Staré vojenské (trampské) batohy

Ruksaky, nosné systémy...

Staré vojenské (trampské) batohy

Poslaťod kuny » 23 Dec 2013, 00:09

Slovo trampské som použil preto, lebo tieto batohy boli symbolom celých generácií trampov, ktorý ich používali z dôvodu ľahkej dostupnosti a kvality prevedenia. Tieto batohy boli prevažne vyrobené z prírodných materiálov a od dnešných veľkoobjemových batohov do ktorých sa veci v podstate len nahádžu sa odlišovali svojím systémom balenia.

Prvým batohom z tejto kategórie je US-ka alebo usárna. Je to batoh americkej armády, ktorý sa vyrábal v dvoch prevedeniach označených podľa roku výroby. Prvým bol typ M1910 druhým typ M1928. Obidva typy sa líšili len v detailoch akými boli napríklad použité popruhy a zapínanie. Pre svoj komplikovaný postup balenia a svoj tvar boli tieto batohy medzi americkými vojakmi dosť neobľúbené. Vojaci si do vrchnej časti balili konzervy s jedlom, chlieb a hygienické potreby. Do samostatnej vrchnej kapsičky sa dával príbor a ešus. Do spodnej oddeliteľnej časti (tzv. plienky) sa potom vkladala celta so zbalenými stanovými kolíkmi a povrazmi alebo deka s náhradným oblečením. Ak sa brala aj celta aj deka, tak sa deka pripevnila na hornú časť batoha. Z prednej strany sa na batoh pripla lopatka. Čutora sa dávala na opasok.
U nás sa vyrábali repliky tohto batoha, prípadne si ho trampi vyrábali sami vo väčšom prevedení (pretože sa doňho veľa nezmestilo). Na replikách bola spodná plienka neoddeliteľná a bola výrazne menšia. Pri každej zmene výstroja bolo treba zmeniť aj systém balenia. Najčastejšie sa všetko balilo do celty do ktorej sa poskladala deka lebo spacák spolu s náhradným oblečením, špagátmi atď. Takto pripravené veci sa spolu poskladali do celty a tá sa zmotala do cigary, ktorá sa umiestnila do stredu US-ky a držala tvar celého batoha. Ďalej sa pomocou popruhu spojil vrchný diel so spodným a následne sa zopli bočné diely a plienka. Na prednú stranu sa pripla čutora spolu s ešusom. Do boku sa občas dávala sekera.
10.gif
Vojenské balenie US-ky

9.jpg
Trampské balenie US-ky

8.jpg
Zbalená US-ka aj so žobradlomDruhým batohom je Teľacina (po česky Tele) alebo Torna. Tento batoh vyrábalo viacero armád už pred prvou svetovou vojnou. U nás sa vyskytoval predovšetkým od nemeckej armády z obdobia druhej svetovej vojny. Tento nemecký batoh sa vyrábal v dvoch prevedeniach. Podľa roku nasadenia bol typ 1934 a neskorší typ 1939. Obidva typy sa líšili len v detailoch akými bolo napríklad uchytenie nosných popruhov a prítomnosť vnútorného vrecka na ešus. Celokožené alebo lepšie celokožušinové batohy boli určené pre dôstojníkov a spojárov. Batohy, ktoré mali prednú kryciu časť z kožušiny a zbytok bol látkový boli určené pre vojakov. Batohy, ktoré mali kožušinovú zadnú chrbtovú časť a zbytok bol z látky boli určené pre Hitlerjugend. Nemecký vojaci si do batohu balili topánky, krém na topánky s kartáčom, hygienické potreby, košeľu, mäsovú konzervu, ešus do ktorého si dali chlieb. Na vrch zbalenej teľaciny si pripli do tvaru podkovy zrolovaný kabát a celtu.
Trampi si do týchto extra malých batohov zvykli dávať chlieb, nejaké oblečenie, poprípade deku. Do tvaru podkovy sa potom na batoh pripínala deka, prípadne spacák zabalený v celte. Na prednú stranu sa potom dával ešus a čutora.
7.jpg
Vojenské balenie teľaciny

6.jpg
Zátišie - ČSLA celta sa tam však nehodí

5.jpg

4.jpg
Spojárska teľacina. Číslo 3 označuje typ vnútorného spojárskeho vybavenia.

3.jpg
Vnútorné priečky boli odstránené.

2.jpgPosledným batohom je neodmysliteľné Žobradlo (po česky Somračka alebo Žebradlo). Do tohto batoha si trampi dávali proviant teda potraviny, prípadne nejakú fľašku alebo núdzovo kroniku, ktorá mala väčšinou svoju vlastnú brašňu. Ako žobradlo sa najčastejšie používali brašne na plynové masky, malé poľné alebo lekárničky, ktoré držali svoj tvar.
1.jpg
Žobradlo z lekárničky
Príroda má len jedného nepriateľa.
Vývoj z nás robí ľudí, jeho zneužitím sa stávame opäť zvieratami.
kuny
 
Príspevky: 101
Registrovaný: 10 Feb 2012, 08:21
Bydlisko: rodený Malačan/ teraz TT
Dal Ďakujem: 233 x
Dostal Ďakujem: 238 x

Re: Staré vojenské (trampské) batohy

Poslaťod benluben » 24 Dec 2013, 13:05

Super pojednanie o trampských batohoch :yees:
Nech Vám zápalky nezvlhnú a oheň dlho horí ...
Obrázok užívateľa
benluben
 
Príspevky: 213
Registrovaný: 09 Dec 2012, 12:11
Bydlisko: Nové Zámky
Dal Ďakujem: 364 x
Dostal Ďakujem: 274 x

Re: Staré vojenské (trampské) batohy

Poslaťod matus » 26 Dec 2013, 17:24

Kuny velmi pekne spracovany clanok ;) ... pozeram ze dalsi gurman v nasich kruhoch :) a hned si sem dovolim prihodit jeden report z vychadzky kde je dost fotiek us torny :) http://zalesactvo.wordpress.com/2013/08 ... -o-umenie/ ahoooj :camp:
http://www.zalesactvo.wordpress.com
Príroda nikdy nezradi srdce ktoré ju miluje
Obrázok
Obrázok užívateľa
matus
 
Príspevky: 358
Registrovaný: 21 Nov 2010, 10:54
Bydlisko: hlohovec
Dal Ďakujem: 203 x
Dostal Ďakujem: 53 x

Re: Staré vojenské (trampské) batohy

Poslaťod Marcela » 19 Jún 2014, 22:03

Taky přihodím foto (jestli se to z mobilu teda dá tak nazvat :lol: ).
Po devíti měsících se mi poštěstilo uvolnit na jednu čistě trempskou akci a tak jsem opět "porodila" :mrgreen: - sbalila svoje cajky...
Byla to původně USárna (Opuska), ale ještě jako dítko základní školou povinné jsem si ji přešila do podoby takovýho jakoby batůžku :wink:
Prílohy
01.jpg
02.jpg
příroda nedělá nic zbytečně (Aristotelés)
mojerajče
Obrázok užívateľa
Marcela
 
Príspevky: 231
Registrovaný: 08 Júl 2011, 19:05
Bydlisko: Východočeský kraj
Dal Ďakujem: 3531 x
Dostal Ďakujem: 532 x

Re: Staré vojenské (trampské) batohy

Poslaťod juraj1974 » 20 Jún 2014, 09:04

Toto na kazdom spolocnom vyslape som vzdy obdivoval a vzdy aj obdivovat budem.. Si ukazkou a doslova ikonou balenia. Nikdy nezabudnem ako si mala vsetko zbalene a v trave si nasla jeden zabudnuty kolik co pouzivas na celtu.. A nastal problem... Problem kde ho dat lebo vsetko si mala zbalene na milimeter.. :mrgreen:
Poklona tvojej schopnosti balit veci.... :prayer:
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1713
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1278 x
Dostal Ďakujem: 1445 x


Späť na Ostatné

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia


cron