Sekery

Nože, sekery, pílky..

Re: Sekery

Poslaťod jasommato » 07 Aug 2014, 23:20

no ono je to v rukach cloveka co ich drzi ci je lepsi noz alebo sekera pretoze sekera co mam na vyrezavanie je napriklad v kuchini po naostreni lepsia ako vecina nozou ale zase uz s nou strom nezotnes :D
v skratke na vela rubania je poriadna sekera proste poriadna sekera ale na tu trochu co nam treba v prirode sa vsetky vihody aj nevihody popri velkom nozi nuluju a je to len v cloveku komu co sedi


ps. mne osobne sekera
ak nejdem dlhu trasu a chcem sa vyzit v kempe nosim dve :skaut:
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Sekery

Poslaťod Justinsson » 17 Aug 2014, 10:13

ahoj lidi přemýšlím že si koupím pořádnou sekeru buď od Husqarny nebo od Hultafors a ted tak otázka... Jaká z nich je lepší bude lepší ?? každopádně chci sekeru tesařskou.... :wink:
a jestli je kvalita dosti podobná tak přemýšlým o této o domácí tesařské sekeře od hultafors :)
a pak jsou i další varianty...

http://brtrade.cz/obchod/snikar-domaci-tesarska-sekera/
http://brtrade.cz/obchod/snikar-klasik-tesarska-sekera/
http://www.husqvarna-forega.cz/naradi-p ... ka-sekera/
Obrázok užívateľa
Justinsson
 
Príspevky: 47
Registrovaný: 31 Aug 2013, 11:43
Bydlisko: Tábor
Dal Ďakujem: 78 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Sekery

Poslaťod SKW » 17 Aug 2014, 20:21

Ahoj Justinsson! Pokiaľ viem tak pre Husqvarnu ková momentálne sekery práve švédska dielňa Hultafors. Čiže, či si kúpiš Husqvarnu alebo Hultafors, budeš mať prakticky rovnakú sekeru, len s iným štempľom a povrchovým finišom. Ak ti je jedno aký povrchový finiš na svojej sekere budeš mať, či pieskovaný, alebo tradičný kovaný, tak si vyber podľa najnižšej ceny. A to je v tomto prípade Hultafors rady Agdor (Tvoj prvý link). Len ber na vedomie, že u Agdor nedodávajú kožené púzdra, aspoň v dobe keď som si Hultaforsky kupoval ja.... čiže si musíš vyrobiť vlastné. Hultafors rady Klasik a Husqvarna dodávajú sekery s koženým púzdrom. Ešte som postrehol rozdiel v pri Hultafors Klasik, tam je na tesárskej rovné porisko. Ja osobne si myslím, že na tesárskej sekere je rovné porisko lepšie.

Ja používam sekery Hultafors Agdor s pieskovaným finišom a nemôžem na ne povedať pol krivého slova, sú to vynikajúce nástroje. Nemám síce od nich tesársku, no mám stínaciu a štiepaciu. Ten finiš je podľa mňa rovnako dobrý ako klasický po kovaní, hlava je dosť odolná voči hrdzaveniu a celkom dobre sa to aj čistí. Čo sa týka vzhľadu, mne ten pieskovaný finiš celkom lahodí, najmä po vyleštení ostria o pár cm vyššie. Toľko asi moje 2 centy k tomuto. Myslím, že nech sa rozhodneš akokoľvek, nebudeš ľutovať, sú to fakt dobré sekery.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Sekery

Poslaťod Justinsson » 18 Aug 2014, 15:56

Ok díky za odpověď , já právě mám doma jen fiskars X5 a starou kovanou sekeru je sice dobrá ale má ostří do obla a na víc délka toho ostří neni tak velká abych mohl sekat něco do větší roviny.. Taky právě slyšel že každý si chválí ty sekery Hultafors tak se si řekl že jdu do ni :) Ted jen záleží na financích jak to bude a jednu si koupim a vezmu si i k tomu nůž ten je také parádní :D
Obrázok užívateľa
Justinsson
 
Príspevky: 47
Registrovaný: 31 Aug 2013, 11:43
Bydlisko: Tábor
Dal Ďakujem: 78 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Sekery

Poslaťod Mipo01 » 23 Sep 2014, 14:14

Vyhrabal som akurat u stareho otca takyto kusok len neviem zistit co to je za sekera. Predpokladam ze bude mat nieco docinenia s hasicmi lebo starky robil jeden cas velitela hasicov v zavode kde pracoval ale fakt neviem. Neviete niekto nejake blisie info? Inak ma rovne porisko a dost dlhe. Teda uz nie :D uz som ho skratil na dlzku mojej ruky.
Diky moc ;)
Prílohy
photo - Copy.JPG
sekera
Obrázok užívateľa
Mipo01
 
Príspevky: 13
Registrovaný: 13 Jan 2011, 16:11
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 6 x

Re: Sekery

Poslaťod opossum » 23 Sep 2014, 15:36

to nevyzerá na hasičskú sekeru
opossum
 
Príspevky: 286
Registrovaný: 20 Sep 2012, 14:19
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Dal Ďakujem: 16 x
Dostal Ďakujem: 188 x

Re: Sekery

Poslaťod Mipo01 » 23 Sep 2014, 16:39

opossum píše:to nevyzerá na hasičskú sekeru

No to si myslim aj ja to mi iba stara mama povedala. Akurat tie vyrazene znaky sa mi zdaju ze to bude daka institucia.
Obrázok užívateľa
Mipo01
 
Príspevky: 13
Registrovaný: 13 Jan 2011, 16:11
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 6 x

Re: Sekery

Poslaťod Paleccc » 26 Dec 2014, 20:55

Vyzerá veľmi zaujímavo tá sekera. Skús zistiť čo znamenajú tie vyrazené symboly, bol by som na to zvedavý :)
Skúsenosť je dlhá cesta...
Obrázok užívateľa
Paleccc
 
Príspevky: 136
Registrovaný: 06 Jan 2014, 19:38
Bydlisko: Šaľa
Dal Ďakujem: 152 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Sekery

Poslaťod jasommato » 26 Dec 2014, 21:44

ale paci sami seerka zvlast to cislo ktore sa da chapat podla potreby roznymi sposobmi :D
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Sekery

Poslaťod craobs » 09 Jan 2015, 08:06

nemáte niekto náhodou skúsenosť s http://www.dewit.sk/vidly-rucne-male-ko ... radnicka-1
zháňam nejakú malú sekerku, kde jednou z priorít je váha.. prípadne ak máte iný tip na niečo podobne ultra lahké
craobs
 
Príspevky: 63
Registrovaný: 28 Jan 2014, 16:18
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 19 x

Re: Sekery

Poslaťod 72janik » 09 Jan 2015, 08:53

Myslim, ze sa najde dost ludi co by ti poradili so sekerkou. Ale link co si uviedol ukazuje nejake zahradkarske vidly co ma so sekerou spolocne mozno len to ze ma drevenu rucku. Urcite si nechtiac iny link skopiroval.
Obrázok užívateľa
72janik
 
Príspevky: 410
Registrovaný: 31 Dec 2011, 22:52
Bydlisko: Martin
Dal Ďakujem: 578 x
Dostal Ďakujem: 417 x

Re: Sekery

Poslaťod craobs » 09 Jan 2015, 12:05

hmm tak nechápem, na telefone mám aj ja motyku ale na PC sekeru :shock:
ale ide o túto http://sekerytornado.sk/eshop/%C5%A1pec ... ekera-300g toto sa snáď zobrazí korektne..
craobs
 
Príspevky: 63
Registrovaný: 28 Jan 2014, 16:18
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 19 x

Re: Sekery

Poslaťod jasommato » 09 Jan 2015, 16:17

podla toho na co ju potrebujes ta z toho odkazu vyzera tak na osekanie konarou a osupaie kori
ja by som si ju vedel aj v kuchini predstavit
ale asi sa s nou nebude dobre a i rubat ani stiepat




ak chces lachku dolesa zvolil bysom klasicky tvar a hlvne nesiel by som pod pol kila pretoze tich 200gramouco by si si usetri lnamahu pri noseni by si olutoval priprci s nou
tu bradu by si asi olutoval este viac
tato mi pride idealna
http://sekerytornado.sk/eshop/%C5%A1pec ... na-kemping
popripade tato

http://sekerytornado.sk/eshop/%C5%A1pec ... era-viking
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Sekery

Poslaťod craobs » 10 Jan 2015, 12:06

jednu 500g sekerku mám, fiskarsku.. tá je už ale prevažne v základnej výbave v aute a nechce sa mi stále vyberať takže idem zadovážiť ešte jednu len nie som rozhodnutý akú..
využitie pri pešej a cyklo turistike (preto idem po váhe), takže žiadne velké rúbanie ani kálanie nepredpokladám :P keď tak premýšlam nesekávam takto vonku drevo väčšieho priemeru ako 10-15cm :camp:
craobs
 
Príspevky: 63
Registrovaný: 28 Jan 2014, 16:18
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 19 x

Re: Sekery

Poslaťod jasommato » 10 Jan 2015, 12:41

len ta zahradna bradatka bude skorej na haluzinu a prave od priemeru 5cm by som pod pol kila nesiel skorej ak nerubes moc by som si skratil porisko nech nezavadzia

ale vdaka za tu stranku tu znacku som nepoznal a pacia sa mi
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Nástroje

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia


cron