Sekery

Nože, sekery, pílky..

Re: Sekery EKA

Poslaťod atti.hombre » 02 Máj 2018, 07:29

:mrgreen: výmena poriska na vlastnosti sekery nemá vplyv- iba ak použiješ drevo ako topoľ- mäkké. Pokiaľ porisko tvaruješ cca ak pôvodné, tak je to dobre...ale mal som i rovné. Na Hultafors sú tu iní odborníci. Rozdiel medzi uni a turistickou :-) - myslím že to bude len marketing a kľudne vezmi tú lacnejšiu.
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Sekery

Poslaťod Pája » 02 Máj 2018, 11:43

Ahoj, nikde jsi nenapsal, na co vlastně sekeru chceš, je dost rozdíl, jestli ji chceš na přípravu drobného dřeva k táboráku, nebo jestli chceš štípat větší polínka, nebo jestli chceš vyřezávat. Pokud Ti jde o sekerku, kterou budeš s sebou tahat v batohu, klidně si kup nějakou Zbirovii nebo Bahco.

https://sekery.heureka.cz/zbirovia-3003 ... iverzalni/
https://sekery.heureka.cz/bahco-hgps-1_ ... abornicka/
https://sekery.heureka.cz/bahco-hgps-1_ ... abornicka/

Nemusíš hned mít sekeru za tisíce, zvlášť, pokud s ní budeš sekat občas. Hultaforsku mám, sice jinou, ale rovnou Ti doporučím spíš tu turistickou verzi, protože u Agdor si musíš pilníkem ostří dodělat sám, a potom ještě nabrousit, což může trvat i hodiny. Pokud jsi začátečník, akorát Tě to otráví. A je k ní i pouzdro, což bys u ostatních musel nějak řešit. To je zároveň i ten rozdíl v ceně.

https://www.baterky-noze.sk/sekery-a-ma ... results=34
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Sekery

Poslaťod baracuda2233 » 02 Máj 2018, 11:58

Ja hľadám niečo univerzálne s čím zastanem čo najširší okruh prác a pritom bude mať kompattné rozmery. Nejde mi o to aby bola sekerka drahá ale o to aby mala dobrý pomer cena výkon :) na hultaforsky som tu čítal dobré ohlasy tak preyo som uvažoval aj nad hultaforskou ale ak bude niečo lacnejšie čo odvedie rovnako dobre svoju prácu tak s tým nemám problém :) ďakujem za caše rady :)
baracuda2233
 
Príspevky: 4
Registrovaný: 01 Máj 2018, 15:58
Bydlisko: MI
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Sekery

Poslaťod Pája » 02 Máj 2018, 12:02

Tak na to lze říct jedině to, že taková neexistuje. ;) Každopádně s tou turistickou hultaforskou neuděláš chybu. Případně lze ještě doporučit malou lesnickou od Gransfors, pokud se Ti do toho chce investovat. U toho Bahca střední velikosti bych vybírala jedině ručně - železo dobré, ale topůrka jsou prý někdy problém. Ani jedna ale není štípací, takže polínka nad 10 cm v průměru budou fakt bolest. Takže asi tak.
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Sekery

Poslaťod Borsuk » 21 Máj 2018, 16:01

Minimalizujem svoju výzbroj,stínať stromy sa s tým nedajú,
no na malý pracovný ohník to stačí.
Prílohy
DSC_3014.0002.jpg
Obrázok užívateľa
Borsuk
 
Príspevky: 141
Registrovaný: 19 Júl 2012, 20:03
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 508 x
Dostal Ďakujem: 170 x

Re: Sekery

Poslaťod Pája » 21 Máj 2018, 17:52

Koupila jsem nejmenší sekerku od Zbirovie na "takové to domácí (táborákové) sekání". Železo vypadá solidně, akorát je teda absolutně tupé. Topůrko z jasanu, v místním železářství jsem ze čtyřech kusů vybrala kus příkladně orientovanými vlákny, ale tvarově je pěkně bachraté a nalakované tlustou vrstvou laku. Celkově si myslím, že to bude za těch pár peněz pěkný projekt na do-do (čili dodělej doma). Časem napíšu i nějaké postřehy z užívání. ;-)

DSC00619.JPG
s malou grandsfordskou
DSC00629.JPG
DSC00621.JPG
DSC00624.JPG
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Sekery

Poslaťod Pája » 08 Mar 2019, 22:00

Před časem jsem tu postovala obrázky Willyho sekery od Wetterlings. Teď jsem měla znovu příležitost sekeru vyzkoušet při odvětvování a porcování velké borové větve, kterou ulomily zimní větry. Musím uznat, že je to pádná sekera, se kterou bylo odvětvování otázkou deseti minut, i mohutnější větve padly na pár seků. Tenčí konec jsem pak přesekala i napříč, aby se nám s masou dřeva lépe manipulovalo - tam mi už na topůrku chybělo pár centimetrů k pohodlnější práci, ale práce šla dobře od ruky, protože váha železa notně pomáhala k tomu, aby se sekera hladově zakusovala do materiálu. Takže šikovná sekera.
Prílohy
DSC01869.JPG
DSC01866.JPG
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Sekery

Poslaťod MartinV » 11 Mar 2021, 13:37

Ahojte,

skusali ste prosim niekto vymenil hlavu Hultafors Agdor 0.8 na dlhsie porisko?

Staci kupit nahradne dlhe porisko na akukolvek Agdor sekeru a vymenit?

Vdaka za radu,

M
MartinV
 
Príspevky: 81
Registrovaný: 25 Feb 2014, 18:12
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 34 x
Dostal Ďakujem: 20 x

Re: Sekery

Poslaťod juraj1974 » 12 Mar 2021, 08:20

Su tu ludia co si poriska menia podla podtreby. Myslim tym ze si vyrobia porisko ake potrebuju. Kazda velkost ma svoje opodstanenie. Ale ak existuju nahradne poriska a vieš sa k nim za akceptovatelnu cenu dostať tak rataj s moznostou ze si ho budes pravdepodobne musiet upravovat podla hlavy tvojej sekery. Nie je to nic narocne. Drzim palce
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Predchádzajúci

Späť na Nástroje

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť


cron