Slovo trampské som použil preto, lebo tieto batohy boli symbolom celých generácií trampov, ktorý ich používali z dôvodu ľahkej dostupnosti a kvality prevedenia. Tieto batohy boli prevažne vyrobené z prírodných materiálov a od dnešných veľkoobjemových batohov do ktorých sa veci v podstate len nahádžu sa odlišovali svojím systémom balenia.
Prvým batohom z tejto kategórie je US-ka alebo usárna. Je to batoh americkej armády, ktorý sa vyrábal v dvoch prevedeniach označených podľa roku výroby. Prvým bol typ M1910 druhým typ M1928. Obidva typy sa líšili len v detailoch akými boli napríklad použité popruhy a zapínanie. Pre svoj komplikovaný postup balenia a svoj tvar boli tieto batohy medzi americkými vojakmi dosť neobľúbené. Vojaci si do vrchnej časti balili konzervy s jedlom, chlieb a hygienické potreby. Do samostatnej vrchnej kapsičky sa dával príbor a ešus. Do spodnej oddeliteľnej časti (tzv. plienky) sa potom vkladala celta so zbalenými stanovými kolíkmi a povrazmi alebo deka s náhradným oblečením. Ak sa brala aj celta aj deka, tak sa deka pripevnila na hornú časť batoha. Z prednej strany sa na batoh pripla lopatka. Čutora sa dávala na opasok.
U nás sa vyrábali repliky tohto batoha, prípadne si ho trampi vyrábali sami vo väčšom prevedení (pretože sa doňho veľa nezmestilo). Na replikách bola spodná plienka neoddeliteľná a bola výrazne menšia. Pri každej zmene výstroja bolo treba zmeniť aj systém balenia. Najčastejšie sa všetko balilo do celty do ktorej sa poskladala deka lebo spacák spolu s náhradným oblečením, špagátmi atď. Takto pripravené veci sa spolu poskladali do celty a tá sa zmotala do cigary, ktorá sa umiestnila do stredu US-ky a držala tvar celého batoha. Ďalej sa pomocou popruhu spojil vrchný diel so spodným a následne sa zopli bočné diely a plienka. Na prednú stranu sa pripla čutora spolu s ešusom. Do boku sa občas dávala sekera.
Druhým batohom je Teľacina (po česky Tele) alebo Torna. Tento batoh vyrábalo viacero armád už pred prvou svetovou vojnou. U nás sa vyskytoval predovšetkým od nemeckej armády z obdobia druhej svetovej vojny. Tento nemecký batoh sa vyrábal v dvoch prevedeniach. Podľa roku nasadenia bol typ 1934 a neskorší typ 1939. Obidva typy sa líšili len v detailoch akými bolo napríklad uchytenie nosných popruhov a prítomnosť vnútorného vrecka na ešus. Celokožené alebo lepšie celokožušinové batohy boli určené pre dôstojníkov a spojárov. Batohy, ktoré mali prednú kryciu časť z kožušiny a zbytok bol látkový boli určené pre vojakov. Batohy, ktoré mali kožušinovú zadnú chrbtovú časť a zbytok bol z látky boli určené pre Hitlerjugend. Nemecký vojaci si do batohu balili topánky, krém na topánky s kartáčom, hygienické potreby, košeľu, mäsovú konzervu, ešus do ktorého si dali chlieb. Na vrch zbalenej teľaciny si pripli do tvaru podkovy zrolovaný kabát a celtu.
Trampi si do týchto extra malých batohov zvykli dávať chlieb, nejaké oblečenie, poprípade deku. Do tvaru podkovy sa potom na batoh pripínala deka, prípadne spacák zabalený v celte. Na prednú stranu sa potom dával ešus a čutora.
Posledným batohom je neodmysliteľné Žobradlo (po česky Somračka alebo Žebradlo). Do tohto batoha si trampi dávali proviant teda potraviny, prípadne nejakú fľašku alebo núdzovo kroniku, ktorá mala väčšinou svoju vlastnú brašňu. Ako žobradlo sa najčastejšie používali brašne na plynové masky, malé poľné alebo lekárničky, ktoré držali svoj tvar.