Crooked knife

Nože, sekery, pílky..

Re: Crooked knife

Poslaťod Michal » 15 Okt 2011, 00:52

vyzerá to dobre :)
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Crooked knife

Poslaťod sendyk » 15 Okt 2011, 08:44

Ostrie drží len dúfam že som to s tým kalením neprehnal
Obrázok užívateľa
sendyk
 
Príspevky: 39
Registrovaný: 06 Okt 2011, 08:20
Bydlisko: Smolenice
Dal Ďakujem: 16 x
Dostal Ďakujem: 57 x

Re: Crooked knife

Poslaťod juraj1974 » 19 Okt 2011, 22:09

Tu je vidiet ze ked niekto nieco vie tak to vyzera takto... Diky Kamo... :yees:
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1456 x

Re: Crooked knife

Poslaťod SKW » 21 Okt 2011, 18:40

Ospravedlňujem sa, že meškám s príspevkom o týchto dvoch zahnutých čepieľkach. Mal som nejaké dôležité veci takže to muselo počkať. Ale podme k veci. Pre začiatok by som chcel povedať, že niesom žiadny expert v oblasti nožov, mám možno tak základné vedomosti. Túto malú recenziu berte ako môj názor, moje osobné dojmy. Určite sa môžem v niektorých veciach mýliť a tiež to čo mne príde ako lepšie, pohodlnejšie atď., niekomu inému nemusí. Dostal som do rúk dve čepieľky s rôznymi parametrami. Líšia sa v hrúbke a šírke a tiež vo výške výbrusu (Takto majú pri rozdielnej hrúbke plechu približne rovnaký uhol ostria). Čepeľ 1 je široká 16mm, plech je hrubý 2mm, výbrus je nižší (približne 8mm). Čepeľ 2 je široká 14mm, plech je hrubý 3mm a výška výbrusu je väčšia (približne 11mm). Ostatné údaje ako celková dĺžka a dĺžka rovného úseku ostria by mal mať pán Mészáros k dispozícii.






Zahnutie koncov čepelí je mierne špirálovité. Je badať veľmi maličký rozdiel v zahnutí jednej a druhej čepieľky, keď ich priložím na seba. Myslím si že takéto zahnutie je dobré, netreba ho meniť.



Na testovacie účely som urobil rúčku zo smrekového dreva (permanentnú rúčku urobím neskôr z tvrdšieho) a na rezanie som použil smrekový hranol. Ako prvú som vyskúšal čepieľku č.2 keďže je užšia. Po vyskúšaní dvojky som slot rozšíril a otestoval širšiu čepeľ č.1 v rovnakých úkonoch. Nijaké markantné rozdiely v rezaní som nepostrehol, keďže obe majú prakticky rovnaký uhol ostria. Do dreva idú veľmi ľahko a rezy sú hladké. Jediný rozdiel som postrehol pri vydlabávaní priehlbiny na kukse, tu sa ukázala širšia čepeľ (č.1) ako trošku nemotornejšia.

Nedajte sa zmiasť akýmsi krivým vzhľadom noža. Experimentoval som s uhlom osadenia čepieľky do rukoväte. Prišiel som na to, že ak čepeľ osadíte do rúčky pod určitým uhlom, pohodlnejšie a prirodzenejšie sa nôž používa, keďže pri rezaní smerom k sebe nemusíte ruku vykrúcať ako pri narovno osadenej čepeli.


Kým čepeľ je vodorovná, lakeť vašej ruky smeruje prirodzene do strany a tak počas ťahov nenaráža do hrudníka.


"Hoblíkovanie" smerom k sebe.



Zaobľovanie hrán - praktické pri výrobe poriska alebo čistení palice od kôry. Pri tomto úkone by sa možno ľahšie pracovalo s presne polkruhovým ohybom čepele, no pri špirálovito zahnutej čepeli je podľa môjho názoru väčšia variabilita, na zaobľovanie sa dajú využívať rôzne úseky na oblúku, ktoré majú iné zakrivenie. To znamená, že pri opracúvaní porísk s rôznymi typmi zaoblenia môžete používať ten úsek oblúka, ktorý vám najviac vyhovuje svojim zakrivením.



Pokračoval som v dlabaní nedokončeného nogginu/kuksy. Dlabanie je vďaka dobrému úchopu noža celkom jednoduché a pohodlné.


Môj názor na to, ktorá verzia tohto noža je lepšia príp. vhodnejšia :arrow: Podľa mňa je lepšia čepeľ č.2. To znamená hrúbka ocele 3mm, šírka 14mm, výška výbrusu približne 11mm, špička mierne špirálovito zahnutá (ako na testovaných čepeliach), tiež by bolo lepšie ak by sa čepeľ smerom k špičke jemne zužovala.

V priebehu víkendu, ak mi zvýši kus voľného času, by som ešte chcel vyskúšať dlabanie lyžice, čo je myslím si dosť častá činnosť bushcraftera ;-) Ak sa k tomu dostanem tak určite sem prihodím nejaké foto a pár písmen.
:camp:
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Crooked knife

Poslaťod juraj1974 » 21 Okt 2011, 19:19

Dakujem Matej. Je to super co si vsetko postrehol a hlavne ako si to vymakol. Ospravedlnujem sa za to ze som prilis tlacil na pilu. Toto je super! Mas moj RE5PEKT! Je to to co som cakal. Ideme dalej a posuvam tieto infosky p. Meszarosovy. Dakujem!
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1456 x

Re: Crooked knife

Poslaťod Michal » 21 Okt 2011, 20:09

Dakujeme Mato za recenziu :) vyzerá to super a mam jednu technicku otazku... nevyvyklala sa ti ta cepelka v tom smrekovom dreve?
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Crooked knife

Poslaťod SKW » 21 Okt 2011, 20:25

Vďaka chlopi!

@Michal: A vieš, že presne z tohto som mal trochu obavy na začiatku? No ten slot som vydlabal na chlp presne, čepeľ tam sadla ako r!ť na šerbeľ a ku podivu sa nevykývala aj keď je to mäkké smrekové drevo :).

Ináč keď som ho rozširoval aby som nasadil tú širšiu čepieľku, tak som musel do tej L-kovej jamky vložiť tenké drievko lebo predchádzajúca čepieľka bola hrubšia a tak bol otvor širší. Tiež som trochu zrezal z plochy rúčky aby tenší plech pekne licoval s drevom.

Pevnosť čepele závisí hlavne od toho ako si dáš záležať na vydlabaní toho slotu. Ak tam niekde po kraji urobíš fugu, že bude drážka širšia ako plech tak ti bude čepieľka ločkať. Inak je to veľmi pevný spôsob upevnenia čepele do rúčky a pritom tak jednoducho rozoberateľný a skladateľný. Ovinutie paracordom alebo kožou to nakoniec úplne zaistí, dokonca som niekde videl, že sa ešte medzi plech a povraz vloží plochý plátok dreva aby to ovinutie lepšie pritláčalo tŕň do dreva. Jasné, že toto bola len testovacia rúčka, takú lepšiu si urobím neskôr z tvrdého dreva a určite sa s ňou trochu viac pohrám :).
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Crooked knife

Poslaťod Michal » 21 Okt 2011, 20:34

@SKW Vďaka kámo za info, určite sa teším, keď si tento nožíček zaobstarám :) Inak nepobadal si či je tá čepel nerezvá alebo karbónová?
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Crooked knife

Poslaťod SKW » 21 Okt 2011, 20:45

No teraz som na ňu kvapol trochu citrónu a po chvíli ostal fliačik, taký menej výrazný ale ostal :) Vyzerá to na nejakú uhlíkovku, ale presnejšie by nám to vedel povedať len p.Mészáros.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Crooked knife

Poslaťod Marcela » 29 Okt 2011, 01:42

SKW:
Užitečný porovnání a určitě dobrá volba :yees:
příroda nedělá nic zbytečně (Aristotelés)
mojerajče
Obrázok užívateľa
Marcela
 
Príspevky: 231
Registrovaný: 08 Júl 2011, 19:05
Bydlisko: Východočeský kraj
Dal Ďakujem: 3531 x
Dostal Ďakujem: 532 x

Re: Crooked knife

Poslaťod Kanalrajder » 15 Nov 2011, 13:52

tak napriklad:

http://www.bensbackwoods.com/servlet/Detail?no=411

akurat si musis osetrit moznost shippingu. standartne sa do europy nezasiela.
Kanalrajder
 
Príspevky: 10
Registrovaný: 06 Aug 2011, 13:08
Bydlisko: Smogtown/Snobtown
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Crooked knife

Poslaťod punta9 » 15 Nov 2011, 18:38

Tohle jsou klasicke kopytni noze,ktere pouzivaji podkovari pri osetrovani konskych kopyt.Takze se daji sehnat u v CR i SR.Zbytecne objednavat v zahranici.Ten nuz ma ale maly radius oproti original croocked knife.Mam ho doma uz asi dva roky a vubec jsem ho nepouzil.Na drevo je k nicemu. :cry:
Obrázok užívateľa
punta9
 
Príspevky: 85
Registrovaný: 01 Máj 2011, 21:46
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 40 x

Re: Crooked knife

Poslaťod jano75 » 23 Nov 2011, 19:20

nerez urcite nie. jediny to mal v ruke SKW. sirku by sme mohli zuzit na tych 14mm a hrubka je dana - 2 mm :lol:. otazka je , ci sa nebude ostrie deformovat. 1 mm dole je dost ...
Obrázok užívateľa
jano75
 
Príspevky: 33
Registrovaný: 29 Jún 2011, 20:23
Bydlisko: od Banska Bystrica
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Crooked knife

Poslaťod SKW » 23 Nov 2011, 19:45

Aj pri 2mm aj pri 3mm hrúbke je ostrie rovnaké, lebo chlap prispôsobil uhol respektíve výšku výbrusu (tzn. pri 2mm materiáli (č1) nieje výbrus vytiahnutý tak vysoko, vďaka čomu má ostrie rovnaký uhol ako pri 3mm, kde je výbrus vyšší (č2)) Je to vidieť na tejto fotke, lepšie by to bolo viditeľné a pochopiteľné ak by som obe čepele prerezal a porovnal priečne rezy, čo však robiť nebudem :lol:


S tou 3 mm pásovinou sa mu určite aj horšie pracovalo, pretože je vidieť trošku nakrivo zahnutú čepeľ oproti tej 2mm, ktorá je krajšie spracovaná. Ja som sa prikláňal k 3mm len kvôli lepšiemu pocitu z celkovej masívnosti čepele, pretože som na takú zvyknutý pri noži od S.Djarva.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Crooked knife

Poslaťod jano75 » 23 Nov 2011, 20:09

tak ideme do S.Djarva ? :) v tvojom prispevku, teste pises, ze medzi nimi nie je ziadny markantny rozdiel okrem sirky, ktora u 2mm typu sposobovala "nemotornost" krivaka. tu by sme asi mohli znizit specifiakciu na tych 14mm ?? .
3mm su aj mne viac sympatickejsie. otazka je ci casom, alebo vobec nie, by bol schopny ten 3mm urobit.
asi mame len dve moznosti. brat, alebo nechat tak..
Obrázok užívateľa
jano75
 
Príspevky: 33
Registrovaný: 29 Jún 2011, 20:23
Bydlisko: od Banska Bystrica
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 1 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Nástroje

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia


cron