Crooked knife

Nože, sekery, pílky..

Crooked knife

Poslaťod SKW » 30 Mar 2011, 00:05

Viem, že už tu máme tému venovanú zahnutým nožom na vyrezávanie, no je rozdiel medzi obyčajným "hook knife" a "crooked knife", ktorý je univerzálnejší, i keď je to podobné. A tento fakt by som chcel dostať do povedomia užívateľov.

Tento nástroj pochádza zo severovýchodu Ameriky. Používali ho pôvodní obyvatelia prakticky na všetky činnosti spojené s opracúvaním dreva. Je to vlastne zahnutý nôž so špeciálne tvarovanou (krivou) rukoväťou, od čoho je odvodený názov "crooked". Tieto nože môžu mať rôzne zahnutú čepeľ, od prakticky rovnej, po extrémny oblúk. Myslím si, že je to najvšestrannejší nástroj, aký môže človek túlajúci sa prírodou mať v batohu. Ak máte tento nôž, je to akoby ste mali so sebou celú dielňu. Je to prakticky jednoručný "obojručný" nôž, lyžičkár a hoblík v jednom. Dajú sa s ním vyrezávať rôzne predmety z dreva, od lyžíc, cez kuksy a misky, až po poriská.

Nedávno som si zakúpil túto čepeľ. Pochádza zo švédskej dielne Svante Djarv Hantverk.


Mojou úlohou bolo vyrobiť si vlastnú rukoväť. Materiál som si zvolil jaseň, keďže náhodou mi zostal vhodný kus z výroby poriska na chate. A toto je vlastne ďalšou neoceniteľnou výhodou, v prípade potreby sa rukoväť dá vyrobiť aj v lese, len s použitím noža a sekery, alebo pílky.


Existuje mnoho tvarov zakrivenej rúčky, no ja som sa rozhodol pre takúto elegantnú s vlnkou na konci.


Za pomoci dlát som vydlabal slot do rukoväte. V lese by som bol nútený tento krok vykonať len pomocou špičky noža, čo by samozrejme bolo oveľa náročnejšie a zdĺhavejšie.



Posledným krokom je pevné ovinutie povrazom, v mojom prípade paracordom.


Základný úchop. Rezanie smerom k sebe, podobne ako s obojručným nožom, je veľmi precízne a dáva vysokú kontrolu nad samotnými rezmi.



Obzvlášť si ale pochvaľujem fakt, že s týmto nožom sa dá urobiť krásne oblá hrana, čo s niektorými úzkymi zahnutými nožmi nieje možné. Toto je užitočné napríklad pri výrobe porísk.



Nazáver ešte pridám nejaké nákresy z kníh. Kto chce, tak so správnymi vedomosťami o kovaní a kalení sa takáto čepeľ dá vyrobiť napríklad zo starého pilníka, alebo kvalitného pílového listu:

Bernard S. Mason 1945 - drawn by Frederic H. Kock


Wildwood Wisdom - Ellsworth Jaeger 1945



Z môjho pohľadu je crooked knife druhým najužitočnejším nástrojom pre bushcraft. Prvým je samozrejme klasický nôž :). Osobne som v našich končinách ešte tento typ noža nevidel používať nikoho, mám pocit, že ľudia ho buď prehliadajú, nevenujú mu veľmi pozornosť, alebo ho vôbec nepoznajú.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Crooked knife

Poslaťod addo77 » 30 Mar 2011, 09:49

poznám, videl som, no zatial nikde nenasiel kde by som ho kupil za dobru cenu - resp. priaznivu cenu aj s postovnym. Hladam ho dost dlho ale nejak mi to nejde. Ak sa smiem spytat odkial si ho kupoval Ty a kolko cca Ta vysiel? Vdaka.

PS: velmi pekna rucka - jednoducha, funkcna, elegantna
Obrázok užívateľa
addo77
 
Príspevky: 109
Registrovaný: 14 Jún 2010, 10:11
Bydlisko: Trenčín
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 7 x

Re: Crooked knife

Poslaťod SKW » 30 Mar 2011, 10:12

addo77 píše:poznám, videl som, no zatial nikde nenasiel kde by som ho kupil za dobru cenu - resp. priaznivu cenu aj s postovnym. Hladam ho dost dlho ale nejak mi to nejde. Ak sa smiem spytat odkial si ho kupoval Ty a kolko cca Ta vysiel? Vdaka.

PS: velmi pekna rucka - jednoducha, funkcna, elegantna


No pravdu povediac nieje to lacná záležitosť. Hotové nože aj s rukoväťami sa pohybujú tak okolo 100€ a viac.
Ja som kupoval iba čepeľ z Mearsovho eshopu, tam som sa aj inšpiroval štýlom rukoväte. V prepočte ma tá čepeľ vyšla 76€ aj s poštovným. Je to balík no za kvalitu sa platí a S.Djarv je špička.

Iróniou je, že možno by som aj vedel vykovať vlastný zo starého pilníka, ale som lenivý.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Crooked knife

Poslaťod juraj1974 » 30 Mar 2011, 10:17

Prave z toho stareho pilnika to napadlo aj mna :idea: Aj ja som lenivy ale v kombinacii este aj s lakomnostou... :lol: Fuuu...76€ je predca len dost. Ale ty to urcite aj viac vyuzijes a s tvojich ruk vyjde urcite vela krasnych veci. =D>
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1456 x

Re: Crooked knife

Poslaťod Pája » 30 Mar 2011, 10:34

Gratuluju k super nástroji :yees: Myslím si, že laciněji by nůž možná vyšel, pokud by se zadala výroba místním česko-slovenským nožířům, stačil by jen nákres a přibližné rozměry. :-) Asi začnu šetřit :lol:
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Crooked knife

Poslaťod Michal » 30 Mar 2011, 11:16

Chcel by som ťa požiadať o detailnejšie fotky samotného ostria. Ako som si všimoj je to brúsené práve vo vnútri oblúku čo je dosť nezvyčajné, je tá vonkajšia strana plochá, alebo je na ne tiež robený nejaký výbrus?

Ako potom riešiš opätovné nabrúsenie, na plochom kameni asi nie však? :roll:
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Crooked knife

Poslaťod SKW » 30 Mar 2011, 12:09

Michal píše:Chcel by som ťa požiadať o detailnejšie fotky samotného ostria. Ako som si všimoj je to brúsené práve vo vnútri oblúku čo je dosť nezvyčajné, je tá vonkajšia strana plochá, alebo je na ne tiež robený nejaký výbrus?

Ako potom riešiš opätovné nabrúsenie, na plochom kameni asi nie však? :roll:


Michal, je to takzvaný Chisel grind - Dlátový výbrus.
Je to číslo 4 na tomto obrázku z wikipédie:



Ako si správne postrehol je na vnútornej strane oblúka (Čiže navrchu). Spodná časť čepele je úplne plochá. Je to zobrazené aj na predposlednom nákrese ktorý som dával nakonci :

"Grind on upper edge only"


Brúsi sa pomocou brúsneho kameňa v tvare slzy. A vonkajšia strana sa tiež musí potiahnuť na rovnom kameni, ale len na odstránenie ihly.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Crooked knife

Poslaťod juraj1974 » 30 Mar 2011, 13:56

Opravte ma ak sa mylim ale podla mna je vybrus robeny este pred samotnym ohybanim do obluka a naslednym kalenim.
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1456 x

Re: Crooked knife

Poslaťod SKW » 30 Mar 2011, 14:36

Áno presne tak. Výbrus sa robí kým je oceľ mäkká od kovania. Následne sa ohne a vykalí (Normalizing, quenching, tempering)
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Crooked knife

Poslaťod Michal » 30 Mar 2011, 18:25

Diky za radu, ak budeš náhodou brúsiť určite to zdokumentuj :) Pri najbližšej príležitosti sa posnažím niečo takéto vyrobiť :)
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Crooked knife

Poslaťod Michal » 30 Mar 2011, 21:56

Priamo od výrobcu stojí ten nôž okolo 40E (370 SEK) bez poštovného, čiže by mal teoreticky stáť menej ak sa to berie z ich stránky djarv :)
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Crooked knife

Poslaťod SKW » 30 Mar 2011, 22:19

Michal píše:Priamo od výrobcu stojí ten nôž okolo 40E (370 SEK) bez poštovného, čiže by mal teoreticky stáť menej ak sa to berie z ich stránky djarv :)

hmmm, ja som presne túto čepeľ nikde na ich webe nepostrehol. V ponuke majú len tie normálne lyžičkáre. Žeby som ju prehliadol? Ak áno tak mi hoď link , zaujíma ma odkiaľ máš tú cenu.

Inak pochybujem, že by mi ten nôž predali len tak a lacnejšie, myslím, že tento model robia len pre woodlore a zmluvné podmienky nepustia.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Crooked knife

Poslaťod sally » 30 Mar 2011, 22:48

SKW - mal si napísať mail priamo Svante-ovi (neviem to jeho švédske meno vyskloňovať :oops: ). Je to veľmi ochotný chlapík, vždy vyjde v ústrety a je maximálne orientovaný na uspokojenie zákazníka - rád všetko vysvetlí, poradí, len ako platbu odporúčam mu normálne poslať švédske peniaze v poistenej obálke. Je to férový chlapík a než som mu prachy za môj spoon knife poslal, nôž už bol na ceste ku mne. Chcem tým povedať toľko, že si nemusel dávať také peniaze za nákup z woodlore, stačilo by napísať Swantemu (ach to skloňovanie švédskych mien) a mal by si to pravdepodobne za cenu spoonknife, možno aj menej ak by to malo byť bez rúčky.

-- 30 Mar 2011, 21:49 --

edit: niekde možno ešte mám aj katalóg čo mi Svante poslal a ten croocked knife tam bol - to si pamätám určite, lebo som potom v aute čítajúc ten katalóg uvažoval, či ho objednať alebo mi stačí len lyžičkár.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Crooked knife

Poslaťod Michal » 30 Mar 2011, 22:54

SKW píše:
Michal píše:Priamo od výrobcu stojí ten nôž okolo 40E (370 SEK) bez poštovného, čiže by mal teoreticky stáť menej ak sa to berie z ich stránky djarv :)

hmmm, ja som presne túto čepeľ nikde na ich webe nepostrehol. V ponuke majú len tie normálne lyžičkáre. Žeby som ju prehliadol? Ak áno tak mi hoď link , zaujíma ma odkiaľ máš tú cenu.

Inak pochybujem, že by mi ten nôž predali len tak a lacnejšie, myslím, že tento model robia len pre woodlore a zmluvné podmienky nepustia.


Je to konkrétne v kolonke new tools tu: new tools
Ak budem mať pár peniazov voľných určite si na uja Djarva spomeniem
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Crooked knife

Poslaťod SKW » 30 Mar 2011, 23:01

Tak to mám teda smolu. Fakt som to prehliadol, je to tam akosi schované. Myslel som, že to robia len pre woodlore. Moja nevedomosť však predsa len na niečo bola dobrá. Takto aspoň ostatní neurobia tú istú chybu ako ja.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Ďalší

Späť na Nástroje

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť


cron