"Vodný" bushcraft

"Vodný" bushcraft

Poslaťod addo77 » 27 Júl 2010, 10:33

Zdravím Vás, má niekto skúsenosti so spojením bushcraftu s plavbou po rieke prip. jazera? Vždy ma niečo takéto lákalo. Plaviť sa v člnku, pred večerom sa utáboriť na brehu príp. chytiť rybku na večeru, viete čo myslím, taká romantika :) . Už mám objednaný jednoduchý nafukovací čln tak sa teším až to uskutočním. Vybral som si asi 30 km dlhú časť Váhu pri Trenčíne. Má niekto ešte nejaké tipy?
Obrázok užívateľa
addo77
 
Príspevky: 109
Registrovaný: 14 Jún 2010, 10:11
Bydlisko: Trenčín
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 7 x

Re: "Vodný" bushcraft

Poslaťod spartan » 27 Júl 2010, 12:21

Ja zvyknem na splavy chodit 4-5x do roka uz 18rokov. Nechodim sam, ale zvycajne s partiou vodakov. Tazko radit, pretoze neviem ci mas nejake skusenosti s vodou, ci to ma byt stojata voda, mierne tecuca rieka alebo WW. Moje prve splavy boli na Malom dunaji, starom koryte Dunaja, neskor Hrone, Morave, Vahu, Orave, Hornade, Dunajci, Turieci, Belej.. na Slovensku je vela peknych riek. Dolezite je vsetko si vopred naplanovat, sledovat pocasie, stav vody, aby si nebol prekvapeny, ked cez noc sprchne a rano sa zobudis pod vodu ako sa to mne stalo na 1. splave Maleho Dunaja :D Nedavno som dostal od otca nafukovaciu Palavu, tak uz pomaly pripravujem aj mojho 5 rocneho synatora na vodacky zivot, zial ten dlho v lodke zatial nevydrzi, ale dufajme ze sa to casom zlepsi :)
Ak mas konkretne otazky, kludne ma kontaktuj cez PM, rad poradim.
http://www.knife-life.sk - Diskusné fórum o nožoch a všetkom čo s nimi súvisí.
Obrázok užívateľa
spartan
 
Príspevky: 57
Registrovaný: 05 Júl 2010, 16:17
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: "Vodný" bushcraft

Poslaťod v.v.l.a.a.d.o.o » 27 Júl 2010, 20:28

Ja by som Ti poradil, aby si šiel s niekým, kto to tam pozná. Ak sú na rieke nejaké hate, musíš zavčasu pristáť a musíš vedieť, že máš na to dosť času. Neviem aký to má byť čln, nafukovacie sú vo veľmi rôznych kvalitách. V rieke môžu byť konáre, ktoré Ti zospodu čln roztrhnú. Môžeš sa dostať na plytčinu a roztrhnúť čln na kameni. Nebezpečné sú tiež porasty pri brehu. Ďalšie závisí od toho aký máš čln, na akú vodu sa s ním môžeš pustiť.
v.v.l.a.a.d.o.o
 
Príspevky: 102
Registrovaný: 10 Jún 2010, 20:13
Bydlisko: mesto pri Dunaji
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 20 x

Re: "Vodný" bushcraft

Poslaťod addo77 » 28 Júl 2010, 08:25

tak tento usek som uz isiel (sice pred par rokmi ale isiel ) a naozaj to nie je nic zlozite vah tu priam stoji :) a je tu prenasaciek .. ten cln je urceny na mierne vody no neviem akej bude kvality .. treba to vyskusat. Ak ma to nadchne urcite zainvestujem do niecoho lepsieho ale nechcel som kupovat hned nieco drahe aby som na to zistil ze to nie je nic pre mna.
Obrázok užívateľa
addo77
 
Príspevky: 109
Registrovaný: 14 Jún 2010, 10:11
Bydlisko: Trenčín
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 7 x

Re: "Vodný" bushcraft

Poslaťod Kapo » 06 Máj 2011, 11:50

No čo? Nenadchlo?

Mám doma tiež aj kánojku, a velice rád splavujeme. Ale akosi nieto času. Minulí rok som ju ani nevytiahol. :cry: /a zahniezdili sa mi v nej vtáčiky, a bolo mi lúto ich zlikvidovať/
Pre taký čunder na vode som si po rokoch kúpil aj celoslovenský rybársky lístok, aby sa dalo aj niečo uloviť a večer spapkať. :camp: Dúfam, že tento rok sa mi podarí urobiť pár splavov.
Stredný vek je vtedy, keď už chápeš, že nedokážeš zmeniť tento svet, no ešte ťa to trochu sere.
Som smrdutý trapér. Buskraft je pro holky.
Obrázok užívateľa
Kapo
 
Príspevky: 364
Registrovaný: 03 Máj 2011, 15:34
Bydlisko: Myjafsko
Dal Ďakujem: 14 x
Dostal Ďakujem: 109 x

Re: "Vodný" bushcraft

Poslaťod venco » 06 Máj 2011, 19:17

Na splave som bol tri krát, 2 x na Sázave a raz na Vltave. Buscraftovať sa dá len pokojných miest je pomenej. Všade kempy /netvrdím, že to nie je dobre/, ale na noc sa dá zastaviť aj mimo kempu a niečo ukuchtiť na ohni a spať pod širákom. Splav je zaujímavo strávený týždeň, ale klasický čunder mám radšej...
Forest Hardworker Club
Obrázok užívateľa
venco
 
Príspevky: 492
Registrovaný: 27 Okt 2010, 14:25
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 515 x
Dostal Ďakujem: 264 x

Re: "Vodný" bushcraft

Poslaťod Joda » 06 Máj 2011, 19:32

jak to máte hoši na slovensku s řekami? Já totiž pořád mám představu že na slovensku to máte všechno hezčí a čistší než my... u nás je všude bordel a řeky jsou taky špinavé.... není snad ani hodina co by člověk neplul skrz nějaké město či ves... civilizace mě ničí :?
Obrázok užívateľa
Joda
 
Príspevky: 92
Registrovaný: 18 Apr 2011, 18:58
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 45 x

Re: "Vodný" bushcraft

Poslaťod atti.hombre » 06 Máj 2011, 19:40

No u nás rieky kopírujú cesty a aj s dedinami a mestami je to rovnako...kamaráti vodáci jazdia zas za rieku Moravu...je to tak, že gény ako národy máme rovnaké a tak neverím,že máte väčší bordel ako tu u nás! Aj ked jeden postreh- nedaleko tečúci Hron bol dakedy plný dechtu a tak ( tér) a teraz sa tu chytajú ryby!...tak k nejakému zlepšeniu došlo...:-)
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1860 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: "Vodný" bushcraft

Poslaťod SKW » 06 Máj 2011, 19:50

atti.hombre píše:No u nás rieky kopírujú cesty a aj s dedinami a mestami je to rovnako...kamaráti vodáci jazdia zas za rieku Moravu...je to tak, že gény ako národy máme rovnaké a tak neverím,že máte väčší bordel ako tu u nás! Aj ked jeden postreh- nedaleko tečúci Hron bol dakedy plný dechtu a tak ( tér) a teraz sa tu chytajú ryby!...tak k nejakému zlepšeniu došlo...:-)


Hron chodím splavovať pravidelne každý rok a ostáva mi rozum stáť na tom čo vidieť po brehoch hlavne keď klesne hladina. Plno odpadu, niekedy aj také veci ako mikrovlnka, gumy a všetko možné. Ľudia čo si robia zo svojich riek stoky sú úbohí a nenachádzam na nich slova, je to poľutovaniahodné.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: "Vodný" bushcraft

Poslaťod spartan » 06 Máj 2011, 21:09

Ja som tento rok stihol splavit cast Vahu a Turieca a mozem povedat, ze v tych miestach je to horsie ako v Cechach. Urcite za to mozu najma zaplavy, kedy voda berie svinstvo a roznasa popri koryte. Niekedy je cloveku do placu ked si to porovna spatne o 10 rokov dozadu, ked bolo vsetko ciste, vsade rastli stromy. Teraz sa vsade stavaju cesty, mosty, vybetonuju sa hate a potom sa nestacime cudovat ked rieka z roka na rok zmeni koryto, stromy padaju jeden za druhym a vsade je bordel...
Kazdopadne ja osobne vzdy rad vyrazim na novu rieku, ktoru este nepoznam. Na Slovensku clovek vidi malo kedy take krasne okolie ako ma Sazava, Luznica, Vltava....
Kazdopadne Dunajec, Orava, Bela a neviem ci este aj Hornad sa da este splavovat, su nadherne rieky, z ktorych niektore su pravidelne udrziavane a pravidelne cistene.
http://www.knife-life.sk - Diskusné fórum o nožoch a všetkom čo s nimi súvisí.
Obrázok užívateľa
spartan
 
Príspevky: 57
Registrovaný: 05 Júl 2010, 16:17
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: "Vodný" bushcraft

Poslaťod venco » 07 Máj 2011, 19:04

V Čechách sme si dovolili niečo čo by som sa na Slovensku neodvážil. Nechať si všetky veci aj s loďami a pádlami na brehu a vybrať sa do 10-15 min vzdialenej krčmy či reštiky... Samozrejme nič nezmizlo. Podobne si to tak ponechávali istí ľudia na brehu Hrona a keď sa vrátili čakalo ich nemilé prekvapenie.... :evil:
Forest Hardworker Club
Obrázok užívateľa
venco
 
Príspevky: 492
Registrovaný: 27 Okt 2010, 14:25
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 515 x
Dostal Ďakujem: 264 x

Re: "Vodný" bushcraft

Poslaťod Joda » 07 Máj 2011, 19:16

venco píše:V Čechách sme si dovolili niečo čo by som sa na Slovensku neodvážil. Nechať si všetky veci aj s loďami a pádlami na brehu a vybrať sa do 10-15 min vzdialenej krčmy či reštiky... Samozrejme nič nezmizlo. Podobne si to tak ponechávali istí ľudia na brehu Hrona a keď sa vrátili čakalo ich nemilé prekvapenie.... :evil:


s politováním ti musím oznámit.. že jsi cvok.. a máš víc štěstí jak rozumu :yees: já v čechách žiju... a tohle bych nikdy neudělal :mrgreen: pokud musím opustit svoje věci na nějaký čas... vždy je někam schovám pokud o ně nechci přijít. Vždy dodržujte pravidlo 3 "n" "nikdy nikomu nevěř" :mrgreen: ale pokud chceš tak klidně dál důvěřuj čechům... bohužel tě časem zklamou... on totiž krade už i náš prezident :mrgreen:
Obrázok užívateľa
Joda
 
Príspevky: 92
Registrovaný: 18 Apr 2011, 18:58
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 45 x

Re: "Vodný" bushcraft

Poslaťod marian160 » 08 Máj 2011, 09:45

addo77 píše: Vybral som si asi 30 km dlhú časť Váhu pri Trenčíne. Má niekto ešte nejaké tipy?


Myslím že si si vybral dobre.
Prvé splavy som absolvoval od Trenčína po Hlohovec.
Fotky mám ešte klasické musel by som naskenovať.
Je tam asi 2x prenášanie - kúsok za Trenčínom a za Slňavou.
Na tom úseku Váhu je pomalý tok kde je hlbšia voda a kde zrýchli býva vody tak po kolená vody.

Stačí tam úplne ten najlacnejší čln (kamoš šiel na člne z Tesca za cca 500 Sk)
Jediný problém mal keď pri prenášaní člnku za Slňavou zavadil o ružový krík a mal asi 3 defekty ktoré núdzovo vyriešil
sekundovým lepidlom a záplatami z plastového puzdra na karty

Neskôr Belá, Hron, Malý Dunaj, Orava ale naradšej spomínam na pohodu na Váhu.
Iba Váh a Oravu som bol splavovať sám.
Hron som šiel sám v člne - požičanej pálave lebo sme boli splavovať v nepárnom počte.

Skener nemám tak som odfotil fotky - preto tá slabá kvalita
Prílohy
Hron1.jpg
Oddych na Hrone
Váh.jpg
Tradičný pohľad ak si na Váhu sám
Obrázok užívateľa
marian160
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 08 Júl 2010, 09:07
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 29 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: "Vodný" bushcraft

Poslaťod macmatej » 08 Máj 2011, 21:41

Este som nikedy nespalvoval dlhsi usek. S pobytom pri vode mam taketo skusenosti: Cez den pece slnko a cez noc kusu komare. Treba asi vystihnut spravny cas.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: "Vodný" bushcraft

Poslaťod marian160 » 08 Máj 2011, 22:02

Vačšinou som začínal ráno (niekedy aj na svitaní) a cez obed povinná prestávka v tieni.
Raz som si bez prestávky pekne spiekol nohy vyložené na člne.
Na komáre pomôže večer ohník, repelent alebo miesto kde trochu fúka vietor.

Ja som na splavovaní nemal rád miesta kde je pri brehu bahno vyše členkov a žihľava
a nie štrková pláž kde sa dá v pohodičke vystúpiť z člna. (Váh je skôr ten lepší prípad)
Obrázok užívateľa
marian160
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 08 Júl 2010, 09:07
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 29 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Ďalší

Späť na Voľná diskusia o bushcrafte

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia