Damaskova ocel

Nože, sekery, pílky..

Damaskova ocel

Poslaťod Eva » 28 Aug 2019, 00:38

Dobrý deň,
kúpila som si (za dobrú cenu - vďaka miernemu estetickému defektu :)) damaškový nôž. Rada by som ho používala v prírode na bežné práce okolo tábora. Nič extrémne náročné... Máte niekto skúsenosti s takýmito nožmi? Sú vhodné na bežné použitie, alebo len ako "doplnok" do vitríny?
Ešte čo sa týka starostlivosti oň - dá sa na olejovanie použiť aj olivový olej?

Ďakujem za odpoveď :)
Eva
 
Príspevky: 1
Registrovaný: 28 Aug 2019, 00:31
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Damaskova ocel

Poslaťod atti.hombre » 28 Aug 2019, 06:27

No ak je to dobre ukované z kvalitnej ocele, tak je to normálny nôž na používanie. To zistíš podľa toho ako dlho ostane pri používaní ostrý. Najtvrdšia vrstva ocele má byť práve na ostrí noža. Kedže je to mix ocelí tak údržba je na mieste. Olivový olej sa použiť dá- ako všetky jedlé oleje ( myslím,že repkový je lepkavý a ked prischne tak odoláva čisteniu :-) )... stačí olej na čepeľ naniesť v tenkej vrstve a utrieť- na noži ostane tenký film oleja. Je dobré po každej činnosti čepeľ hned umyť vodou.
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Damaskova ocel

Poslaťod venco » 30 Aug 2019, 08:43

Jasan takýchto nožov mám niekoľko a dajú sa v pohode používať. Ja ich používam normálne ako ostatné svoje nože. Chytajú patinu ako ostatné nože s uhlíkovky. Ak sa samozrejme bavíme o uhlíkovom damašku a nie o damasteele. Z úžitkového hladiska nevidím rozdiel medzi damaškom a ostatnými nástrojovkami. Je to skôr estetická záležitosť, ktorú mám ale fakt rád. Moderné práškovky sú ale úplne niekde inde. K tomu olejovaniu, dá sa samozrejme mazať skoro všetkými dostupnými olejmi, ja ich natieram obyčajnou slaninou a funguje to. Keď ti chytí patinu a budeš ho chcieť dať do pôvodného stavu, zober jemný šmirgeľ trebarz 2000, namoč ho do vody a jemne šmidlaj po čepeli.
Forest Hardworker Club
Obrázok užívateľa
venco
 
Príspevky: 492
Registrovaný: 27 Okt 2010, 14:25
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 515 x
Dostal Ďakujem: 264 x


Späť na Nástroje

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia