Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Nože, sekery, pílky..

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod macakv » 05 Máj 2013, 11:50

....pekne si to prebrusil priatelu....gratulujem
Nič nieje nemožné.
Obrázok užívateľa
macakv
 
Príspevky: 363
Registrovaný: 03 Júl 2011, 20:45
Bydlisko: Nitriansky kraj.
Dal Ďakujem: 312 x
Dostal Ďakujem: 442 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod divox » 05 Máj 2013, 12:01

.. a si si čo myslel? :lol: ale šak ja nič noo :mrgreen: treba sa na niečom naučit..pevne nervy želám
Obrázok užívateľa
divox
 
Príspevky: 297
Registrovaný: 02 Feb 2012, 16:26
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 507 x
Dostal Ďakujem: 544 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod rkw » 06 Máj 2013, 21:00

Rafael .. Vito mi vtedy pisal ze mi tam nemoze dat cisty konvex pretoze by sa mi vystrbila po prvom reznuti tak asi fazetu ...
život je ako bomboniera nikdy nevieš co ochutnáš
Forest Gump
Obrázok užívateľa
rkw
 
Príspevky: 471
Registrovaný: 17 Feb 2012, 17:10
Bydlisko: Nesvady
Dal Ďakujem: 386 x
Dostal Ďakujem: 238 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod sally » 06 Máj 2013, 21:35

Tak to šudlaj normálne na DC4. Pevnú ruku!
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod kotuc20 » 12 Jún 2013, 02:59

rkw píše:prosim kohokolvek kdo ma f1 alebo fallkniven alebo nozik s konvexom od fabriky aby mi povedal .. napisal ... navod ako to nabrusit mam dc4 victorinox perovu brusku ine noze som vedel .. mora hultafors atd .. ale tu som zufaly neviem co stym Vito mi spravil faztku par krat som to po pouzivani pretiahol a zmizla a teraz neviem ci spravit novu alebo brusit na papieroch ked tak ako .. potom na akych takze ak by mal niekdo chut napisat ako a s scim a akou technikou brusit konkretne tento nozik bol by som nesmierne rad

Mám F1 a brúsim ju na konvex na položke od myši a šmirgloch. Dôležité je dať si pozor na uhol aby si nezaoblil ostrie. A papier používaj na hrubé prebrúsenie cca grit 600 a pokračuj cez 1000 až po najjemnejší aký zoženieš, ja mám 2000 grit. A na youtrubke toho nájdeš kopec. A môže sa stať že sa tí vyštrbí lebo Fallknivenu sa to stáva. potom to budeš musieť len dobrúsiť a už potom by to malo byť ok.
Niekedy človek nájde svoj osud na ceste, ktorú si zvolil aby sa mu vyhol.
Obrázok užívateľa
kotuc20
 
Príspevky: 106
Registrovaný: 15 Feb 2013, 08:17
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 529 x
Dostal Ďakujem: 47 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod onebadboy » 29 Sep 2013, 21:53

dúfam že ma tu teraz ukameňujete, ale chcel by som vedieť, či sa dá nejak brúsiť takýto typ čepele...
Obrázok užívateľa
onebadboy
 
Príspevky: 22
Registrovaný: 12 Jún 2011, 14:41
Dal Ďakujem: 21 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod Rafael Ingvis » 29 Sep 2013, 22:44

Pilníkmi, keramickými tyčinkami či iným brúsnym prípravkom so správnym polomerom. A samozrejme niečo na uchytenie noža a ak neudržíš uhol rukami tak aj dáky prípravok na jeho dodržanie
"Pokrok je jako stádo sviní v humně. Z takého stáda, to sa mosí uznat, je užitek. Je uzený špek, je ovar, je prejt, sú klobásky, sú nožky v rosolu. Tož sa nesmí ohrnovat nos, že je všecko posrané."

:-k
Obrázok užívateľa
Rafael Ingvis
 
Príspevky: 322
Registrovaný: 02 Feb 2011, 09:50
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 112 x
Dostal Ďakujem: 287 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod SKW » 02 Okt 2013, 12:18

Nedávno som si zhotovil vylepšenú verziu brúsnej šmirgľovej dostičky. Na jednej strane sú pomocou krúžka gumy z duše bicykla uchytené pásy šmirgľov rôznej zrnitosti, na druhej je nalepený pás kože na obťahovanie. Šmirgle sa dajú jednoducho vymieňať.



Dostička je praktická, ľahká a spratná.



Pre domáce použitie celkom dobre funguje brúsny hranol, jeho nevýhodou je, že dosť šmirgľa ostáva nevyužitého.

“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod Elév » 02 Okt 2013, 12:46

No si Ty Maťko šikulík a špekulant... dobre si to vymyslel! :yees:
"All we need here, God, is one little precision earthquake."
SeldomSeen Smith

groundgear
Obrázok užívateľa
Elév
 
Príspevky: 528
Registrovaný: 04 Sep 2011, 21:59
Bydlisko: Pacov
Dal Ďakujem: 195 x
Dostal Ďakujem: 1368 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod SKW » 02 Okt 2013, 12:52

Vďaka Peťo :) Ale aby som bol korektný, ono to nie sú moje vynálezy, postrehol som to kde-tu na nete a zrealizoval. To je všetko :)
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod zelenaliska » 03 Okt 2013, 07:40

SKW zase raz mozem od teba "odkukat" sikovnu vychytavku. :yees:

Ja som co sa tyka kamenov celkom dobre vybaveny (200-8000), ale musim sa priznat ze odkedy som si tu na fore vysimol navod na vyrobu "kamena" so smirglom a vyskusal som to, moje kamene zacali v skatuli lezat nevyuzite. Nakupil som v hornbachu zrnitosti 400-600-1000-2000, nahodil som to na dve drievka a takto noze aj brusim, potom uz len poobtahujem na kozi s pastou a fazetky su na zrkadlo..

Paradna vychytavka a myslim si ze kazdy kto chce zacat brusit ma za cca 5eur (+hruba centrofixa, koza a Pasta) plnohodnotnu vybavu so vsetkym co je treba :camp:
Brusim noze kolegom v praci a tak sa celkom intenzivne ucim. Teraz zu viem celkom slusne drzat uhol volnou rukou (za intenzivnej pomoci centrofixy :) ) a trufnem aj na drahsi a kvalitnejsi noz
Obrázok užívateľa
zelenaliska
 
Príspevky: 94
Registrovaný: 23 Jan 2013, 12:52
Bydlisko: Bratislava/Krompachy
Dal Ďakujem: 41 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod Bic0 » 03 Okt 2013, 09:53

Ja som si na brusenie mojej Companionky nalepil smirgle 2 zrnitosti na dosku na krajanie (plastova doska IKEA za par supiek). Vyhoda je ze ma velku plochu, podarilo sa mi na tom pekne zrovnat aj zuby na Ka-Bar kukri ktorym sa moja draha zienka snazila roztat kamen :D
Bic0
 
Príspevky: 208
Registrovaný: 07 Máj 2012, 00:15
Bydlisko: Pezinok
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod Elév » 03 Okt 2013, 10:55

Keď problém je to lepenie! Po nejakom tom brúsení už šmirgel neberie tak ako by mal a treba prelepovať, míňať lepidlo a čistiť doštičku po lepidle, aby bola rovná a tiež treba tých zrnitostí celkom dosť, aby to bolo pekne a dobre a tak sa mi moc páčia tie Maťove gumičky s bicyglovej duše - je to v momente prehodené a netreba sa paprať s lepidlom... :yees:
Ešte taká poznámka: modrý šmirgel na kov je určený pod vodu, tak ako brúsny kameň, potom funguje lepšie a dlhšie vydrží, len bude asi trochu problém s tou kožou nalepenou z druhej strany (?) :? ...či ani nie?
"All we need here, God, is one little precision earthquake."
SeldomSeen Smith

groundgear
Obrázok užívateľa
Elév
 
Príspevky: 528
Registrovaný: 04 Sep 2011, 21:59
Bydlisko: Pacov
Dal Ďakujem: 195 x
Dostal Ďakujem: 1368 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod boomer » 19 Nov 2013, 14:58

Zdar kamaráti, máte niekto skúsenosť s brúsením teslice alebo kopačky? Mne sa nejak nedarí poriadne to naostriť a dokonca sa mi podarilo spraviť ani nie milimetrový zub.
When life gives you hands, make handmade!
Pozri sa hlbšie do prírody a všetko lepšie pochopíš...
boomer
 
Príspevky: 34
Registrovaný: 14 Jún 2011, 14:27
Bydlisko: Trenčín
Dal Ďakujem: 13 x
Dostal Ďakujem: 32 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod Dorlas » 19 Nov 2013, 16:58

akým spôsobom to brúsiš?

ja som teda teslicu už nejakú dobu nerobil ale nemal by to byť pri trošku cviky až taký problém. Ostrie najskôr zrovnám a vybrúsim potrebný uhol ideálne na nejakom otáčavom bruse. ideálne vodný brus aby si to neprehrial Uhol držím okolo 20 až 30 stupňov. Potom brúsim ručne na kameni, hlavne aby bol neustále mokrý. Keď sa i na celom ostrí vytvorí grot alebo tzv. jehla tak už iba dopracujem ostrie na bridlici. Bez problémov dosahujem ostrosti ktorá holí chlpy na ruke.

ak je tá tvoja fakt v zlom stave tak by som to možno radšej zveril nejakému schopnému kováčovi na nakutie a nanovo zakaliť
Obrázok
S modrou oblohou!
Obrázok užívateľa
Dorlas
 
Príspevky: 48
Registrovaný: 21 Nov 2011, 19:48
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 15 x
Dostal Ďakujem: 152 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Nástroje

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 11 hostia


cron