starostlivost o noz a puzdro

Nože, sekery, pílky..

Re: starostlivost o noz a puzdro

Poslaťod venco » 25 Júl 2013, 12:30

To máš uhlíkovku? Ja som mal kedysi leuku tiež od tej firmy, ale v nereze a nebol žiadny problém, len po čase sa začala trochu vyklať čepeľ v rukoväti a aj plech pri rúčke som musel trochu naklepať a zalepiť. Inak matroš čepele ušiel a pekne dlho držal ostrie.
Forest Hardworker Club
Obrázok užívateľa
venco
 
Príspevky: 492
Registrovaný: 27 Okt 2010, 14:25
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 515 x
Dostal Ďakujem: 264 x

Re: starostlivost o noz a puzdro

Poslaťod Pája » 25 Júl 2013, 12:38

Jop, uhlíkovka. Mám ho přes rok a půl, používám často, a nikdy žádný problém. Ostří drží pěkně, ale musela jsem natáhnout mikrofasetku kvůli zoubkům. Teď už je ostří odolné i vůči vylamování.
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: starostlivost o noz a puzdro

Poslaťod sima35 » 20 Júl 2014, 19:19

Lesu zdar, moze my niekto pomoct?
Kupil som noz od skrobaka z uhlikovej ocele a mam taky problem ze po ackcii som ocisteny noz chcel konzervovat, ale na nozi sa vytvorili male skvrnky a neviem ich z noza dostat.
Cely ho nechcem prebrusovat,nejak inak to nejde odstranit?
Kazdu pomoc ocenujem.
sima35
 
Príspevky: 7
Registrovaný: 17 Okt 2012, 20:21
Bydlisko: Slovakia
Dal Ďakujem: 9 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: starostlivost o noz a puzdro

Poslaťod atti.hombre » 20 Júl 2014, 19:46

Ja zvyknem škvrny na čepeli brebrúsiť jemným šmirglom ( zrnitosť 400 ). Niekedy pomôže aj silichrom pasta - ale prvá varianta je efektívnejšia :wink: a potom nezabudni na film oleja pred zasunutím do puzdra
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: starostlivost o noz a puzdro

Poslaťod conkoslaf » 20 Júl 2014, 20:30

sima35: Ja na uhlíkovku používam, no neviem ako to nazvať. Je to taká akokeby brúsna pena. Nosí mi to kamarát ktorý pracuje v jednej strojárskej firme na CNC fréze. Je to uplne jemnučké a nezanechá to žiadne stopy ani na dokonale vyleštenej čepeli. Neviem odkial si ale keby máš záujem možem hocikolko toho pustiť (darovať). :camp:
Najväčším dobrom je žiť podľa prírody.
Marcus Tullius Cicero
Obrázok užívateľa
conkoslaf
 
Príspevky: 31
Registrovaný: 22 Jan 2014, 21:10
Bydlisko: Trencin svk
Dal Ďakujem: 132 x
Dostal Ďakujem: 4 x

Re: starostlivost o noz a puzdro

Poslaťod Elév » 21 Júl 2014, 00:32

Oceľová vata hrúbky 0000 až 00, hrubšiu už radšej nie.
"All we need here, God, is one little precision earthquake."
SeldomSeen Smith

groundgear
Obrázok užívateľa
Elév
 
Príspevky: 528
Registrovaný: 04 Sep 2011, 21:59
Bydlisko: Pacov
Dal Ďakujem: 195 x
Dostal Ďakujem: 1368 x

Re: starostlivost o noz a puzdro

Poslaťod Pája » 21 Júl 2014, 15:21

Dost pomůže obyčejná zelená leštící pasta na proužku kůže. Smirek atp. na odstranění fleků nebo patiny vůbec nepoužívám.
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: starostlivost o noz a puzdro

Poslaťod venco » 21 Júl 2014, 16:47

Pripájam sa k Páji. Doteraz som používal navlhčený jemný šmirgel, ale odkedy mám zelenú pastu, tak už len tu. Ide to ľahšie a nezbrusuje to povrch.
Forest Hardworker Club
Obrázok užívateľa
venco
 
Príspevky: 492
Registrovaný: 27 Okt 2010, 14:25
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 515 x
Dostal Ďakujem: 264 x

Re: starostlivost o noz a puzdro

Poslaťod jasommato » 21 Júl 2014, 22:44

patynku chudakovi nozikovi kazit :/ a chudak kolko roboty musi spravit aby ju ziskal
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: starostlivost o noz a puzdro

Poslaťod rkw » 30 Júl 2014, 10:53

Mozno pre niekoho nic nove , kazdopadne pre mna novinka :)
Pred nedavnom som videl na jutube ako manik , cistil svajciarske noze tak ze ich otvorene dal do nadoby , supol na ne prasok do peciva a zalial horucou vodou . a tvrdil ze to vycisti ,,creva" noza ... teda vnutrajsok . No a kedze som sa pred nedavnom dostal k staremu otvaraciemu nozu solingen , vonkajsok bol v pohode ale vnutro noza riadne za toto ... tak som si povedal ze to vyskusam . A funguje to ! necistoty su prec :) takze odpurucam tym co to nepoznaju alebo nemaju co robit :oops: :mrgreen:
Samozrejme toto je len pre fakt spinave noze , po tom ako noz vyberieme je potrebne ho preplachnut a dokladne vyutierat :camp:
Prílohy
image.jpg
po...
image.jpg
zaliate vriacou vodou
image.jpg
...
image.jpg
pred
image.jpg
nozik
život je ako bomboniera nikdy nevieš co ochutnáš
Forest Gump
Obrázok užívateľa
rkw
 
Príspevky: 471
Registrovaný: 17 Feb 2012, 17:10
Bydlisko: Nesvady
Dal Ďakujem: 386 x
Dostal Ďakujem: 238 x

Re: starostlivost o noz a puzdro

Poslaťod Delewar » 30 Júl 2014, 13:34

Súhlas, tiež som videl toto video, ale už predtým som to niekde čítal. Takže aj používam, najmä ak nájdem nejaký starý nožík, v lese, na ceste, čo sa mi už pár razy stalo.
Ozaj to funguje, dobre vyčistí tá chemická reakcia najmä inak ťažko prístupné miesta zatváracích nožíkov. :yees:
Nie som povinný byť taký, akým by som podľa ostatných mal byť. Je to ich omyl, nie moje zlyhanie.
R.P. Feynman
Obrázok užívateľa
Delewar
 
Príspevky: 207
Registrovaný: 24 Mar 2013, 00:45
Bydlisko: Poprad
Dal Ďakujem: 654 x
Dostal Ďakujem: 101 x

Re: starostlivost o noz a puzdro

Poslaťod rkw » 30 Júl 2014, 15:13

dakujem ! :) este to tu nebolo tak som dufam ze to pomoze aj inym :) Vdaka !
život je ako bomboniera nikdy nevieš co ochutnáš
Forest Gump
Obrázok užívateľa
rkw
 
Príspevky: 471
Registrovaný: 17 Feb 2012, 17:10
Bydlisko: Nesvady
Dal Ďakujem: 386 x
Dostal Ďakujem: 238 x

Re: starostlivost o noz a puzdro

Poslaťod Deni » 08 Jún 2016, 13:31

Trochu stará téma, ale tak niekoho ešte možno trápi :) Ja svoje nože potieram ľanovým olejom, stačí aj najhoršia kvalita. Dobre sa ním udržujú akékoľvek nože, ktoré nie sú z antikori. V mojom prípade ako oceľ, tak aj drevo (rúčky myslím samozrejme).. Treba však, ako sa už povedalo, starostlivosť brať ako samozrejmosť nie len doma, ale aj v lesoch. Lepšie sa totiž udržuje, než opravuje. Ak sa ale stane, že sa vám na noži vytvoria hrdzavé škvrnky, nepodceňujte to! Treba zbrúsiť a potom zakonzervovať. Ak by ste to nezbrúsili, hrdza sa cez materiál prebojuje ďalej a s nožom sa môžete akurát tak rozlúčiť.
A inak ak nôž používate na jedlo, mastnota zo slaninky je lepšia, než akýkoľvek olej..
"Príroda nie je chrám, ale dielňa a človek je v nej robotníkom."
Obrázok užívateľa
Deni
 
Príspevky: 28
Registrovaný: 31 Máj 2016, 06:22
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 11 x
Dostal Ďakujem: 42 x

Re: starostlivost o noz a puzdro

Poslaťod Pája » 10 Jún 2016, 19:34

No, zbavovat se rzi smirkem není dobrý nápad. Čím má čepel jemnější povrchovku, tím lépe jí odolává (i to je jeden z důvodů, proč jsou čepele někdy až do "zrcadla"), a pokud ji kvůli čerstvé oxidaci (jasně červená/ oranžová "liška") sešmirgluješ, bude se usazovat o to rychleji. Mnohem lepší a šetrnější je setřít ji hadrem namočeným v octě. Pokud je rez starší, můžeš si pomoct kartáčkem na ruce a ocet aplikovat několikrát - nebo dokonce čepel do octa namočit. Po této kůře je ale potřeba nůž dobře umýt vlažnou vodou s mýdlem (neutralizace kyseliny) a dobře namazat olejem.

Špek nebo slanina je pro údržbu nože taky mýtus. Uzeniny jsou prosolené pragandou (uzenářská rychlosůl) a pokud čepel neumýváš, prostě dřív nebo později zreziví, protože sůl je natolik agresivní, že ničí i nerezovky. Krom toho mít špekem opatlanou čepel je pěkný humus a živná půda pro mikroorganismy. Osobně, pokud už něco mastím, tak jedlým olejem, jehož přebytek pečlivě setřu, aby na čepeli zbyl jenom tenoučký mastný film.
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: starostlivost o noz a puzdro

Poslaťod jasommato » 11 Jún 2016, 22:00

Este sa mi nestalo ze by mi noz zacal hrdzaviet ak ho pouzivam jediny co som nasiel ze chital hrdzu bola stara haraburda co som nemal rad a nechal som ho par rokou pohodeny v garazi
Zafarbenie a flaky volam patyna a mam ich na cepeli rad moz sa mi pacia pretoze ukazuju ze sa noz pouziva

Moja rada
Ak vam noz hrdzavie niekomu ho dajte alebo predajte pretoze ho zjavne nevyuzivate :P
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Nástroje

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia


cron