Diskusia o tradičných ručných nástrojoch na prácu s drevom

Nože, sekery, pílky..

Re: Píla "Bruchačka"

Poslaťod juraj1974 » 31 Máj 2011, 13:20

Trochu OT. Vtip dvaja pilia veeelmi hruby strom touto pilou a kazdy je na jednej strane stromu. Po chvili jedem hovori: Aj tebe to tak ide tazko? Neviem ja fajcim...
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Píla "Bruchačka"

Poslaťod SKW » 31 Máj 2011, 21:30

Ja som tiež milovník týchto starých ručných nástrojov na prácu s drevom a mal to šťastie, že sme raz na potulkách našli takúto pílu v starom zchátranom opustenom dome v horách a bola vo veľmi dobrom stave. Takže moja rada, skús prehľadať akékoľvek podozrivé opustené domy ak sa niekedy budeš túlať na takých bohom zabudnutých miestach. Častokrát tam človek nájde rôzne užitočné nástroje, ktoré sú tam ponechané napospas osudu, a pritom ich stačí len trochu ošetriť a vdýchnuť im novú "dušu".

Dúfam, že Ti nevadí ak ukážem pár fotiek ako vyzerá tá moja, aj keď ju neplánujem predávať. Zatiaľ som si na jej dokončenie nejako nenašiel čas, len som z nej odstránil hrdzu a napustil ju olejom, visí mi v garáži a čaká na nabrúsenie a nové rúčky. Určite ju potom vyskúšame, že ako sa s ňou píli (nieje to jednoduché) a bude pekným výstavným doplnkom na chatu. :) @addo77, Čo plánuješ s takouto pílou ty? Chceš ju používať na pílenie klátikov na koníku namiesto motorovej píly? Alebo len na okrasu?




“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Píla "Bruchačka"

Poslaťod addo77 » 31 Máj 2011, 21:55

SKW dik za pripomenutie ze som slovak lebo opat len tisko zavidim :)

No chcem ju urcite pouzivat, a pouzit pri rekonstrukcii baraku ( kedze na to co chcem spravit je najvhodnejsia )

Mimochodom s tymi starymi chatrcami a povalami mas pravdu, tiez som nasiel nejednu cennost ktoru by som tazko zohnal niekde v obchode, naposledy napr. velky neboziec (podobny tvojmu ktory si predstavoval vo svojom blogu ).
Obrázok užívateľa
addo77
 
Príspevky: 109
Registrovaný: 14 Jún 2010, 10:11
Bydlisko: Trenčín
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 7 x

Re: Píla "Bruchačka"

Poslaťod SKW » 31 Máj 2011, 22:46

Nieje čo závidieť kamoš, je to len kus železa a aj tak sa ešte kus zapotím kým ju dám do pôvodného stavu.

Viem aký nebožiec máš namysli, nemá náhodou tak postupne zhustenú špirálu smerom ku koncu? A v mieste rukoväte je 4hranný čap? to je tiež tradičný slovenský nástroj, ktorý zase zháňam ja :), možno sa mi raz podarí naň niekde natrafiť. Takže toto ti zase na oplátku závidím ja :-)
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Píla "Bruchačka"

Poslaťod stormmast3r » 31 Máj 2011, 22:50

Mate pravdu s tými starimi pôjdami. Ja u deda našiel jeho skautsky stan, pravdepodobne z 1. slovenskej republiky. Jednoduchy a funkčny
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Píla "Bruchačka"

Poslaťod Michal » 01 Jún 2011, 10:54

SKW píše:Nieje čo závidieť kamoš, je to len kus železa a aj tak sa ešte kus zapotím kým ju dám do pôvodného stavu.

Viem aký nebožiec máš namysli, nemá náhodou tak postupne zhustenú špirálu smerom ku koncu? A v mieste rukoväte je 4hranný čap? to je tiež tradičný slovenský nástroj, ktorý zase zháňam ja :), možno sa mi raz podarí naň niekde natrafiť. Takže toto ti zase na oplátku závidím ja :-)


Ty myslíš niečo takého, ako sa používa do ručnej vŕtačky? Ak hej, tak ja také niečo mám, len musím fotku spraviť aby som si bol istý a priemer toho vrtáku je zhruba 1,5 max 2 cm :)
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Diskusia o tradičných ručných nástrojoch na prácu s drevom

Poslaťod SKW » 01 Jún 2011, 12:16

Zdá sa, že viacerí členovia fóra sa zaujímajú o ručné nástroje na opracúvanie dreva. Aby sme nezahltili addovu tému v Kúpim, rozhodol som sa presunúť debatu sem do voľnej diskusie. Sem môžete smelo pridávať svoje názory, dojmy a fotky rôznych zreštaurovaných nástrojov a všetko okolo nich ;-)
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Diskusia o tradičných ručných nástrojoch na prácu s drev

Poslaťod macmatej » 01 Jún 2011, 12:29

Kupil som v starozitnostiach hrdzavy neboziec. Po nejakom case som nasiel na povale druhy a v este lepsom stave. ](*,)
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Diskusia o tradičných ručných nástrojoch na prácu s drev

Poslaťod SKW » 01 Jún 2011, 12:46

Jeden z mojich ďalších nálezov je aj tento malý topor. Ľudovo sa mu myslím hovorí "Kresačka". Používal sa na opracúvanie guľatiny do tvaru hrady. Táto kresačka nastupovala na rad samozrejme až po hrubej práci veľkým toporom. Robilo sa s ňou vlastne jemné dokončovanie, lebo je pomerne malá a dá sa s ňou veľmi precízne vysekať rovná zvislá hrana.

Toto sú fotky v stave keď som ju našiel v jednej starej dielni. Niekto ju natrel obyčajnou hnedou farbou, možno aby zabránil korózii, výrazne tým dopomohol k tomu, že je dobre zachovalá. Keď ju úplne zreštaurujem a osadím nové porisko, určite sem zavesím finálne fotky.
Obrázok

Ostrie bolo prekvapivo veľmi dobre zachovalé, jediný výštrb je na vrchu ale to je nič. Keď si nájdem čas tak ju nabrúsim. Každý nástroj na prácu s drevom musí byť ostrý ako britva, aby fungoval efektívne.


Ešte zaujímavý pohľad ako je ostrie špeciálne tvarované, je zámerne vykrivené do strany, čo umožňuje pohodlné kresanie (nenarážate rukou do trámu). Je to sekerka pre praváka (asi sa budem musieť preučiť na druhú stranu ;-)) Ďalšia vec... to porisko čo na nej bolo je nevhodné, urobím presne tvarované porisko na takýto typ sekery, jemne vyhnuté do strany čo tiež napomáha pohodlnému okresávaniu dreva. Určite urobím aj zábery, ako vlastne okresávanie vypadá, pre tých čo si to nevedia predstaviť.


“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Diskusia o tradičných ručných nástrojoch na prácu s drev

Poslaťod juraj1974 » 01 Jún 2011, 12:53

SKW píše:Zdá sa, že viacerí členovia fóra sa zaujímajú o ručné nástroje na opracúvanie dreva. Aby sme nezahltili addovu tému v Kúpim, rozhodol som sa presunúť debatu sem do voľnej diskusie.


A terasky vyzera ako keby som temu zalozil ja :lol:

To SKW: Taky rucny neboziec asi mam. Je na nom drevena rucka v tvare pismena T kuzeloviteho tvaru na kazdu stranu. Zaciatok kovovej casti zacina tenuckym spicom vrtakoviteho tvaru a pokracuje do spyraly s priemeron cca r=20mm. T.j. daju sa nim robit asi take diery.
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Diskusia o tradičných ručných nástrojoch na prácu s drev

Poslaťod SKW » 01 Jún 2011, 13:02

juraj1974 píše:A terasky vyzera ako keby som temu zalozil ja :lol:

Noa, začať vtipom je najlepšie nie? ;-) To je v pohode.

juraj1974 píše:To SKW: Taky rucny neboziec asi mam. Je na nom drevena rucka v tvare pismena T kuzeloviteho tvaru na kazdu stranu. Zaciatok kovovej casti zacina tenuckym spicom vrtakoviteho tvaru a pokracuje do spyraly s priemeron cca r=20mm. T.j. daju sa nim robit asi take diery.


Myslím že viem aký typ máš na mysli, niekde ho nazývajú aj slimákovitý nebožiec, no s týmto výrazom som sa stretol len zriedka. Je dlhší a na vrchu pri rúčke zakončený 4hranným čapom, zvyčajne. Je to typický nástroj pre naše končiny.

Typ b)
Obrázok
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Diskusia o tradičných ručných nástrojoch na prácu s drev

Poslaťod Kapo » 01 Jún 2011, 13:15

Tak tiež som "zberatelom" starého aj moderného náčinia. A občas s ním aj niečo urobím. Nejaký starý vercajch sa dá pozrieť po bazároch. Posledne som si kúpil za 2 eurá peknú starú drevenú rámovú pílu. Tesne pred vjazdom do Bánoviec n/B od Trenčína je také velké vetešníctvo.
Stredný vek je vtedy, keď už chápeš, že nedokážeš zmeniť tento svet, no ešte ťa to trochu sere.
Som smrdutý trapér. Buskraft je pro holky.
Obrázok užívateľa
Kapo
 
Príspevky: 364
Registrovaný: 03 Máj 2011, 15:34
Bydlisko: Myjafsko
Dal Ďakujem: 14 x
Dostal Ďakujem: 109 x

Re: Diskusia o tradičných ručných nástrojoch na prácu s drev

Poslaťod juraj1974 » 01 Jún 2011, 13:17

NEUKAZUJE TU FOTKU IBA MNE CI...?


Edit: Inac aj pred Partizanskym je take nieco ako starozitnosti kde sa fakt daju zohnat zaujimave veci.

Edit2: Uz to vidim. Ano je to to b-cko. Ten mam...
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Diskusia o tradičných ručných nástrojoch na prácu s drev

Poslaťod addo77 » 01 Jún 2011, 13:26

Kapo okolo tohto som uz par krat siel a vzdy si vravim ze cestou spat sa tam stavim a stale som sa tam nebol. Vyzera to tam fajín.

SKW ten typ B co je na tvojom obrazku presne mam no s tym rozdielom ze na vrchu je otvor pre rucku ako na tvojom.
Skusim sem neskor hodit fotku.
Obrázok užívateľa
addo77
 
Príspevky: 109
Registrovaný: 14 Jún 2010, 10:11
Bydlisko: Trenčín
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 7 x

Re: Diskusia o tradičných ručných nástrojoch na prácu s drev

Poslaťod juraj1974 » 01 Jún 2011, 19:47

Tak po prichode domov som nafotil moj starozitny arzenal co caka na moj zasah a svoju obnovu
Prílohy
Neboziec.jpg
neboziec trn.jpg
set.jpg
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Ďalší

Späť na Nástroje

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia