Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Nože, sekery, pílky..

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod Pája » 19 Aug 2015, 19:33

Někde v tomto vlákně jsem postovala video s návodem.
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod jasommato » 19 Aug 2015, 19:54

to mi asi uslo :D aj by som si ho kukol ale uz mam svoj sposob :D
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod migi » 20 Aug 2015, 08:21

Ahojte, dakujem za rady :)

Paja, nasiel som aj tie videa, co si tu postla, dakujem. Ako som na nich videl a ako aj pisal jasommato tak je lepsie si lyzickar polozit na kraj stola alebo nejaku vyvysenu dosticku a pohybovat brusnym kamenom po ostri a nie opacne ako som to robil ja. Pri takom malom priemere je to problem otacat. Dakujem vam
migi
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 19 Aug 2015, 12:30
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 4 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod jasommato » 20 Aug 2015, 14:09

Ja celkovo pri ostreni radsej beham bruskou a vlastne ani taku velku aby som mohol opacne uz ani nemam
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod prtgeologist » 24 Nov 2015, 19:21

Má někdo nějaké tipy/rady, jak si v správném zálesáckém duchu vyrobit obtahovací pastu na závěrečnou fázi broušení nože?
prtgeologist
 
Príspevky: 43
Registrovaný: 29 Okt 2014, 08:43
Bydlisko: Les
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 54 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod fatal_error » 25 Nov 2015, 11:02

Neni to uplne v zalesackom duchu ale mozno pomoze:

1. Uhlie z ohna a olej. Zmiesat dokopy a malo by ucinkovat (vraj)

2. http://www.instructables.com/id/Buffing-Compound/

3. 1-2 tablespoons of chromium oxide grit + 1 mid sized squeeze of sunscreen

4. http://www.motherearthliving.com/homemade-cleaners/polished-performers-homemade-silver-polish.aspx

5. http://www.woodcarvingworkshops.tv/videos/sharpening/stropping-by-hand-x3/2-making-strop-paste

Kazdopadne asi bude lacnejsie a casovo menej narocnejsie kupit si tu pastu za 2 eura :)
Per aspera ad astra...
Obrázok užívateľa
fatal_error
 
Príspevky: 381
Registrovaný: 22 Aug 2011, 10:50
Dal Ďakujem: 164 x
Dostal Ďakujem: 268 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod BboyPeto » 13 Dec 2015, 15:12

Zdravím, chcem sa opytať mam victorinox brusil som ho na brusnom kameni a porobil som nanom škrabance daju sa nejak odstrániť brusnou pastou alebo niečim takym ?
Obrázok užívateľa
BboyPeto
 
Príspevky: 1
Registrovaný: 13 Dec 2015, 15:07
Bydlisko: Zlate Moravce
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod peSko » 08 Jan 2016, 11:02

Zdravim vas, moj prispevok nesuvisi priamo s brusenim ale skor s nastrojom na to urcenym. Dnes som kupil v zeleziarstve "Oslicku na kosu hranatu" za cenu 0,85e. Na obale ziadne info o zrnitosti ale vsak ze nevadi za tu cenu aspon na nejake starsie sekery alebo tak postaci tak som vzal.. doma odbalim, pozeram a na nej take zaujimave skvrny. Viete niekto o co by mohlo ist? Chcel som ist vymenit ale posledny kus co este mali bol taky isty. Chcem sa spytat, posluzi este na nieco alebo narobi vioac skody ako osohu? Pripadne ako sa cca da urcit jej zrnitost. Vdaka
Obrázok
peSko
 
Príspevky: 2
Registrovaný: 08 Jan 2016, 10:55
Bydlisko: Leopoldov
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 4 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod jasommato » 08 Jan 2016, 16:15

To je len zamastene na pracu to nema vpliv namoc a ostri :)
aj mne by sa zisla nova ale u nas maju len klasicke osly
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod SKW » 08 Jan 2016, 17:25

Ahoj, tiež si myslím že je to len pár kvapiek oleja. Nič strašné. Inak videl som používať olej ako lubrikant namiesto vody. Niektoré tieto drsné karborundové brúsne kamene údajne fungujú lepšie s olejom než s vodou (avšak nemám s tým vlastnú skúsenosť). Ak ale použiješ olej raz tak už kameň nebude fungovať v kombinácii s vodou a bude treba používať olej stále. Voda je jednoznačne lacnejšie riešenie :)

Čo sa týka drsnosti, bez nejakých vedeckých metód to zistiť ťažko, ale vyzerá to kľudne na nejakých 60-80 grit. Nevhodné na konečné brúsenie, jedine na rekonštrukciu profilu ostria na zničených dlátach alebo iných nástrojoch. Na finálne brúsenie je potreba niečo jemnejšie.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod jasommato » 08 Jan 2016, 17:43

Ja pouzivam vodu na hrubsich kamenoch na jemnejsich naftu je to lepsie este lepsi je petrolej ale nafta tak nesmrdi
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod fatal_error » 08 Jan 2016, 20:26

Tak toto som este nepocul, ze brusne kamene macat v nafte alebo petroleji................ :-s [-o< Unika mi pointa tohto dost blbeho napadu. Nepocul som, ze by niekde na svete pouzivali nieco ine okrem cistej vody alebo oleja. Vsade sa pise "Use water or water-based honing fluid, not petroleum based oil as a lubricant."

Ja osobne brusim bud na vode alebo na minimalnom mnozstve kamelioveho oleja a to len koli tomu "aby sa to lepsie smykalo".
Per aspera ad astra...
Obrázok užívateľa
fatal_error
 
Príspevky: 381
Registrovaný: 22 Aug 2011, 10:50
Dal Ďakujem: 164 x
Dostal Ďakujem: 268 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod jasommato » 08 Jan 2016, 21:14

Pouzivam to na velmi jemny sinteticky kamen cislo neviem ale isto viac ako 1500 naucil ma to otec co sa ostrenim nastrojov zivi a ten kamen (novy pred zamastenim) bol s vodou onicom zanasal sa a nebrusil v nafte bere jak saleny a ziletku mam za chvilu v petroleji som mocil arkansas a 100 a 1 oproti vode
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod Rolf » 09 Jan 2016, 09:28

Ja na petroleji brúsim štepárske nožíky, pri ktorých je žiadúce, aby boli ostré ako britva. Učinil som tak potom, ako som na jednom záhradkárskom portáli čítal príspevok od človeka, o ktorom je očividné, že sa vo svojom remesle vyzná a on vyslovene zdôraznil, že tie nožíky treba zásadne brúsiť na petroleji a nie na vode a to z dôvodov, aké tu boli spomínané, čiže voda dosť zanáša brúsny kameň a pri použití petroleja má kameň citeľne lepší "ťah". :) Sám som sa o tom presvedčil pri brúsení. Aj kameň je pri použití petroleja akoby čistejší. Čiže aspoň pre jemnejšie brúsenie je potrolej isto vhodný. :)
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod fatal_error » 09 Jan 2016, 11:27

Hmmm, ja pouzivam vodu a tiez mam noze ostre ako britva. Mam keramicke kamene od Jan03 z knife.cz a potom mam este kombinovany King 1000/6000, na ktory by som petrolej nedal, ani keby to bola jedina tekutina na okoli :). Na ten kombinovany King 1000/6000 pouzivam len vodu. Cistim ho iba vodou a niesu na nom ziadne znamky toho, ze by bol zaneseny (je to dane jemnejsim gritom). Brusne keramicke bloky od Jan03 uz asi rok ani nenatieram olejom a brusim len na sucho a vysledok je tiez perfektny. Sam vyrobca pise, ze netreba pouzivat olej ani vodu a staci brusenie na sucho. Popripade mozeme kamene na chvilu namocit do vody. Po pouziti kamen umyjem vodou a je ako novy.
Chapem, ze kamene hrusej zrnitosti budu zanesene rychlejsie a tym padom nebudu uberat material, ale tu mozno postaci cistenie technickym benzinom po bruseni, alebo poriadne vydrhnutie kartacom a hubkou na riad v obycajnej vode.

Na akej zrnitosti koncite brusenie Vasich nastrojov? (Vseobecna otazka :) ) U mna je to spominanych 6000 ak brusim na kameni a 4000 ak na keramike. Noze su perfektne ostre.

Pride mi zbytocne pri bruseni dychat smrad petroleja alebo nebodaj nafty ci benzinu (jedine, ze mate petrolej bez zapachu, lebo su aj take). To by som asi nevydrzal a navyse to skodi nielen cloveku, ale aj prirode a to vsetko len koli tomu, aby sa nezaniesol kamen za 1,5,10,20eur a aby to "lepsie bralo material". Vychadza mi to tak, ze "stara skola" radsej brusi na petroleji a mladsia generacia hlavne na vode a obcas na oleji. Aspon teda z toho co vidim na roznych strankach a youtube. :camp:
Per aspera ad astra...
Obrázok užívateľa
fatal_error
 
Príspevky: 381
Registrovaný: 22 Aug 2011, 10:50
Dal Ďakujem: 164 x
Dostal Ďakujem: 268 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Nástroje

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia


cron