zachutila cibuľa, tak som si kvôli tomu obstaral aj nožík . Inak všetko po starom.
v.v.l.a.a.d.o.o
 
Príspevky: 102
Registrovaný: 10 Jún 2010, 20:13
Bydlisko: mesto pri Dunaji
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 20 x

Re: KPZ (ŠPZ)

Poslaťod rorschach » 10 Nov 2010, 20:31

Ja mam v mojej KPZ hlavne veci na podpal.
Firesteel
Zapalky plus niekolko skrkatok
Lupu
Tuhy lieh
Magneziovu kocku
Sviecku

Potom....
Victorinox Trailmaster
Lano z draka (pevne, tenke)
Drot
Maly kompas
Asi 10 cm pilku na kov
Pinzetu
Noznicky
Obvaz
Nejake tie lieky
Naplaste
Never Compromise
Obrázok užívateľa
rorschach
 
Príspevky: 33
Registrovaný: 08 Nov 2010, 18:37
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: KPZ (ŠPZ)

Poslaťod Blade » 11 Nov 2010, 11:40

rorschach to aku velku mas KPZ ked v nej mas Trailmastera? To uz podla mna ani nie je KPZ, to je skor survival kit :) KPZ by mala byt fakt mala, aby si ju mohol mat vo vrecku a nezavadzala, resp. nemal si potrebu ju radsej odlozit.
Blade
 
Príspevky: 55
Registrovaný: 10 Jún 2010, 16:23
Dal Ďakujem: 6 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: KPZ (ŠPZ)

Poslaťod rorschach » 11 Nov 2010, 20:35

Blade píše:rorschach to aku velku mas KPZ ked v nej mas Trailmastera? To uz podla mna ani nie je KPZ, to je skor survival kit :) KPZ by mala byt fakt mala, aby si ju mohol mat vo vrecku a nezavadzala, resp. nemal si potrebu ju radsej odlozit.


No, pre mna je to vsetko dohromady.
Aj KPZ, SK a aj Lekarnicka.
Je to take puzdro na opasok od Treksportu, vola sa to myslim BALI.
Ma to plno prehriadok a kvalitny zips.
Never Compromise
Obrázok užívateľa
rorschach
 
Príspevky: 33
Registrovaný: 08 Nov 2010, 18:37
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Ďalší

Späť na Ostatné

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 8 hostia