Lekárnička+prvá pomoc

Ruksaky, nosné systémy...

Re: Lekárnička+prvá pomoc

Poslaťod fremen » 17 Júl 2011, 17:35

Suhlasim s Jodou- clovek ani nemusi robit vylomeniny, aby si ho nasla nahoda- kazdy den to vidim v praci... A potom je niekedy neskoro rozmyslat, ze by sa ten obvaz na to krvacanie hodil... Tiez mi niesu prijemne vyjadrenia typu: ja som velky sef, nepotrebujem nic... :-k
Obrázok užívateľa
fremen
 
Príspevky: 176
Registrovaný: 05 Júl 2010, 18:07
Bydlisko: cold mountain
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 11 x

Re: Lekárnička+prvá pomoc

Poslaťod Pája » 18 Júl 2011, 10:45

Sice jsem si říkala, že nebudu reagovat, ale přesto aspoň něco. Krom toho, že je lehkomyslné jít do jakéhokoliv prostředí jen se "sadou k odstranění klíštěte" si nemyslím, že pytlík nebo krabička s lékárničkou zabere v byť 28l batohu tolik místa, aby byla obtěžující.

P.S. Taky jsem o pár let mladší jezdila jen s flastry a brufenem, až jsem pak jednou měla neočekávaný úraz (salto přes řídítka v prudké zatáčce z kopce) a jak jsem byla ráda, že jsme měli s sebou vybaveného zdravotníka.
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Lekárnička+prvá pomoc

Poslaťod marian160 » 18 Júl 2011, 12:17

Lekarničku ma napadlo riešiť až keď sme začali chodiť na výlety so synom (teraz 4,5 roka)
Obsah tvoria hlavne náplaste a 2 obväzy (klasický a elastický)
Je neuveriteľné ako sa dieťa dokáže potknúť na rovnej zemi :shock:
a nabúrať hlavou do najnevhodnejšej (a často aj jedinej) veci v okolí a ešte zodrať kolená, lokte atď.
Lekárnička nie je veľká lebo v zálohe býva autolekárnička.
Obrázok užívateľa
marian160
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 08 Júl 2010, 09:07
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 29 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: Lekárnička+prvá pomoc

Poslaťod fremen » 18 Júl 2011, 12:48

Mna by zaujimali tie klieste- ak je to teda jedina potrebna vec- Aka sada je na ne potrebna? :shock: Uz sa po horach par rokov pohybujem, mal som dost vela kliestov (celkom im chutim) a vyberam ich tak, ze navlhcenou servitkou (vatou, trickom....cimkolvek) tocim okolo kliesta v protismere hod. ruc... Po par sekundach kliest zostane na vate, oproti roznym pinzetam je VZDY kompletny, nikdy mi nezostala jeho cast v rane. Jedine co prichadza do uvahy je dezinfekcny pripravok. Ale ten ako sucast lekarnicky ma aj 1000 dalsich vyuziti. Preto sa mi zda zvlastne, ze jedina POTREBNA vec do prirody je absolutne nepotrebna sada na klieste... :lol:
Obrázok užívateľa
fremen
 
Príspevky: 176
Registrovaný: 05 Júl 2010, 18:07
Bydlisko: cold mountain
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 11 x

Re: Lekárnička+prvá pomoc

Poslaťod marian160 » 18 Júl 2011, 14:40

Kliešťov som už tiež povyberal dosť a tiež sa mi osvedčilo ich točenie.
Keďže som často privolaný k mame na odstraňovanie kliešťou jej psovi (york. teriér)
raz ma na uľahčenie práce čakal čerstvý nákup (pinzeta na kliešte)
Chytiť rozumne malého kliešťa tou pinzetou (zakončenie v pomere ku kliešťovi)
a neroztrhnúť ho alebo nerozmačkať (malo to dosť silnú pružinu)
sa mi po pár pokusoch zdalo nemožné
a pinzetka šla na nezaslúžený odpočinok.
Prílohy
klieš.jpg
Bol to takýto druh
klieš.jpg (6.73 KiB) Zobrazené 18886 krát
Obrázok užívateľa
marian160
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 08 Júl 2010, 09:07
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 29 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: Lekárnička+prvá pomoc

Poslaťod Chesus » 26 Aug 2011, 13:59

Ja so sebou nosím len takú malú provizórnu lekárničku. Obväz, pár náplastí, nejaký paralen a kedže mám problémy so záhou tak aj Maalox, repelent, troška vaty a na dezinfekciu malu fľaštičku Alpy (fakt univerzalna vec, na oheň aj nejaku tu hygienu). Všetko zabalene v sačiku. Zatial som nejake zranenie nemal, akorat tak odreniny a modriny, takže častejšie použivam obväz či naplasť na druhych. Naposledy ked sa mi jeden podguraženy inteligent snažil dokazať, že mam tupy nôž a skončil s celkom veľkou ranou na ruke
Obrázok užívateľa
Chesus
 
Príspevky: 175
Registrovaný: 25 Aug 2011, 23:48
Bydlisko: Humenné
Dal Ďakujem: 115 x
Dostal Ďakujem: 93 x

Re: Lekárnička+prvá pomoc

Poslaťod sanjuro » 05 Sep 2011, 21:27

Malu lekarnicku sa uz snazim nosit pomaly stale. Mam klasicku cyklisticku a potom taku mini-doplnujucu v pevnom obale na goralky :) - su tam rozne priecinky, ktore sa daju vyuzit na lieky, pinzetu, ihlu a pod. Kedze tiez mame maleho synatora, ktory beha kade a tade, tak od ustipnutia vcelou az po odreniny sa moze prihodit vsetko a skutocne sa mi nechce cakat kym sa dostaneme do civilizacie a az tam to osetrime. Ostatne veci doplnujem podla toho, kde a na ako dlho sa chystame prec.

snazim sa zariadit lekarnicku aj podla niektorych navodou ako napr. tu:
http://www.hudy.cz/data/soubory/HUDYinf ... _cislo.pdf - trocha prelistujete a urcite najdete svoje - tie tabulky co su tam ohladom vybavenia lekarnicky pochadzaju od ceskej lekarskej komory (ci ako sa to vola) a mam urcite a to da origo zohnat v pdf na nete (aspon dufam), pretoze som si to raz davno vytlacil.

A pridavam link na dalsie zaujimave veci na stiahnutie:
http://www.hudy.cz/hudy-info/uzitecne-i ... azeni.html
Obrázok užívateľa
sanjuro
 
Príspevky: 33
Registrovaný: 28 Feb 2011, 10:34
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Lekárnička+prvá pomoc

Poslaťod Marcela » 17 Okt 2011, 18:17

Lékárnička by měla bejt snad i jako povinná výbava, no jako děcka jsme to tak měli pokaždý, když jsme jeli někam organizovaně na prázdniny, tábor a podobně. Sice je pravdou, že to člověk nevyužije ani tak pro sebe jako pro někoho jinýho, ale mít s sebou alespoň to základní nikomu neuškodilo a nikomu to zatím záda nestrhalo.
Moje vybavení tohohle charakteru je sice poněkud strohé, no ale najde se tam určitě náplast v několika různých velikostech, k tomu kousek lepící pásky (papírový, bo jsem na to lepidlo u textilních alergická a není vyloučený, že i někdo jinej), nějaká ta dezinfekce v polštářcích, septonex v prášku (namísto framikoinovýho zásypu, kterej je dneska v lékárnách k dostání bohužel jenom na předpis), menší obvaz, černý uhlí, ibalgin, paralen a od jistý doby nechybí rychloměrka (dětskej teploměr – jeho přítomnost se mi už skutečně vyplatila). Běžně nosím pinzetu, kleštičky na nehty, nůžky (součást zavíracího nože), a v případě akutního šití bych si provizorně poradila i s obyčejnou jehlou a nití. K případnýmu zaškrcení rány například po uštknutí zmijí se dá použít opasek anebo třeba popruh z výstroje…
To nejhlavnější je ale vědět jak někoho v daným případě ošetřit a poskytnout mu první pomoc, pokud jde o těžší úraz či dokonce o život. V takový situaci je každá rada drahá a určitě není na škodu a ani trochu směšný nosit nějaký ty návody s obrázkama, no v nejlepším případě využít nějaký instruktážní školení.
příroda nedělá nic zbytečně (Aristotelés)
mojerajče
Obrázok užívateľa
Marcela
 
Príspevky: 231
Registrovaný: 08 Júl 2011, 19:05
Bydlisko: Východočeský kraj
Dal Ďakujem: 3531 x
Dostal Ďakujem: 532 x

Re: Lekárnička+prvá pomoc

Poslaťod mihal » 19 Nov 2011, 00:49

kurz prvej pomoci (celodenny) chodím každý rok, dopraje mi to zamestnátel. je to naozaj dobra vec clovek by ani nevedel aka banalita nas vie ohroziť a ako malo stači niekedy na zachranu len to treba vedieť.
každopadne lekarnička je najlepšia taka ktorá sa nikdy nezíde :) zatial som naštastie zasahoval v prírode len na porezany prst a triesky v prstoch a male odrediny. a lekarničku nosím na každu turu
mihal
 
Príspevky: 217
Registrovaný: 15 Nov 2011, 16:35
Bydlisko: bratislava
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 38 x

Re: Lekárnička+prvá pomoc

Poslaťod radeton » 06 Feb 2012, 22:54

Chcel by som sem dodať jednu maličkosť ktorá je pevnou súčasťou mojej lekárničky.Je to stredne veľký pean .Táto vecička je neskutočne praktická záležitosť a okrem toho že v prípade krajnej núdze ho vieme použiť pri zašití povrchovej rany,(pokiaľ máme samozrejme ihlu a niť) vieme s ním pomerne rýchlo a efektívne zastaviť krvácanie z pretrhnutej tepny jednoduchým zaštiknutím tepny.Kto už videl ako krváca tepna určite vie o čom píšem.Je to rýchlejšie ako príprava a aplikácia škrtidla nehovoriac o tom že škrtidlo má svoje nevýhody.
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Lekárnička+prvá pomoc

Poslaťod Komisár » 02 Jún 2012, 23:25

Tá pinzeta na kliešte je úplná, s prepáčením, debilina. Neberte to prosím ako mudrovanie, ale úprimne ma udivuje, že toľké z vás na to skočili. Tou pinzetou zažratého kliešťa iba roztrhnete a nezažratého nie je treba ťahať.

Ako sa to robí - nasliniť prst a prechádať po prdelke kliešťa krúživým pohybom. Čím viac je zažratý, tým dlhšie to bude trvať, ale ani bohovi ho takýmto spôsobom nikdy neroztrhnete. Nikdy v živote som ho neroztrhol a vždy som všetkých vybral.
Что ни патрон - то враг.
Obrázok užívateľa
Komisár
 
Príspevky: 20
Registrovaný: 05 Júl 2010, 10:30
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 9 x

Re: Lekárnička+prvá pomoc

Poslaťod helbo » 03 Jún 2012, 20:56

Ja mam jednu otazku ohladom spotreby ci trvanlivosti. Mam dezinfekčný sprej, asi tak mesiac po zaruke. No ide mi vseobecne o dobu trvanlivosti vsetkeho v lekarnicke. Hlavne dezinfekčneho spreja. Co si o tom myslite. Je to v pohode alebo to radsej zahodit a vymenit ?
Ked tak poradte aj vy zdravotaci, ake s tym mate skusenosti.
Ď
Kto mlčí, nemusí vždy súhlasiť. Možno len niekedy nemá chuť diskutovať s idiotmi.
Obrázok užívateľa
helbo
 
Príspevky: 306
Registrovaný: 23 Jún 2011, 13:32
Bydlisko: Nitra/BA/DK
Dal Ďakujem: 89 x
Dostal Ďakujem: 239 x

Re: Lekárnička+prvá pomoc

Poslaťod radeton » 09 Jún 2012, 14:57

Neviem síce ako dlho vydržia tieto prostriedky keď sú v tlakovej nádobke ,ale klasický jodizol v skle vydrží roky pokiaĺ je dobre utesnený a nie je vystavený slneč.žiareniu.
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Lekárnička+prvá pomoc

Poslaťod sally » 09 Jún 2012, 15:26

Plne súhlasím s Radetonom - pokiaľ nie je prítomné slnečné žiarenie, tak chemická dezinfekcia sa kazí minimálne (autoprotolýza...no bez UV je minimálna). Nebude to oficiálne košér, no pár rokov starý septonex alebo peroxid vodíka môžeš kľudne na ranu striekať, pokiaľ nebol vystavený slnku, vzduchu...len ten peroxid sa rozpadá značne rýchlejšie ako veci na báze jódu/brómu.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Lekárnička+prvá pomoc

Poslaťod v.v.l.a.a.d.o.o » 09 Jún 2012, 18:11

K tej pinzete, požičal som si ju, vyskúšal som na kliešťovi, kliešťa som roztrhol a odvtedy vyťahujem klasicky, trpezlivým pošúchaním. Nepoužívam žiadny olej ani alkohol.
v.v.l.a.a.d.o.o
 
Príspevky: 102
Registrovaný: 10 Jún 2010, 20:13
Bydlisko: mesto pri Dunaji
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 20 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Ostatné

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia


cron