Impregnácia

Ruksaky, nosné systémy...

Impregnácia

Poslaťod atti.hombre » 16 Jún 2010, 16:35

Čo používate,ked bojujete proti vlhku v topánkach...oblečení...na celty?
Ja som na obuv začal používať sprej od f.Holmenkol-Sport Proof. V celku uspokojivý výsledok...Potom,ked mi došiel, tak ho už nemali a kúpil som Silikon Water-Guard od Atsko-tiež to v celku drží.Na celty a kabáty ( výhradne bavlnené,alebo s vysokým obsahom bavlny )riešim impregnáciu domácim receptom:
Na 3l roztoku zmiešam-10g Sody na zmäkčenie vody+21g Kamenca hlinitodraselného ( síran hlinitodraselný) a zalejem 350ml octu.Nechám to vyšumieť a do 3l doplním horúcou vodou.Suchú látku namočím do roztoku a dôkladne premačkám.Potom látku vymačkám ( nie žmýkať!)a ponorím ju do vlažnej mydlovej vody ( jadrové mydlo na pranie je super).Opäť dôkladne látku premačkať!Nakoniec ju vyplákať v studenej vode a zvolna usušiť na slnku a riadne prežehliť-zvýši sa vodoodpudivosť.
Pomer chemikálií je na tie tri litre,ale ja kôli objemu cielt robím hned 6l roztoku-teda 2x spomínané množstvá chémie....Je to neskutočne účinná ohrana-používam to 22 rokov!

toto je úprava postupu aby to bolo detailnejšie...

1.) V kameninovej ( plastovej ) nádobe rozmiešane:
10g Kryštalickej sody na zmäkčovanie vody :


21g Síranu Hlinitodraselného ( Kamenca ) :
https://www.vmd-drogerie.cz/via-rek-kam ... lny-500-g/
350ml Octa 8% :



[color=#FF0040]2.)
poriadne to rozmiešame a necháme vyšumieť ( zákal nie je na závadu! ) .
3.) Roztok doplníme do 3 l horúcou ( cca 40°C ) vodou do ktorej namočíme suchú látku ,ktorú chceme impregnovať.
4.) Dôkladne premačkáme, aby nasiaknutie bolo rovnomerné a prebytočný roztok mierne z látky vymačkáme- NIE ŽMÝKAŤ!
5.) V druhej nádobe ( ja to robím vo vani ) napustíme vlažnú ( cca 30°C ) vodu v ktorej rozpistíme trocha mydla na pranie :

https://www.drogeria-vmd.sk/mydlo-na-pr ... sove-2188/

a látku v tom mydlovom roztoku poriadne znova premačkáme ( čím vlastne ten kamenec neutralizujeme- zrazí sa vo vláknach látky a nevyplaví sa pri plákaní ) . Látku znova vymačkáme od prebytočnej kvapaliny - NEŽMÝKAME!
6.) Nakoniec látku poriadne prepláchame v čistej studenej ( 20°C ) vode. Impregnovanú látku po plákaní vymačkáme- NEŽMÝKAME! a necháme odkvapkať a na slniečku dokonale usušíme.
7.) Nezabudneme po uschnutí prežehliť žehličkou ( teplotu nastavujeme podla druhu látky : bavlnu kludne na max ) čím zvýšime vodoodpudivosť.
Dúfam, že toto už nie je morseofka... :wink:
P.S. Návod je napísaný pre 3l roztoku -[/color]pre impregnovanie celty je treba cca 6l roztoku- vtedy dávky chemikálií úmerne navyšujeme ( násobíme ).

a ešte iná verzia od kamaráta čo sa nemohol pozerať na moje trápenie s textom :mrgreen: :

Postup pre impregnáciu bavlnených materiálov:

1. V kameninovej ( plastovej ) nádobe rozmiešane:
10g Kryštalickej sody na zmäkčovanie vody

https://www.drogeria-vmd.sk/luxon-soda- ... namacanie/

21gr Kamenca, odborne Síranu Hlinitodraselného

https://www.vmd-drogerie.cz/via-rek-kam ... lny-500-g/

350ml Octa 8%

https://potravinydomov.itesco.sk/grocer ... 2016445262

2. Poriadne roztok rozmiešame a necháme vyšumieť ( zákal nie je na závadu! )
3. Roztok doplníme do 3 l horúcou ( cca 40°C ) vodou do ktorej namočíme suchú látku ,ktorú chceme impregnovať.
4. Dôkladne premačkáme, aby nasiaknutie bolo rovnomerné a prebytočný roztok mierne z látky vymačkáme- NIE ŽMÝKAŤ!
5. V druhej nádobe ( ja to robím vo vani ) napustíme vlažnú ( cca 30°C ) vodu v ktorej rozpustíme trocha mydla na pranie (napr. Obrázok
6. Látku v tom mydlovom roztoku poriadne znova premačkáme ( čím vlastne ten kamenec neutralizujeme- zrazí sa vo vláknach látky a nevyplaví sa pri plákaní ) .
7. Látku znova vymačkáme od prebytočnej kvapaliny - NEŽMÝKAME!
8. Nakoniec látku poriadne prepláchame v čistej studenej ( 20°C ) vode. Impregnovanú látku po plákaní vymačkáme- NEŽMÝKAME!
9. Látku necháme odkvapkať a na slniečku dokonale usušíme.
10. Po uschnutí prežehliť žehličkou ( teplotu nastavujeme podľa druhu látky : bavlnu kľudne na max ) čím zvýšime vodoodpudivosť.

Návod je písaný pre 3l roztoku, ktorý je postačujúci pre impregnáciu oblečenia. V prípade impregnácie celty o rozmeroch cca (250x250cm) je treba roztoku 6l – dávky treba zdvojnásobiť
Naposledy upravil atti.hombre dňa 07 Máj 2021, 11:41, celkovo upravené 15
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Impregnácia

Poslaťod Yuro_šík » 03 Feb 2011, 20:50

ja osobne impregnujem kozene topanky vysmazenym olejom co zostal mame v kuchini ked robila hrianky napr. poriadne to s handrickou rozotriem ze az stekaju kvypky a necham vyschnut. je to lacnejsie (ved jje to len odpad) a funguje to. pred dvoma dnami sa podomnou prepadol lad ked som prechdzal cez potok a nepustil nic co som ocenil bo bolo -14 a ja 7 km od najblizsej dediny ale na kozu dobre funguje choc co masne. a co si pisal o tych celtach som uz cital v dakje starej knizke no nebol tam napisany pomer :( dik ze si ho tam dal aspon ty utekam zohnat prisady a hned skusam :D
"Jsme obklopeni moudrostí, člověk není jejím pramenem, nýbrž pouhou nádrží a může vydat jen to, co nasbíral." Ernest Thompson Seton
Yuro_šík
 
Príspevky: 22
Registrovaný: 12 Jan 2011, 21:01
Bydlisko: Poprad
Dal Ďakujem: 9 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Impregnácia

Poslaťod stormmast3r » 03 Feb 2011, 21:11

myslím, že to je účinne ale nie efektívne, nakoľko si spraviš s topanok gumaky
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Impregnácia

Poslaťod BushrangerCZ » 03 Feb 2011, 23:25

Prave jsem sve krasne nove za nekrestanske penize zakoupene Meindly pekne namastil Snowsealem, a ted se to v teple na topeni vstrebava...
http://bushcraftercz.wordpress.com
"Žvejkal hejkal v hubě vejkal"
Obrázok užívateľa
BushrangerCZ
 
Príspevky: 205
Registrovaný: 08 Jan 2011, 23:52
Bydlisko: Bohemia, Moravia, Silesia
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 31 x

Re: Impregnácia

Poslaťod v.v.l.a.a.d.o.o » 04 Feb 2011, 21:32

atti.hombre píše:Čo používate,ked bojujete proti vlhku v topánkach...oblečení...na celty?
Ja som na obuv začal používať sprej od f.Holmenkol-Sport Proof. V celku uspokojivý výsledok...Potom,ked mi došiel, tak ho už nemali a kúpil som Silikon Water-Guard od Atsko-tiež to v celku drží.Na celty a kabáty ( výhradne bavlnené,alebo s vysokým obsahom bavlny )riešim impregnáciu domácim receptom:
Na 3l roztoku zmiešam-10g Sody na zmäkčenie vody+21g Kamenca hlinitodraselného ( síran hlinitodraselný) a zalejem 350ml octu.Nechám to vyšumieť a do 3l doplním horúcou vodou.Suchú látku namočím do roztoku a dôkladne premačkám.Potom látku vymačkám ( nie žmýkať!)a ponorím ju do vlažnej mydlovej vody ( jadrové mydlo na pranie je super).Opäť dôkladne látku premačkať!Nakoniec ju vyplákať v studenej vode a zvolna usušiť na slnku a riadne prežehliť-zvýši sa vodoodpudivosť.
Pomer chemikálií je na tie tri litre,ale ja kôli objemu cielt robím hned 6l roztoku-teda 2x spomínané množstvá chémie....Je to neskutočne účinná ohrana-používam to 22 rokov!


Ak by som to chcel skúsiť, kde kúpim ten kamenec ? Ako často impregnuješ celtu, teda ako dlho to vydrží ? Žehlíš to pri teplote na bavlnu, alebo pri nižšej ?
v.v.l.a.a.d.o.o
 
Príspevky: 102
Registrovaný: 10 Jún 2010, 20:13
Bydlisko: mesto pri Dunaji
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 20 x

Re: Impregnácia

Poslaťod atti.hombre » 05 Feb 2011, 08:56

Pravdu povediac ten kamenec bol dakedy normálne dostať v drogérii,ale teraz netuším-treba sa popýtať.Ja mám ešte staré zásoby,lebo kilo kamenca som neminul za 15 rokov.Tým som odpovedal,ako často impregnujem.Ak by som to mal konkrétne určiť,tak asi po 10 tich poriadnych lejakoch-čo sa málokedy podarí.žehlím to takou teplotou,akú má predpísanú látka,ktorú impregnuješ.Ono to funguje aj na nie čistú bavlnu-rôzne prímesy ( použil som to aj na parku:
Kód: Vybrať všetko
http://www.usarmy.sk/svk/goods/1249/kabaty-saka-kabat-bw-flek-bez-vlozky-s-kapucnou-novy
) a celkom s úspechom...
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Impregnácia

Poslaťod zivel » 07 Júl 2011, 12:11

Zdravim,

ja som sa po tazkom hladani a obiehani drogerii, farieb lakov , chemickych obchodov v celom kraji a aj BA dopracoval k tomuto:

Kód: Vybrať všetko
http://centralchem.sk/?IDe=40875


cena je dvakrat taka ako v Cechach, no lacnejsie som nezohnal. Posielaju na dobierku. Lepsie si je dopredu zavolat, potom to ide celkom dobre.2-3 dni

v Cechach je kamenec dostupny napr:

Kód: Vybrať všetko
http://www.drogeriemarket.cz/produkt/3579/kamenec-siran-hlinito-draselny-500g
ale na Slovensko neposielaju.
Tesit sa z krasy nasej prirody kym ju mame ...
Obrázok užívateľa
zivel
 
Príspevky: 4
Registrovaný: 25 Jún 2011, 13:52
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Impregnácia

Poslaťod sanjuro » 09 Sep 2011, 20:50

Ja som nasiel nejaky ten test ohladom impregnacie, je celkom zaujimavy:
Kód: Vybrať všetko
http://ekonomika.idnes.cz/impregnace-muze-botam-i-skodit-de7-/test.aspx?c=A070613_175136_test_spi

Kód: Vybrať všetko
http://data.idnes.cz/g/eko/infografika_impregnace.html - toto je pekna infografika
Obrázok užívateľa
sanjuro
 
Príspevky: 33
Registrovaný: 28 Feb 2011, 10:34
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Impregnácia

Poslaťod atti.hombre » 09 Okt 2011, 14:20

:D takto to vypadá,ked sa bavlna dobre naimpregnuje kamencom...
Prílohy
impr (3).JPG
impr (2).JPG
impr (1).JPG
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Impregnácia

Poslaťod SKW » 09 Okt 2011, 15:51

To si tam určite len položil kúsok ľadu a zavádzaš!!! ;-) Dobrá práca kamaráde :yees: Tak sa mi vidí, že ti prinesiem svoje kongo na menší kúpeľ :mrgreen:
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Impregnácia

Poslaťod atti.hombre » 09 Okt 2011, 17:24

:mrgreen: ostalo mi 1,5l roztoku...mohlo by to stačiť,ale nie je problém kedykoľvek rozrobiť další... :wink:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Impregnácia

Poslaťod Michal » 09 Okt 2011, 19:16

V tom prípade ti pošlem aj moju Gorku asi :) tiež by sa jej po poslenom lyžovaní už žišlo trošku vylepšiť vodeodolnosť :)
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Impregnácia

Poslaťod SKW » 09 Okt 2011, 19:27

Pre tých, čo majú záujem o kamenec:

Kód: Vybrať všetko
http://www.drostra.cz/?PID=4536&tabid=1&SVK=1


:camp:
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Vrstvy

Poslaťod oraj » 06 Jan 2012, 15:42

:ice:
Naposledy upravil oraj dňa 13 Máj 2017, 21:09, celkovo upravené 3
oraj
 
Príspevky: 79
Registrovaný: 28 Júl 2011, 21:12
Dal Ďakujem: 15 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Vrstvy

Poslaťod Rafael Ingvis » 06 Jan 2012, 15:54

Skôr ide o to čo s tou vlnou potom budeš vyvádzať
"Pokrok je jako stádo sviní v humně. Z takého stáda, to sa mosí uznat, je užitek. Je uzený špek, je ovar, je prejt, sú klobásky, sú nožky v rosolu. Tož sa nesmí ohrnovat nos, že je všecko posrané."

:-k
Obrázok užívateľa
Rafael Ingvis
 
Príspevky: 322
Registrovaný: 02 Feb 2011, 09:50
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 112 x
Dostal Ďakujem: 287 x

Ďalší

Späť na Ostatné

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 14 hostia


cron