Crooked knife

Nože, sekery, pílky..

Re: Crooked knife

Poslaťod juraj1974 » 31 Mar 2011, 10:29

No dnes som oslovil pana Meszarosa z Mstein ktory sa vyjadril ze by vedel vyrobit tento croked knife. Nema terasky sice cas ale neni proti tomu aby sa do toho pustil. Skusim ho presvecit. Mali by ste niekto predbezny zaujem aby som vedel argumentovat zaujmom o tento noz? Cenu sem dam ked mi ju posle.
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Crooked knife

Poslaťod Pája » 01 Apr 2011, 08:22

No, já o crooked knife vím dlouho, kdysi byl v pořadu RM o stavbě tradiční severoamerické kánoe z březové kůry. Jen jsem nevěděla, že se dá koupit, spíš jsem uvažovala o kovářské zakázce.. :( Ad ručka - je to velmi předčasné, ale taky bych asi brala spíš jen čepel, rukojeť bych zkusila vyřezat v tradičním stylu sama, navíc mám malou tlapku. :wink:
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Crooked knife

Poslaťod SKW » 05 Apr 2011, 20:06

bapa píše:ten nôž, ktorého foto si tu vložil je pre ľaváka, alebo pre praváka - držíš ho ľavou rukou a nikde som na fóre nenašiel, že by sa riešil tvar (orientácia) čepele a ostria pre ľaváka alebo praváka.


Áno ten nôž je pre ľaváka. Pravácky má ostrie na opačnej strane (Tak ako je na skiciach na spodku príspevku = to je pravácky nôž) a takisto ten malý výstupok ktorý ide do rúčky by bol vyhnutý do opačnej strany.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Crooked knife

Poslaťod juraj1974 » 05 Apr 2011, 21:30

SKW ten udaj je skor pre mna aby som vedel komunikovat s p. Meszarosom. Pisal som ti SS tak by si mal byt v obraze :roll: Ja len potrebujem nejaky argumentacny potencial aby som ho presvecil aby zacal vyrabat tieto noze a preto som od teba chcel blisie infosky o rozmeroch lebo ked som mu naznacil ze je o to zaujem tak sa so mnou bavil inak ako ked som od neho chcel len jeden noz. To ze aj tu je pravy/lavy noz je info pre mna. Je to nieco o com som nevedel a teras mi to sluzi na to aby som presnejsie specifikoval co vlastne od neho chceme. Pochopitelne ze tieto infosky su zatial iba pre informaciu a vsetko co sa dozviem sem dam. Ak ma niekto lepsi napad ako dostat tieto noze do ruk kazdeho kto ma o ne zaujem tak sem s tym.
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Crooked knife

Poslaťod SKW » 05 Apr 2011, 22:56

Tu sú približné rozmery noža od S.Djarva. Hrúbka čepele 3mm. Juraj písal v ss, že pán Mészáros to chce robiť z pásoviny o hrúbke 2mm, no myslím, že to postačuje.

“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Crooked knife

Poslaťod bapa » 10 Apr 2011, 18:42

SKW píše:Tu sú približné rozmery noža od S.Djarva. Hrúbka čepele 3mm. Juraj písal v ss, že pán Mészáros to chce robiť z pásoviny o hrúbke 2mm, no myslím, že to postačuje.


K tej hrúbke - nie som si istý, či to bude postačovať - rezný nástroj okrem toho, že reže aj odvádza triesku. Je možné, že do materiálu na začiatku pôjde dobre a následne sa v dreve zakliní. Určitá hrúbka je nutná aby došlo k rozťahovaniu rezu a odlamovaniu (odvádzaniu) triesky. Ďalšia vec je uhol samotného ostria - koľko? resp aká je vzhľadom na hrúbku ostria výška výbrusu.
K tej hrúbke - už som na link Mory dával skúsenosť s rezaním dreva Morou Clipper a Morou 511. Hoc majú rovnaký uhol ostria (20°) 511 reže drevo oveľa lepšie ako Clipper a jediné vysvetlenie je, že je čepeľ hrubšia o 0,5 mm (2 mm voči 2,5 mm)

Ešte jedna poznámka - originál crooked knife - aspoň ten, ktorý je vidno vo filmoch s výrobou kanoe nemá čepeľ otočenú o 180°, ale iba trochu nadvihnutú, ako je vidieť na kreslených obrázkoch, ktoré SVW umiestnil na prvú stranu tohto fóra. To ohnutie o 180° vyzerá tak, že zvýši jeho univerzálnosť (napr. tá výroba lyžičiek a nádob), ale keby to bolo také výhodné riešenie nepoužívali by takto tvarovaný nôž aj výrobcovia kanoí? Nestratí nôž vďaka univerzálnosti nejaké vlastnosti, o ktorých nevieme pretože sa u nás takýto nôž nikdy nepoužíval a nie sú s ním žiadne skúsenosti. Nebude pri určitých činnostiach to zavadzať? Nebude väčšie riziko zranenia?...
Obrázok užívateľa
bapa
 
Príspevky: 48
Registrovaný: 09 Júl 2010, 07:43
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 4 x

Re: Crooked knife

Poslaťod juraj1974 » 10 Apr 2011, 19:11

Noooo.... toto je zaujimave. Kto na toto vie odpovedat? Co na to SKW?
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Crooked knife

Poslaťod SKW » 10 Apr 2011, 19:38

bapa píše:K tej hrúbke - nie som si istý, či to bude postačovať - rezný nástroj okrem toho, že reže aj odvádza triesku. Je možné, že do materiálu na začiatku pôjde dobre a následne sa v dreve zakliní. Určitá hrúbka je nutná aby došlo k rozťahovaniu rezu a odlamovaniu (odvádzaniu) triesky. Ďalšia vec je uhol samotného ostria - koľko? resp aká je vzhľadom na hrúbku ostria výška výbrusu.
K tej hrúbke - už som na link Mory dával skúsenosť s rezaním dreva Morou Clipper a Morou 511. Hoc majú rovnaký uhol ostria (20°) 511 reže drevo oveľa lepšie ako Clipper a jediné vysvetlenie je, že je čepeľ hrubšia o 0,5 mm (2 mm voči 2,5 mm)

Ešte jedna poznámka - originál crooked knife - aspoň ten, ktorý je vidno vo filmoch s výrobou kanoe nemá čepeľ otočenú o 180°, ale iba trochu nadvihnutú, ako je vidieť na kreslených obrázkoch, ktoré SVW umiestnil na prvú stranu tohto fóra. To ohnutie o 180° vyzerá tak, že zvýši jeho univerzálnosť (napr. tá výroba lyžičiek a nádob), ale keby to bolo také výhodné riešenie nepoužívali by takto tvarovaný nôž aj výrobcovia kanoí? Nestratí nôž vďaka univerzálnosti nejaké vlastnosti, o ktorých nevieme pretože sa u nás takýto nôž nikdy nepoužíval a nie sú s ním žiadne skúsenosti. Nebude pri určitých činnostiach to zavadzať? Nebude väčšie riziko zranenia?...


Samozrejme, že tým, že bude čepeľ o milimeter tenšia sa zmenia vlastnosti rezania, no ja si rád kúpim za 15 eur 2mm čepeľ a vyskúšam ju ako pôjde. Zatiaľ tu nejdem tvrdiť či pôjde lepšie alebo horšie kým to nevyskúšam.
Čepeľ S.Djarva má výšku výbrusu 6,5 mm

Zahnutie crooked knife závisí od toho čo s ním užívateľ plánuje robiť, existuje mnoho variácií zahnutia. Pri výrobe kanoe nepotrebuješ extrémny ohyb, pretože pri tej práci najviac využívaš tú rovnú časť čepele ako jednoručný hoblík a stačí ti malý ohyb na konci na nejaké zaobľovacie práce. Ak chceš robiť aj nejaké hlbšie nádoby, tak sa ti hodí práve viac zahnutá čepeľ.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Crooked knife

Poslaťod juraj1974 » 21 Sep 2011, 13:34

Tak dnes sa mi podarilo presvedcit pana Meszarosa aby vyrobil aspon 1-2ks. Viem sice ze co tento pan slubi tak to mi nikto nedokaze dat ale uz aj jemu bolo trapne ze len slubuje a tak sa vyjadril ze do mesiaca mi aspon tieto dva noze posle. Ak sa testmani vyjadria ze su to noze ktore chceme tak argument zaujmu o cca 20 ks panovy roziari tvar... teda aspon dufam...
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Crooked knife

Poslaťod SKW » 10 Okt 2011, 11:25

Tak to je výborná správa. Predpokladám ale že budú oba pravácke (nemyslím, že ho napadlo urobiť jeden pravácky a druhy ľavácky)... nemám problém otestovať pravácky nôž, ale potom mu pripomeň že ja budem brať ľavácky --> tzn. výbrus je na opačnej strane (tak ako je na fotke v hlavnom príspevku tejto témy) :camp:
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Crooked knife

Poslaťod juraj1974 » 10 Okt 2011, 18:28

Z radostou a s velkym buchotom co mi padol kamen zo srdca Vam oznamujem ze je to tu....
Prílohy
croken I.jpg
croken.jpg
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Crooked knife

Poslaťod Michal » 10 Okt 2011, 20:13

Neskutočná paráda, vždy ma fascinuje ako vie vyleštiť vnútro toho oblúku :)
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Crooked knife

Poslaťod juraj1974 » 11 Okt 2011, 07:43

Dakujem dakujem a este raz dakujem. Som rad ze sa to podarilo. Rozhodol som sa takto: SKW ma upozornil na skutocnost ze je jeden noz sirsi na ostri ako ten druhy a preto v zaujme objektivity testu posielam na recenciu oba noze Matejovy (SKW). Ruku na srdce kto iny vie najlepsie posudit ktory noz je lepsi a ktory dame aj vyrobit ako ten ktory vlastne prisiel s tymto napadom?
Budem robit oficialny zoznam este raz lebo tych co sa mi aj prihlasili som tu uz dlho necital. A tak ak by som mohol poprosit nekoho kompetentneho aby dal radu ci zalozit nejaku podtemu tejto temy so zoznamom na ktory sa kazdy zaväzne napise ako na nastenku alebo nieco podobne rovnako prehladne. Ostatne doladime ked da Matej report z testu o ktorom chcem mimochodom informovat aj p. Meszarosa...
Tak ze Matej! Kasli na kynologiu a pekne krasne daj nozom zabrat ako sa patri nech vsetci vieme na co ten zazrak vlastne je najlepsi... :mrgreen:
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Crooked knife

Poslaťod sendyk » 14 Okt 2011, 21:20

Taký malý pokus
Kúsok z gátrovéj píly, brúska, autogén a kúsok dreva, no a posúďte sami

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok
Obrázok užívateľa
sendyk
 
Príspevky: 39
Registrovaný: 06 Okt 2011, 08:20
Bydlisko: Smolenice
Dal Ďakujem: 16 x
Dostal Ďakujem: 57 x

Re: Crooked knife

Poslaťod SKW » 14 Okt 2011, 23:26

Pekný pokus sendyk :yees: Aj si tú čepeľ potom vykalil? Drží ostrie?
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Nástroje

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 7 hostia