PVC luk

Ruksaky, nosné systémy...

Re: PVC luk

Poslaťod macmatej » 23 Apr 2013, 13:08

Tento skladaci bol uplne prvy, ktory som vyrobil. Je trochu neohrabany ale strielat striela. Tie dalsie co som vyrabal maju uz plynulejsi a pohodlnejsi natah.

Este sa mi nestalo ze by sa luk praskol. Praskanie vraj nastava, ak sa plast priliz vyhreje. Potom sa stava uz tvrdym a krehkym. Raz sa mi stalo ze sa luk zbortil. No ale opat som ho nahrial a dotvaroval. Doteraz striela v pohode.

K tomu navodu a nahrievaniu usekov: ak nahrievam niektory usek, tak nahrievam nie len od ciary po ciaru, ale vychadzam aj niekolko centimetrov za ciaru. To aby som spravil plynuly prechod a jednotlive useky na seba pekne nadvazovali. Tie useky som dal len ako priklad. Kazdy luk ktory robim je iny.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: PVC luk

Poslaťod obluda » 23 Apr 2013, 13:50

Co se tyce zlomeni luku. Podle videi na youtube to nastane po te kdyz se trunka moc nahreje, zmeni ale taky barku na hnedou. Pak se lame tristive.
Muze se ale taky stat ze se luk zlomi ale zustane v jenom kuse bez der, pak by melo stacit nahrat a zase narovnat.
obluda
 
Príspevky: 21
Registrovaný: 01 Jún 2011, 11:52
Bydlisko: Vyskov
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: PVC luk

Poslaťod zelenaliska » 23 Apr 2013, 14:34

Ono bolo to tak, Luk sa najprv zlomil bez prasknutia. Kedze sme boli v lese pri ohniku tak som ho jednoducho nad ohnom nahrial a vytvaroval spat. Luk pekne strielal, ale ked som sa zase zabudol a natiahol som ho moc, vtedy doslo uz k prasknutiu a to kompletne. O tych lukoch by som sa s tebou macmatej rad viac porozpraval, ale to sa hadam niekedy osobne stretneme na pive :beer: ..

K tej oprave, takto som to nakoniec opravil:
oprava.jpg


A k tomu tvojmu navodu, myslel som finalne zohnutie ramien kde ty radis nahriat cely usek "C" a zohnutie ramien do roviny. mne prislo jednoduhsie zohriat z toho useku "C" len dve tretiny (cerveny ramcek) a zvysok som neohrieval (zeleny) a tak sa mi lahsie dosahoval pozadovany tvar. Kazdopadne neviem ako to bude strielat..teraz cez vikend mam v plane to vyskusat ak stihnem spravit tetivy:
navod.jpg
Obrázok užívateľa
zelenaliska
 
Príspevky: 94
Registrovaný: 23 Jan 2013, 12:52
Bydlisko: Bratislava/Krompachy
Dal Ďakujem: 41 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: PVC luk

Poslaťod bzricho » 02 Máj 2013, 22:26

zdravím toto fórum som našiel uplne náhodu. luk z pvc som poprvé vyrábal možno pred rokom ale z obyčajnej odpadovej rúry pvc čo bola katastrofa na podnet už spomínaného výrobcu z youtubu ale nenapadlo ma vôbec zisťovať hlbšie aký material na to použiva. asi pred týždňom som vyrobil funkčný luk 37 libier a som pomerne prekvapený akú silu má. koľko užívatelov tohoto fóra je z košíc a blízkeho okolia to ma zaujíma len preto že v predajni kde som kupoval trúbky sa ma predavačka rovno pýtal či to mám na luk a nikde v Ke neviem kúpiť rovnú 8mm guľatinu všade je vykradnutá.viete mi odporučiť miesto v Ke kde sa dá strieľať z luku, vhodnú lúku kade nechodí veľa ľudí a nikoho nezastrelím
bzricho
 

Re: PVC luk

Poslaťod Čamo » 14 Jún 2013, 16:49

Zdravím,
prosím vás, keď chcem aby bol luk v strede prehnutý (aby vytvoril písmeno B), tak ho musím ohýbať dva krát??? Nestačí len raz smerom von? Však pri nasadení tetivy sa automaticky prehne dovnútra.
Dúfam, že mi rozumiete. Prečo sa to tvaruje už rovno na ten tvar? Má to nejaký zmysel? Nestráca sa tým sila?
A ako je to s dĺžkou luku. Čím je kratší tým je silnejší? Lebo ja sa snažím, aby bol čo najdlhší...
Vďaka za rady.

PS: Myslíte, že sa to dá nahriať nad šporákom? Dnes som to skúšal ale dopadlo to neslávne. Mal som pocit, že nestíham nahriať celé to rameno, aby som ho stlačil doskou. Robil som to na viac krát, ale urobilo to hrbolce.

PS: Ten putovný luk ešte putuje? Môžem si ho aj ja požičať?
Čamo
 

Re: PVC luk

Poslaťod Elév » 20 Jún 2013, 11:18

Camo píše:Prečo sa to tvaruje už rovno na ten tvar? Má to nejaký zmysel? Nestráca sa tým sila?


Správna úvaha! Sila sa samozrejme stráca, originály sú vo vypnutom stave v hlbokom reflexe:
Korejec:
Pyogu600.jpg


Munghalský krab:
images.jpg
images.jpg (4.5 KiB) Zobrazené 4200 krát


Turek (reflex býva zvyčajne ešte hlbší):
images (1).jpg
images (1).jpg (6.2 KiB) Zobrazené 4200 krát


Má to výhodu obrovského predpätia tetivy a ľahkých ramien aj pri velkej libráži, čo robí rýchlosť porovnatelnú s dnešnými hajtech kolobežkami... ale dodnes to nezvláda žiadny iný materiál ako pôvodný, tisíce rokov používaný sendvič rohovina/drevo/šlachy, takže sa to pri moderných materiáloch kompenzuje deflexom, alebo dĺžkou, čím sa samozrejme stráca rýchlosť a účinnosť, ale pri týchto vodovodných trubkách iná možnosť nebude, okrem iného aj preto, že sa to nedá tilerovať inak než tvarovaním... :?
Btw. reflex v madle robí luk menej stabilným, najkludnejší a najpresnejší tvar z tých troch obrázkov hore je ten turek.
Ale pekne to robíte chalani... jak Vám to lítá? :wink:
"All we need here, God, is one little precision earthquake."
SeldomSeen Smith

groundgear
Obrázok užívateľa
Elév
 
Príspevky: 528
Registrovaný: 04 Sep 2011, 21:59
Bydlisko: Pacov
Dal Ďakujem: 195 x
Dostal Ďakujem: 1368 x

Re: PVC luk

Poslaťod macmatej » 20 Jún 2013, 16:31

Da sa to nahriat aj nad sporakom. Radsej to nahrievaj dlhsie aby sa plast prehrial az dovnutra, ale zaroven opatrne aby si to nespalil. Na stlacenie ramena je potrebna dost velka sila. Ja sa na to vacsinou zvalim celou svojou vahou 70kg aby sa to poriadne stlacilo.

Putovny luk este putuje. Neboj, dostane sa aj k tebe. Len neviem kedy.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: PVC luk

Poslaťod obluda » 21 Jún 2013, 06:27

Pri nahrivani hlavne pozor aby se to neprehralo na jednom miste, hlavne pokud to delas nad plynovym sporakem, to pak plast zmeni barvu a stane se krehkym a luk se nasledne zlomi.
obluda
 
Príspevky: 21
Registrovaný: 01 Jún 2011, 11:52
Bydlisko: Vyskov
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: PVC luk

Poslaťod Čamo » 21 Jún 2013, 17:08

Elev:
Tak som si to nejako predstavoval s tým reflexom a deflexom.
macmatej:
Tak som to ešte raz prehrial a vyrovnal tie hrče(ešte mám 5 trubiek), a už je to o dosť lepšie. Len by som rád vedel ako tomu dať väčšiu silu. Ten môj má asi 10kg(20lb??). Je to úplne jednoduchý oblúk, skladací, spojený dreveným kúskom v strede. Má asi 130cm. Ako to dostať na nejakých 40lb?

Ide to nahriať aj nad šporákom, len to chce dať nad plameň kus plechu(ako pod ryžu), aby sa to nepripálilo.

Ale je to paráááááááda!
Som indián. Som india-a-án. Som sídliskový indián.
Čamo
 
Príspevky: 66
Registrovaný: 21 Jún 2013, 16:55
Bydlisko: Neprezradím nad jazierkom
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: PVC luk

Poslaťod macmatej » 22 Jún 2013, 08:42

Z rury 3/4" dlzky 130 cm sa da v pohode spravit 30lbs luk. Tento tvoj by sa dal opravit tak, ze nahrej stred (madlo, rúčku) v sirke asi 20cm, alebo aj trochu viac. Tym sa splostene ramena zasa narovnaju do kruhoveho tvaru a luk trochu stvrdne. Zaroven mozes luk v strede trochu prehnut do reflexneho tvaru. Musis sa s tym trochu pohrat. Pripadne sem hod fotku, nech sa na to pozrieme.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: PVC luk

Poslaťod Čamo » 22 Jún 2013, 13:01

macmatej:
Takže to sploštenie uberá na sile? Lebo aj ten Havajec na Utobe to splošťuje aj v tvojom návode to splošťuješ, tak teraz neviem ... Nieje lepšie nechať ho okrúhly? Chcem hlavne aby to malo aj nejaký dostrel. Tak to ešte skúsim zaokrúhliť v tom strede a dať mu nejaký reflex.
Tie ohnuté konce, majú aký efekt vlastne? Zoslabujú či zosilňujú ten luk?
Ten tvoj 40lbs hnedý si nerobil z 3/4 trubky?

PS: Dal by sa urobiť luk z preglejky?

EDIT:
Tak som si ešte raz prečítal tvoj návod a uvádzaš, že na silu vplýva hlavne reflex a aj dĺžka luku. Sorry za tie otravné otázky. Ja má stále dojem, že to má malý dostrel. Šíp mi začne moc rýchlo klesať k zemi. Momentálne má ten môj luk 30lbs, takže sa to zlepšilo oproti prvému pokusu. V horizontálnej rovine je presnosť úplne perfektná, ale vo vertikálnej sa neviem trafiť. Raz je to vysoko raz nízko. Hádam tomu pomôžu aj lepšie šípy, lebo zatiaľ je to len taká "palica" s letkami z lepiacej pásky. Ide mi to moc rýchlo k zemi...
Čamo
 
Príspevky: 66
Registrovaný: 21 Jún 2013, 16:55
Bydlisko: Neprezradím nad jazierkom
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: PVC luk

Poslaťod macmatej » 22 Jún 2013, 14:12

Silu zvysuje: skratenie trubky, reflexne ramena, opacne prehnutie luku v strede, menej splostene ramena.

Dostrel 30lbs PVC luku sme na zraze namerali tusim okolo 70m, ale to vtedy dost fukal vietor. Dostrel luku nemam kde vyskusat, lebo nikde tu nemam tolko miesta. Ak chces vacsi dostrel, skus na sip pripevnit nejaky hrot. Tazsi sip si dlhsie zachova kineticku energiu. Z hladiska balistiky je najlepsie strielat pod uhlom 60° od zeme.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: PVC luk

Poslaťod Čamo » 22 Jún 2013, 16:13

Díky zatiaľ, ešte sa s tým pohrám keď bude čas a snáď pošlem nejaké fotky alebo video.
Skúsim aj tie šípi vylepšiť keď budem mať materiál.
Pod uhlom sa zatiaľ neviem trafiť do cieľa. Ale to chce dúfam len cvik.

PS: Colovú trubku si neskúšal?
Čamo
 
Príspevky: 66
Registrovaný: 21 Jún 2013, 16:55
Bydlisko: Neprezradím nad jazierkom
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: PVC luk

Poslaťod Elév » 22 Jún 2013, 18:57

macmatej píše: Z hladiska balistiky je najlepsie strielat pod uhlom 60° od zeme.


45 stupňov!

Camo píše:Pod uhlom sa zatiaľ neviem trafiť do cieľa. Ale to chce dúfam len cvik.


To chce HLAVNE dobré šípy! Šípy sú v lukostrelbe (hneď po hlave) úplne najviac, luk až taký dôležitý nieje.

Príďte niekedy ku nám na strielačku. Na meranie dostrelu mám výborné podmienky, zíde sa zväčša kopa rôznych lukov, dobrá partia, debaty a býva zábava... :camp:
"All we need here, God, is one little precision earthquake."
SeldomSeen Smith

groundgear
Obrázok užívateľa
Elév
 
Príspevky: 528
Registrovaný: 04 Sep 2011, 21:59
Bydlisko: Pacov
Dal Ďakujem: 195 x
Dostal Ďakujem: 1368 x

Re: PVC luk

Poslaťod Čamo » 22 Jún 2013, 19:22

Elév:
Myslíš, že také podomácky urobené šípy s letkami z lepiacej pásky sú nevhodné? Čo by si takým šípom najviac vytkol?
A vďaka za pozvanie. Ale Pácov je dosť ďaleko a vzhľadom na to, že som prvý krát strieľal z "luku" pred týždňom by som si tam asi pripadal ako mimozemšťan. :turtle2: :snake:
Čamo
 
Príspevky: 66
Registrovaný: 21 Jún 2013, 16:55
Bydlisko: Neprezradím nad jazierkom
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Ostatné

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 8 hostia


cron