Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Nože, sekery, pílky..

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod Gondil » 24 Máj 2017, 18:19

To nie je tak zle vzhladom na to, ze na oficialnom eshope rezkam stoji 14€. I ked radsej by som bral klasicky blok ako oslu. Kazdopadne diki za typ, pojdem pokukat po nejakych klasickych zeleziarstvach a domacich potrebach :)
Gondil
 
Príspevky: 240
Registrovaný: 06 Aug 2015, 17:08
Bydlisko: Bošany
Dal Ďakujem: 249 x
Dostal Ďakujem: 296 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod Majo » 24 Máj 2017, 18:30

Pozerám na tie ceny a mám dojem, že Terchovci sa chcú stať milionármi už zajtra. Zostávajú verní odkazu predkov, známych zbojníkov.
Povraz sa nedá tlačiť, len ťahať.
Obrázok užívateľa
Majo
Moderátor
 
Príspevky: 141
Registrovaný: 07 Jún 2013, 09:41
Bydlisko: Zilina
Dal Ďakujem: 593 x
Dostal Ďakujem: 239 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod Gondil » 24 Máj 2017, 18:50

Pozeral som viac eshopov a nikde som nenasiel ten blok nejak lacnejsie. Napr. mstein ta ista cena. Cize netreba hovorit len o terchovcoch. Akoze ked si to clovek porovna s inymi kamenmi tak to je aj lacne celkom :D Len ma zaujima preco ta cena stupla skoro 10 nasobne :D
Gondil
 
Príspevky: 240
Registrovaný: 06 Aug 2015, 17:08
Bydlisko: Bošany
Dal Ďakujem: 249 x
Dostal Ďakujem: 296 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod Pája » 24 Aug 2021, 16:40

Člověk se pořád učí - po letech broušení na kamenech volnou rukou jsem poprvé vyzkoušela trik se zamalováním ostří černým fixem. Opravovala jsem nějaké zoubky na Companionovi, a přišlo mi to jako zajímavá zkušenost. Normálně problematická místa, kde ostří není v dostatečném kontaktu s kamenem, lze poznat podle toho, které části ostří jsou vyleštěné více, a které méně. Při další sérii se pak snažím přizpůsobit obtahování tak, aby došlo i na ta méně lesklá místa. Černá fixka vám prokáže stejnou službu, ale bez detailního zkoumání, člověk vidí hned, kde má nedostatky. Mně obvykle trvá další dvě až tři série, než má ostří jakžtakž jednolitý charakter, někdy více - záleží na výbrusu. Fixa ovšem nemilosrdně ukazuje, že vždycky nedostatečně brousím patu ostří. Vždycky. A taky mi z tohoto pokusu vyšlo, že se vyplatí střídat směr obtahování, jednou od špičky, jednou od paty ostří, aby měl člověk co nejlepší výsledek.

Jinak kdo by se bál, že si barvou z fixy zanese kámen, z mého vodního kamene to šlo docela dobře vymýt, a co zbylo, se ztratilo po rutinním srovnávání povrchu, které dělám vždycky na začátku a na konci broušení.
Prílohy
20210823_140656[1].jpg
podle lesklých plošek poznáte, kde jste tlačili víc
20210823_135754[1].jpg
20210823_135807[1].jpg
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Predchádzajúci

Späť na Nástroje

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia