Stránka 1 z 1

Damaskova ocel

PoslaťNapísal: 28 Aug 2019, 00:38
od Eva
Dobrý deň,
kúpila som si (za dobrú cenu - vďaka miernemu estetickému defektu :)) damaškový nôž. Rada by som ho používala v prírode na bežné práce okolo tábora. Nič extrémne náročné... Máte niekto skúsenosti s takýmito nožmi? Sú vhodné na bežné použitie, alebo len ako "doplnok" do vitríny?
Ešte čo sa týka starostlivosti oň - dá sa na olejovanie použiť aj olivový olej?

Ďakujem za odpoveď :)

Re: Damaskova ocel

PoslaťNapísal: 28 Aug 2019, 06:27
od atti.hombre
No ak je to dobre ukované z kvalitnej ocele, tak je to normálny nôž na používanie. To zistíš podľa toho ako dlho ostane pri používaní ostrý. Najtvrdšia vrstva ocele má byť práve na ostrí noža. Kedže je to mix ocelí tak údržba je na mieste. Olivový olej sa použiť dá- ako všetky jedlé oleje ( myslím,že repkový je lepkavý a ked prischne tak odoláva čisteniu :-) )... stačí olej na čepeľ naniesť v tenkej vrstve a utrieť- na noži ostane tenký film oleja. Je dobré po každej činnosti čepeľ hned umyť vodou.

Re: Damaskova ocel

PoslaťNapísal: 30 Aug 2019, 08:43
od venco
Jasan takýchto nožov mám niekoľko a dajú sa v pohode používať. Ja ich používam normálne ako ostatné svoje nože. Chytajú patinu ako ostatné nože s uhlíkovky. Ak sa samozrejme bavíme o uhlíkovom damašku a nie o damasteele. Z úžitkového hladiska nevidím rozdiel medzi damaškom a ostatnými nástrojovkami. Je to skôr estetická záležitosť, ktorú mám ale fakt rád. Moderné práškovky sú ale úplne niekde inde. K tomu olejovaniu, dá sa samozrejme mazať skoro všetkými dostupnými olejmi, ja ich natieram obyčajnou slaninou a funguje to. Keď ti chytí patinu a budeš ho chcieť dať do pôvodného stavu, zober jemný šmirgeľ trebarz 2000, namoč ho do vody a jemne šmidlaj po čepeli.