naramok na prezitie

Ruksaky, nosné systémy...

Re: naramok na prezitie

Poslaťod oneho » 09 Mar 2011, 21:39

Inak Bear Grylls s Paracordu vytiahol nylonové lanko a použil to ako vlasec na ryby. Keď rátam že paracord unesie tuším 250kg a má 7 prameňov to je nejakých 35kg na jeden prameň. Ak použijete to čo máte v náramku tak máte zrazu 21m šnúry, ktorá udrží nejakých 35kg
Nežijem preto aby som robil, ale robím preto aby som žil...
Obrázok užívateľa
oneho
 
Príspevky: 392
Registrovaný: 02 Mar 2011, 19:55
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 143 x

Re: naramok na prezitie

Poslaťod oneho » 09 Mar 2011, 21:43

Inak ja som na môj náramok použil TÚTO spojku. Má to 10mm oko na šnúru. 10ks Stálo 3,50 Ł. poštovné na SK je Free
Prílohy
brecelet.jpg
brecelet.jpg (204.5 KiB) Zobrazené 8585 krát
Nežijem preto aby som robil, ale robím preto aby som žil...
Obrázok užívateľa
oneho
 
Príspevky: 392
Registrovaný: 02 Mar 2011, 19:55
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 143 x

Re: naramok na prezitie

Poslaťod Petragast » 15 Aug 2011, 11:14

Aj ja to viem pliesť, celkom pekný darček, keď človek nevie, čo presne darovať. Farby sa dajú obmieňať a namiesto 3 metrov je tam necelých 5, teda je trochu robustnejší. No kombináciou farieb sa dajú robiť pekné ručné práce a stojí to veľmi málo peňazí.

Ak by niekto chcel urobím.
Petragast
 
Príspevky: 6
Registrovaný: 22 Jún 2010, 16:27
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: naramok na prezitie

Poslaťod Hunter88 » 15 Aug 2011, 12:48

JA som skor na take hardCore naramky . .:D s tým čierny by som uz pekny pristresok urobil :D
http://hunter88.6f.sk/images/foto/img_0611.jpg
http://hunter88.6f.sk/images/foto/img_0612.jpg
Obrázok užívateľa
Hunter88
 
Príspevky: 103
Registrovaný: 03 Feb 2011, 21:26
Bydlisko: Handlová
Dal Ďakujem: 19 x
Dostal Ďakujem: 14 x

Re: naramok na prezitie

Poslaťod Marcela » 17 Okt 2011, 15:10

Dnes jsem se teda po vzoru jiných vrhla do nějaký tý vlastnoruční práce a vyrobila jsem si ze 3 m dlouhý šňůry taky něco jako náramek. Sice to není přímo paracord, ale šňůra je to velice pevná (původně sloužila v armádě jako vztyčovací) a má podobný vlastnosti, i když je mnohem tenčí. No, a dopadlo to takhle:
Prílohy
naramek1.jpg
naramek2.jpg
příroda nedělá nic zbytečně (Aristotelés)
mojerajče
Obrázok užívateľa
Marcela
 
Príspevky: 231
Registrovaný: 08 Júl 2011, 19:05
Bydlisko: Východočeský kraj
Dal Ďakujem: 3531 x
Dostal Ďakujem: 532 x

Re: naramok na prezitie

Poslaťod juraj1974 » 17 Okt 2011, 20:33

Pekna praca Macka... :yees:
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: naramok na prezitie

Poslaťod Marcela » 17 Okt 2011, 20:40

Díky Juro :)
příroda nedělá nic zbytečně (Aristotelés)
mojerajče
Obrázok užívateľa
Marcela
 
Príspevky: 231
Registrovaný: 08 Júl 2011, 19:05
Bydlisko: Východočeský kraj
Dal Ďakujem: 3531 x
Dostal Ďakujem: 532 x

Re: naramok na prezitie

Poslaťod radeton » 25 Jan 2012, 01:25

No myslím že kus špagátu sa stále zíde,ale zasa na druhej strane isto ten kúsok para šnúry čo namotáš do toho "kúlového" náramku nikomu nepomôže nejako významne pri prežití mimo civiliz. keď ide skutočne o kejhák.Na nejaké zlanenie potrebuješ aspoň 20m aby si dal polkou lana 10m kolmej steny.Zlanovať na para šnúre nie je nič príjemné, je to síce pevný no tenký matroš.Kto neverí treba skúsiť uverí :wink: S tým kúskom čo je namotaný na tom náramku by sa žiadna plť nedala zviazať (max.pár umel.bandasiek)na to môžeme rovno zabudnúť.Obesiť sa na tom dá ozaj spoľahlivo :D ako tu už bolo napísane že na čo to použiť.Netreba zasa tomu kúsku motúzu prikladať prehnaný význam. V situáci keď treba prežiť ti nezachráni život kus para šnúry,ale jedine tvoje vedomosti,zručnosť, umenie improvizácie,chladná myseľ a v neposlednom rade dobrá telesná a dušev.kondícia.Ak toto nie je môžeš mať za batoh náramkov na prežitie skončíš pomerne rýchlo,ak budeš mať šťastie možno aj bezbolestne v spánku ktorý bude spôsobený vyčerpaním, podchladením,hladom a demoralizáciou psychiky :wolf:
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: naramok na prezitie

Poslaťod mipa » 25 Jan 2012, 08:29

mas pravdu radeton, len vculeky je moderne aby bolo vsetko survival najlepsie este extreme, su to proste moderne marketingove vyrazy v danom predajnom odvetvi. Apropo tento naramok sa mi paci namotany s hodinkami, niekde som to videl, mozno aj tu.
Obrázok užívateľa
mipa
 
Príspevky: 73
Registrovaný: 31 Mar 2011, 08:30
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 42 x
Dostal Ďakujem: 5 x

Re: naramok na prezitie

Poslaťod sally » 25 Jan 2012, 08:54

radeton - súhlasím s tebou (svoj názor na túto vec som tu už tuším písal). No ako už kolegovci písali, pri origo parašnúre máš vnútri 7 prameňov, každý s nosnosťou cez 30kg. Dokopy to je zhruba 7x2-3m = 14-21m šnúry. Vtedy nosnosť 30kg nebude (každý uzol zníži možné zaťaženie), no stále je to použiteľné na tú plťku (u nás bežne využiteľné :mrgreen: ), prístrešok, opravu batoha... :camp:
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: naramok na prezitie

Poslaťod radeton » 25 Jan 2012, 20:49

Jasne že keby som mal kus para šnúry vo vrecku tak ju pri pohybe neznámym terénom nezahodím,ale vôbec by som nepodĺahol panike keby že nie je v mojom vrecku nohavíc.Pripisujete tomu zbytočne veľký význam tomu špagátu.Jeho pevnosť málo kde využiješ na tu hranicu čo vydrží pokiaľ toho nemáš kopu z celého OVP-čka (OVP-64 padák ktorý fungoval v ČSĹA) a nevieš si z toho upliesť hrubšie lano ,ktoré sa dá už využiť pri pohybe v teréne,alebo z toho vyrobiť sedací úväz je ti jeden pramienok na takéto veci nepoužitelný darmo ťa to udrží keď ti to odreže ruku.Pomôže to, to je jasné, ale rovnakú službu ti urobí každý silnejší špagát nepotrebuješ nosnosť jedného pramienka čo ja viem 300kg. Pokiaľ ste už vysadený na takéto špeciálne tenké a silné šnúry,nemusíš pracne zháňať para šnúru. Zabehni do najblišej predajne s horolezeckým matrošom, a kúp si rep-šnúru vydrží to iste a máš tam rôzne priemery. Podotýkam že toto je iba čisto môj osobný názor,a nikomu sa ho nesnažím samozrejme vnucovať.Osobne by som dal prednosť 10-15 metrov dlhému lanu,ako trebárs 50 m para šnúry.Na 8-9 mm lane už v pohode zlaním aj v dulferovom sede bez pomoci karabíny.
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: naramok na prezitie

Poslaťod radeton » 25 Jan 2012, 21:04

To- sally : dva špagáty zhruba rovnakého priemeru sa dajú zviazať dokopy spôsobom,ktorý neuberá z ich nosnosti uzol znesie to isté zaťaženie ako špagát samotný.to istá platí pri spojení dvoch koncov plochých popruhov trebárs do slučky stačí správna technika a správny typ uzla. :wink:
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: naramok na prezitie

Poslaťod sally » 25 Jan 2012, 22:00

radeton - aký je spôsob toho bezstratového zviazania? Na kurze lezenia i v literatúre sa uvádza, že najmenšia strata pri spojení uzlom sa dá dosiahnuť cca 10-20% z pevnosti lana. Dosť by ma to zaujímalo - mám lezecké lano dynamiku 50m a občas by sa zišlo aj dlhšie, tak nech viem ako zlepšiť metódu nadviazania :yees:

Plne s tebou súhlasím, že robiť zo survival náramku veľkú vedu je hovadina. No je to milá vychytávka, ktorá sa DÁ zúžitkovať. That´s it. Myslím, že je každému jasné, že nejaká devina lano je lepšie ako kúsok tenkej šnúry čo sa týka zlaňovania. No úprimne - koľko krát musí bežný zálesák zlaniť skalu bez sedáku a vybavenia? A na zviazanie pár papekov na prístrešok sa mne osobne viac osvedčil tenší špagát (aj decká v oddieli učím viazať uzly na 4-6mm repke a nie na 12mm lane). No presne ako vravíš - ide o osobné preferencie :camp:
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: naramok na prezitie

Poslaťod radeton » 26 Jan 2012, 00:50

Bral som to z pohľadu prežitia keď ten náramok má prívlastok "náramok na prežitie" :) .Samozrejme že pri aktivitách keď sa partia chalanov vybere na 3 dni do neďalekej húštinky ktorá má rozlohu 10ha. aby si trochu užili krás prírody tak sa mu ten špagátik hodí priviazať si prístrešok a podobne ako uvádzaš nepotrebuje zlaňovať načo aj.Toto som uviedol v prípade keď ide o prežitie keď funguješ v neznámom teréne a potrebuješ sa buď dostať ku civilizácii,alebo pracuješ v utajení a nie je žiaduce aby o tvojom pobyte v danej oblasti niekto vedel vtedy ide skutočne o kejhák a musíš zdolávať pri presune mnohokrát nie tie najednoduchšie pochodové trasy presunu,ale práve na opak. Aby som to zhrnul, a nejako uzavrel. Na každú aktivitu je ideálne dokázať si nabaliť na hrb tie správne veci ktoré budem potrebovať.Ono je malé umenie vedieť do relat.neveľkého bágla zabaliť to čo je potrebné a nenapratať to tým čo potrebné nie je to isto uznáš aj sám :wink: :wolf:
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: naramok na prezitie

Poslaťod Ifrit » 06 Feb 2012, 17:45

Podla mna je to fajn vec je tolko roznych farieb co sa daju kupit. Pekny modny doplnok a kus spagatu sa vzdy zide. Je to take spojenie prijemneho s uzitocnym.
Pridavam zopar mojich vytvorov:
P2060021.JPG

P2060022.JPG

P2060023.JPG

P2060024.JPG

P2060025.JPG

To nie su vsetky vetsinu som dal ako darcek narodky vianoce atd. jeden dokonca cestuje s mojim kamaratom do Nepalu.
to live and create in harmony with nature, to respect nature
Obrázok užívateľa
Ifrit
 
Príspevky: 21
Registrovaný: 17 Nov 2011, 19:15
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 4 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Ostatné

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia