"Vodný" bushcraft

Re: "Vodný" bushcraft

Poslaťod sally » 13 Máj 2011, 17:30

S priateľkou a jej rodinou sa chystáme na splav Malého Dunaja. Máme čln http://www.najlacnejsisport.sk/nafukova ... -2321.html Je na Malý Dunaj vhodný? - doteraz som bol len v Pálave a Colorade. Viete mi poradiť ohľadom splavu Malého Dunaja na čo si dať pozor, čo je po ceste zaujímavé, kde je najlepšie "nastúpiť" a kde "skončiť?" Za každú radu budem vďačný.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: "Vodný" bushcraft

Poslaťod spartan » 14 Máj 2011, 18:52

sally píše:S priateľkou a jej rodinou sa chystáme na splav Malého Dunaja. Máme čln http://www.najlacnejsisport.sk/nafukova ... -2321.html Je na Malý Dunaj vhodný? - doteraz som bol len v Pálave a Colorade. Viete mi poradiť ohľadom splavu Malého Dunaja na čo si dať pozor, čo je po ceste zaujímavé, kde je najlepšie "nastúpiť" a kde "skončiť?" Za každú radu budem vďačný.


dost zavi'si od stavu vody a useku. V Malom Dunaji sa casto stretnes s chladnickami vo vode, klietkami od zajacov a podobnymi "priatelmi" podobnych nafukovaciek. Ja by som sa asi v podobnom clne na MD nevybral, pretoze si asi pekne zamakas. Siroke clny s plochym dnom podobneho typu su mozno vhodne pre rybarov ktory si dopadluju do stredu jazera, hodia navnadu a idu k brehu na pivko, ale na MD ktory tecie minimalnou rychlostou to bude asi pekna drina a bude sa to tazko ovladat.
Palava je v pohode, ale v porovnani s klasickou kanojkou je to na MD tiez makacka.
Pokial mate v plane nejaky kratky usek tak sa vyssie napisanym vobec nenechaj odradit :roll:
My sme na MD zvacsa zacinali vo Vrakuni pod mostom, ale isli sme dlhsie niekolko dnove useky.
http://www.knife-life.sk - Diskusné fórum o nožoch a všetkom čo s nimi súvisí.
Obrázok užívateľa
spartan
 
Príspevky: 57
Registrovaný: 05 Júl 2010, 16:17
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: "Vodný" bushcraft

Poslaťod sally » 14 Máj 2011, 23:54

Veľká vďaka za tvoje postrehy. :) My chceme začať pravdepodobne taktiež vo Vrakuni a skončiť pri Jelke, prípadne aj ďalej. Myslíš, že je to za jeden deň zvládnuteľné?
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: "Vodný" bushcraft

Poslaťod spartan » 16 Máj 2011, 12:37

sally píše:Veľká vďaka za tvoje postrehy. :) My chceme začať pravdepodobne taktiež vo Vrakuni a skončiť pri Jelke, prípadne aj ďalej. Myslíš, že je to za jeden deň zvládnuteľné?


myslim ze na nafukovacom clne by to bola drina a zbytocne by ste si pokazili den. Ak mas moznost rozplanujte to na 2 dni pohodovym tempom a zastavkami. Na takom "oleji" akym je maly dunaj je viac nez 20km na den naozaj dost.
http://www.knife-life.sk - Diskusné fórum o nožoch a všetkom čo s nimi súvisí.
Obrázok užívateľa
spartan
 
Príspevky: 57
Registrovaný: 05 Júl 2010, 16:17
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: "Vodný" bushcraft

Poslaťod marian160 » 16 Máj 2011, 20:56

Na Malom dunaji som bol dávnejšie (10 rokov späť) ale bol tam ozaj pomalý tok a boli sme na nafukovacích člnoch.
Naše amatérske lacné člnky vzbudovali pozornosť detí ktoré kričali na rodičov "podte pozrieť na čom sa dá jazdiť"

Moc sa mi nepáčili bahnité brehy (nezvyk po Váhu so štrkovými brehmi) a lepšie bolo na pristátie využiť niekoho provizórne mólo
lebo každé pristátie (na malú atď) a opätovný štart sa zmenil na vyložené nohy z člnu a umývanie nôh od bahna.

Plánovanú trasu (plánoval kamoš neviem bližšie popísať vzhľadom na sklerózu) sme cez víkend akosi nestíhali lebo to šlo pomaly
a skúsili sme nočný splav koli časovému sklzu.
Keď ešte svietil mesiac bolo zaujímavú sledovať naše člny a obrysy brehu a blembajúce hlavy.
Keď sa mesiac schoval začalo to byť zaujímavé kedže sme tam boli prvý krát a pred nami sa začal ozývať po polnoci nepríjemný hukot vody.
Našťastie na brehu bolo mólo vytiahli sme člny na breh uložili sa každý do svojho člnu prehodili igelit a šli spať.
Cca o jednej sa spustil strašný lejak.
Ráno na zobudil hlas kamoša ktorý si prehodený igelit cez čln s jazierkon od dažda potiahol a pustil vodu na nohy v spacáku s pokrikom "do pi.."
Ten nočný strašidelný hukot bol padnutý strom vo vode ktorého konáre vytvárali ten zvuk. Za svetla žiadny problém.

Aj napriek bahnu pekný tok a z odstupom času netradičné a pekné spomienky :yees:
Obrázok užívateľa
marian160
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 08 Júl 2010, 09:07
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 29 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: "Vodný" bushcraft

Poslaťod Marcela » 27 Júl 2011, 18:14

Tak asi jako skoro každý, téměř ortodoxní :lol: , tramp v Čechách (svýho času – 80. léta), jsem i já trávila vesměs všechny prázdniny mimo jiné i „na vodě“. Sjela jsem dokonce pár řek na Slovensku, ale nejvíc mi tam asi učaroval Dunajec – mohu všem jen doporučit :wink: Hornád, Černý Váh, Váh a Hron jsou taky moc pěkný řeky, pamatuju si ale že tehdy ve Zvoleně například vypouštěli do Hronu nějaký to chemický svinstvo… Jsem ráda, že tahle doba je pryč, ačkoli vše má svoje pro a proti. Dneska třeba není možný všude tábořit, rozdělat oheň a podobně. Je to asi tři, čtyři roky, co jsem se byla podívat vandrem kolem Vltavy a překvapilo mě, co „lidí“ se tam dneska pohybuje. Ani si nedokážu představit, jak by to tam po nich asi vypadalo, kdyby tam bylo jen veřejné tábořiště jako kdysi, prostě kus louky s ohništěm a trochou toho dřeva po někom před náma... Na jednu stranu je to škoda, ty místa měly svoje kouzlo, na druhou sice trochu koušu přítomnost kempů s veškerým tím zázemím, ale když se na to podívám z tohohle pohledu, tak je to možná dobře a děkuju, že tam jsou. Nevím jak na Slovensku, ale u nás je teď vodní turistika celkem „in“, a protože ji tím pádem provozuje kde kdo, je to na těch vodních tocích bohužel všude vidět :cry:
příroda nedělá nic zbytečně (Aristotelés)
mojerajče
Obrázok užívateľa
Marcela
 
Príspevky: 231
Registrovaný: 08 Júl 2011, 19:05
Bydlisko: Východočeský kraj
Dal Ďakujem: 3531 x
Dostal Ďakujem: 532 x

Re: "Vodný" bushcraft

Poslaťod Opyca » 10 Máj 2012, 20:41

Ja som bol už asi 4x okolo oravskej priehradny. Len tak dvaja na kanoe a tento rok sa chystame viacery. Aj na vltavu cez leto ideme.
Kto raz položil srdce na oltár prírody, stáva sa navždy túlavým psom.
Obrázok užívateľa
Opyca
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 07 Mar 2012, 21:59
Bydlisko: Námestovo
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: "Vodný" bushcraft

Poslaťod Kapo » 11 Máj 2012, 00:51

Tento rok by sme radi splavili Sázavu. Taký viac dňový viac členný čunder na vode. Aj keď máme vlastné kánojky, tak by som chcel prísť na miesto, tam prenajať kánoe, splaviť, a odovzdať kánoe. Bez toho všetkého trmácania sa.

Neviete dakto poradiť, od kial po kial sa dnes oplatí splavovať Sázavu? Prípadne dáke skúsenosti s požičovňami, miestami na zakempovanie...?
Stredný vek je vtedy, keď už chápeš, že nedokážeš zmeniť tento svet, no ešte ťa to trochu sere.
Som smrdutý trapér. Buskraft je pro holky.
Obrázok užívateľa
Kapo
 
Príspevky: 364
Registrovaný: 03 Máj 2011, 15:34
Bydlisko: Myjafsko
Dal Ďakujem: 14 x
Dostal Ďakujem: 109 x

Re: "Vodný" bushcraft

Poslaťod venco » 11 Máj 2012, 14:55

Kapo píše:Tento rok by sme radi splavili Sázavu. Taký viac dňový viac členný čunder na vode. Aj keď máme vlastné kánojky, tak by som chcel prísť na miesto, tam prenajať kánoe, splaviť, a odovzdať kánoe. Bez toho všetkého trmácania sa.

Neviete dakto poradiť, od kial po kial sa dnes oplatí splavovať Sázavu? Prípadne dáke skúsenosti s požičovňami, miestami na zakempovanie...?


Sázavu som šiel 2 krát a bolo super. Najlepšie je si objednať loďky priamo tam, my sme mali od http://www.bisport.cz/cz/pujcovna-lodi/ ... i-sazava/3
Firma je v pohode mali sme od nich lode 2 x na Sázave a raz na Vltave. Začína sa v Ledči nad Sázavou, prišli sme tam v piatok večer, niečo popili, prespali a v sobotu ráno Ti lode dovezú okolo 11.00 hod. Kempov máš dosť, my sme spali 5 nocí tuším. Oplatí sa napr. kemp /druhú noc splavu/ v Kácove. Je tam malý pivovar.
Ukončili sme v Týnci nad Sázavou a tam vymenili lode za rafty /treba sa popredu pri objednávke dohodnúť/. Posledný úsek Sázavy bol rozvodnený a tak sme šli na raftoch úsek Týnec - Pikovice, bolo to super. Ak sa dá treba prvých pár dní trochu zabrať aby si mal potom už veget a nenaháňal sa, bo na viacerých miestach bol olej /stojaca voda/. Ak by si mal ešte nejaké otázky ozvi sa odpoviem ak budem vedieť. Inak na tej stránke máš všetko celkom dobre popísané. :)
Forest Hardworker Club
Obrázok užívateľa
venco
 
Príspevky: 492
Registrovaný: 27 Okt 2010, 14:25
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 515 x
Dostal Ďakujem: 264 x

Re: "Vodný" bushcraft

Poslaťod Kapo » 14 Máj 2012, 16:12

Super, presne toto som potreboval. Akurát som nepobral to, "... lepšie je si objednať priamo loďky tam..."

Myslíš, že netreba ich objednať dopredu a stačí až na mieste, alebo ...? Dík. :wink:
Stredný vek je vtedy, keď už chápeš, že nedokážeš zmeniť tento svet, no ešte ťa to trochu sere.
Som smrdutý trapér. Buskraft je pro holky.
Obrázok užívateľa
Kapo
 
Príspevky: 364
Registrovaný: 03 Máj 2011, 15:34
Bydlisko: Myjafsko
Dal Ďakujem: 14 x
Dostal Ďakujem: 109 x

Re: "Vodný" bushcraft

Poslaťod venco » 14 Máj 2012, 17:26

Jednoznačne ich treba objednať dopredu, na mieste nič nevybavíte bo budú na 90 % rozchytané. Ozi a ku každej lodi je zadara 1 sud na veci. Pre dvoch je to málo a teda si doobjednajte ešte jeden sud /2 sudy na loď/ a 1 námornícky vak. Vak je tuším tiež zadara už si nepamatám.
Forest Hardworker Club
Obrázok užívateľa
venco
 
Príspevky: 492
Registrovaný: 27 Okt 2010, 14:25
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 515 x
Dostal Ďakujem: 264 x

Re: "Vodný" bushcraft

Poslaťod aviatik » 28 Nov 2012, 18:42

huraaa, tak aj vodaci su bushcrafteri. Mam doma Gumotex Helios aj Gumotex Colorado, najcastejsie len na vikendovky ci jednodnovky na SK riekach. Ale kto chcete skusit nieco naozaj extra, exoticke a pritom nie daleko, skuste viacdennu plavbu dolu Dnestrom, ja som si tam dal solo trojdnovku a je to iny svet. Videjko a clanocek tu:
http://www.aviatik.info/modules.php?nam ... cle&sid=12

na mojej webke www.aviatik.info najdete aj dalsie vodacke veci, dokonca aj splavy na SIlvestra :-)
aviatik
 
Príspevky: 9
Registrovaný: 28 Nov 2012, 15:33
Bydlisko: Topolcany
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 7 x

Re: "Vodný" bushcraft

Poslaťod beaster » 27 Dec 2012, 12:18

Ja mam za sebou zatial iba 3 dnovy splav Maleho Dunaja a mne sa veru velmi pacilo. Pocasie nam vyslo a my sme nastupovali v dedine Tomasov pod mostom aby sme sa vyhli prenasaniu lodiek a tazkemu oleju ked zacinate od Vrakune. Inak ak by sme si obcas nedavali suboje medzi lodkami (boli sme 6 na 3 lodkach pozicanych z www.kanoing.sk) tak sa ani moc nenamahame lebo MD tecie sice pomalym ale pohodovym tempom. Dali sme to az do Jelky k mlynu, kde bolo plno vodakov a super atmosfera. Druhy den cast posadky velmi dlho vyspavala a navyse sme si este boli prezriet aj mlyn takze sme v tento den dali len kratsi usek po Madarazs, kde sme sa zakempovali a druhy den sa vyblaznili na plazovym volejbalom a potom sli domov :D Zazitky uplne SUPER a tesim sa nadlsiu podobnu akciu.
Existuje iba jeden úspech - žiť svoj život podľa seba.

Tomorow is the very first day of the rest of your life.
Obrázok užívateľa
beaster
 
Príspevky: 199
Registrovaný: 09 Dec 2012, 18:46
Bydlisko: Malacky
Dal Ďakujem: 838 x
Dostal Ďakujem: 253 x

Re: "Vodný" bushcraft

Poslaťod bezmena22 » 02 Jún 2013, 20:32

Ja mám za sebou len dva splavy a to rieku Nitru (od Topolčian do Nitry) myslím že sme to zvládli za dva alebo 3 dni teraz som si neni istý, taká pohodovka až na prenášanie člna cez priehrady, fakt nič moc :D mali sme laminátový čln, je stým trocha práce doviesť ho na aute a zase odniesť po splave ale inak vydrží aj menšie oškrenia a nárazy. príroda krásna až na tie spomínané smeti, mosty, priehrady... Druhý dlhší splav bol na Dunaji kúsok pred Viednou v prírodnom kempe začiatok a koniec za BA. to sme už išli viacerý 4 člny tiež laminát, prechod cez vodnú komoru, štyri slnečné dni iba raz pršalo a to v noci. tam ešte ako tak fungujú miesta na prespanie ktoré sú ešte udržiavané. Určite odporúčam stráviť na vode aspoň jeden deň :) komáre sme odohnali ohníkom, prípadne na noc keď boli moc otravný repelent. Inak chodievam skôr len tak na pár hodín sa člnkovať na Nitru ( mám ju pár metrov od domu) buď sám na jednomiestnom kajaku alebo s priateľkou na troj miestnom člne. Okrem toho som bol pár krát na jazerách Jelenec, Dunajské ramená ale to je skôr len tak na obohatenie stanovačky či ako by som to nazval. S nafukovacím člnom nemám skúsenosti ale určite by som vyskúšal aj taký. Keď by mal niekto záujem môžme spraviť neakú tú vodácku akciu :)
bezmena22
 
Príspevky: 22
Registrovaný: 21 Apr 2013, 20:06
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 13 x
Dostal Ďakujem: 17 x

Re: "Vodný" bushcraft

Poslaťod Čamo » 13 Júl 2013, 09:09

Ahoj!
Nechcel by sa niekto zviesť po Hrone cca. BB -> Žiar n/H. S vodu len začínam. Mám nafukovaciu Filetu a potrebujem sa naučiť s tým plávať než do toho posadím nejakú nič netušiacu obeť. Keby sa našiel nejaký dobrovoľník, čo by ma naučil ako s tým manévrovať budem mu zaviazaný.
Čamo
 
Príspevky: 66
Registrovaný: 21 Jún 2013, 16:55
Bydlisko: Neprezradím nad jazierkom
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Voľná diskusia o bushcrafte

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia