hook knives - zahnuté nože na vyrezávanie

Nože, sekery, pílky..

hook knives - zahnuté nože na vyrezávanie

Poslaťod sally » 04 Sep 2010, 12:19

V jednej téme tu už niekto spomínal, že úspešne zahnutý nôž používa. V zahraničí je to pre "outdoorové" vyrezávanie takpovediac štandard. Rád skúšam nové veci, keď sa mi zdajú rozumné a tak som si objednal od S.Djarve standard spoon knife right handed (http://www.djarv.se/djarvenglish/skedknivar.asp). Už sa teším ako malé dieťa :oops:

Používate niekto tieto nástroje? Od akého výrobcu? Aké s nimi máte skúsenosti, postrehy, nápady na vylepšienie? V čom ich nosíte, keďže sa dodávajú bez puzdier?
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: hook knives - zahnuté nože na vyrezávanie

Poslaťod Fedor » 04 Sep 2010, 18:54

Navod na vyrobu puzdra: http://www.bushcraft.ridgeonnet.com/Cro ... 20case.htm Mna by zaujimalo brusenie toho noza, ako sa to robi?
Fedor
 
Príspevky: 14
Registrovaný: 02 Jún 2010, 21:02
Bydlisko: Stropkov
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod Mamarcel » 13 Jan 2011, 10:02

Neviete niekto prosim kde by sa dali objednat tie "hook knife"? Ale iba slovenske a ceske stranky. Zahranicnym neverim. :lol:
:prayer: :wolf: :bear:
Obrázok užívateľa
Mamarcel
 
Príspevky: 111
Registrovaný: 05 Jan 2011, 17:01
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 114 x
Dostal Ďakujem: 9 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod SKW » 13 Jan 2011, 11:03

“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: hook knives - zahnuté nože na vyrezávanie

Poslaťod Pája » 16 Jan 2011, 20:42

Fedor píše:Navod na vyrobu puzdra: http://www.bushcraft.ridgeonnet.com/Cro ... 20case.htm Mna by zaujimalo brusenie toho noza, ako sa to robi?


Dost blbě. :D

Spoonkniv mám, a brousila jsem na měkkém syntetickém karborundu za pár korun, no nevýhoda (možná výhoda) je v tom, že se v kameni brzo vydere žlábek. Takže jsem přešla na keramický plochý kámen (syntetický korund), který se neničí. Akorát je na keramice poněkud obtížnější držet správný úhel ostří (jemný konvex), při pečlivosti se to dá naučit.
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod marian160 » 16 Jan 2011, 21:34

Mamarcel píše:Neviete niekto prosim kde by sa dali objednat tie "hook knife"? Ale iba slovenske a ceske stranky. Zahranicnym neverim. :lol:


ja som dostal darček odtiaľto

http://www.mstein.eu/index.php/cms/sk/products?&c_id=18
Obrázok užívateľa
marian160
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 08 Júl 2010, 09:07
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 29 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod torak » 19 Jan 2011, 18:48

Ja mam odtial nôz ten pan je z Kosic su to velmi kvalitne noze (cepel je z uhlikovej ocele) a ak ho treba nabrusit tak on to robi zadarmo
Milujem tú vôňu ... lesa, ohňa a spacáku keď ho vytiahnem zo skrine.
Obrázok užívateľa
torak
 
Príspevky: 29
Registrovaný: 01 Nov 2010, 19:40
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: hook knives - zahnuté nože na vyrezávanie

Poslaťod finn » 07 Mar 2011, 12:40

Zdravim, vedeli by ste odporucit aj konktrétnu univerzalnu velkost - ako dlzku a polomer? Vdaka
Múdrosť nie sú rozsiahle vedomosti, rozsiahle vedomosti nemusia byť múdrosťou!
Obrázok užívateľa
finn
 
Príspevky: 161
Registrovaný: 06 Mar 2011, 22:47
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 215 x
Dostal Ďakujem: 131 x

Re: hook knives - zahnuté nože na vyrezávanie

Poslaťod juraj1974 » 09 Mar 2011, 14:22

Tak toto by zaujimalo aj mna. Viem ze existuju tzv. prava a lava ruka (nie moja...)a tie priemeri a polomeri by ma tiez zaujimali ze ake je treba na napriklad vyrezanie takej lyzice.
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1456 x

Re: hook knives - zahnuté nože na vyrezávanie

Poslaťod Trenkinen » 09 Mar 2011, 14:34

Zalezi aj na velkosti lyzice. Velka lyzica sa da vyrezat aj mensim priemerom. Ved si tie velkosti nakreslite na papier a potom sa lahsie uvazuje ktory bude vhodnejsi. Ja som sa nemohol rozhodnut, tak som objednal obidve velkosti ktore boli v ponuke. Uvidim koncom mesiaca (ak pridu).
Najlepsie vino je PIVO
Obrázok užívateľa
Trenkinen
 
Príspevky: 64
Registrovaný: 14 Júl 2010, 16:17
Bydlisko: Trenčín
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: hook knives - zahnuté nože na vyrezávanie

Poslaťod juraj1974 » 09 Mar 2011, 15:08

No dobre. A co sa tyka P/L ruky to znamena co? Lebo ak si predstavim tento noz vo svojej ruke tak asi mam ostrie na jednej alebo druhej strane ze? A to ak mam ostrie na povedzme lavej strane tak mozem struzlikat pravou rukou k sebe? :roll: O com vlastne hovori to ze ,,P/L ruka" ??
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1456 x

Re: hook knives - zahnuté nože na vyrezávanie

Poslaťod SKW » 09 Mar 2011, 20:30

Dlabanie lyžice zahnutým nožom sa robí takým "stískavým" pohybom, ostrie smeruje k tebe(k palcu) - To je správny spôsob. Ak používaš normálny nôž pravou rukou, čiže si pravák, tak aj zahnutý nôž musíš mať pre praváka. V prípade, že by si si kúpil ľavácky zahnutý nôž, pravou rukou by si s ním vyrezával smerom od seba, čo je nepraktické, nepohodlné a celkovo divné.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: hook knives - zahnuté nože na vyrezávanie

Poslaťod sally » 10 Mar 2011, 00:42

SKW - múdro píšeš, len tam máš drobnú chybičku: ak držíš pravácky nôž ľavou rukou, vôbec to nie je divné! Je to bežná technika, isto sám vieš, že pri normálnom držaní je občas problém sa dostať do niektorých kútov (mám na mysli pri vyrezávaní misiek, pohárov...). A nesmieme zabúdať ani na fakt, že so zahnutným nožom by sa malo rezať vždy od stredu "konára" ku kraju - čo môže byť občas problém a aj tam príde ľavoruký nôž v pravej ruke vhod. Keď som priateľke dlabal kuksu (nemám ju nafotenú), tak som veľa krát nadával, že nemám ľavoruký nôž a musel som sa naučiť držať pravoruký spoonknife ľavou rukou.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: hook knives - zahnuté nože na vyrezávanie

Poslaťod SKW » 10 Mar 2011, 01:31

Sally nedáva mi to zmysel, aby som ľavou rukou používal pravácky nôž a rezal smerom od seba preč. Ten istý rez vieš urobiť štandardne (v správnej ruke a ostrím k sebe) len si prehodíš výrobok v ruke.

Aby sa ti efektívnejšie vyrezávali dva diagonálne "kúty" misy ktoré sú problematické, nepomôže ti prehodenie noža do druhej ruky, ale potreboval by si mať ostrie na opačnej strane ako máš, čiže opačný nôž (alebo nôž s ostrím na oboch stranách) a ten použiť opačnou rukou. Vtedy by sa ti vyrezávalo jednoduchšie. Tento problém je spôsobený smerom vlákien v dreve.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: hook knives - zahnuté nože na vyrezávanie

Poslaťod juraj1974 » 10 Mar 2011, 08:31

Ja som to uz celkom aj pochopil :lol: Vychadza mi s toho asi to ze kazdy ma svoj sposom vyrezavania. Aj pravou rukou sa da vyrezavat lavorukym nozom ale tlakom od seba. Tot asi za seba konstatujem. A terasky ina otazka. Vie niekto vysvetlit ako pre mna :? ako spravne sa pripravuje drevo na vyrezavanie myslim tym ako vyrezavat co sa tyka smeru vlasocnic. Konkretne. Uz tu nietko pisal ze vyrezavat sa ma od stredu .Ak si predstavim rostiepenie polena cez stred aky je dalsi postup stiepania? Stiepam dajej od prveho ,,seku" kde mi vznikaju take ,,laty" roznej hrubky smerom ku kore....ci?
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1456 x

Ďalší

Späť na Nástroje

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť